הנה פתחתי חלון 590583
שאלה בפיזיקה מעשית, לימי החורף:

פותחים חלון כדי לאוורר את החדר, ומשלמים על כך בקירורו של החדר. נשאלת השאלה, האם יש טעם לפתוח את החלון חלקית, כדי לפשר בין האינטרסים המנוגדים.

השיקול שלי אומר שלא כדאי: חום עובר יותר ביעילות מאשר אוויר מתחלף (או לחות וריחות יוצאים). לכן אם נפתח את החלון חלקית נפסיד הרבה אוורור ונרוויח מעט חום. עדיף לפתוח לרווחה, לסגור ברגע שהאוורור מספיק לצרכינו, ולבלוע את הפסד החום.

ולמה אני חושב שחום עובר יותר ביעילות מאשר אוויר מתחלף? כי בשביל להעביר חום מספיק שמולקולות סמוכות תיגענה זו בזו, ואילו כדי להחליף אוויר, או להוציא לחות וריחות, מולקולות צריכות ממש לעבור כברת דרך. אם יש רוח זה עוזר להן, אבל גם להחלפת החום.

אני צודק?
אל''פ אבל... 590585
למיטב ידיעתי, קצב מעבר החום בין מולקולות הוא בסדר גודל יותר איטי מאשר קצב החלפת האוויר.
אל''פ אבל... 590589
נכון- הסיכוי לשתי מולקולות בגז לפגוש ממש אחת את השניה הוא קטן ודווקא הסיכוי שלהם לעבור בין האחרות הוא גדול. לכן מעבר חום ומעבר אוויר ממש הם פחות או יותר קורים באותו האופן ( מולקולות מחליפות מקום, אם בשל הסעה ואם בשל דיפוזיה). לפחות ככה נראה לי. מצד שני, 80 אחוז מהאוויר שאתה מקבל הוא חנקן, אבל 100 אחוז זה אוויר קר יותר. זה נראה לי נימוק יותר משכנע.
אל''פ אבל... 590590
נימוק יפה, תודה.
אל''פ אבל... 590660
ולי נראה שמה שחשוב זה לא רק כמות החום שאתה מפסיד אלא גם הקצב, כדי שהטמפ. בחדר לא תרד יותר מדי באופן זמני.
הנה פתחתי חלון 591017
לדעתי אתה צודק, אבל מסיבה שונה לחלוטין מאשר הסיבה שתארת.
מבחינה מעשית, בגזים אין בכלל העברת חום בהולכה - רק בהסעה, כך שהנימוק שלך לא תופס.
מצד שני, קיבול החום של האוויר נמוך מאד: החלפת כל האוויר בחדר בבת אחת באוויר קר בהרבה זה הפסד אנגריה קטן יחסית. לעומת זאת, כשהחלון פתוח, אוויר שנכנס "גונב" חום מהמוצקים בחדר - קירות, רהיטים, אנשים וכן הלאה, ויוצא החוצה עם החום הגנוב. לו היה ניתן להחליף בבת אחת את כל האוויר ומיד לסגור את החלון (כלומר להוציא את כל האוויר שנמצא עכשיו בחדר ולהחליפו באוויר טרי מבחוץ, אבל לא לתת לשום אוויר שנכנס מבחוץ לצאת חזרה), הטמפרטורה בחדר הייתה חוזרת לטמפרטורה נוחה תוך דקות ספורות (בגלל קיבול החום הנמוך של האוויר). זה כמובן אינו אפשרי, אבל ככל שמתקרבים ל"אידאל" הזה, פעולת האיוורור עולה פחות. ~~~~
הנה פתחתי חלון 591037
תודה גם לך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים