בתשובה לטל כהן, 25/12/18 20:18
בקשה מראש הממשלה הבא 703143
אני שומע את הבקשה לקצוב את מניין כהונות רוה''מ מיותר ויותר אנשים בזמן האחרון. הבעיה היא שלדברים האלו יש משך חיים מוגבל והם מתאדים בפני הארועים והמהפכים המתחדשים חדשות לבקרים.
כדי שזה לא יקרה, אני מציע לכל אחד לדרוש מן המפלגה שהוא מתעתד להצביע עבורה, התחייבות פומבית לחקיקה כזו למשל בצורה של הכללת הדרישה במצע המפלגה. אני יודע למשל שהגבלה כזו מופיעה במצע של מפלגת ליברמן.
בנוסף אני חושב, כפי שאולי רמזת בדבריך, שצריך להבהיר שההגבלה לא תחול על נתניהו,לפחות לא על הקדנציה הבאה. חוק כזה דרוש ללא כל קשר לנתניהו. אני מניח שאת חסידיו השוטים של נתניהו לא נשכנע, אבל חסידים רבים אחרים של נתניהו, כן עשויים להשתכנע בנחיצות של חוק כזה. אני חושב שתומכי ליכוד רבים מודעים לנזקים שנגרמו לליכוד בגלל הכהונה הממושכת של נתניהו.
בקשה מראש הממשלה הבא 703147
למה אתה חושב שזו הצעה טובה?
אם ראש ממשלה יכול להוביל במשך 4 קדנציות, למה לא?
זה עוזר לראשי ממשלה להיות עם ראייה לטווח ארוך יותר. הרי גם אם לא יחזור בקדנציה הבאה, אולי יחזור תוך 3 וחצי שנים?
בקשה מראש הממשלה הבא 703160
הטיעון שלך הוא טיעון תקף ואי אפשר להכחיש שבהגבלת מספר הכהונות אנו עשויים לוותר על שרותיהם של מנהיגים מוכשרים ואולי אפילו בשיא יכולתם וכישוריהם.
התשובה לדעתי מורכבת מכמה תשובות שכל אחת מהן מתיחסת לתוצאה שלילית נפרדת של שלטון מתמשך.
א. הנזק המצטבר הנגרם למפלגת השלטון מהצטופפות של אופורטוניסטים, מלחכי פנכה ורודפי טובות הנאה בשורותיה. לתופעה הזו יש תת סעיף מזיק במיוחד והוא הקפת המנהיג בחנפים ואומרי הן. רק יחידי סגולה הם מחוסנים בפני חנופה והערצה ואסור לבנות דמוקרטיה על הנחה שהמנהיגים הנבחרים הם יחידי סגולה.
ב. גם האמרה לפיה מה שלא עשית בשנה/שנתיים/כהונה הראשונות שלך כבר לא תעשה, יש לה משקל של אמת ומציאות. לדינמיות של משטר דמוקרטי יש חשיבות.
ג. התנוונות מנגנוני הבקרה הפנימיים - המציאות לפיה האנשים שמפקחים על תקינות התנהגותו של המנהיג, נבחרו על ידיו לתפקידם, היא מציאות לא בריאה.
ד. התופעה של נטיית ההמון להערצת ה"מנהיג על הסוס" היא תופעה לא בריאה שיש להלחם בה. כאשר מנהיג נמצא על הגה השלטון מספיק זמן והשמיים לא נופלים, ההמון מתמסר לאמונה המאגית בכוחו של המנהיג. כאשר סטלין מת, רוסים רבים תהו האם המים ימשיכו לזרום בברזים ובתי הספר ישארו פתוחים לאחר ש"אבא" הלך לעולמו. זו תופעה מסוכנת מאד לדמוקרטיה בריאה.
ה. הניסיון של ארה"ב מלמד שחברה יכולה להיות דינמית ומתקדמת גם בהגבלה של שתי כהונות.

התשובה המעשית לשאלתך, היא אולי בכך שקיומה המסוכן באופן תמידי של ישראל אכן יוצר נסיבות מיוחדות. יותר מדי פעמים ראינו את התופעה של "מה שרואים מכאן, לא רואים משם", ולכן 2 תקופות כהונה אולי לא מתאים כאן. אני מעדיף 3-4. זה גם פותר את הבעיה של קדנציות קצרות. מי שבאמתחתו 3 ומעלה קדנציות שלטון מקוצרות, אולי עדיף לבוחר לשקול מישהו אחר.
בקשה מראש הממשלה הבא 703161
בן גוריון יש רק אחד
בקשה מראש הממשלה הבא 703164
הבעיה העיקרית היא שראשי ממשלה לטווח ארוך נמנעים מלחשוב על אחרים כיורשים פונטציאליים, ובמקום זאת רואים בכל יורש-בפוטנציה איום וסיכון. וכך, במקום שראש המפלגה יטפח ויעודד את הטובים והמוכשרים שבאנשי מפלגתו, הוא מקפד את ראשם ברגע שמי מהם נהיה פופולארי מדי. התוצאה היא פלגנות, יריבויות, ואובדן הטובים במפלגת השלטון. (ולראיה אנקדוטלית ולא מחייבת, ראה את ההרכב האנושי של מפלגת השלטון כיום. מי מהם מחליף אפשרי לראש הממשלה?)

אם ברור לו שזמנו קצוב, יש לקוות שיפעל כדי לעזור לממשיכו, כדי ליצור המשכיות ולהיות מזוהה גם עם מי שיחליף אותו. התוצאה יכולה להיות דינמיקה טובה בהרבה בראשות המפלגה.
בקשה מראש הממשלה הבא 703166
אני לא חושב שראשי ממשלה ברבים. ביבי. כל האחרים פעלו גם כנגד אויבים בתוך המפלגה (כדוגמת רבין–פרס) אבל טיפחו גם מנהיגים נוספים. הדוגמה הטובה ביותר היא מפלגת קדימה, שהצליחה לשרוד (גם אם לא מספיק טוב) עריפת שני ראשי מפלגה ברצף.

לדוגמה: ביבי ביטל את מוסד ממלא מקום ראש הממשלה (שנוצר, כזכור, בימי ממשלת האחדות של שנות השמונים).
בקשה מראש הממשלה הבא 703149
ההגבלה מופיעה גם במצע של יש עתיד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים