בתשובה לטל כהן, 27/02/02 9:13
פגאניזם ופמיניזם 58998
בשנות העשרים למאה העשרים נעשה מחקר אנתרופולוגי (שכחתי את שם החוקר אבל הוא מופיע בספרי ''אלתו של עגנון'' שבאתר הספרותי ''בקבוק'' כספר אלקטרוני) באיי האוקיאנוס השקט, ובו נמצא כי לאנשי השבטים לא היה מושג על חלקו של הגבר ביצירת הוולד - הם חשבו שבמעשה המיני הגבר פותח את גופה של האישה לפני ה''רוח'', שנכנסת אז וגורמת להריונה של האישה. אז אל תספרו לי על מה שהגבר ידע או לא ידע בתקופות הפרהסטוריות. ולא אתייחס כאן לאהבת אב לילדיו - ברור שזוהי המצאה מאוחרת ביותר ומתייחסת לספרות רומנטית ולא למציאות ממשית. הגבר זקוק לילדים שימשיכו את קיומו, ולאהבה אין כאן שום קשר.
פגאניזם ופמיניזם 59001
גם האם זקוקה לילדים שימשיכו את קיומה, ולאהבה אין כאן שום קשר.

אז תאמרי: לא נכון, זה לא מבוסס, איך אתה מעז, היית פעם אמא?

ואני אחזיר: ואת היית פעם אבא? ואת כן מבססת את זה על משהו?
פגאניזם ופמיניזם 59002
אני אגיד שאתה צודק בהחלט, אין כאן כל ויכוח. האהבה לילדים, שבאה לאחר שהם נולדו - לילדים אישיים ולילדים בכלל - קשורה, כמו שכל זואולוג יגיד לך, בצורה המיוחדת שיש ליצורים הצעירים מכל סוג ומין: פנים עגולים, אף חרום, עיניים גדולות - לכל אלה יש השפעה מיידית ואינסטינקטיבית על הבוגרים, לרצות להגן ולטפח את הצעירים.
פגאניזם ופמיניזם 59004
איך זה מתיישב עם מה שכתבת למעלה?

אגב, אם תשימי לב, אצל דגים, למשל, נהוג שהזכרים לא מזהים את צעיריהם, ואוכלים אותם, בין אם הם בניהם או בנים של דגים אחרים.
פגאניזם ופמיניזם 59005
>פנים עגולים, אף חרום, עיניים גדולות - לכל אלה יש השפעה מיידית
>ואינסטינקטיבית על הבוגרים, לרצות להגן ולטפח את הצעירים.

למה?
איך?
מהיכן נובע הרצון והדחף להגן?
מהי הקורלציה בין פנים עגולות לדחף הגנה?
מה עם תינוק מונגולואיד?
פגאניזם ופמיניזם 59148
המחקרים שעליהם קראתי נעשו בהסתכלות ובשיטות סטטיסטיות - לא, עד כמה שאני יודעת, בהקשרים כימיים או ביוכימיים (כמו הפרומונים, למשל, שמסייעים במשיכה מינית). הסיבה הגנטית למצב הזה מובנת מאליה אצל כל מין גנטי - לגייס את כל המבוגרים בשטח לעזרה בטיפול בצאצאים, או לפחות למנוע את הריגתם ואכילתם. נכון שאצל מינים מסויימים (אריות, למשל) הצורה התינוקית אינה עוזרת כאשר הצאצאים נולדו מזכר קודם. אשר למונגולואידים - לא שמעתי על מחקר מיוחד שנעשה ביחס אליהם. מאידך, נכון שעיניהם לא ממש עגולות (ומכאן הכינוי), אבל בכל זאת יש להם פנים עגולים ואף זעיר, שעוזרים לעורר את אותו הצורך האינסטינקטיבי.
פגאניזם ופמיניזם 59309
למעשה, אותם תווי פנים אצל אישה נחשבים אטרקטיביים יותר, משום שהם מעידים, לכאורה, על היותה צעירה.

לא משנה. מה שרציתי להגיד הוא שתווי הפנים הניאותניים פועלים באותה מידה על זכרים - כך שבמבנה שבטי, שהוא הטבעי לבני אדם, הגברים אמנם לא מזהים את בניהם באופן ספציפי, אבל הם כן יודעים להגן על כלל הילדים.
למעשה, ופה זו כבר השערה בלתי מבוססת, סביר להניח שהרעיון שהעלו בני אותו השבט, שהאישה מופרית מה"רוח" ותפקידו של הגבר הוא רק "לפתוח" אותה, נועד בדיוק כדי *למנוע* העדפה של בן מסויים על פני אחר, או ניסיון השתלטות של זכר אחד על נקבות מסויימות.
אצל גורילות, כמו שאני אוהב לספר, הזכר יהרוג צאצאים שאינם שלו (ואף ידע להרוג צאצא שנולד זמן קצר אחרי שהוא "לקח בעלות" על נקבה מסויימת), ויגן בחרוף נפש על צאצאים שהם (בודאות גבוהה) שלו. הדבר מראה על הבנה בסיסית כלשהי של רעיון האבהות והרלוונטיות של הצאצא לזכר.

מעניין יהיה לבדוק, אגב, אם נקבות של בונובואים נותנות יחס שווה לכלל הצאצאים, גם אלו שאינם שלהם, או שהן מעדיפות את צאצאיהן שלהן. למיטב הבנתי, מהמעט שאני יודע - התשובה היא כן. ריבוי פרטנרים, אם כן, הוא יתרון של הצאצאים, ולא של אף אחד מההורים.
פגאניזם ופמיניזם 62752
יש לא מעט מקרים שילדים שנולדים עם פגמים חיצוניים ננטשים בבתי החולים ע''י הוריהם. הסיכויים של תינוק עם פגם אסטטי (אפילו אם הוא ניתן לתיקון ואינו פוגע בתיפקודו של התינוק) להינטש בבית החולים גדול בהרבה מסיכוייו של תינוק שנראה בריא (גם אם הוא סובל ממום חמור אחר).
שבט דוב המערות 62061

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים