''מדינה של פרזיטים'' 107036
מישהו קרא את הכתבה ב"7 ימים" של ידיעות, בשם "מדינה של פרזיטים"? נתונים כואבים על חוסר הנכונות של ישראלים לעבוד בכל עבודה שאינה "מכובדת" מספיק, גם אם אינם מתאימים לאף עבודה אחרת, והתלות האדירה בתמיכה.

שמעתי מכמה בעלי עסקים (והיה גם מי שהעיד על כאן על התופעה) על מובטלים המגיעים מהלשכה, ועושים הכל כדי שיחתמו להם על הפתק האומר שאינם מתאימים לעבודה - כדי שיוכלו להמשיך ולקבל קצבאות מביטוח לאומי. ואני תוהה: מה לגבי האפשרות לתת לבעל העסק לסמן אחת משתי אפשרויות, "המועמד אינו מתאים" או "המועמד אינו מעוניין לעבוד" (כלומר, משתדל שלא להתאים)? מובטל שיצבור, נניח, שלושה פתקים מהסוג השני יאבד כל זכאות לקצבאות למשך חצי שנה.

זאת, בנוסף לתמריצים אחרים כגון תשלום על השמירה על הילד למשפחות חד-הוריות אם ההורה עובד, מס הכנסה שלילי בדרגות שכר נמוכות, וכו'.
יש בזה משהו 107048
אפשר יותר מזה- היום יש בעיה גדולה של טיפול במעוטי יכולת כגון נכים, זקנים, ילדי מצוקה וכו'.., אם כבר מובטלים מרוויחים כסף על חשבון המדינה אז שיעשו משהו חיובי תמורתו. בכלל אפשר להפוך אותם לעובדי מדינה בתחומים שונים ובתמורה להכשיר אותם במקצועות מסוימים.
לו אני נכה 107058
הדבר האחרון שהייתי מסכימה לו זה שאחד הבטלנים מהכתבה יהיה זה שמטפל בי.
יש הרבה שיטות לאלץ בטלנים לעבוד, אבל לזרוק אוכולסיה בעייתית על אוכלוסיה בעייתית אחרת לא נראה לי פתרון הגיוני.
קבץ ומשול? 107060
(על משקל ''הפרד ומשול.'')
חשבתי יותר בכיוון של 107064
"חנך ומשול". פירוק ההתניה הפלובלית "אני מובטל"="מגיע לי כסף" תהיה התחלה נחמדה, כנ"ל עבודות יזומות ומבוקרות וקורסים של משרד העבודה בתדירות קבועה (כלומר-אין כזה דבר לא לקום בבוקר ולהגיע לאנשהו).
אני מצטער: 107066
עלי להבהיר כי כוונתי הייתה לשעשע, ולא להביא לדיון רציני. "קבץ ומשול," דהיינו, הרעיון הוא לרכז את כל בעיותינו במקום אחד, ולתת להן לפתור אחת את השניה.

אני, כמובן, מסכים עם דבריך. (לא עם _כל_ דבריך, אני מוכן להתחייב רק על ההודעה הנ"ל.)
גם אני מצטערת 107074
שמעתי חדשות רק עם צאת השבת, ההומור שלי יצא לחופשה זמנית בשוויץ.
המם.. 107099
לו ההומור שלי היה יוצא לחופשה זמנית כל פעם שהפלסטינים רוצחים ישראלים, הוא היה כבר עובר לחו''ל. וכל פעם שהפלסטינים פועלים כנגד ישראלים חמושים בשטחים, לא כל שכן.
כתבנו נפגש בשוויץ עם חוש ההומור של גילית: 107101
אנא ילדים, צבעו יפה את הצילום, ורק את חוש ההומור של גילית השאירו בלבן. בין הפותרים נכונה יוגרל אייל שלא פתר נכונה.
עכשיו אני בטוח לא אפול על צווארך. 107103
מה בדיוק לא הולם בתכנים האלה, אגב?
אתה שואל אותי? לויודע 107104
לו אני נכה 107116
עדיף משהו מכלום. חוצמזה יש מובטלים שלא אשמים במצבם וישמחו להושיט יד, אולי קומץ אבל יש.
לי יש עצה 107133
לי יש עצה.
אין, אני בטוח, מי שלא התנסו בתופעה שכשמבקשים את הפקיד בבנק/ שירות לקוחות בחברת האשראי/ ספקית האינטרנט בקיצור כל הגופים הציבוריים, מנגנים לנו מנגינה יפה ואומרים משהו מוקלט בסגנון "סליחה על ההמתנה, תיכף נתפנה". לא פעם התיכף הזה אורך יום שלם, קריזה! יש כמה מוסדות שפשוט התייאשתי מלהשיג בהם פקיד שעונה על הטלפון!
אני בטוח שאם יאיישו אחוז חלקי אך לא מבוטל של המובטלים בכל קווי "סליחה על ההמתנה" האלה, לא, לא בשביל לעבוד במקום הפקידים שלא עובדים, רק בשביל לענות! רק בשביל לתת לבן אדם את ההרגשה ש"יש עם מי לדבר" כמו שאומרים בגל"צ, ואני בטוח שלמוסדות יש מספיק כסף כדי לצ'פר את המובטלים האלה במשכורת שתיתן להרבה מוטיבציה לעבוד בזה, אז גם בעיית האבטלה תופחת (גם אם תהיה רחוקה מביטול) וגם הקריזה של האזרח הקטן המטלפן אולי קצת תופחת (כמובן שהמובטלים המועסקים יצטרכו לעבור קורס לנימוסים והליכות, ושלא יספרו לי כל הבזק למיניהם והשאר (כל אחד מוזמן להוסיף על פי נסיונו) שאין להם כסף, יש להם כסף והרבה, רק שאנחנו יודעים כמובן לאן הוא הולך!)
לי יש עצה 107135
תמיד הרגיז אותי לאסוף אחרי הכלבה שלי. אם כבר הם מקבלים כסף מהמדינה, למה לא נשים כמה מובטלים בכל פינת רחוב עם שקיות פלסטיק, ושיאספו אחרי הכלבה שלי במקומי?
עוד דבר מרגיז זה להיכנס לאוטובוס בחורף ולגלות שהמושב הפנוי היחיד רטוב. למה לא נשים מובטל בכל אוטובוס עם מגבת או משהו, שייבש אחרי אנשים שמניחים את הדברים שלהם על המושבים ומרטיבים לאלה שיבואו אחריהם?
אה, וכמעט שכחתי, ממש מרגיז זה למצוא חניה ליד האוניברסיטה. אם כבר הם מקבלים כספי מדינה, למה לא לשים מובטל בכל שער של האוניברסיטה, וכך יוכלו הסטודנטים והסגל לקבל שירות החניית הרכב בחינם?

(אייל הראשון, עבודות יש הרבה. האם אתה היית רוצה לבלות את זמנך עונה לטלפונים ואומר לאנשים שיש להם 45 דקות להמתין על הקו, ואולי אף לשעשע אותם בינתיים?)
נו בוודאי (שלא)!!! אבל 107144
עם משכורת של כמה אוכלי חינם שכן נמצאים במקומות האלה, הרבה היו מוכנים גם לשעשע את המטלפנים 54 דקות, וכנ"ל לגבי המחנים באוניברסיטה — אם האוניברסיטה היתה נותנת להם ולו אחוז מכל מה שהיא שותה מהבאים בשעריה ("שומע חופשי", כדוגמה לאחרונה, ועוד, וגם כל הסיפור עכשיו עם החנייה), האוספים אחר הכלבה — אם יתנו להם ולו אחוז מתקציב שתיית התה בעירייה, וכן הלאה והלאה — תתפלאי כמה היו מוכנים לעבוד!
נו בוודאי (שלא)!!! אבל 107217
או זהו, שלא. גם בעבודות מכובדות בהרבה (נניח, אריזת מוצרים) אנשים לא מוכנים לעבוד, תמורת שכר הוגן שהוא *גבוה* מדמי האבטלה או הבטחת ההכנסה שהם מקבלים.
נו בוודאי (שלא)!!! אבל 107387
לא קראתי את הכתבה ב"שבעה ימים" אבל אני יודע את המצב, אם כי אף אחד לא אומר לנו כמה אחוזים מהמובטלים לא מוכנים לעבוד בעבודות מכובדות (אריזת מוצרים זאת עבודה מכובדת? אולי, אם כי בעיני היא שוחקת ומשעממת והייתי עצוב מאד לו חשבתי שבעבודה כזאת אצטרך לעבוד הרבה זמן, אם כי עבדתי לא מעט זמן בחלוקת דואר ולצד צדדים שאני מתגעגע אליהם היה בזה משהו מאד שוחק) תמורת שכר הוגן. האמנם זה "כולם" או שעל אותם מקרים חיוביים שכן מוכנים לעבוד לא בא לעיתון הצהוב לספר לנו?
אני לא בא לסנגר פה על האופי הישראלי, ידוע שרבים וטובים כמו א.ד. גורדון ניסו להפוך את העם הזה לעם–עובד ולא הצליחו, העם הזה תמיד חיפש את הדרך הקלה והיה טוב בקומבינות ותכמונים יותר מאשר בעבודה פשוט. עבודה (בואו נחשוב כמה בינינו היה בא לעבוד ב"כל עבודה" ולאורך זמן! אבל אנחנו אקדמאים, מה פתאום שנעבוד ב"כל עבודה" נו באמת!) אבל בוא ננסה לראות את הראש של המובטל האומר כדלקמן: "אני אשבור את הצורה שלי, אקום בחמש בבוקר ואחזור מת בערב, אתן את האנרגייה שלי, את מיטבי, לאיזה מקום עבודה, לאיזה בוס מעאפן, אחתים שעון כמו כלב, בזמן שכל כך הרבה אוכלי לחם חסד מקבלים כסף בלי להתאמץ, ואני לא מדבר על תלמידי הישיבות וכאלה שאוכלים כסף חינם מהמדינה, אלא נגיד על כל המנהלים והמנכ"לים בבנק שמה באמת כולם עושים, שלא נדבר על הפנסיה שהם מקבלים ומקבל כל חבר כנסת דמיקולו שהיה בכנסת רק שלוש שנים, כל היועצים לענייני תחת שלי שמקבלים גם כן בחודש את מה שאני לא אקבל בשנה, והדוגמה הכי טובה, שרי הממשלה שאמנם הצטמצמה עכשיו אבל בטוח שאף אחד מהם גם באופוזיציה לא יצטרך אף פעם לבוא שלוש פעמים בשבוע ללשכת עבודה אלא יוכל תמיד מתי שהוא רוצה לנסוע לטייל בעולם, ורחמנות על השר מלכיאור וכל הסגני שרים שבאמת עבדו נורא קשה בשנתיים האלה, טוב מאד שהם עכשיו קצת נחים אבל עוד תהיה להם עבודה קשה עוד מעט — לנסות לעבוד עלינו שוב בשביל אחרי הבחירות להגיד לנו ללכת לעבוד... בקיצור, אני, המובטל זה לא היחידי שמנסה לחלוב את המדינה בלי לעשות כלום. הבעיה היא במקבלי המשכורות היותר גבוהות שנמצאים בכל מקום, לא ברור מה הם באמת עושים ומצפים ממני שאשבור את הגב. למה? במה הם יותר טובים ממני? הא? גם לי מגיע להסתלבט". עד כאן דבריו של המובטל, ותחשבו על זה, מהההההה....
המובטל בטיטו 107393
זה לא כ"כ פשוט. להיות מובטל זה לא כיף, גם אם לא מחשבים את המשמעות הכלכלית (מקום עבודה מציע תוספות שכר ואופציות התקדמות שלשכת האבטלה לא תציע).
בכל סמסטר קם הסטודנט ששואל אותי איך קומוניזם עובד בעצם - הרי בחברה קומוניסטית כולם יבחרו או לא לעבוד כלל, או לעבוד באיזו עבודה דבילית שלא דורשת כלום, כי הרי כולם מתוגמלים במילא בלי קשר לעבודה שביצעו. ועל זה אני עונה - אם היית יכול לבחור בין לבלות את חייך בלי לעבוד או בלעבוד בעבודה דבילית שלא דורשת כלום, לבין לבלות את חייך בעבודה יוצרת שתגרום לך סיפוק ועניין, גם אם אין תגמול כספי יחסי בצידה, במה היית בוחר?
המובטל בטיטו 107396
אני. בשלישית. זה מה שאני משתדל בפועל לעשות. אבל אם אין את האופציה השלישית, אז אני גבירתי יש מצבים שלא הייתי פוחד להעדיף את הראשונה!
הצעה 107403
חשבת, אולי, לענות לאותו סטודנט (ששואל איך קומוניזם עובד) שהוא בעצם לא עובד?
הצעה 107501
לא עובד, זה נכון, אבל לא מהסיבה הזו. הבעיה האמיתית (לדעתי האישית) עם קומוניזם היא שהוא באופן אבסולוטי לא מאפשר שאפילו אדם אחד ויחיד יסטה מהשיטה, כי אז היא תקרוס (בניגוד לכלכלה קפיטליסטית, למשל, המאפשרת לי לעשות מה שבא לי, פחות או יותר, כולל לחיות בקומונה או בקיבוץ). במצב כזה, נוצר צורך במנגנוני פיקוח שיוודאו שאכן אף אדם לא סוטה מהשיטה - והשאר הוא כבר היסטוריה.
הצעה 107669
אני חושב שבמדה מסויימת אנחנו רואים את אותה תופעה גם בישראל. לצד אלו שאינם יכולים למצוא עבודה ושמצבם באמת קשה, ישנם יותר ויותר אנשים שמדיניות הרווחה מכרסמת ברצון שלהם לצאת לעבוד. צריך להמציא מכשיר שיגיד לאיזו קבוצה שייך כל מובטל.
נו בוודאי (שלא)!!! אבל 107470
קוראים לזה Enter, וזה יכול לעשות רק טוב.
נו בוודאי (שלא)!!! אבל 107560
סליחה, אך מה שאלתי?
נו בוודאי (שלא)!!! אבל 107573
סלחתי, ולא שאלת כלום. פשוט התכוונתי לזה שהתגובה שלך, אליה הגבתי, הופיעה כפיסקה אחת מאוד ארוכה וצפופה, ואם היית עושה קצת אנטרים זה היה נראה יותר טוב והיה אפשר לקרוא את זה יותר בקלות. זותומרת, להפריד בין הפסקאות.

רק שלא תעלב או משהו שאמרתי את זה, כן? משום מה לא מבינים אותי בזמן האחרון. קבל חיוך :).
רק לגבי השורה האחרונה שלך 107577
מכסת"חית עלובה :-)
חיוכך התקבל! 107613
האנשים שעונים יותר מעצבנים. 107136
"לאן ביקשת שיעבירו אותך? רק רגע בבקשה". כמה אנשים צריך ע"מ לבצע פעולה כמו להעביר שיחה?
האנשים שעונים יותר מעצבנים. 107142
כמה אנשים צריך ע"מ לבצע פעולה כמו להעביר שיחה? תלוי באיזה עדה. טוב, זה סתם. אך עפ"י התנהגות הבנקים וכו', נראה לי התמים שנדרש לזה הרבה יותר כח אדם ממה שעומד לרשותם.
לי יש עצה 107550
1. כרגיל, רק אני לא יודעת - לאן הולך הכסף של "כל הבזק למיניהם"?

2. חברות אשראי וספקיות אינטרנט אינן גופים ציבוריים. הן מק-סימום "חברות ציבוריות" - מה שאומר שהן נסחרות בבורסה, ולכן חייבות לספק את בעלי המניות שלהן בצעדי התייעלות ובהשגת רווח מקסימלי למניה. ודאי שאין להן סעיף תקציבי לעבודות יזומות עבור מובטלי הארץ.

3. ואם למוסדות ממשלתיים כיוונת, כמו חברת החשמל ודומיה, ואתה מבקש שיעסיקו אנשים על לא כלום - אפילו לא שירות, אפעס, סתם בייביסיטינג לאזרח - וישלמו להם מכספי משלם המיסים, אתה לא חושב שחזרנו לסעיף 1 ?
לי יש עצה 107559
נכון, וזה מחייב אותי לשאול אם אותו כסף הולך היום על דברים יותר מעשיים, מועילים ובוודאי אנושיים יותר מאשר קצת לתת עבודה לאחֵינו המסכנים (שיכולים להיות מחר את, אני, אנחנו כולנו).
לי יש עצה 107563
נכון מה? אתה לא שאלת לאן הולך הכסף, אלא אמרת ש"כולנו יודעים" לאן הוא הולך.
לי יש עצה 107616
"כולנו יודעים" זה אולי ביטוי קצת מכליל ומתאים לדרכי הנסחפת קצת לפעמים מרוב התלהבות, ופירושו בלשון יותר דייקנית: לי, ולא רק לי כי אם לעוד רבים (וטובים) יש חשדות סבירים, שאין לנו את כל הכלים כדי להוכיחם ואנחנו סומכים על המערכת שגם לא תקל על מי שיבקש להוכיח, ועל פי נסיון העבר (דוח"ות מבקרים וכו') גם אם זה ייחשף ספק אם זה יעזור. מה שנותר, וכך זה מתקשר לשאלה שכן שאלתי, הוא להתאמץ לפחות לשאול שאלות מיתממות נוסח הילד בבגדי המלך החדשים, כך זה ייכנס לתודעה של אלה שלא "יודעים" (אוּי שוב אני מכליל).
יש?
לי יש עצה 107697
לא, אין - כי מעבר לסגנון יש גם תוכן. אנא אמור לי, בלי להתפתל בפסקה שלמה, *לאו* הולך ‏1 הכסף הזה.

1 על פי אותם חשדות סבירים שיש לך ועוד לרבים וטובים וגו'.
לאן, כמובן. לאן הוא הולך. 107698
לי יש עצה 107729
במקרה דנן התכוונתי בעיקר לדברים שספק אם הם מועילים למישהו מלבד לנוחות הפרטית של בוסים וסגני בוסים ויועצי בוסים ויועצי תדמית ויחצ"נים שעובדים שעות מיותרות על כל הפרסומות שמנג'סות לנו את הראש, ומאפשרים להם חיי בזבוז ראוותני, נסיעות לחו"ל מתי שמתחשק להם, ועידות וכנסים במלונות ממוזגים ועוד כהנה וכהנה, וכל זה כמובן באישור חתום של רואה החשבון. לא טענתי שיש דברים שאינם נעשים תחת אישור חתום זה, אך אף אחד לא תמים לחשוב שאין.
והכל מתחיל מלמעלה: השרים בלי תיק, הסגני שרים לענייני לשכתה של שרה נתניהו, מאבטח השרוולים הפרטי של ברק על חשבון המדינה, וכו'.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים