בתשובה להוגג, 26/02/10 19:15
זה כן 536920
נו מה עם הפילטר ?
אם אין לך סבלנות או זמן, הבט נא רק במשך 30 שניות החל מ1:30 דקות מתחילת הסרט. מופיע בה מישהו "מכוחותנו". פרופסור צעיר לפיסיקה מהאוניברסיטה העברית: ניר שביב. הבט בו הקשב לטיעונו, ונסה להתרשם. לא תכחיש שסביר שאיש כזה מבין במודלים, כי האוניברסיטה העברית היא מוסד שמכבד את עצמו. קשה להאמין שיש לו איזה אינטרס להטעות.
זה אמדיניג'ד מכחיש השואה ?
זה הדתי הפנטי שאביך לא ממליץ להתווכח עמו ?
אולי כדאי לחפש את אלה דווקא בפינות אחרות ?
זה כן 536933
אגב, יצא לי להיות בהרצאה של ניר שביב בעניין האקלים באווירה יחסית "אינטימית" שהזמינה דיון ושאלות. הדבר המרכזי שהוא אמר לנו כל הזמן היה "אני אומר כך וכך, אבל אל תסמכו עלי! אל תסמכו על אף אחד, תנסו לבדוק את העובדות בעצמכם".

איפה זה ואיפה "אלוהים הבטיח".
זה כן 536935
מה שהוא אמר לכם הוא: "אל תהיו ההמון הנבער שב"בגדי המלך החדשים", בדיוק מה שאני אמרתי לך כל הזמן.
ולעניין "אלהים הבטיח", בעניין הזה אני אתך. ציינתי זאת באחת התגובות.
אופס 536939
הייתי בטוח שאני עונה להוגג, כי אליו הופנתה התגובה.
מחוק את עניין ''בגדי המלך החדשים''. זה בפרוש לא הופנה אליך.
זה כן 536941
אחרי שנרגעתי מהטעות המביכה בזיהוי (אני כל הזמן מסתכל אם הוא ענה לי, וכשהוא כבר עונה לי, מתברר שזה לא הוא . . .), האם אתה יכול להביא עוד פרטים מעניינים מההרצאה ?
[בסרט הוצג קטע קצר ערוך, שבו הייתה התייחסות לכמויות co2גדולות באטמוספירה בעבר שלא גרמו לעליה צפויה בטמפרטורת כדור הארץ. ברור שנחתכו דברים שאמר, כי הסרט הוא מאד ארוך (ואף אני אבדתי את הסבלנות לראות את כולו) ומציג מדענים רבים, ובודאי לא הובא כל מה שהיה לו לומר.]
זה כן 536946
חס ושלום, אני גם לא זוכר את הכל וגם לא בטוח שאעשה עבודה טובה בהצגת הדברים. עדיף כבר הראיון עם שביב ב"הארץ":

(בד"כ כשמראיינים אותו במסגרת אחרת - נניח, רדיו - נותנים לו לדבר עשרים שניות ואז אומרים "אה, אבל הדעה שלך היא לא הקונצנזוס המדעי, נכון?" ומאותו רגע מתעלמים ממנו).
זה כן 536955
קראתי, והבנתי את הטענות, ואיך הוא בכלל הגיע אליהם.
מה שעלה בדעתי בעקבות הקריאה, הוא שייתכן מאד שלכל אנשי אפקט החממה וההתחממות הגלובלית (אלה מהם שבאמת הדאגה מניעה אותם ולא הכסף הפוליטיקה והכח), יתברר בעתיד שהם ירו לעצמם ברגל. כי אין בכלל ויכוח על כך שזיהום זה רע, ועדיף לא לשרוף ולא לזהם אם אפשר, וכל המתנגדים לתיאוריה מסכימים בעניין הזה.
מה יקרה אם גרף הטמפרטורה יטה לפתע מטה ? זה שהדבר יעצור את תקציבי המחקר, זה לא אכפת לי, אבל הדבר עלול לגרום לכך שכל המחסומים ייפתחו, והזוהמה תגבר. הירי הזה לא יהיה רק ברגל שלהם, אלא גם ברגל שלי.
אני ובאג 2000 537390
חזרתי לכאן בגלל שנזכרתי במשהו, שאולי רלוונטי לעניין הפאניקה.
בראיון מוזכרת הפאניקה של "באג 2000"
זה מחזיר אותי אחרונית לתקופת הפאניקה ההיא.
אני לא נמצא בחברת אנשים שעוסקים בבעיות אקלימיות וכאלה, אבל אני כן נמצא (בעבודתי) בחברת אנשים שמתעסקים עם מחשבים.
לנוכח כל מה שראיתי סביבי אז, חשבתי שאני נמצא בתוך עולם של מטורפים. הייתה אצלנו "מעבדת באג 2000" והמנהלים דאגו שכל אחד יבדוק את תוכניותיות במעבדה ההיא. אני אמרתי שהתכניות שאני מפתח עוסקות בגיאומטריה עד שלושה ממדים, ועדיין לא הגעתי לממד הרביעי, ולכן אין קשר לזמן, ובכלל לא מובן מאיזו סיבה באג 2000 הנורא יכשיל אותן, אבל, כמובן, לא היה לי שום סיכוי לשכנע, ולכן גם בדקתי ב"מעבדה", וגם כתבתי דוח (דבר שנוא כשלעצמו) שמתעד את הבדיקה הזאת ותוצאותיה האופטימיות. כל הזמן שאלתי את המנהלים מה הם ייעשו אחרי שהתאריך הנורא יעבור, כי אז העיסוק בקשקוש הזה היה עיסוקם היחיד, אבל מבחינה זאת זה דווקא עבר בשלום, כי למרות שמספרם לא קטן הם מצאו לעצמם עיסוקים אחרים שאינם מפריעים לי לעבוד.
כשאני חושב על זה, עד כמה שאני מבין, מדובר באיזה רעיון של מישהו, ולולא הגה אותו, הייתה נמנעת מהאנושות הפאניקה הזאת. הדבר הזה הוא מדהים.
האנושות אוהבת קשקושים.
כך אני חש גם כלפי המלחמה ב"אפקט החממה".
אני ובאג 2000 537538
מצד שני, אני בטוח שנתקלת במנטליות של if it works, don't touch it בכל חברה גדולה מספיק. לא ברור אם השינויים הנדרשים היו עוברים ללא אותה הפאניקה.

סתם דוגמה לאיך תוכנית תמימה שעוסקת ב"גיאומטריה תלת־מימדית בלבד" (בלי להכיר את התוכנה שלך) יכולה ליצור בעיות:

נניח שרצית לדאוג ליכולת הרצה אוטומטית של התוכנה שלך. לכן הוספת לה אפשרות ליצור בסוף הריצה דיווח על הריצה. בתוך הדיווח הזה רצית לכלול את זמן הריצה, ויצרת אותו ע"י שימוש בערך הלא מוצלח של strftime . היית מקבל את ההפרש מ־1900 במקום את שתי הספרות האחרונות של השנה.
אני ובאג 2000 537540
ואז מה ?
כל הקרחונים היו נמסים בבת אחת, וזנבו של שביט אמתני היה מכלה את כל מה שנותר מאסון הקרחונים, והכול בגללי ?
איני כופר בכך שבאג 2000 יכול להיווצר. כמו שאיני כופר בכך שאפקט החממה קיים. אני רק אומר שצריך לשים את זה כמו את זה במקומם הראוי.
אני ובאג 2000 537541
אבל הקימו כבר מעבדה בשביל לבדוק כל מיני תוכניות. למה לא לבדוק בהזדמנות גם את הקוד שלך?

תכף תספר לי שאתה נהנה לכתוב בדיקות לקוד שלך.
אני ובאג 2000 537561
תשאל אותם מה דעתם היום על המעבדה ההיא, ואילו גילויים נוראים הם גילו שם, גם בתכניות של אחרים (שרובן עוסקות בשמירת אינפורמציה ניהול, וכדומה). אני לא עושה זאת כדי לא להביכם.
אני ובאג 2000 537560
הבעיה עם הבאג 2000 לא הייתה השאלה האם יכול או לא יכול להיווצר באג טריוויאלי כזה או אחר באיזו תוכנה איזוטרית. הבעייה עם הבאג 2000 הייתה התפישה שהלכה והתרחבה שמערכות קריטיות יקרסו, מבנקים ועד כורים אטומיים. ההתנבאויות האפוקליפטיות הגיעו עד רמות של חזרה למערות.

בקיצור הייתה שם הרבה טפשות המונית צרופה.
אני ובאג 2000 537562
לפחות בצד הבנקים - וארגונים עסקיים גדולים וותיקים בכלל - לא הייתה שאלה של חשש מהיווצרות הבאג באיזו מערכת איזוטרית. הבאג שרץ (כמעט שלא יכולת להימנע מלדרוך עליו) באלפי מקומות - שורות קוד ומאגרי נתונים - והחשש היה שלא יאתרו את כולם. בארגונים כאלו יש מליוני שורות קוד באלפי מודולים שחלקם נכתבו בשנות השישים, לחלקם אבד ה-source
ובמאות מהם לא משתמשים, אבל לא יודעים בדיוק באילו משתמשים פעם בשנה או פעם בעשור, או אף פעם.

מחוץ לתקשורת, לא היה חשש אמיתי שארגונים כאלו "יקרסו". רק שיפסידו המון כסף. כי אם יש משהו שעושים הרבה בארגונים כאלו, זה לחשב הפרשי תאריכים - למשל כדי לחשב ריבית. החשש היה ברור ומיידי: אם נותרו שורות קוד שעדיין משתמשות בפורמט תאריך ישן, הבנק יקבל או יקח ריבית שלילית במקום חיובית. בשביל בנקאים, אין סיוט נורא מזה.
אני ובאג 2000 537625
כל הדברים שאתה אומר נכונים, אבל נושא הדיון הוא תחזיות אפוקליפטיות. חישוב ריבית שלילי הוא אולי תחזית אפוקליפטית עבור בנקאי, אבל לא עבור שאר האנושות. ההייפ ההזוי שאני מתייחס אליו היה מהסוג שניבא תחזיות אפוקליפטיות עקב השלכות הבאג.
זה כן 537401
הפיסיכולוניה בגרוש הזו מזכירה לי מאוד את ההאשמה ששמאלניות נובעת מ''שנאה עצמית''. סלח לי, אבל זה דבילי כמעט באותה המידה. אם כח וכסף מעניינים אותך, אתה לא הולך ללמוד מטאורולוגיה או מדעי הסביבה. אתה הולך ללמוד כלכלה וניהול כדי שתוכל להאשים את כל מיט שמפריע לך לעשות כסף שהוא כמוך.
זה כן 537402
אתה בטוח שהצמדת את תגובתך למקום הנכון ?
איני מוצא כל קשר בין תגובתך למה שאמרתי.
אני אילתי 536956
השמש מטיילת בין זרועות הספירלה!
כהדיוט אף פעם לא שמעתי על תנועת השמש בגלקסיה, יש מי שיכול לפרט בנושא?
ב. אם מחזורי שמש מסבירים עידני קרח במחזורים של 145 מיליון שנים,
איך יוסברו מחזורים קטנים יותר של אלפי שנים ועשרות אלפים?
אני אילתי 536960
עובדות לילה זעירות:

1. לאף אחד אין מושג, ולא צפוי שיהיה מושג בעתיד הנראה לעין, אם היו תקופות קרח לפני 145 (או 45, או 5) מיליון שנה. אז אין הרבה מה להסביר.

2. התשובה לשאלתך, בהכללה, היא שלאף אחד אין מושג. תשובה זהה אך ארוכה יותר (ומעניינת הרבה יותר) תמצא בוויקי.
אני אילתי 536962
ראיתי כבר פירוט כרונולוגי של עידני קרח, אני מניח שיש מוסכמות בנושא זה,
וויקי באנגלית מנדבת קצת מידע אבל לא מצאתי קשר לטענותיו של
שביב.
תמיהה אחרת, אם פני הים יעלו בחצי מטר בממוצע, בכמה יעלה גל הגאות במקומות שהוא מגיע ל15 מטר?
אני אילתי 536976
הנחה שגויה.
זה כן 537445
אכן כתבה מעניינת. כמה הערות:

א. פרופ' ניר שביב בכלל לא טוען ש"התחממות גלובאלית" - יוק. הוא טוען שההתחממות אינה בהכרח מעשה ידי אדם (אלא אקראית, קשורה למסלולים קוסמיים (קרינה) וכו'). הוא מודה שיש התחממות ויש עלייה ברמת הפחמן הדו-חמצני. הוא רק טוען שהקשר ביניהן אינו סיבתי אלא תוצאתי (הם קורים בו זמנית). דבר זה בפני עצמו מאיר באור מעניין את "מכחישי" ההתחממות.

ב. כמו רבים החושדים במניעים פוליטיים ובתאוריות קשר, גם ניר שביב אינו מתנזר מהן בעצמו. "גרמני, שאסף עוד מספר חוקרים, יצא עם תגובה חריפה לעיתונות. ההתקפה שלהם היתה מגוחכת, הוא טען שכל מה שעשיתי לא נכון. את חילופי הדברים בינינו, שהתפרסמו בעיתונים מדעיים, שמתי באתר שלי באוניברסיטה. אותו מדען פנה לאוניברסיטה וטען שאני מפר את זכויות היוצרים שלו ואיים בתביעה. הוא פשוט הכניס פוליטיקה למדע." פרסמת חומר של מישהו אחר בלי רשותו. הוא "איים" לתבוע. איפה פה הרדיפה הפוליטית?

ג. על אפקט החממה כמו על הדלדלות האוזון יש מחלוקת מדעית ומדענים רציניים רבים חולקים על התפיסה הקושרת אותם לפעילות האנושית. הבעיה מתחילה כאשר אינטרסנטים "פוליטיים" מתחילים לשכתב את העובדות ולייצר נאראטיב חילופי. ראו דברי ההבל על המחתרת האקולוגית והטרור הירוק. ההיסטוריה היא שהחוקרים שטענו לקשר בין רמת ה-CO2 להתחממות נדחו במשך כעשרים שנה בטענה שהמדידות וההוכחות שלהם אינן חד משמעיות מספיק ורק לאחרונה הפכו ההשערות שלהם למקובלות בקהילה המדעית.

ד. במדינה המתקשה מאוד להפעיל מערכות מיחזור והצליחה להפוך אפילו את איסוף בקבוקי הפלסטיק לפארסה, הטענות על הטרור יפה-הנפש הן ממש לעג לרש. כמה כבישים בארץ נחסמו בגלל זיהום אויר? כמה מנהיגים פוליטיים נרצחו כאן בגלל ניהול משק מים כושל?

ה. ואם מותר לכולם, אעיז גם אני לרקום כמעט תאוריית קשר. מה ראו אבירי המלחמה ב"טרור האקולוגי" להתפס דוקא ל-CO2 ולאוזון ולא להיסטריית האנטנות הסלולאריות והקרינה מעמודי חשמל שכבר מזמן עברה מעיתוני המדע להיסטריית המון? האם מאחורי כל זה לא מסתתרת אג'נדה הטוענת שמשפחות של 16 ילדים זה אידיאל ולממן לחמאס את הקטיושות הבאות עלינו לרעה במו הג'יפ שלך זה "מעשה ציוני"?
זה כן 537446
ב.
זה מקובל לצטט פרסומים של מדענים בלי לבקש מהם רשות, כל עוד מאייתים את השם נכון.
זה כן 537459
מי מכחיש התחממות ?
איני חושב שנתקלתי כאן במתדיין כזה, וגם לא ראיתי בחלקי הסרט שבהם צפיתי טענה כזאת.
אתה מרכיב מטרה לתפארת, ויורה בה.
זה כן 537476
-- אני מתנצל (בפני דב) שעד כה לא עיינתי בסרט שקושר. להגנתי אומר שספק אם אפיק תועלת רבה מהסרט - איני מנסה לשפוט בעצמי את טיב הראיות המדעיות, אלא מעדיף להאמין שבהסתברות גבוהה מאפס הקונצנזוס של קהילת המדענים אינו בבחינת "בגדי המלך"‏1.

-- דו״ח שיצא הבוקר של ועדה (ממשלתית?) בריטית אומר ש"הראיות שההתחממות קשורה לפעילות אנושית חזקות היום יותר משהיו לפני שנתיים (כשוועדה של האו״ם קבעה קשר כזה ב־2007)".

בהחלט יתכן שאנשים או גופים (מדעיים או פוליטיים) מנסים להשען על כפות המאזניים ולהציג ראיות שהמסקנה מהן היא "בסבירות גבוהה מאד" כאילו המסקנה היא "בבטחון".
אפשר גם להבין את הפוריטנים שרואים התנהגות כזו באור שלילי (החל ב"הכנסת פוליטיקה לדיון המדעי" וכלה ב"ערעור אשיות המדע").
אדם שאינו מדען אקלים ואינו מתכוון להפוך לכזה צריך להחליט לא רק "למי להאמין" אלא בעיקר "עד כמה להאמין להם".
אני מודה בפה מלא שאמונתי במדעני האקלים רחוקה מאד מביטחון מלא, אבל איני יכול להבין בשום אופן מהיכן מגייס דב את בטחונו המלא שקשר בין הפעילות האנושית להתחממות אינו קיים.

[ובמאמר מוסגר: לפני זמן מה הזכיר דב את המקרה המדהים של ההיסטריה ההמונית של "באג אלפיים". אם יש משהו שגרם נזק אולי יותר מכל דבר אחר למתריעים בשער מכל סוג שהוא הרי זה הסיפור.
אבל במידה ואני זוכר נכון, ההיסטריה במקרה ההוא לא פומפמה בידי קהילה מדעית כלשהי (נאמר מדעי המחשב) אלא בעיקר על ידי קהילה עסקית של אלפי ועשרות אלפי עסקים קיקיוניים שקמו והתמחו ב"ייעוץ 2000".
איני רואה קהילה דומה של אינטרסנטים שמפמפמים את ה"פאניקה" של ההתחממות הגלובאלית.
יתירה מזאת: בפינה הנגדית של הזירה ניצבות גורילות ענקיות עם אינטרס ברור ומובהק לערער על המסקנות - חברות הנפט והפחם, יצרני מכוניות, וגורמים רבים בקהילה העסקית שחוששים שחקיקה סביבתית תזיק לעסקיהם.
אם מישהו יכול להביא ראיות שתקציבי מחלקות האקלים באוניברסיטאות ומכוני המחקר הוכפלו ושולשו, או לפחות גדלו בקצב שחורג בצורה מאד משמעותית מהגידול בתקציבים למחלקות אחרות, זו תהיה ראיה תומכת]

1 תמיד התייחסתי בחשדנות מסוימת לסיפור על בגדי המלך. כמשל זה יפה, אבל אני מנסה לצייר בעיני רוחי את המלך פוסע ברחובות העיר עירום וערייה וכל העם לוטשים עיניים ואף אחד לא פותח את הפה "כי מי שלא רואה את הבגדים הוא טיפש".
לא מסתדר לי. וודאי וודאי שלא אם היו יהודים בקהל, אבל אפילו אם כולם גויים זה נראה חשוד.
כוונתי היא שאני יכול לאתר לעצמי מדען אקלים או עשרים שבעצם מזהים פגם בסיסי בראיות לקשר פעילות אנושית ==> התחממות וסותמים את הפה כמו במשל, אבל אני באמת לא יכול להאמין שהקהילה כולה מתנהגת כך כאיש אחד.
לא נראה לי סביר לפי המעט שמוכר לי לגבי הקהילה.
אני בהחלט יכול להאמין שהראיות הן פחות מוצקות מכפי שהן מוצגות - אבל מכאן עד לבטחון המלא של דב שקשר כזה לא קיים הקפיצה גדולה מדי בשבילי.
537478
כמה קביעות פונדמנטליסטיות בהודעה שלך.

א.אתה לא מעוניין לראות את הסרט כי הרי "כולם אומרים" שהאנושות מחממת, אז אין טעם לשמוע דעות אחרות. אפילו עדיף שלא לשמוע אותם, אולי חס וחלילה תשתכנע.

ב. ההשוואה לבאג 2000, אתה מבדיל בין גופים עסקיים שרצו להרוויח מה"באג" לבין גופים מדעיים, ומתעלם מכך שמדענים במכוני מחקר שמיועדים למצוא דרכים שימנעו מהאדם לחמם את כדור הארץ, מקבלים כסף כדי להאמין שהאדם מחמם את כדור הארץ, אם האדם לא מחממם העבודה שלהם לא חשובה, או חשובה רק מבחינה מדעית. כי ממילא אין לנו כל השפעה.

ג. אתה מתעלם מהסכומים העצומים שמופנים למחקרים האלה.

ד. ושוב אתה אומר "הקהילה כולה", וכשאומרים לך שיש קולות חשובים שטוענים להיפך אתה מוציא אותם מתוך הקהילה.

ה. אתה מתעלם מהעובדה שאומנם רוב מדעני ה"אקלים" תומכים בתיאורית "האדם המחמם" ואילו מדענים שלא שייכים לתחומים האלה ולא מקבלים כסף כדי לאשש את הנחות היסוד של מכוני המחקר האלו, פיסיקאים וכו', נוטים דווקא לאמץ אץ הדעה ההפוכה.

ו. הגישה המתנשאת והיודעת כל שלך מסתדרת לי מצויין עם דיעותיך הפוליטיות.
האם לענות לאלמונים? 537480
יש מגיבים שנמנעים לענות ל"אלמונים", לא בגלל סנוביות (אני מרגיש די אלמוני מתחת לניק שלי) אלא מחמת הבלבול שזה יוצר בשיחות כשלא יודעים אילו תגובות נכתבו בידי אותו אדם ואילו בידי אנשים שונים. אעריך זאת אם תאמץ ניק ותדבק בו, לפחות במסגרת דיון מסוים (אין בעיה שהשתמש בניק אחר בדיון אחר). לא חייבים להרשם.
תודה.

א': זה שלא מצאתי זמן לראות את הסרט זה כי לא מצאתי זמן, לא כי אני לא מעוניין. גם לסרטים או מאמרים ארוכים שתומכים בהתחממות אני מתקשה למצוא זמן

ב': זה היה יותר משכנע אם תוכל להראות שמדענים אלו אכן יוצאים נשכרים. הלא פקולטות למדעי כדור הארץ ומדעי האקלים היו קיימות גם קודם, וגם אם נשתכנע כולנו שההתחממות הגלובאלית היא עורבא פרח לא ידוע לי על הצעות לסגור אותן.
אם תקרא את הודעתי הטרחנית הקודמת, תראה שאמרתי זאת: אם מישהו יראה שה"פאניקה" זרקה את התקציבים למעלה יהיה לטענה יותר בשר.

ג': יש נתונים?

ד': בגדול זו אכן הקהילה כולה.

ה': לא ידוע לי שמה שאתה קורא "עובדה" היא אכן עובדה (יש מקור?), אבל גם אם זה נכון זו עדיין לא טענה רצינית. בענייני אקלים לדעתם של מדעני אקלים יש יותר משקל. אם יש לי בעיה רפואית לא אתייעץ עם פיסיקאי, אפילו אם מדובר בזוכה פרס נובל. אני אלך לרופא.

ה' - וחצי: אתה כותב "מדענים שלא שייכים לתחומים האלה ולא מקבלים כסף כדי לאשש את הנחות היסוד של מכוני המחקר האלו".
אלו הם שטויות משוּטָיוֹת. אין בעולם "מכוני מחקר עם הנחות יסוד" ואנשים שעובדים בהם ומקבלים כסף "כדי לאשש הנחות אלו"‏1.

ו': אני מצטער על כך שסגנוני ודעותי הפוליטיות מפריעות לך.
למרות הצער, ספק אם זה יגרום לי לשנות את זה או את אלו.

אתה אומר שבדברי יש קביעות פונדמנטליסטיות. שים לב שטרחתי להדגיש שאיני בטוח כלל בשאלת אחריות האדם להתחממות. עיקר הויכוח שלי כאן הוא עם דב שהביע בטחון (מעל 99%) שקשר כזה אינו קיים (תגובה 536640). לדעתי הפונדמנטליזם הוא בצד השני.
אם כולנו יכולים להסכים שיש לייחס לדעתם הרוב המכריע של המדענים העוסקים בתחום משקל של לפחות 50% אני אלך לי לשחק בארגז חול אחר.

1 אם לא סופרים thinktanks ניאוקונים, אבל לאלו קשה לקרוא "מכוני מחקר".
האם לענות לאלמונים? 537519
לגבי מכוני מחקר, אני לא יודע על התחום המדעי ממש, אבל בתחומי מדעי החברה והרוח יש *המון* מכונים עם אג'נדה שכמעט אי אפשר לבלבל, מימין ומשמאל. במיוחד בארה"ב.
זה כן 537486
תגובתי האחרונה עסקה בעניין אחד בלבד: הכחשת העלילה לפיה אלה הכופרים בקשר בין התחממות כדור הארץ ופעולות האדם, כופרים בתהליך התחממות (למרות אולי ירידות פה ושם בפרקי זמן קצרים) כדור הארץ במאה וחמישים השנים האחרונות. (אגב, גם המדען הראשי של משרד החינוך שבשלו כל הדיון הזה לא טען מעולם טענה כזאת)
עלילה כזאת גם אתה הטחת בי במקום מסויים, אך אני מקווה שהדבר נבע מטעות, והשתכנעת שטעית.
איני מבין מדוע הצמדת את כל דעותיך הידועות והסבריך אותם כבר ראינו להודעה זו.

אשר ל"באג אלפיים", והסיפור שאני ספרתי עליו, איני יודע מה היא בדיוק הגדרת "מדען", אך רוב הדמויות עליהן סיפרתי שהוליכו אצלנו את העניין ההוא נשאו תואר של "מדעי המחשב" ומיעוטן "תעשיה וניהול", והרוב הדומם שקיבל את הגזרות בהבנה, רובו נשא תארים מ"מדעי המחשב". רק אני, נושא תואר "מהנדס מכונות" הטיל ספק בגלוי וברעש בכל העניין הזה, והבוס הישיר שלי (אף הוא מהנדס מכונות), כנראה הסתייג מכך בחיוך מסוים, אך עשה את כל הפעולות הדרושות כיאה לתפקידו . . .

ואולי עוד פרט קטן. כיוון שלא ראית את הסרט (לבושתי אף לי לא הייתה הסבלנות לצפות בכולו), אספר בכל זאת מה הביא את אותו פיסיקאי ישראלי צעיר מהאוניברסיטה העברית, שלפי עדותו האמין בתחילה באפקט החממה כסיבה העיקרית של ההתחממות, בגלל "שזה מה שהוא ראה בתקשורת", לשנות את דעתו.
מה שהביא אותו לכך הוא מחקר שערך שבו גילה מתאם מלא בין תהליכי מזג אוויר וטמפרוטורה ובין תהליכים קוסמיים בשמש ואחרים. כיון שאי אפשר להאמין שמזג האוויר בכדור הארץ הקטן משפיע על התהליכים בלבה של השמש, המתאם הזה מחשיד שהתהליכים הקוסמיים הם אלה שגורמים לשינויים אצלנו.
זה כן 537512
לע"ד, החשיפה הגדולה ביותר לבאג 2000 היתה של אירגונים גדולים כמו פיננסים, ממשלה וכיוב' שעוסקים בעיקר בעיבוד נתונים ולא בחישובים הנדסיים על פי.סי. כמו שתיארת את עבודתך.
זה כן 537514
לא הבנתי את תכלית הודעתך.
האם צריך לפרש אותה כפקפוק באמיתות סיפורי ?
זה כן 537536
להפך, הוא חיזק את הטענה שלך - אז לא היה מקום להיסטריה, ומוטב היה להקשיב לחושיך הבריאים. עכשיו, לעמות זאת, כאשר חושיך הבריאים מורים לך נגד העמדה של אל גור, אתה כמובן טועה.
זה כן 537571
לחיזוק טענתך, התפרסמו במיטב הז'ורנלים כמה מאמרים שמפחיתים מהתרומה האנושית להתחחמות הגלובלית (למשל אחד שמראה שחלק ניכר מהתחממות הנמדדת מקורה בהחלפת החיישנים).
זה כן 537611
"...חלק ניכר מהתחממות הנמדדת מקורה בהחלפת החיישנים"

גם זו תוצאה של תרומה אנושית ;-).

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים