על סמך מה 131169
נקבע שאמנות מחאה היא דבר נדיר בישראל? דוגמאות הרי לא חסרות, מתומרקין דרך המיצגים של מוטי מזרחי, עובר בשירה של דליה רביקוביץ' מימי מלחמת לבנון ועד אמנות חוץ-ממסדית כמו המוזיקה של שרון בן-עזר.
על סמך מה 131171
ועל מה הם מחו?
על סמך מה 131172
רוב הדוגמאות האלה הן של מחאה אנטי-מלחמתית.
על סמך מה 131178
חשבתי כך. אך פה קיים גם גורם הסיכון האישי.
מה עם המצב הכלכלי, החינוך והמצב הסוציאלי?
מה עם קידום המדע? שיפור תדמית הישראלי בעולם? עזרה לזולת? שיפור תנאי מיעוטי היכולת?
יש משהו ידוע שהם עשו בנידון?

ידוע לי רק על ערבי התרמה שנעשו. לא שזה רע, זו פשוט לא מחאה.
על סמך מה 131189
אמנים הם לא חברי כנסת ולא נבחרי ציבור. אם הם מוחים, זה מן הסתם בנושא שמטריד אותם (סיכון אישי או לא). אין טעם לבוא אליהם עם רשימת נושאים למחאה. זה לא עובד כך.

בכל מקרה, הלא יש אמנים רבים שמתנדבים להופיע בערבי תרומות או לפעולות כמו בידור ילדים חולים.
על סמך מה 131191
ויש אנשים רבים שתורמים לסרטן ולשאר אירגוני התרומות.
השאלה היא עד כמה המצרך שלהם בכלכלה היום הוא מצרך הכרחי.

אף אחד לא אמר שהם לא בני אדם.
על סמך מה 131195
אמנים הם אמנם לא חברי כנסת ולא נבחרי ציבור.
על ערבי התרומה וההופעות שלא למטרות רווח ידוע כמובן.

הקטע הוא שלאמנים 'מהשורה הראשונה' יש כוח פוטנציאלי לעורר נושאים חשובים בציבור שאינם קשורים למלחמה וזאת ניתן להראות בעיקר בצורת מחאה .
אני לא אומר שאין אמנים שעושים זאת ואני לא אומר שחובתם לעשות זאת, אך זה נראה תמוה שפתאום התרבות כה חשובה לעם ושהיא הסיבה היחידה למחאה ואין שום קשר לפגיעה בכיסם. והחינוך לא חשוב לעם?! איפה הם היו אז?!
יותר מזה, בכך שהם (האמנים המוחים) מראים את 'דאגתם לעם', הם צריכים להראות זאת בכל המישורים ולהראות שגם בשאר המישורים הם מחו. למה לבוא בטענות שווא? הרי הפגיעה האמיתית היא באמנים עצמם, מבחינה כספית.
על סמך מה 131246
אני חושב שהבעיה, כפי שטל הציג אותה, היא שמצב שקול לטענות הנוכחיות של האמנים יהיה אם מפוטרות ממפעל טקסטיל יטענו שהפגיעה בענף הטקסטיל הישראלי היא פגיעה באושיות מדינת ישראל.

האמנים רוצים להפגין כי פוגעים להם בפרנסה? שיגידו את זה! בשביל מה הם מזיינים את השכל עם "פגיעה בחינוך"?
על סמך מה 131261
כנראה שהאמנים, ולא רק הם, חושבים שעדיפה מדינה בלי תעשיית טקסטיל מאשר מדינה בלי תאטרון.
על סמך מה 131305
לו הייתה נפגעת *רק* תעשיית הטקסטיל, הטיעון הזה היה סביר. בפועל, התעשייה היחידה שלא נפגעה היא תעשיית סרטי הבידוד. אני מסכים: עדיפה מדינה בלי תעשיית סרטי בידוד מאשר מדינה בלי תאטרון. אבל האם עדיפה מדינה בלי מקורות פרנסה למרבית תושביה, בלי בריאות, בלי חינוך, וכו', על מדינה בלי תאטרון?

מה גם שתעשיית הטקסטיל באמת נעלמה כמעט לחלוטין. מהתרבות קוצצו בערך 10%. אל תתנו לטענות "מדינה בלי..." לשכנע אתכם מהר מדי.
על סמך מה 131309
בוא לא ניסחף, האבטלה היא עדיין כ11% ולא מעל ה50% כך שיש לנו פרנסה למרבית התושבים, כמו כן יש מערכת בריאות (לא רעה דרך אגב) ויש לנו גם מערכת חינוך. כאשר נגיע למצב שבו לא יהיו לנו את אלה אני אסכים איתך שצריך לבטל את תקציב התרבות (בהנחה שה browser שלי יתמוך בעברית...).

לגבי עומק הקיצוץ ומשמעותו: אני מודה שכאן אני מסתמך על התאורים שלך וב ynet (שהאופרה בסכנת סגירה והתיאטראות יצטרכו להיסגר או לצמצם במידה ניכרת מאוד את מספר ההצגות). יכול להיות שהקיצוץ הוא באמת לא כל כך נורא, והאמנים סתם מגזימים, אני לא חושב שיש לי מספיק אינפורמציה לשפוט. אני לא גם חושב שהמספר הזה של 10% מספיק בשביל להחליט שזה לא קיצוץ רציני, כי זה בהחלט תלוי איך ה 10% האלה מתחלקים, האם מדובר במוסדות שכבר קוצץ מהם בעבר ואין להם הרבה שומנים או שוליים לקצץ בהם, ומה תהיה ההשפעה הכוללת על התעשייה הזו.
על סמך מה 133275
צודק, בועז
האבטלה היא רק אחד עשר אחוזים, אחד עשר אחוזים שעדיין לא מימשו את כל זכות קצבת האבטלה שלהם, אחד עשר אחוזים שהיו שכירים למעלה משנה, אחד עשר אחוזים שלא מתביישים, אחד עשר אחוזים שהם לא עצמאיים שאין להם עבודה - איפה השאר???

ואולי באמת צריך לקצץ את תקציב התרבות, בהתחשב בעובדה שהתכנים שמחזיקים את התיאטרון הלאומי, הבימה, הם שיריו של צביקה פיק בכיכובה של יעל בר זהר, אני לא רואה הרבה בעיה.
על סמך מה 133576
יעל כבר לא מופיעה. עכשיו זו מיכל אמדורסקי.
על סמך מה 133625
מה שכמובן הופך את קערת הטיעון שלו על פיה.
על סמך מה 133721
בהתחשב בעובדה שיעלי היא בלונדינית ומיכל בכלל שחרחורת (ואפילו מפרסמת ליין של צבע לשיער), אני חושב שהתשובה ברורה מאליה.
על סמך מה 133672
ההיגיון דווקא הפוך - צביקה פיק מממן את הבימה *בגלל* שתקציב התרבות אינו גדול מספיק.

תגובה 131324
על סמך מה 134157
אני לא אומר שהאבטלה לא גבוהה והמצב לא קשה, אבל בכל זאת לא צריך להיכס להיסטריה. עדיין יכול להיות (ואולי יהיה) יותר גרוע...
יש עדיין שניים-שלושה אנשים שעדיין עובדים. אני אפילו מכיר אישית כמה כאלה.

כפי שברקת אמרה, אם העובדה שהבימה נאלצים ''למסחר'' את הרפרטואר שלהם מפריעה לך, אז את צריכה דווקא לתמוך בהגדלת תקציב התרבות.
מה זו מחאה? 131257
אי אפשר למחות 'לקידום המדע' או 'לעזרה לזולת'. זאת לא מחאה, אלא פעילות חברתית (שאמנים רבים עוסקים בה, אך בנפרד ולשא דרך האומנות שלהם).
מחאה היא פעולה נגד השלטון, נגד מצב שבו מי שאחראי על הגה המדינה ועל כל הדברים האלו מועל בתפקידו. מחאה כזו התקיימה באומנות הישראלית בעיקר בכיוון האנטי-מלחמתי, אבל היה גם מי שמחה על הפגיעה בחלשים במסגרת הכלכלית (ארז ביטון בתחום השירה. מחזאים שכתבו על הפועלות במצפה רמון. ועוד דוגמאות)
מה זו מחאה? 131274
אבל אפשר למחות כנגד חוסר קידום המדע ואף מניעת קידום המדע ואפשר למחות כנגד חוסר ההתחשבות בזולת והכשלתו.
וזוהי מחאה נגד המדינה מכיוון שהיא איננה מקדמת את הנושאים. (אני לא אומר שהיא לא עושה דבר לקידום נושאים אלה.. אני גם לא אומר שהיא לא יכולה לעשות יותר. אבל זה כבר נושא אחר.)
Johny, remember me 131293
ניסיתי לשלוח אימייל, ויצא בדיוק כמו של טוקלינדר.
דרור יקרא 131331
בתור מי שמסתמן כאן כמומחה מספר 1 לענייני התמהוני הידוע בציבור בעיקר(?) כ"לוגי גרסקו"‏1, האם אתה מוכן לחוות את דעתך המקצועית גם על הגברת הזאת? http://www.haayal.co.il/search.php3?SearchStr=&S...

1 ואאל"ט אז (לכל הפחות) גם כ"מיכל מלול", "ד"ר רם/פרופ' יהושפט טוקלינדר" ו"ג'וני דרור".
מ''ש 131339
טוב, בינתיים גיליתי גם את ההודעה הזאת: תגובה 131264 .
מה סה???? 131662
Johny, remember me 131428
יש לי מייל ריק. זכותי, לא?
Johny, remember me 131663
.
זה לא בדיוק ריק. וזה מה שחשף אותך.
על סמך מה 131200
גם חוה אלברשטין נורית גל רון וסי היימין מחו בשירים כנגד המצב הפוליטי הן חד גדיה והן יורים ובוכים של היימן והן אחרנו המבול של גלרון נפסלו לשידור דאז
על סמך מה 131497
ויש את השיר החדש של דן תורן על אדוני הממון וגם תיסלם עשו פה ושם שירי מחאה ואפילו אביב גפן ליהג משהו על זה הדור הדפוק שלו קצת לפני שהפך להיות זמר הבית של מפלגת העבודה.

ואסור לשכוח את נושאי המגבעת שנתנו קרדיט באחת הקלטות שלהם ל''שמעון פרס שר החוץ'' ושרו על הראש הקטן של ראש הממשלה שנמחץ לתקרה בבהלה.

היום אבל כמעט ואין שירי מחאה אבל זה מובן כי אין תקציב לתרבות אז האמנים עושים קאמבקים כדי לכסות את האוברדראפט במקום. למשל הנטשות, צביקה פיק, מתי כספי את שלמה גרוניך. אפילו יהורם גאון שכבר נגמר לו קצת הקול מנחה שירה בציבור ביום שישי בערוץ הראשון כך שמעתי.
על סמך מה 131700
לא מחאה אבל התייחסות אקטואלית - הכי יפה זה ''המנון לשמעון'' של פונץ' (''שמעון הגיבור, אולי בפעם הבאה, אילליכה...'').
שום דבר לא חדש. 131842
לראשונה שרו עליו בשנות ה50 רביעיית מועדון התיאטרון "איך הפישפש עלה למעלה".
על סמך מה 131179
ישנם כמובן אמני מחאה, אלא שאני התייחסתי בעיקר למחאה המובעת בידי אמנים מן השורה. היא קיימת, אך לא במידה מספקת, לטעמי. ההרגשה היא שאמנים מפחדים להזדהות פוליטית, כדי לא לאבד חצי מקהלם. (היו גם אמנים שהכו על חטא זה לאחר רצח רבין).

זה לא שאני חושב שכל האמנים צריכים להזדהות פוליטית; יתרה מזו, דעתם הפוליטית של מרבית האמנים לא מעניינת אותי כלל. פשוט, בהתרשמות סובייקטיבית, מידת המחאה הפוליטית בארץ מצד האמנים נראית לי כנמוכה יחסית, בהתחשב בחלק שהשיח הפוליטי לוקח מחיי היום-יום בארץ. או במילים אחרות: מעולם לא עצרו הצגה רבע מהזמן לפני סיומה כדי להביע מחאה על הקיצוץ בתקציב ה*חינוך*, למשל (להבדיל מקיצוץ בתקציב התאטרון, שהוא כידוע "פגיעה חמורה בחינוך").

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים