בתשובה לירדן ניר-בוכבינדר, 23/09/19 17:38
בעיית העצירה 709656
ללא צמיחה כלכלית של ממש, תחומי מחקר רבים יואטו מאד וחלקם ייעצרו לחלוטין. עבור אנשים מסוימים עצירת המחקר בתחום הרפואה, למשל, ואפילו עיכוב במחקר הזה, היא בעלת משמעות קריטית. ניחא, אפשר לוותר על אלה בטענה שטובתם של הרבים גוברת על צרת המעטים יחסית, אלא שלדעתי האטת המחקר כמעט מבטיחה שקטסטרופה גלובלית אקלימית או אחרת, שנובעת מגודל האוכלוסיה, אולי תידחה בזמן מה אבל תהיה בעלת תוצאות הרסניות הרבה יותר. במלים אחרות: גם אם מצידנו הזקנה יכולה להתפגר בשקט או להמשיך לשכב במסדרון עוד כמה שנים‏1, האנושות אוחזת בזנב נמר מאד רעב ועצבני.
________________
1- מצידי הרבה יותר חמור אם זה יהיה הזקן, אבל אולי אני לא לגמרי אובייקטיבי.
בעיית העצירה 709766
אתה בעצם מציע סוג של "trickle down economy" - להשלים עם כלכלה של טריליונים שגורמת לקטסטרופה סביבתית, ולקוות שמתוך זה יחלחלו מיליונים למחקר מדעי, שיצליח להציל אותנו מהקטסטרופה. זה נראה לי הימור מסוכן מדי, בהתחשב בזה שלא נשאר לנו זמן. אני מניח שהדבר שחיוני לעשות הוא לבלום את הנזק הסביבתי, ולקוות שמתוך שרידי הכלכלה נצליח בכל זאת לממן מדע שיציל אותנו.

למען האמת, כרגע נראה שמאמץ עולמי לשינוי פרדיגמה הוא פנטזיה (ולא במקרה - טרגדיית האטמוספירה המשותפת), ולכן מה שאתה מציע ושאני אומר שהוא הימור מסוכן מדי, הוא לא הימור מסוכן אלא תקווה קלושה שהיא ממילא כל מה שיש לנו. אבל אם אני כבר משתעשע בפנטזיה של שיתוף פעולה בינלאומי, שבין השאר מנוגד לפרדיגמת השוק החופשי או לפחות מבקש להטיל על השוק החופשי אילוצים ותמריצים/קנסות שלא נודעו כמותם עד עכשיו, אז אני יכול גם לפנטז על זה שידאגו שהההקצאה למדע רלוונטי לא תקטן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים