בתשובה לתמיר לוסקי, 28/07/02 12:40
תשובות מהמומחה 81556
אכן, המודעות העצמית היא בלב העניין. ההגדרה שלך, שזו היכולת של אורגניזם לעבד את הקלט הרלוונטי לאורח חייו, לא נראית לי סבירה. בסופו של דבר, היא אומרת "לכל דבר חי יש מודעות עצמית", וזה מרוקן את המושג מתוכן. באותה מידה יש למחשב שלי מודעות עצמית, וזה לא מפריע לי לכבות אותו פה ושם.
אני בהחלט חושב שהיכולת שלי לעבד את מה שאני רואה גדולה בהרבה מהיכולת של העכסן לעבד את החום שהוא רואה, או מהיכולת של כל בעל-חיים אחר לעבד את הקלט שלו. אחרת, בשביל מה אני סוחב כזה מוח גדול וכבד לכל מקום?

בתור האייל הלא-צמחוני האחרון (כל האחרים - שפנים), אני מציע שננסה לכנס את הדיון לקראת התגובה האלפיים. אפשר להחליט, למשל, שמי שיכתוב את התגובה האלפיים ניצח בעימות (ויוכל להזמין את האחרים למסעדה, כשהוא קובע את התפריט).
תשובות מהמומחה 81577
ההגדרה שלי לא מרוקנת את המושג מתוכן, היא פשוט מרוקנת אותך מייחודיות שאתה מנסה לייחס לעצמך, וכנראה זו הסיבה שקשה לך לקבל אותה.
כשעוברים באופן סיסטמי אחר מאפייני המין האנושי, מגלים שהוא לא כזה מיוחד כמו שהינו רוצים לחשוב. זכורה לי הרצאה בנושא זה בדיוק שלה האזנתי לפני מס' חודשים.
באיזשהו שלב המרצה הראה תמונה של אדם ויען. היען שאלה את האדם "נו, אז מה כל כך מיוחד בך?"
והאדם ענה: "אני ההולך על-שתיים היחיד שאין לו נוצות".
בתמונה הבאה נראתה יען מרוטה עונה לאדם: "דווקא לא".

הניסיון לייחס למחשב החזק ביותר מודעות שמקבילה אפילו לחד-תא היא מופרכת לחלוטין. לעומת זאת, איני שולל את האפשרות של מודעות מלאכותית בעתיד.

למקרה שאינך יודע "למה אתה סוחב כזה מוח גדול וכבד לכל מקום", אז אספר לך:
1. כדי שתוכל לתקשר באופן מורכב עם בני-מינך על מנת להסתדר בחברה האנושית, על כל המשתמע מכך (צורות התנהגות, התבטאות, שפה וכו').
2. כדי שתוכל לראות היטב (צמד אונות ראיה מפותחות היטב).
3. חוש ריח (אונת ריח לא נורא גדולה, אבל עוד קצת משקל).
4. כדי שתוכל לזכור פרטים רבים שיסייעו לך להתמודד עם הסביבה (זה ביחד עם סעיף 1 לוקחים את מרבית נפח ה- Cerebrum - שהוא החלק הגדול והכבד ביותר במוח).
5. כדי שתוכל לבצע פעולות בלתי-רצוניות (Cerebelum נחמד ולא ממש גדול).
(כמובן שיש עוד כמה פעולות חשובות של המוח, אבל אני מאמין שהנקודה הובהרה)

כשאתה אומר "היכולת שלך לעבד", אתה שוב מכניס מאפיינים אנושיים למשהו חייתי. העכסן מעבד מגומות החישה שלו את מה שהוא צריך לעבד בהתאם לאורח החיים שלו. אם תראה בדיוק אותו הדבר אולי אורח החיים שלך ידחק בך לכתוב שיר על החוויה, אבל זה לא אומר שאתה מודע לחוויה *יותר* מהעכסן, אתה פשוט מפרש אותה בצורה אחרת - בהתאם לצורת החשיבה שלך.
תשובות מהמומחה 81601
העכסן מעבד בעזרת המוח הקטן שלו את מה שהוא צריך לעבד בהתאם לאורח החיים שלו. אני מעבד בעזרת המוח הגדול שלי את מה שאני צריך לעבד בהתאם לאורח החיים שלי.
איפה יושבת ה"מודעות לחוויה", אם לא במוח? ומכיוון שיש הבדלים כל-כך גדולים במוח, למה אתה חושב ששנינו מודעים לחוויה באותה מידה?

ספר לי במה מתבטאת המודעות של חד-תא. אני אכתוב תוכנית מחשב שהמודעות שלה תתבטא באותו אופן.
תשובות מהמומחה 81640
ההבדלים בגודל המוח נובעים מהגורמים שפירטתי לעיל. אין להם קשר לתודעה. אנסה להסביר לך את זה בצורה יותר ארצית; אם המוח הוא לוח אם גדול ויפה של מחשב והתודעה היא המעבד, ההבדלים בין המוח של העכסן לשלנו אינם בו, אלא בגודל הזיכרון, בכרטיס המסך המשוכלל יותר (אונות הראיה) במודם ADSL גדול לתקשורת שאין לעכסן, ושחיוני ליחסים החברתיים של האדם, בכרטיס קול חד ויעיל (לחלק גדול מהנחשים אין אוזניים כלל) ובשאר עזרי תקשורת וחוש מהסוג הזה. המעבד של הנחש מתמודד עם פחות עזרים, אבל הוא לא פחות חזק - והוא אינו מודע פחות לסביבתו ממך.

פרויקט מהסוג שאתה מתאר דווקא נשמע כמו דרך נהדרת ללמדך קצת על מופלאותם ויעילותם של החד-תאיים. אין לי את הידע או את המקום (בפורום זה) לתאר את מורכבות מודעותו של חד-תא לסביבתו, אך אני מזמין אותך לנסות לחקור את היצורים ולמדל את התנהגותם מתמטית, בסיוע של מיקרוביולוגים. אני בטוח שתוכל לקבל מימון נאה למחקר מהסוג הזה, ואף תזכה לקדם את המדע.
פוס! 81676
אני נאלץ להשעות את המשך הדיון מסיבות טכניות (כמו העובדה שאני טס מחר לשבוע ונמנה על בני-התמותה הפשוטים שאין להם לפטופ).

למי שמתעניין, אני טס לכנס של ארגון בינלאומי בשם InterNICHE שעוסק בקידום השימוש בחלופות לבע"ח בהוראת מדעי-החיים באקדמיה. במידה ומישהו מעוניין בעדכונים לאחר מכן, אשמח לעדכן.

InterNICHE, The international Network for Humane Education
http://www.interniche.org
תשובות מהמומחה 81779
אם הזכרון, כרטיס המסך, המודם, כרטיס הקול וכל שאר הפריפריה שלנו משוכללת יותר, והמעבד כמובן חייב להיות חזק יותר כדי לתמוך בכולם, למה דווקא כשהוא מריץ את תוכנת התודעה הוא מאט לקצב של נחש?
למרות החמקמקות של מושג התודעה, אני חושב שכל הראיות מצביעות דווקא על קורלציה גבוהה שלו לשאר מרכיבי האינטליגנציה.

בכל אופן זה מקום טוב לעצור (ניתן ל"החיים עלי אדמות" סיכוי להתקרב קצת). נסיעה טובה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים