בתשובה לטל כהן, 27/05/02 22:19
שכר דירה 70916
נכון שתנאי שכירת הדירה נתונים למו"מ, ולכן נקבעים עפ"י כוחות השוק; אבל בפועל כוחות השוק לא קובעים את התנאים *במדויק*, על קוצה של אגורה. חלק מהמשחק הוא קונבנציות ונורמות, למשל... הנורמה של הצמדה לדולר.

ואם יש שאיפה לשינוי הנורמה, יש אולי בכל זאת תועלת בחוק. כאשר השוכרים ינהלו מו"מ עם בעל הבית, ויבקשו לא להצמיד לדולר, הם יוכלו לטעון בשם החוק, ויהיה לזה טיפה יותר תוקף מאשר בלי החוק. יהיו אולי קצת יותר בעלי בתים שיעתרו לא להצמיד לדולר; ואולי, בסופו של דבר, תשתנה הנורמה.

אגב, נכון יש חוק שמחייב הצגת מחירי מוצרים, בחנות ובפרסומות, (גם) בשקלים ועם מע"מ? מה דעתכם על חוק, כחלק מהמערכה לשינוי הנורמה, שיחייב מודעות לוח להשכרת דירות, אם הן מציינות שכ"ד, לציין אותו בשקלים (ויטיל את האחריות על המו"ל של הלוח)?
שכר דירה 70922
יש משהו בדבריך. ובכל זאת: ישנן שתי צורות של עליית שכ"ד: עלייה בין תשלומים, ועליה בין חוזה לחוזה (כלומר, בסוף תקופת השכירות). נניח ובעל דירה משכיר דירה ב- $400 לחודש, הרי שבכל חודש (או כל תשלום - בד"כ כל 3 חודשים) שכה"ד עולה בהתאם לדולר.

נניח, לעומת זאת, שהוא משכיר את הדירה בצמוד למדד, בסכום של 1960 ש"ח לחודש ($400 ע"פ שער של 4.9). כעבור שנה, נחתם חוזה חדש, והפעם תמורת 2080 ש"ח - שוב, $400, אבל ע"פ שער הדולר החדש (5.2, ויש שיגידו שאני אופטימי). כעת שכה"ד לא עולה כל חודש (מעבר לעליית המדד‏1), אבל לאורך תקופה ארוכה מספיק, הוא עולה בדיוק כמו קודם.

האם דוגמי המחירים, שאחראים לקביעת המדד, דוגמים את אותה הדירה בכל חודש? או כמה דירות שונות באזור (שלכל אחת מהן תאריך חידוש-חוזה שונה)? במקרה השני, לא יהיה שום הבדל מבחינת עליית המדד.

1 האם חישוב המדד לוקח בחשבון עליית מחירים הנובעת מהמדד הקודם? אחרת כל מדד תורם אוטומטית לעליית המדד הבא, בעיקר אם שכ"ד יוצמד למדד.
שכר דירה 70954
ושוב, נדמה לי שאתה מניח משוכללות שאולי לא קיימת בקביעת שכר הדירה ועדכונו. אם בעל הבית נקב במחיר הדירה בשקלים, כלל לא ברור שהוא יבחר לעדכן אותו לפי שער הדולר כשהחוזה יחודש. אם נשאר אותו הדייר, יכול הדייר לשאול "למה מי מת, ההוצאות שלך לא עלו - למה אתה מעלה את שכר הדירה?" כמובן שעל פי כללי השוק, בעל הדירה יכול לומר "לא טוב לך, מצא דירה אחרת"; אבל יכול גם לא. אני מניח שאין לבעל הבית יכולת לבדוק בכל שנה כמה יכול השוק לשלם; אם אין "אווירה" של עליית מחיר, או סיבה מיוחדת אחרת, רבים יבחרו להשאר עם אותו שכ"ד. בעצם, גם אתה מניח זאת, ובצדק; רק שאתה מניח זאת בדולרים. גם זה בצדק - עפ"י המצב כיום. אבל אולי שינוי שרירותי-לכאורה כמו המטבע בו נקוב המחיר יעשה את העבודה, בזכות נפלאות הפסיכולוגיה האנושית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים