בתשובה לגלעד ברזילי, 18/10/02 17:56
להוסיף 99839
כן, נו. בסדר. התכוונתי שהסיבה שאוכלוסיית הסטודנטים היא אוכלוסייה עם סכומי כסף זמינים קטנים, איננה משום "שהם בחרו לשלם כדי שיכריחו אותם ללמוד"[לפסיכומטרי], כפי שכתבת, אלא בגלל הבחירה ללמוד *באוניברסיטה* ולשלם על כך. לימודים באוניברסיטה[שאי-אפשר לסטודנט לוותר עליהם], להבדיל מלימודי פסיכומטרי[שאפשר, בתוצאות כמעט-זהות].

ננסח זאת שוב: סטודנט סיים תיכון וגויס לצבא. עם שחרורו, הוא מחליט באם להוציא את מעט כספו על טיול-ולאחר-מכן-עבודה-כדי-לממן-לימודים-אקדמיים, או ללכת ישר ללמוד. ברור שהוא יכול להחליט שלא ללמוד, אבל אנו מתמקדים באלו שבחרו שכן.
בקיצור, המצב הוא שיש מעט כסף מיותר. מכאן, שהוצאה של אלפי שקלים צריכה להיות מנומקת היטב-היטב. האם רק "הקשירה לכסא" לבדה מספיקה (שהרי, כנראה, אפשר ללמוד לפסיכומטרי גם ללא קורס בתוצאות כמעט זהות) כסיבה יחידה להוצאה הזו? כנראה שכן... אבל חשבתי שראוי לתהות לגבי זה.

בעצם, השאלה היא "האם הלימוד *העצמי* לבחינת הפסיכומטרי *בלבד* כל-כך קשה עד שיש לשלם סכומים כבדים מאוד (יחסית) עבורו, מאשר להתאמץ, לחסוך, וללמוד לבד (רק עבור הבחינה, כאמור)"?

מקווה שאי-ההבנה תוקנה.
למי תודה למי ברכה 99841
אם כבר, אפשר לסיים באנחה קולקטיבית על רמתם של בוגרי התיכון, שצריכים לשלם כל-כך הרבה כדי שילמדו אותם ללמוד לבד.
אני לא בטוחה. 99846
זאת אומרת, שהולכים לקורס רק כדי ש"יכריחו אותך" ללמוד.
הנתונים שצריך היום בשביל להתקבל לפקולטה שאתה רוצה, רק נעשים יותר ויותר גבוהים.
ובקורס לומדים יותר מאשר "איך לפתור תרגילים מסוג X" ‏1 אלא גם כל מיני טריקים דבילים יותר ופחות שאמורים לעזור ברגע האמת.
אז יכול להיות שאני הייתי יכולה לצלוח את המבחן הזה גם אם הייתי לומדת בכוחות עצמי, אבל זה לא דבר שאני רוצה לבדוק. אני רוצה לתת לעצמי את מלוא הכלים כדי שבסופו של דבר, אני לא אצטרך לחזור עליו, שוב.

ולמען האמת, לא ברור לי על איזה סכומי כסף אתם מדברים. אין הרבה אנשים שעושים אתה הקורס במחיר מלא. תמיד יש הנחת בית-ספר/חייל/חייל משוחרר/אחר.
בסופו של דבר, זה אולי הרבה כסף, אבל לא סכום אסטרונומי ובלתי מושג.

וכל זה לא אמור לסתור את העובדה שבמערכת החינוך לא מלמדים ללמוד.

1אני נשמעת כמו פרסומת, הא?

_______
העלמה עפרונית, ופסיכומטרי אחד יותר מדי.
אני לא בטוחה. 99851
"אנחה קולקטיבית על רמתם של בוגרי התיכון..." – לא כולם כמובן!
-------------
עוזי, מזכיר לעצמו לבדוק בפעם הבאה אם יש טרום-סטודנטים בקהל

ושאלה: (שמופיעה, בניגוד לכל הכללים, מתחת(!) לקו): איך זה שהסטודנטים מתלוננים על כמה צפוף באוניברסיטה, ונתוני הקבלה ממשיכים לעלות? אם כל-כך צפוף עכשיו, האם זה לא אומר שדרישות הקבלה ירדו קצת?
אני לא בטוחה. 99866
נתוני הקבלה ממשיכים לעלות משום שיותר ויותר קל להשיג ציונים גבוהים בבגרות (כחלק מניסיונם של שרי החינוך לדורותיהם להביא לאחוזי זכאות גבוהים יותר ויותר). גם כמות האנשים שעושים פסיכומטרי הולכת וגדלה, כך שיותר מועמדים מקבלים ציונים גבוהים.
וכל זה, כמובן, מוביל לכך שיש הרבה יותר אנשים שמנסים להתקבל לאוניברסיטה, מה שגורם לעליית תנאי הקבלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים