בתשובה לטל כהן, 19/06/02 16:01
בג''ץ - צו על תנאי 73411
גם עם זה יש לי בעיה, כי אחרי הכל, אתה לא אמור לקבל פרס על ביצוע הנורמה. בקשר לבעיית המילואים של צה"ל (שמובלעת בשאלה, אני חושב) צה"ל אולי צריך לבחון מחדש את מדיניות הפטורים שלו ובכלל צריך להסדיר את עניין החובות האזרחיות. הנה הסבר.

השרות הצבאי (שרות החובה והמילואים, אני לא מדבר על צבא הקבע שמבחינה זו הוא צבא מקצועי שכיר) או הלאומי, במתכונתו הנוכחית, הוא חובה אזרחית. וככזה, הוא צריך להיות אחיד לכולם וה"פיצוי" עליו מלכתחילה לא צריך להיות דיפרנציאלי שכן המצב שאמור להיות הוא ש"כל אחד בהתאם ליכולתו". אולם, בפועל המצב הוא שהשרות הצבאי אינו אחיד - רבים אכן משתמטים משרות צבאי ומעטים מתנדבים על בסיס קבוע במסגרות מוכרות. בוא ננסה להציע כאן אנלוגיה - מס הכנסה. באופן עקרוני, כל אחד אמור לשלם מס הכנסה לפי יכולתו (שכן המס הוא פרוגרסיבי). בפועל, רבים מעלימים הכנסות והם שקולים למשתמטים משרות צבאי (סדיר או מילואים) בדוגמה שלנו. מה שאתה מציע זה בעצם "פרס על תשלום מס הכנסה כחוק", אבל מה פתאום נותנים פרס למי שעושה את מה שאמור להחשב כנורמה? הדרך הנכונה, להבנתי, היא לפעול כנגד מי שאינו מקיים את הנורמה כדי שיתישר לפיה. כלומר, במקרה שלנו, המדינה צריכה לדאוג שכל אזרח ימלא את חובותיו האזרחיות, במקום לתת פרס למי שמקיים אותן ממילא.

ועכשיו כיוון אחר. מה יקרה אם נטען כי מי המצב הוא אכן איום ונורא ולא בר תיקון ומי שמשרת במילואים או מתנדב עושה מלאכת קודש של התנדבות? גם אז יש לי בעיה שכן אינך נותן גם תגמול קבוע על התנדבות, שכן אתה הופך זאת לשכר ואז אין כאן כבר אלמנט של התנדבות אלא שיקול קר - האם כדאי לי להתנדב ולקבל את התגמול הקבוע או שעדיף לי שלא להתנדב, שכן התגמול שאקבל במקום אחר על חשבון הזמן שלא התנדבתי בו גבוה יותר?

אני מבין את תחושת התיסכול (מבין? אני משרת במילואים בדרך כלל 4+ שבועות בשנה, וכבר לא אחד ניגש אלי ושאל מדוע אני לא מוריד פרופיל או משהו), אבל אני חושב שהפיתרון המוצע אינו ראוי ומטפל בסימפטום אבל לא בבעיה.
בג''ץ - צו על תנאי 73412
השירות בצבא (בניגוד לשירות לאומי ושאר ירקות) אינו התנדבותי, אלא שירות חובה, מסיבות שונות.

שינוי להצעה: שכר החיילים בסדיר מועלה, עם תשלום רטרואקטיבי לכל מי ששירת בסדיר בעשרים השנה האחרונות (יועבר בתשלומים חודשיים משיקולי תקציב). בדיוק אותו דבר, כמובן, רק (א) בניסוח שונה, ו-(ב) גם חיילים בסדיר נהנים ממנו. כדי לבטל את ב' ניתן לדבר על מענק שיחרור מוגדל (שמועבר, כמובן, בתשלומים).
בג''ץ - צו על תנאי 73415
אז זהו, שהוא לא באמת שרות חובה. הוא שרות חובה ללא-חרדים ולא-ערבים, כלומר יש לנו מן יצור מוזר שכזה, שהוא חובה לפלח אחד מהאוכלוסיה והתנדבות לפלח אחר. להגיד לך שאני אוהב את זה? ממש לא.

אשר להצעה שלך, איני רואה סיבה מדוע להחיל אותה רטרואקטיבית 20 שנה לאחור, פרט ל"כדי להכניס את קי"ץ בדלת האחורית", כלומר, מבחינתי, טובל ושרץ בידו. כאשר שינו את מענקי השחרור מצה"ל לחיילים בשרות חובה לא היה שינוי רטרואקטיבי אלא להיפך - שינוי הדרגתי קדימה, ואיני רואה סיבה שלא להחיל את אותו עיקרון גם כאן.
בג''ץ - צו על תנאי 73416
תזכורת - כל הדיון היה על ''כיצד ניתן לעקוף את בג''ץ במקרה זה, אם נורא רוצים''.
בג''ץ - צו על תנאי 73419
ואני אכן צופה שבג''ץ יסתמך על תקדים מענקי השחרור ולכן יתמה בקול רם וברור מדוע אין להחיל גזירה שווה על המקרה הנוכחי.
בג''ץ - צו על תנאי 73807
הוא אולי יתמה, אבל קשה לי לראות איך הם יוכלו לפסול את זה.
בג''ץ - צו על תנאי 74031
הוא שאמרתי - אין סיבה הגיונית להחיל את החוק רטרואקטיבית, ולכן יש כאן הרבה יותר ממראית עין של ניסיון לעקוף את עקרון השיוויון.
מילואים כנורמה 73460
בשנתיים האחרונות הולכים ומתרבים האנשים שמופתעים מהעובדה שבן זוגי משרת במילואים, ושואלים למה הוא עושה את זה. התשובה "כי אמרו שצריך" כבר לא מספקת את השואלים.

מוזר, כי זכור לי שפעם זה לא היה ככה. עד לפני 6-7 שנים, כמעט כל הגברים שהכרתי שרתו במילואים, ולכולם היה ברור שככה צריך. לא נעים, אבל עובר.

פתאום זה נראה כאילו מיעוט שבמיעוט משרת במילואים, וכולם מאד מופתעים להתקל במישהו מהמיעוט הזה.
מילואים כנורמה 73471
אני דווקא נתקל בהם בכל פעם שאני במילואים :-)
מגיע לי! 142644
והנה סיפור: חיילי מילואים קיבלו שי ממפקד היחידה שלהם - כרטיסים זוגיים לקולנוע, כאות הוקרה על שרותם. אחד מאנשי המילואים רב-סמל אלון כפתורי שיגר את השי חזרה למפקדו בצירוף מכתב נוקב בו כתב: "אני וחברי משרתים בשירות מילואים קרבי מתוך בחירה ורצון" והוסיף "אנו יודעים שלחברה הישראלית, ובעיקר לממסד שאתם חלק ממנו, אין הערכה אמיתית להקרבתנו, אלא במס שפתיים בלבד. אנו לא צריכים תזכורת והוכחה לכך בדמות השי הפתטי ששלחתם. אם באמת הייתם מעריכים את תרומתנו הייתם לפחות מעניקים לנו שובר לשתייה גדולה. לא צריך טובות!"

בראיון לאביב לביא מ"הארץ" הסביר כפתורי שלדעתו ולדעת חבריו המדינה צריכה לתגמל אותם דרך הקלות במס ומענקי ביטוי לאומי מוגדלים.

אם כפתורי משרת כדבריו "מתוך בחירה ורצון", מדוע יש לתגמל אותו באופן מיוחד בהקלות במס ומענקים? תגמול כמו שמבקש כפתורי הוא שכר בתחפושת. שי הוא הערכה. שי יכול להיות גם גדול ולא צנוע, כל זמן שהוא אינו צפוי מראש או מעוגן בחקיקה.

הארץ:
מגיע לי! 148797
הגישה של "משרתים מתוך בחירה ורצון" די מעצבנת אותי. גם אני עושה מילואים, אבל לא "מרצון" . המילואים שלי פוגעים במשפחתי ובמקום העבודה שלי, שלא לדבר על חוסר הנוחות האישית שלי. האם בגלל שלא חיפשתי רופא מושחת שיפטור אותי או תירוץ אחר, זה אומר שאני "מורעל" שמשרת "מבחירה ורצון"? אם אני אזרח שומר חוק, איזה אפשרות אחרת יש לי?
מגיע לי! 148928
מכיוון שלא צריך להתאמץ כדי למצוא רופא מושחת או תרוץ אחר, הרי אתה משרת ''מבחירה ורצון'' לשמור על החוק.
מגיע לי! 148944
האם אתה רומז לכך שכל פעולה של אדם היא בעצם "מרצונו"?
כמו שמכר פעם אמר לי " יש לי הסכם עם הצבא - אני אתגייס והם לא ישימו אותי בכלא". אם זאת הטענה שלך, אני מסכים מקרב לב, אבל התכוונתי לפירוש פחות "ריק" למילה רצון.

בעניין הרופא :אתה יכול להמליץ לי על מישהו ?
מגיע לי! 148945
האם המכר שלך בטוח בהסכם שיש לו עם הצבא? למיטב ידיעתי הצבא לא מהסס לכלוא גם את אלה שמתגייסים, ולמעשה חלקם של אלו שכן התגייסו מקרב הכלואים בבתי הכלא הצבאיים גדול (משמעותית) מחלקם בקרב כלל אזרחי ישראל.
הסכמים צריך לכבד. 148949
עובדה שלא ישב בכלא, כנראה לאחרים היה עורך דין דפוק.

צריך לדעת איך לשאת ולתת בהסכמים כאלה, בעיקר לקרוא את האותיות הקטנות (אלע''ד).
הסכמים צריך לכבד. 148959
בהסכם עם הצבא, הרבה יותר מהאותיות הקטנות, חשוב הראש הקטן.
ראש קטן 148963
בכל מערכת גדולה, ראש קטן הוא יתרון גדול.
מגיע לי! 149008
גם אני רוצה המלצה על רופא מושחת.

דובי פעם הציע לפתוח מועדון קפיטליסטים פריירים: כאלה שמאד רוצים לנצל את ההמונים אבל לא הולך להם.
יש קבוצה לא קטנה של אנשים שמאד רוצים להשתמט ולהתחמק. לא לעשות מילואים, לא לשלם מיסים וכו' ומסיבות ככאלה ואחרות לא הולך להם. אחרים, שיש להם יותר כישרון התחמקות, עוד חושבים שחסרי הכשרון עושים מילואים מרצון.
נא צרפוני למועדון. 149052
דמעות עולות בעיני למקרא התגובה.

------

למישהו יש מושג כמה תת משקל זה תת משקל לזכרים צבאיים? מתכונים לדיאטת רצח יתקבלו בברכה.
נא צרפוני למועדון. 149053
אתה מתכוון להרעיב את עצמך *לפני* המילואים?
הרי בשביל זה יש מילואים.
מילואים?! 149055
זה כמו אבט"שים? כי אבט"שים אני דווקא נורא אוהב. לקרוא, לשתות קפה ולעשן על חוף הים בנתניה היה יכול להיות שירות צבאי נחמד מאוד.
מילואים?! 149066
מה זה אבטש (אבטחה שוטפת?). מילואים זה פחות או יותר מה שאמרת רק על גיפ מדיף מייבך, במדבר, מתחיל קר מדי ונגמר חם מדי, וגם ישנים במיטות צבאיות.

רק מלכתוב על זה נהיה לי חשק, איפה מתנדבים כאן?
חשבת עושים חיים? 149111
אבט"ש הם ר"ת של אבטחת ישובים. ברמת העקרון זאת אמורה להיות תרומתם של הג'ובניקים להקלת הנטל מכתפיהם של החיילים הקרביים. יעני, למה שאיזה רס"ן/נגד שעושה עבודת פקידות בקריה, יהיה פטור ממילואים רק בגלל שבמקרה את עבודת ה9 עד 5 שלו הוא עושה במסגרת הצבא? שיעשה אבט"ש. בפועל אותו רס"ן/נגד כבר ימצא איך להתחמק מהאבט"ש שלו, או אם כלו כל הקיצין, איך להפיל אותו על איזה סדירניק אומלל‏1.

ואם עדיין לא נשברת, ואתה עוד מאמין, שהתקווה לא רק שיר, (או במילים אחרות אם היית רציני כששאלת איפה מתנדבים) אז: תגובה 130679 .

_____________
1 מה שמזכיר לי קצת את הסיפורים באתר הנחמד הזה (שכבר הרבה זמן לא קראתי) שאולי ידברו אל חלק מן העתודאים בקהל: http://www.geocities.com/rasabshimon/
גם הרס''ן והנגד הם סדירניקים 149128
והאתר שקישרת אליו מצחיק קצת פחות מאלי יצפאן.
"דבR אלי יפה" 149130
ואני חשבתי שהם בשירות קבע.
"דבR אלי יפה" 149151
חובה וקבע הם שני סוגי שרות סדיר.
נתנו לנו עוזי, אוכל ווזווזי 149147
לא הייתי רציני ולו מהסיבה שכדי להתנדב למילואים צריך להיות פטור ממילואים. עם כל הציונות והרצון הטוב, לא נראה לי שאתנדב למילואים מחוץ לשורת הדין.
בית פלדמן? 149107
כשאני התגייסתי, אז אחרי שבצו ראשון (או שני, לא זוכר) מדדו אותי ושקלו אותי, ואף אחד לא אמר כלום, פתאום בבקו"ם, החליט הרופא שהיה שם שיחס המשקל-גובה שלי הוא גבולי מבחינת התאמה ליח"ש. (למרבה התחכום היו לו שמה טבלאות כאלה של משקל מינ' ומקס' לגובה 1.75 מ', משקל מינ' ומקס' לגובה 1.80 מ' וכן הלאה. למרבה התדהמה אני לא בדיוק 1.75 ולא בדיוק 1.80 (אלא איפשהו באמצע), מה שהעמיד את אותו הרופא במבוכה גדולה). בכל מקרה, אני זוכר שהצצתי לו שמה בטבלאות וחשבתי לעצמי שאם רק הייתי עושה איזו דיאטה קטנה לפני הגיוס, הייתי יכול לחסוך לעצמי לא רק שרות ביח"ש‏1, אלא אולי שלוש שנים שלמות.

אה, רצית נתונים מספריים? מצטער, אני כבר לא זוכר. אני מתבייש אפילו לחשוב כמה מזמן זה היה. ילד מזדקן, אמרנו כבר?

_____
1 בסופו של דבר אחרי עיכוב של יום בבקו"ם, דווקא כן המשכתי משם לאיזו "יחידת שדה", אבל זה כבר סיפור אחר.
בו שכנים ושכנות דיברו דופי 149132
המערכת הצבאית מתחילה להתיחס לאינדיבידואלים,אפשר להתגייס בלי טירונות ובלי שבועת אמונים לצה"ל והמדינה:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים