בתשובה לטל כהן, 04/06/02 11:09
שהמרצ יבוא לביילין 71604
זה לא בהכרח הציר, אבל לדעתי ביילין, מאבות אוסלו, הוא איש ההתבדלות ושריד הוא ממחנה ההשתלבות.
שהמרצ יבוא לביילין 71682
בהפגנת השמאל הגדולה, שאני וחברתי נופפנו שם בשלטים, ביילין היה היחיד שזעק מעל הדוכן: "האידיאולוגיה שלנו היא *לא* אידיאולוגיה של הפרדה" (או "אנחנו לא תנועה של הפרדה", משהו כזה, לא זוכר בדיוק. וזה בא מיד אחרי שהוא מנה מה השמאל *כן*). ביילין תמיד מיקם את עצמו כאנטי-הפרדה וטען שההפרדה מנוגדת לאידיאולוגיה השמאלית. זה להבדיל מיוסי ("ל-צ-א-ת מהשטחים הכבושים") שריד. נראה לי שהיחס שהצגת הוא בדיוק הפוך.
שהמרצ יבוא לביילין 71765
1. יוסי שריד לאורך כל הדרך תמך בתכנית הבדלנות (אוסלו), למשל בהצבעות מכריעות על חודה של מיצובישי, או למשל בתמיכה פומבית בפרס בבחירות של 96 שמן הסתם הביאה את הציבור של מר"צ לבחור בפרס.
איך זה מסתדר עם שריד כמשתלב? מהם המעשים בקריירה של שריד ששמה אותו במחנה המשתלבים?

2. כמדומני המהלך הזה של ביילין, מטרתו די פשוטה וגלויה: להחליף את יו"ר מפלגת העבודה. פואד ניבחר בדוחק. סביר להניח שלחץ כזה של ביילין יטה את הכף לטובת רמון/בן עמי/בורג.
(אגב, אני מהמר שמי שיעמוד בראש מפלגת העבודה לקראת הבחירות הבאות יהיה דווקא ברק שיציג לצורך הבחירות תוכנית הפרדה חד צדדית, לאחר שיציג בפני מצביעי הפריימריס של העבודה כמה סקרים)
שהמרצ יבוא לביילין 71767
1. הדוגמה הטרייה ביותר שאני זוכר - שריד פעל נגד מועמדותו של פרס לראשות הממשלה מול שרון. פרס נחשב ל"אלקטורלי יותר" מברק, במיוחד לאור תנועת "פתק לבן" והצפי להצבעה במגזר הערבי. פרס הוא, כמובן, בדלן ידוע מבחינתי.

2. מדוע לחץ שכזה יטה את הכף לטובת אחד מאלו שציינת?
שהמרצ יבוא לביילין 71770
1. לא ענית על עיקר השאלה וחבל שאני צריך לחזור על עצמי. מדוע פעל שריד למען הסכמי אוסלו (הבאתי דוגמאות)?
(אגב, כיצד בדיוק פעל שריד כנגד מועמדותו של פרס מול שרון?)

2. מה לא ברור? לביילין יש כוח אלקטורלי. הוא מ"איים" על מצביעי הפריימריס שאם פואד יו"ר, הוא (ביילין) פורש, ולוקח איתו נתח אלקטורלי. וכך יתכן שגם אם רק חלק קטן ממצביעי הפריימריס יעדיפו מישהו אחר על פני פואד, בעסקת חבילה עם ביילין, תיטה הכף כנגד פואד.
שהמרצ יבוא לביילין 71775
אולי בהזדמנות זו תיתן תשובה מלאה למשאל מיצפטל?
תגובה 69473
שהמרצ יבוא לביילין 71796
ובכן, תשובתי למשאל מיצפטל - מי יהיו המועמדים המרכזיים לראשות הממשלה בבחירות הקרובות - היא כדילקמן:

אם לא יהיו שינויים בשיטת הבחירות, קרי - פתק אחד עבור מפלגה, ישנן שתי אפשרויות:

אפשרות א':
יו"ר הליכוד יהיה ביבי. בעבודה המצב מעניין, שכן לא נראה שיש מי שיוכל לנצח את ביבי. ואז ישנן שתי תת-אפשרויות:
1. ברק יציג לחברי מפלגת העבודה סקרים שמראים שהוא היחידי שיש לו סיכוי לנצח את ביבי ולכן הוא יבחר ליו"ר העבודה.
2. מופז אוטוטו יוצא לשוק ויהיה פרילאנסר מבוקש מאוד. סביר להניח שהמצב העגום של מפלגת העבודה בשילוב עם העובדה שהליכוד שייך לביבי, יסלול את הדרך לעבודה בראשות מופז.

אם כך: ביבי נגד ברק או מופז. תוצאה: צמודה מאוד.

אפשרות ב':
שרון ופרס מבינים שמצד אחד אין להם סיכוי להיבחר דרך המפלגות שלהם, אולם מהצד השני, הפופולריות שלהם בכלל הציבור הישראלי גבוהה. ולכן מקימים מפלגה חדשה (שמה יהיה "אחדות"). במפלגה זו יהיו חברים מהליכוד, מהעבודה (הרוב) וממפלגת המרכז (שתיעלם כליל). שרון יהיה יו"ר מפלגת "האחדות" שכן הוא יזכה לפופולריות גדולה יותר.

תוצאות: מפלגת העבודה תמוזער (ואולי תיעלם כליל במיקרה בו ביילין יתאחד עם מר"צ). בוחריה יתחלקו בין מר"צ למפלגת "האחדות". הליכוד יפגע פחות, ורוב חברי הליכוד ישארו בליכוד. המפלגה הגדולה בכנסת תהיה מפלגת "האחדות" שתרכיב את הממשלה.
מה עם עמי איילון? 71851
שהמרצ יבוא לביילין 71878
סופר-גרופס אף-פעם לא שורדות לאורך זמן. אם אכן יקרה מה שאתה מתאר (לא בלתי סביר, לפחות השלב הראשון), אני מהמר שמפלגת "אחדות" תגמור כמו ד"ש. רק שהפעם אנחנו יוצאים מתוך מערכת הרבה יותר חלשה מלכתחילה - ולכן, "אחדות" תגמור על כל הסיפור הזה של שתי המפלגות הגדולות, אבל בלי ליצור כוח משמעותי חדש. יהיו לנו 3-4 מפלגות בינוניות (עבודה, ליכוד, אחדות, ואולי ש"ס - בין 13 ל-‏25 מנדטים כל-אחת)), ועוד 6-8 מפלגות קטנות (מרצ, שינוי, ישראל ביתנו-האיחוד הלאומי, ישראל בעליה, יהדות התורה, מפד"ל, אולי חדש ואולי ש"ס - בין 4 ל-‏12 מנדטים כל-אחת), ושאר רסיסי מפלגות (עם אחד, מפלגות ערביות, אולי מפלגת ימין קיצוני חדשה, אולי חדש, אולי עוד שתיים-שלוש).
לבחירות הקרובות אין לי יותר מדי תקווה. המעניין יהיה הבחירות שאחריהן (אם ישאר משהו מהמדינה הזו אחרי כנסת כזו) - כשאנשים יקלטו את המשמעות של החזרה לצורת הבחירות של פתק אחד. האם הליכוד והעבודה יהפכו למפלגות קטנות, ותחתן יעלה כוח חדש? (שינוי/מרצ וש"ס? אולי המפד"ל תפתיע עם אפי איתם? ואולי, כמו שחבר סוציאליסט שלי טוען, דווקא עם אחד של עמיר פרץ היא הכוח החדש שיעלה בעתיד הקרוב בישראל, כמפלגת פועלים חדשה?)

טיים וויל טל.
שהמרצ יבוא לביילין 71894
אני חושב שהתקופה בה אנו נמצאים כיום היא ייחודית מבחינת הכלים שנשברו פה בעשור האחרון. ישנו חלק גדול באוכלוסיה גם בימין וגם בשמאל שחושב שכל (או בערך שתי) התפיסות ששלטו בשיח הישראלי מאז 67 התבררו כגרועות. אותם אנשים נכונים לצאת מקיבעונות מחשבתיים (ואולי באותה העת נכונים להתקבע באידיאולוגיה/דת חדשה אותה אמורים לספק להם פוליטיקאים מתוחכמים). כלומר בבחירות הקרובות יהיו הרבה יותר קולות צפים מבדר"כ.

לא בטוח ששרון ופרס בגילם המופלג מעוניינים לשרוד לאורך זמן רב. מקסימום עוד קדנציה, ואולי בכלל לא (כלומר עד הבחירות הקרובות יבוצעו מהלכים דרסטיים שייקבעו עובדות בלתי הפיכות).
ישנם סימנים שמראים ששרון מנסה להעצים את הפופולריות שלו בכלל הציבור הישראלי אפילו כאשר זה פוגע בו בתוך הליכוד. המצב של פרס דומה. סמנים אלה יכולים לרמז על כל אחת מהאפשרויות עליהן דיברתי, ובקיצור: 1. מפלגת "אחדות" 2. העלאת הפופולירות הכללית תעלה בטווח הארוך גם את הפופולריות שלו בתוך הליכוד וכך אולי ינצח את נתניהו. 3. גיוס תמיכה רחבה למען ביצוע מהלכים דרסטיים.
שהמרצ יבוא לביילין 71895
לא שללתי את האפשרות ששרון ופרס (פואד?) מתכננים איזה מהלך משותף כמו שתיארת. רק אמרתי שזה לא יחזיק מעמד, ובכל מקרה זה לא יהפוך לכוח העיקרי בישראל בטווח המיידי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים