פואד 101444
נדמה לי שמעט מאוד מטילים ספק בכך שמטרת פינוי המאחזים אינו דבקות פתאומית של שר הבטחון בשמירה על חוקי הבניה, אלא קריצה לעבר מצביעי מפלגתו; מהלך שנועד לעשות עבורו שירות פוליטי, ולהציגו כאיש שמאל ראוי.

כל זה מעמיד אותו, בעיני, באור מגוכח וראוי לבוז במיוחד. הרי לו באמת רצה לפנות מאחזים, יכול היה לפעול בצורה חכמה הרבה יותר. כבר טענתי בעבר שלדעתי את כל המתנחלים, למעט "הגרעין הקשה" שיזדקק ל"טיפול מיוחד" בכל מקרה, ניתן לפנות מרצון ע"י הצעת פיצוי כספי. (ועדיף פיצוי כספי ההולך ופוחת ככל שיתמהמהו, עד שההצעה תאבד את תוקפה לאחר תקופה מסויימת).
פואד 101447
מה לגבי האפשרות שגם הוא מבין את זה, ולכן הוא בכלל השתמש בנסיון הפינוי כדי ליצור אווירה *נגד* פינוי מאחזים?
פואד 101451
אה. במקרה שכזה, כל זה מעמיד אותו, בעיני, באור מגוכח וראוי לבוז במיוחד.
פואד 101456
אבל קשה להניח שזו היתה כוונתו.
פואד מגוחך 101457
פואד מגוחך 101461
אופס. תודה.
למה? 101478
למה? 101510
משום שאם זו מטרתו, הרי שהוא פועל בניגוד מוחלט למה שנתפס בעיני כמוסרי (הן מבחינת המטרה והן מבחינת אופן הפעולה), ובנוסף פוגע במטרות של רבים מתומכי מפלגתו.
למה? 101511
אבל למה זה "מעמיד אותו באור מגוחך"? מה מגוחך בלפעול באמצעים שמביאים אותך למטרה?
למה? 101547
משום שזו דרך אבסורדית ליצירת אווירה נגד פינוי התנחלויות: לא נפנה התנחלויות כי המתנחלים הם פורעי חוק ולכן שלטון החוק יכנע בפניהם. התוצאה תהיה אווירה נגד המתנחלים, לא נגד פינוי ההתנחלויות. אווירה של עוינות ציבורית לציבור המתנחלים.

אם ברצונו ליצור אווירה עוינות ציבורית לציבור המתנחלים, זה כבר סיפור אחר, ובמקרה כזה המעשה מעמיד אותו, בעיני, באור מגוחך וראוי לבוז במיוחד.

(התשובה לשאלת ה"למה" המתבקשת מושארת כתרגיל לקורא.)

אינני מצליח לחשוב על צירוף בו (א) מטרת ניסיון הפינוי היתה ראויה (בהתאם למצע המפלגה שהאדון עומד בראשה ולכללי מוסר ושלטון חוק מקובלים), וגם (ב) לא היתה דרך טובה יותר להתקדם לעבר אותה מטרה.
למה? 101575
אני מזכיר לך ששאלת ה"ראוי" לא מעניינת אותי. אבל מה אבסורדי בזה? בפועל - זה עובד. כבר כמה פעמים, תחת שרי ביטחון שונים (אני זוכר את ברק לדוגמה) עשו "רעש גדול" סביב פינוי מאחז בלתי-חוקי אחד, תוך הבטחה לפנות מאחזים בלתי-חוקיים אחרים, אבל בפועל הכל התמסמס לאחר מכן. בן-אליעזר בסך הכל חוזר על "נוסחה מנצחת" ואני ממש לא מבין מה אבסורדי או מגוחך בזה.
למה? 101629
עובד? זה לא מעורר אווירה של התנגדות לפינוי מאחזים, כפי שהצעת, אלא אווירה של שנאת מתנחלים – לפחות בחלק רחב מן הציבור. האם זו מטרתו, לדעתך?
למה? 101633
אבל זה בדיוק מה שקרה בפעמים הקודמות - היה ניסיון פינוי, המתנחלים נאחזו בגבעות, ובסוף הענין התמסמס (זוכר את כל הפעמים אחרות שזה עלה). שנאת מתנחלים, מסתבר, זה דבר חולף, כי זה מסיט את הדיון מסוגיית המאחזים לסוגיות כבוד (''טיפש ושקרן''), חילוניים דתיים וכו', אבל איפושהו שם נשכחת הכוונה לפנות מאחזים. לעומת זאת, מאחזים, מסתבר, זה דבר שנאחז יופי בקרקע.
למה? 101862
נראה לי שזאב שיף מסכים איתי לגבי סוגיית הספין סביב המאחזים:

למה? 101924
יש משהו הרבה יותר מדאיג כאן:

ראשי המתנחלים מדברים על "נוער הגבעות", הדור הצעיר שפרק עול, ומציינים שיש 100-200 כאלה. אם הם בעצמם מדברים על 100-200 נערים, מעניין כמה יש בפועל.
פואד 101504
האם אתה מציע לתת פיצוי כספי גם ליושבי המאחזים הבלתי חוקיים?
פואד 101542
התושבים הנ''ל הם בד''כ בעלי בתים בהתנחלויות ''רגילות'', כך שהשאלה חסרת משמעות.

אגב, אחד הצעדים הנדרשים הוא גם ביטול מידי של כל ההטבות הכספיות לתושבי ההתנחלויות. יש לעודד אותם להתיישב בנגב ובגליל כדי לזכות בהטבות חלופיות.
פואד 101543
ובתור שאלה היפוטתית?

ובלי קשר, ביטול *מידי* הוא בעייתי ולא ממש הוגן, צריך לתת להם התראה מספיקה.
פואד 101555
לא בטוח.

(צודק. יש לתת מס' חודשי התראה).
פינוי המאחזים 101515
לדעתי,דווקא מה שקרה בחוות גלעד מלמד אותנו שלא כך היא.
מסתבר,שאפילו כשיש רצון של המשפחות להתפנות מרצון מהמאחז מגיעים אותם ''נערי הגבעות'' ומקשים על תהליך הפינוי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים