''הפסיכולוגים שמים את עצמם על הספה'' 594513
ב"הארץ" התפרסמה היום כתבה על ה-Reproducibility Project (חשיפה: אני הוא זה שהציע לכתב, אסף שטול-טראורינג, את הרעיון לכתבה).

לכתבה מרואיינים כמה פסיכולוגים ישראלים, ודרכם מתגלים דברים על המתרחש מאחורי הקלעים של הפרויקט, שלא הייתי מודע אליהם. למשל, מסתבר ששניים מכתבי-העת הנבדקים בד"כ דורשים כמה ניסויים כדי לאשש את השערת המחקר, בעוד שהשלישי, Psychological Science, "ידוע ככתב עת יותר סנסציוני ... הוא מפרסם מאמרים קצרים, שבהם יש רעיון חדשני שמנוגד לאינטואיציה. לכתבי עת מהסוג הזה תהודה ציבורית גדולה מאוד, ויש תחרות רבה מאוד לפרסם ממצאים מהסוג הזה... גם אם מובילי מיזם השחזור לא יגידו זאת במפורש, נראה שהם מעוניינים להשוות את כתב העת Psychological Science לשני כתבי העת האחרים, שנחשבים 'כבדים' יותר."
''הפסיכולוגים שמים את עצמם על הספה'' 604509
דרך אתר "העין השביעית" הגעתי לידיעה ב"וואלה", לפיה אסף שטול-טראורינג, כתב המדע והטכנולוגיה של "הארץ", פורש מתפקידו. עצוב מאד, כי לדעתי הוא עשה עבודה פנטסטית, ואפילו עוד יותר עצוב, כי ע"פ "גורם בעתון" ייתכן ולא ישובץ לו מחליף.
''הפסיכולוגים שמים את עצמם על הספה'' 604795
אכן אבידה, עשה עבודה מצוינת ולא שכיחה כלל בעתונות המקוונת בעברית, גם ברוחב היריעה של נושאי המאמרים, וגם בנסיון להסברים ללא שיטוח מוחלט של העובדות המדעיות. האחרון די נהוג למרבה הצער בדיווחים עיתונאיים על תגליות מדעיות. אולי יפתח בלוג עצמאי ורב ענין?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים