בתשובה למינק, 26/12/18 10:01
בקשה מראש הממשלה הבא 703160
הטיעון שלך הוא טיעון תקף ואי אפשר להכחיש שבהגבלת מספר הכהונות אנו עשויים לוותר על שרותיהם של מנהיגים מוכשרים ואולי אפילו בשיא יכולתם וכישוריהם.
התשובה לדעתי מורכבת מכמה תשובות שכל אחת מהן מתיחסת לתוצאה שלילית נפרדת של שלטון מתמשך.
א. הנזק המצטבר הנגרם למפלגת השלטון מהצטופפות של אופורטוניסטים, מלחכי פנכה ורודפי טובות הנאה בשורותיה. לתופעה הזו יש תת סעיף מזיק במיוחד והוא הקפת המנהיג בחנפים ואומרי הן. רק יחידי סגולה הם מחוסנים בפני חנופה והערצה ואסור לבנות דמוקרטיה על הנחה שהמנהיגים הנבחרים הם יחידי סגולה.
ב. גם האמרה לפיה מה שלא עשית בשנה/שנתיים/כהונה הראשונות שלך כבר לא תעשה, יש לה משקל של אמת ומציאות. לדינמיות של משטר דמוקרטי יש חשיבות.
ג. התנוונות מנגנוני הבקרה הפנימיים - המציאות לפיה האנשים שמפקחים על תקינות התנהגותו של המנהיג, נבחרו על ידיו לתפקידם, היא מציאות לא בריאה.
ד. התופעה של נטיית ההמון להערצת ה"מנהיג על הסוס" היא תופעה לא בריאה שיש להלחם בה. כאשר מנהיג נמצא על הגה השלטון מספיק זמן והשמיים לא נופלים, ההמון מתמסר לאמונה המאגית בכוחו של המנהיג. כאשר סטלין מת, רוסים רבים תהו האם המים ימשיכו לזרום בברזים ובתי הספר ישארו פתוחים לאחר ש"אבא" הלך לעולמו. זו תופעה מסוכנת מאד לדמוקרטיה בריאה.
ה. הניסיון של ארה"ב מלמד שחברה יכולה להיות דינמית ומתקדמת גם בהגבלה של שתי כהונות.

התשובה המעשית לשאלתך, היא אולי בכך שקיומה המסוכן באופן תמידי של ישראל אכן יוצר נסיבות מיוחדות. יותר מדי פעמים ראינו את התופעה של "מה שרואים מכאן, לא רואים משם", ולכן 2 תקופות כהונה אולי לא מתאים כאן. אני מעדיף 3-4. זה גם פותר את הבעיה של קדנציות קצרות. מי שבאמתחתו 3 ומעלה קדנציות שלטון מקוצרות, אולי עדיף לבוחר לשקול מישהו אחר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים