בתשובה לדובי קננגיסר, 11/04/02 12:24
אני לא מסכימה. 65518
ואני עדיין חושבת שמדובר בתפוחים רקובים. העובדה שמדובר בתופעה שהוכחה כטבעית, לא הופך אותה לרקובה פחות. (בפעם האחרונה שאני בדקתי, גם הרקבה של תפוחים היא תופעה טבעית. אז מה?)

אני לא מכירה את ניסוי הכלא, אבל אני יכולה לשער מה הולך שם, ואני מניחה שתופעות כאלו אכן קורות לאנשים בזמן שירותם הצבאי. מה שכן, אני מאמינה שכשמדובר בחיילי מילואים, שבאים מנקודת מוצא אזרחית הרבה יותר (ולא אחרי שנה וחצי, שנתיים במסגרת הצבאית), ובוגרת יותר, ניתן למצוא פחות מקרים כאלו.

וגם אם כן, אולי אני תמימה, אבל אני חושבת שבאופן כללי, המאמצים הם שהצבא יהיה הומני ככל האפשר. עצם העובדה שאנחנו (כעם) כל כך נזעקים בכל פעם שקורה דבר כזה, מלמדת על הרגישות שלנו לנושא.
אני לא מסכימה. 65559
בניסוי הכלא היה מדובר בסטודנטים שבחיים שלהם לא ראו צבא, בלי בעיות נפשיות (הם נבדקו לפני תחילת הניסוי), בלי עבר פלילי. סתם, סטודנטים לפסיכולוגיה, שהסכימו להשתתף בניסוי (מוכן להשתתף בניסוי? מוכן להשתתף בניסוי? מוכן להשתתף בניסוי?), וחילקו אותם בצורה רנדומלית לקבוצה של אסירים וקבוצה של סוהרים. מה שחשוב לזכור בקשר לניסוי הזה הוא לא רק שהסוהרים נעשו אלימים כמעט מיידית, אלא גם שהעצירים מיהרו גם הם להפוך פסיביים. אחרי נסיון "הפיכה" ראשוני ביום הראשון או השני של הניסוי, הם החלו לקבל מרות באופן מוחלט. זימבארדו סיפר שאמנם היו עצירים שניסו לצאת מהניסוי בטענה שהם חולים (או שבאמת היו חולים), אבל אף אחד, בשום שלב, לא קם ואמר "הניסוי הזה לא מקובל עלי, אני לא מוכן להמשיך לעמוד בהתעללות כזו, תנו לי לצאת". אף אחד.
גם הניסוי של מילגרם הראה תוצאות די מזעזעות מבחינת מספר האנשים שמוכנים לעשות מעשים נוראיים רק בגלל שהופעלה עליהם מעט סמכות (ממש מעט). 26 מתוך 40 בניסוי ה"קלאסי" במערך הזה "הרגו" את ה"תלמיד" שלהם. 26 מתוך 40. והמספרים הללו שוחזרו פעמים רבות.

מה שרקוב זה לא התפוחים - זה העץ כולו.
אבל זה לא באמת עץ רקוב, זה פשוט עץ שהתפתח בתנאים אחרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים