בתשובה לדובי קננגיסר, 10/04/02 15:58
השוואה קשה אבל לא בלתי אפשרית 65442
ההשוואה קשה , אפשרית בלתי נעימה אבל מוכיחה בעליל שהצד הישראלי אינו בלתי הומאני . לפני מספר ימים בבית בנור אלשמס (מחנה הפליטים של טול כרם) אכלו החיילים שנלוויתי אליהם תפוז ממקרר בבית בו שהינו ואחר כך באקט ספונטאני ומכיוון שהיו שם אך 3 תפוזים ערכו מגבית והותירו על השולחן סכום שיספיק לקניית מספר פירןת.
ובאשר לדה-הומניזציה של עם . ב 1898 רכזו האמריקאים בפיליפינים מאות אלפי תושבים (מי שלא הלך מרצונו לריכוז נורה כטרוריסט )במחנות ריכוז ושם בתנאים תת אנושיים של רעב ותת היגיינה מתו כשלוש מאות אלף פיליפינים .
מישהו היום בכלל מעלה על דעתו להשתמש בעובדה זו כארגומנט בהשוואה ?
כלומר, בסיפור שלך גונבים החיילים 65461
הם גונבים אוכל מאנשים שנמצאים במצור שהם-עצמם מטילים עליהם, ומשאירים לבעלי הבית תמורה כספית שבה הם היו יכולים לקנות תחליף, אילו רק היה מזון בחנויות?

אתה *שומע* מה שאתה *אומר*?
תצילנה האוזניים 65497
ממש קשה להעלות על הדעת סיפורי זועה נוראים יותר שארעו אי פעם באיזו מן המלחמות.
זו הגנת הגנבים מפני טענות ביזה: 65498
"השארנו כסף"... ...שיאכלו את הכסף?
זו הגנת הגנבים מפני טענות ביזה: 65558
אני חושב שהנסיון שלך להציג את החיילים כרשעים ובוזזים הוא לא פחות מגוחך מאשר הנסיון להציג את המעשה כמוסריות נעלה. המעשה הוא נייטרלי מבחינה מוסרית - הוא לא ''ביזה'' או עוול, והוא גם לא מעשה הומאניטרי הוא הירואי. סתם, מעשה נייטרלי לחלוטין, לא לכאן ולא לכאן.
אני רואה את החיילים כיהירים 65586
וחסרי כל הבנה של המצב שבו הם פועלים.

השארת כסף על השולחן של אדם שנכנסת לביתו ללא רשות אינה מקבילה לגניבה מתוך המקרר שלו. והחיילים שמנסים להציג עצמם כאנושיים ובכלל-לא-רשעים באמצעות הסיפור לא הצליחו (בעיני) להימנע מהתווית "יהירים".

זוהי יוהרה, האטימות הזו כלפי המשמעות של דברים שאנשים עושים בעיני קורבנותיהם.

ביזה היא ביזה גם כשבוזזים "בנימוס" – איך *אתה* היית מרגיש אם אדם כלשהו, מחוץ להקשר המלחמה, היה נכנס לביתך ולוקח מתוכו משהו?
אני רואה את החיילים כיהירים 65587
הייתי מרגיש שגנבו ממני. ואם היו משאירים לי כסף תמורת הדברים שנגנבו, זה היה גניבה בנסיבות מקלות. אין לי ספק שנעשה כאן מעשה מטומטם ואסור, אבל מכאן ועד ל''ביזה'', שהיא פשע מלחמה, המרחק גדול.
תצילנה האוזניים 65542
אני חושב שזו ציניות מיותרת. להבנתי, הסיפור הובא לכאן כהמחשה למוסריותו הגבוהה של הכוח הכובש, תוך התעלמות מכך שעצם המעשה הוא אקט של גניבה (גם אם פעוט וזניח, על זה אין ויכוח) שלא היה מחויב המציאות. השארת הכסף יכולה לשמש לכל היותר כנסיבות מקלות, אך לא כהוכחה בפני עצמה לכך שמדובר במעשה מוסרי.
Slaughterhouse 5 65567
מישהו קרא? מישהו ראה את הסרט?

יש שם קצין אמריקאי שבוי שמוצא בין ההריסות של דרזדן לאחר ההפצצה בובת פורצלן קטנה, מהסוג שהיה לו בבית, והוא לוקח אותה כמזכרת. הוא מוצא להורג בעוון ביזה.

תפוז. הם בזזו תפוז, והשאירו כסף. אני לא הגבתי על ההודעה המקורית אלא על התגובה המזועזעת של הגב' הנכבדה, כאילו התפוז הזה גזר את גורל המשפחה למוות ברעב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים