בתשובה לשוקי שמאל, 27/02/10 20:40
המדען הראשי הבא 536929
שני הקטעים מאותה ויקיפדיה שאני רציתי להעתיק לכאן הם:

" במהלך מסעו המדעי על סיפון ספינת הביגל גיבש השקפות גאולוגיות התומכות בעקרון היוניפורמיות של צ'ארלס לייל"

ו:

"דרווין התרשם מאוד ממה שראה במסעו, ובמיוחד ממגוון המינים בגלאפגוס, וקווי דמיון ושוני בין מינים שונים של פרושים. בשובו ב-‏2 באוקטובר 1836 החליט לשנות את תוכניותיו ולהקדיש את עצמו להבנה של המנגנון שמאחורי עולם הטבע."

וכיוון שסיימנו את הויכוח בדיוק בנקודה הזאת: האם תורתו באה בעקבות השפעות מסעו זה, והחקירות שחקר שם והאוספים שאסף שם, חשבתי שבשני הקטעים האלה יש תשובה ברורה לשאלה הזאת, ולא ניסיתי לקרוא בעיון עוד.

עם זאת, הקטעים שצטטת ושאני החמצתי שבהם בפרוש כתוב שרעיון האבולוציה היה קיים עוד לפני דרוין, באמת חדש לי והפתיע אותי מאד מאד מאד, כפי שהבטחתי שיפתיעני, ובנקודה זאת אתה ללא ספק צדקת.
כרגע אני מסכם את העניין כך:
1. לעניין השפעת המסע, בניגוד למה שאמרת, המסע הזה ומה שגילה דרוין שם, הם אלה שגרמו לו להכנס לכל העניין (שאמנם התחיל עוד לפניו, דבר שהוא חדש לי), ולכן הסיפור על הצבים הוא רלוונטי, ואם סיפור הצבים רלוונטי גם עניין השוני בגזעי האדם שישנם היום רלוונטי.
2. מה שקרוי "תורת דרוין" הוא תורה שהתחילו אחרים והעמיקה דרוין.
התוספת שהביא דרוין לתורה כפי שנמצאת בקטע שהבאת, לא ניראית לי משמעותית, משום שלדעתי מדען טבע אינו יכול להכניס לתורתו תופעות אלוהיות. זה בכלל לא מדע, וצריך לעשות הפרדה גמורה בין שני העניינים.
המדען הראשי הבא 536943
חבל שאתה נצמד בעקשנות לעניין הגזעים האנושיים. בכל אופן לטובת מי שמתעניין:

א. עניין חלוקת האנושות לשלושה גזעים חדר להשכלה הישראלית מאבותיה הקדמונים בשטח שבין מזרח אירופה לגרמניה. שטח זה כפי שאנו מטיבים לדעת היום נגוע בגזענות עמוקה וחסרת תקנה שאחת מתוצאותיה הפחות ממאירות היתה הפופולאריזציה של התאוריה כאילו האנושות כולה מוצאה בשלושה גרעיני רבייה. אחד בעמק הנילוס (לגזע השחור), אחד בקווקז (לגזע הלבן) ואחד בסיביר (לגזע הצהוב). התאוריה הזו נזנחה כבר לפני שנים רבות.

ב. למעשה אני חושב שההחלוקה לשלושה גזעים היא חסרת משמעות מדעית. היא נעשית לפי כל מיני סימנים מזהים שהם תמיד חלקיים. קבוצות המשוייכות לפי אפיינים כלשהם לגזע אחד קרובות לפעמים לקבוצות בגזע אחר יותר מאשר לקבוצות בגזע שלהן לכאורה.

ג. אני ממש לא בקיא בתחום, אבל אני חושב שאפשר לומר שהיו הרבה יותר משלושה גרעיני רבייה והחלוקה לגזעים היא סיווג ע"פ גוון העור ואין ליחס לה משקל רב. ההבדלים הגופניים בתוך גבולות הגזע אינם קטנים יותר מאשר מחוץ להם.

ג. למעשה המיוחד במין האנושי ומבדיל אותו ממינים אחרים הוא שכל הפרטים שלו שייכים לאותו מין אחד ויחיד. בענף היחסין של המין האנושי היו ענפים אחרים אבל כולם נכחדו ונראה שמאומה מן המורשת הגנטית שלהם לא הגיע אלינו.

ד. אצל בע"ח אחרים רבייה בין מינים שונים כרוכה תמיד בהופעת לקויות גנטיות קשות (עקרות, עיוורון, חרשות וכו'), בעוד אצל בני האדם התופעה הפוכה, הבעיות דוקא מופיעות ברבייה בין קרובים. הסיבה היא שבני האדם דומים מדי מבחינה גנטית והסיכוי של שכפול פגמים גנטיים גבוה.

ד. מי שרוצה לקרוא לילידי יבשת אמריקה הודים, יכול לעשות זאת, אבל מוטב לו שלא יחפש את פוזמק-עור ברחובות מומביי.

ה. בכל אופן אין לכך שום קשר עם דארוין. למעשה אחת מן הטענות של מתנגדי דארוין היא שאם האבולוציה פועלת באמצעות שינויים אקראיים וברירה טבעית ע"פ תנאי המקום מדוע אין יותר מינים של בני אדם ומדוע בני האדם בכל מקום דומים כל כך? למשל כיצד זה שכל סוגי הדם שרדו בכל האוכלוסיות האנושיות הגם שבשכיחויות שונות?
המדען הראשי הבא 536945
אני לא ידעתי בכלל שיש המחלקים את האנושות לשלושה גזעים, והמלים "מינים" ו"גזעים", ישל להם כנראה משמעות בביאלוגיה, אבל מבחינתי הן סתם מלים שלא קשורות במה שאני רוצה לומר. אולי מילה יותר טובה היא "שוני" בין קבוצות בני אדם שונים.
שני הצבים שהזכרתי הם מ"מינים" שונים ? מ"גזעים" שונים ? למי אכפת, אבל ההתבוננות בהם ותופעות דומות אחרות גרמה לדרוין לאמץ את תיאורית האבולוציה (כאן, אני משנה את הנסוח בעקבות המידע החדש), להתעמק בה ולפתחה.
ואם השוני בין אותם צבים רלוונטי לעניינו, גם השוני בין בני האדם רלוונטי. זה מה שאני אומר כבר בפעם ה . . . לא יודע.
המדען הראשי הבא 536948
כמו כל דבר בצה''ל.
המדען הראשי הבא 536950
מה שאני מציע הוא לסכם בפשרה ברוח טובה.
נניח לבני האדם הלבנים, צהובים ושחורים לנפשם ונסכם שדארוין בהחלט התרשם מן ההבדלים הגדולים שבין מיני הפרושים באיים השונים של דרום האוקיינוס השקט ואולי גם של הצבים הענקים של איי הצבים (גלאפגוס).
אילו הסתפק בכך אני מניח שלא היינו שומעים את שמעו. הכנסייה הנוצרית (אנגליקנית במקרה זה) לא היתה מדירה שינה מעיניה אם היה נודע לה שלסוס הבלגי הענק ולסוס הגמדי של פראזבלסקי ממדבר גובי יש אב קדמון משותף.
הבעיה החלה בכך שאמצעי המחיה המצומצמים באיי הגאלפאגוס האיצו מאד את האבולוציה שם וגרמו ל''התמקצעות'' מהירה מאוד של הזנים ולהופעת מינים חדשים. דבר זה הנביט אצל דארוין את האבולוציה הדארויניסטית (הישרדות המתאימים יותר) שזרעיה נזרעו כבר ע''י חוקרים קודמים. מכאן צמח הרעיון שכל המינים צמחו זה מזה בתהליך הנ''ל.
כאן כבר נולדה בעיה, מכיוון שהתאוריה התאולוגית-דתית גרסה שלא יתכן מעבר בין מינים שונים וכל המינים נבראו ע''י הבורא כפי שמתואר בביבליה.
וזהו החטא הקדמון בשלו אנו לוקים עד היום בעויתות המשונות הללו של כנסיות דתיות המנסות לתפוס מחדש שטחים אותם אבדו מזמן.
מקובל עלי 536953
המדען הראשי הבא 536954
בביולוגיה, שני מינים שונים לא יכולים להוליד תינוק פוריים ביחד (למשל, כלב וחתול, או סוס וחמור, שכן יכולים להוליד פרד, אבל הוא לא יכול להוליד כלום). או, כמו שכתוב בוויקיפדיה: "מינים הם קבוצות של אוכלוסיות טבעיות המקיימות ביניהן קשרי רבייה ומבודדות רבייתית מאוכלוסיות דומות אחרות." גזע היא תת קבוצה של המין שמובדלת על ידי תכונות חיצוניות ("קבוצה של יצורים (אורגניזמים), בני אותו מין, הדומים במכלול של תכונות פיזיולוגית תורשתיות, המייחד אותם מיצורים אחרים בני אותו מין." ויקיפדיה). חתול סיאמי יכול להתרבות עם חתולה פרסית (והצאצא שלהם יכול להתרבות), כלב בולדוג יכול להתרבות עם רועה גרמנית (והצאצא שלהם יכול להתרבות), אדם שחור יכול להתרבות עם אשה קוריאנית (והצאצא שלהם יכול לנצח את כל העולם בגולף).
המדען הראשי הבא 537024
גם אני התבלבלתי במבוך הזה. זה נכון שבין מינים אמורה להיות גדר רבייתית גבוהה. למעשה ברבייה בין מינים או שהיא בלתי אפשרית לחלוטין ברמת הדנ"א או שהיא מייצרת צאצאים פגומים באופן קטלני. אם תפשפש קצת בויקיפדיה אני חושב שתמצא/תמצאי הגדרות יותר אבסטרקטיות להבדלים שבין מין/תת-מין/גזע ואאז"ן אפילו ללא המילה רבייה.
מה שבעצם גילתה האבולוציה היא שהגבולות האלו הם טכניים ומלאכותיים במידה רבה (גבולות יותר של טקסונומיה מאשר של מהות). פגמים גנטיים קשים מאפיינים גם רבייה בתוך המין (כמו החמור והסוס שהזכרת) ולכן "בידוד הרבייה" אינו בינארי אלא רציף והוא חודר גם להגדרות של תת-מינים ומטה.
האבולוציה הדארוינית מסבירה איך הבידוד הרבייתי נעקף. המוטציות בתוך המין יוצרות כל הזמן תת-מינים חדשים ההולכים ומתרחקים זה מזה עד שברגע מסויים הם כל כך רחוקים שע"פ ההגדרות (כמו בידוד רבייתי בין היתר) מדובר במינים שונים ו"חדשים". כך מסבירה האבולוציה איך לכל האורגניזמים יש אבות משותפים ההולכים ומתעמטים ככל שמתרחקים בזמן.
לאבחנה הזו יש שני השלכות מעניינות:
א. זו היתה נקודת הפתיחה של המסע אל ההנדסה הגנטית. אפשר להסתכל על דברים רבים הנעשים היום בהנדסה הגנטית כפעולות של רבייה בין-מינית. המסע שהחל בצפייה בציפורים באיי האוקינוס השקט, המשיך בצפייה בכללי התורשה של אפונה ועכברי מעבדה הגיע אל נקודה בה מעבירים חומר גנטי מצמחים לבע"ח ולהיפך.
ב. היא מאירה את אחת מנקודות ההתנגשות העיקריות בין האבולוציה למדע-התיאולוגי ("בריאתנות" וכו'). כל עוד התקיים בידוד רבייתי מוחלט בין המינים, הדת והביבליה יכלו למצוא מקום לאלוהים שלהם. למעשה אחת האנלוגיות המקובלות על הבריאתנים היא שאלוהים עומד מאחורי ה"אבולוציה הטבעית" כפי שהחוואי עומד מאחורי הרבייה וההשבחה של יבוליו או חיות הבית שלו. ההתנגשות הופכת בלתי נמנעת, ברגע שמעלים את האפשרות של מוצא משותף לכל המינים.

זוהי גם הסיבה מדוע כל הקישורים בין רבייה בין-גזעית בבני אדם לבין האבולוציה הדארוינית פשוט הופכים את העובדות על פניהן. מצד אחד ההיבטים הרבייתיים הם רק אחד מן הפרמטרים המגדירים את ההבדלים בין קבוצות אורגניזמים. מצד שני הם ולא רק הם אומרים לנו שיש מינים קרובים יותר וקרובים פחות. מבחינת רבייה, להורים של טייגר וודס יש למעשה פחות בעיות גנטיות מאשר לזוג שנולד באותו רחוב. זה נובע מכך שלמעשה השחור והקוריאנית קרובים זל"ז יותר מאשר החתול הסיאמי לפרסי. האחידות של בני המין האנושי היא לא דוגמה של דארויניזם אלא להיפך. למעשה נדרש הסבר מדוע יש רק מין אחד של בני אדם. כיצד זה לא התפתחו מין של הומו סאפיינס אמריקני לצידו של הומו סאפיינס אירואסיאני למשל? מדוע נראה שהאם המשותפת של כל בני האדם ע"פ כדוה"א היא כל כך מאוחרת (פחות מ-‏100,000 שנה אני חושב)?
המדען הראשי הבא 537086
מדוע שיווצרו הבדלים כאלו? האם תנאי המחיה של האדם באמריקה היו שונים מאלו של האירו-אסייתיים? לאלו תנאים מיוחדים היו יושבי אמריקה צריכים להסתגל (פרט לצורך לעכל ביעילות מזון מעט שונה)?
המדען הראשי הבא 537175
טוב, השאלה שלי היתה דמאגוגית (10000 או 20000 שנה אינם זמן מספיק להופעת מין חדש), אבל הנקודה היא שבני האדם אינם ממש דוגמה טובה לדארויניזם. למעשה בני אדם הם דוגמה בולטת במיוחד לסתירת הדארויניזם. מדוע? איני יודע. יתכן שזה מפני שאנו ניצבים בפסגתו של סולם המזון ויתכן שזה בגלל המבנים החברתיים המורכבים של בני אדם.
המדען הראשי הבא 537391
כנראה זה בגלל צואר בקבוק צר -אלפים בודדים- שכולנו עברנו לפני זמן לא רב (במובן האבולוציוני).
המדען הראשי הבא 537029
איך שכחת שאדם שחור מניגריה יכול להתרבות עם אישה לבנה משבדיה, והצאצא יכול להיבחר להיות נשיא ארצות הברית ?
ומה התוצאה כשמתפתח רומן בין צב עם מגרעת מאי אחד מגלאפגוס לצבה מאי שכן ללא מגרעת בשיריונה ?
אני חושב שהייתי מודע פחות או יותר לכל הפרטים שהבאת, אבל כפי שהסברתי באחת מתגובותי האחרונות, זה לא חשוב לצורך העניין שלי, והעניין עצמו כזכור, סוכם ברוח טובה. . .
המדען הראשי הבא 537034
דווקא קניה ולא ניגריה.

כנראה בגלל שמוצא האדם מאפריקה, אפריקה היא היבשת עם המגוון הגנטי האנושי הגדול ביותר (ז''א לפני ההגירה של העת החדשה), והמרחק הגנטי של בני קניה מבני ניגריה גדול יותר מהמרחק הגנטי של הרוסים מהסינים.

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים