בתשובה לשוטה הכפר הגלובלי, 31/10/17 14:12
מה יעשו אז? 695453
עוד הצעה: להגדיל את הרזולוציה. אלפיות השנייה לריצות, מילימטרים לקפיצות.
מה יעשו אז? 695461
ולא להתייחס לכל השיאים שהושגו במדידות העכשוויות? כלומר שיא של, נניח, 9.72111121212818 שנ' יהיה עדיף על 9.58 שנ', או שעלינו[*] לחכות 100 שנה לבולט הבא?
_____________
1- עליכם, עליכם.
מה יעשו אז? 695464
לא הבנתי, למה עדיף?
רזולוציה שמזולוציה, זה עדיין יותר לאט.
9.5799 יהיה עדיף על 9.58
מה יעשו אז? 695470
כן, השאלה היא מתי יגיע ההוא עם ה 9.5799. כמעט בטוח שאני לא אזכה לראות את השיא הזה נשבר.
מה יעשו אז? 695466
למה לא להתייחס? לרישום כל השיאים הנוכחיים יוסיפו 0 בתור הסיפרה השלישית אחרי הנקודה, וכל שיפור מעבר להם יהיה שיא חדש. ככה עברו מרזולוציה של עשיריות השנייה לרזולוציה של מאיות השנייה, לא?
מה יעשו אז? 695469
איך זה יעזור לפתור את הבעיה? להזכירך, הבעיה היא לא שיש המון אנשים שרצים 9.58 וצריך להבדיל ביניהם אלא הזמן שנצטרך לחכות עד שיגיע עוד בולט.
מה יעשו אז? 695471
מסכים אתך שאת הבעיה הספציפית הזאת ההצעה שלי לא תפתור (להערכתי יש סיכוי לא מבוטל שגם אני לא אזכה לראות בחיי את השיא של בולט נשבר). היא כן תעזור להעלות את התכיפות של שבירת שיאים באופן כללי, שעל זה, בגדול, היתה הקובלנה של טל.
מה יעשו אז? 695472
כמה פעמים נתקלת ב"שווה לשיא עולם" בשנים האחרונות?
מה יעשו אז? 695477
אפילו לא פעם אחת, אבל זה בגלל שאני לא עוקב אחרי חדשות הספורט.

אבל אני מבין את הנקודה שלך. בתור מי שכנראה כן עוקב, אתה משוכנע שההסתברות (פר תחרות) ל"שווה לשיא עולם" לא גדלה מאז נקבעה רזולוציית הזמנים הנוכחית? מישהו בטח בדק את זה כבר. על פני טווח ארוך מאד (טל דיבר על שלוש אולימפיאדות רצופות שבהן לא נשבר אף שיא, ואנחנו ממש לא שם), אין לי ספק שעידון הרזולוציה יגביר את קצב שבירת השיאים.
מה יעשו אז? 695481
התכוונת, מן הסתם, להגיד שההסתברות להשוואת השיא *יורדת* עם העלאת הרזולוציה, ואתה צודק, אלא שהאפקט הזה קטנטן יחסית לגודל הבעיה שאנחנו מנסים לפתור. אולי בשחיות הקצרות מאד ל-‏50 מ' יגיע היום בו התיקון הזה יוכל להועיל במשהו (ההפרשים בין השוחים במקצה הגמר מתבטאים במאיות שניה, ובינתיים לא הגיע איזה בולט שמרחיק את שבירת השיא הבאה בכמה עשורים), אבל זה פחות או יותר הכל. ויש גם צד השלילי של ההצעה הזאת: נאבד חצי מהארועים בהם מושג "שווה שיא עולם" שבצוק העתים גם הוא משהו.

בוא נשאל את טל כמה "שווה שיא עולם" היו בשלוש האולימפיאדות האחרונות. אני לא זוכר, אבל יתכן שהיה משהו בשחיה. אלא ששם ממילא עדיין נשברים שיאים.
מה יעשו אז? 695483
ביהדות יש מושג עמום של שמיטת חובות פעם ביובל. האם אפשר לחשוב על שיא יובל כתחליף חלקי לשיא עולם?

אבל אם מתחילים מחדש עכשיו, לספורטאים של השנים הקרובות יהיה קל הרבה יותר להשיג תוצאות של שיא יובל. לכן צריך להחליף את זה אולי במושג של: התוצאה הטובה ביותר בעשר / מאה השנים הקודמות (שנספרות תמיד אחורה מהנקודה הנוכחית).
מה יעשו אז? 695484
זה כמובן אפשרי, ואני לא רואה מה רע בזה ש"לספורטאים של השנים הקרובות יהיה קל הרבה יותר להשיג תוצאות של שיא יובל"? השיאים שיושגו מהר גם יישברו מהר.
מה יעשו אז? 695487
אבל דווקא למוכשרים שיצליחו להשיג תוצאות טובות בשנים האחרונות יהיה משך חיים קצר לשיא היובל.
מה יעשו אז? 695495
אני דווקא לא חושב שהתבלבלתי: סברתי שכשהרזולוציה קבועה ("מאז שנקבעה רזולוציית הזמנים הנוכחית"), ככל שהשנים חולפות, ההסתברות ל"שווה לשיא עולם" עולה (כי ספורטאי העילית מתכנסים לאותו אינטרוול רחב יחסית שהרזולוציה מקצה), ולכן שאלתי אותך, בתור בן פלוגתא לרגע, האם אתה משוכנע שהדבר לא קורה. אבל לא משנה, בעצם די שכנעת אותי שהאפקט הזה הוא כנראה קטן עד זניח.
מה יעשו אז? 695497
אהה, לא הבנתי אותך נכון: חשבתי שהתכוונת להגיד (בטעות) שהיא גדלה בגלל שהעלו את הרזולוציה מעשיריות שניה למאיות. לומשנה.
מה יעשו אז? 695501
רק עכשיו עשיתי את המתבקש וגיגלתי קצת. אז מסתבר שבשחייה למרחקים קצרים, לפחות, לא מעדכנים את הרזולוציה (למרות ריבוי תוצאות התיקו) כי אלפית שנייה שקולה לשינוי של 2.39 מ"מ באורך המסלול, בעוד התקן לבניית בריכות קובע טולרנס מקסימלי של 3 ס"מ. לפי הכתבה, אי אפשר לבנות בריכות שחייה מדויקות יותר, כי האורך שלהן טיפה משתנה בהתאם לטמפרטורה וכו'.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים