בתשובה ליוסי, 21/01/13 8:36
לא קשור, אבל אין מקום אחר: 611499
קראתי, ואני חושב שהוא מתמקד בנושאים הלא נכונים. במיוחד אם המטרה הסופית שלו, כמו שהוא אומר - היא שבדיה.

1) החלק שהועדים הגדולים לוקחים מעבר לתרומה שלהם הוא יחסית קטן. בטח שיחסית לטייקונים ולשודדי הפנסיות.
2) המודל השבדי כולל ארגוני עובדים חזקים שכוללים את רוב האוכלוסייה העובדת. לשם כך צריך לחזק את ועדי העובדים (בכיוון הנכון).
3) לצערינו, למרות שיש מוביליות חברתית בארץ, היא יחסית קטנה. נכון, האוכלוסייה הרוסית מראה שזה אפשרי, אבל פה ההבדל בין להוולד לזוג מהנדסים עניים שבמקרה עובדים בניקיון, לבין להוולד לזוג שאין לו השכלה גבוהה כלל, ועסק בניקיון כל חייו. בקיצור - לא הכל זה כסף. נכון - המחיר הנמוך של ההשכלה הגבוהה תורם למוביליות חברתית, ואם אני לא טועה עלה ירוק הולכים בדיוק נגד זה.
4) חלק ממה שהוא כותב זה פשוט שטויות : "אחת מאמונות הבסיס של הסוציאליזם היא כי הכלכלה היא משחק סכום אפס". נכון שיש חלוקה של המשאבים, אבל גם בסוציאליזם מדברים על צמיחה. ותראה איזה פלא - ישראל צמחה בקצב הרבה יותר גדול עד שנות השבעים תחת משטר יותר סוציאליסטי מאשר מאז.

אני לא מסכים עם יחימוביץ בהכל - אבל לבעיות הכלכליות הנוכחיות של ישראל - שחיתות, הון-שלטון וטייקונים - היא נראית לי התשובה הנכונה.
לא קשור, אבל אין מקום אחר: 611501
אביע את דעתי בלבד:
1) אני מאוד לא מסכים עם שתי הקביעות שלך. ובכל מקרה לא ברור לי איך השוואת הנבלה לטריפה מועילה למשהו.
2) המודל השוודי (מה שזה לא יהיה) כולל גם אחוז גבוה של שוודים ומזג אוויר קר. האם זה אומר שצריך לחייב בחוק להפעיל מזגנים ולצבוע את השיער?
3) "קטנה יחסית" - שוב פעם, יחסית למה? (ואם יורשה לי, האם אפשר לבקש סימוכין לטענה כי עלה ירוק דורשת להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות?)
4) סתם ניטפוק - קצב הגדילה של מדינות מתפתחות גבוה מאוד ביחס למפותחות. בערך מאותה סיבות שמניה של הסטרט-אפ "two-seek" יכולה לעלות באלפי אחוזים בתקופה קצרה ומניה של מיקרוסופט לא.
4) ונטפוק שני (קשור קצת להצהרה 2) - העובדה כי מדינה X צמחה ברמת סוציאליזם Y בתקופה מסוימת לא מוכיחה שלא היתה צומחת יותר ברמת סוציאליזם אחרת, או שזוהי הרמה הנכונה למדינה אחרת, או שזוהי הרמה האופטימלית גם לאחר חמישים שנה.
לעניות דעתי, הניהול הכלכלי של ישראל בימיה הראשונים על הפנקס השחור של ספיר, מכסי המגן, חלוקת המשאבים למקורבים לשלטון, והפנקס האדום היו אבני ריחיים כבדות על גבם של חבורת פליטים מוטרפים אך מוכשרים וחרוצים שהיו נחושים לבנות פה מדינה על אף כל הקשיים ובמחיר אישי כבד. זו היתה הזדמנות הסטורית חד פעמית - כשכמות עצומה של יזמים, מהנדסים ומדענים עתירי ניסיון השקיעות את חייהם בנוסף להשקעות כספיות לא מבוטלות כדי להקים בית ותעשיה במקום קטן אחד - ובתנאים האילו, אפשר בהחלט לטעון מה שנוצר כאן נוצר "למרות" ולא "בגלל".

בנוגע לסיפא של דבריך, נישאר חלוקים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים