מה, רק שער? 131205
האמנים כקבוצה דואגים לעצמם. מה לעשות, בחברה סקטוריאלית כמו שלנו צריך כל אחד לדאוג לאינטרסים של עצמו, אף אחד אחר לא ירים את הלחם בשבילו.
יתרה מזאת — "הפרד ומשול" היא בעצם השיטה שמגינה על השלטון מפני סולידריות חברתית.
האם האמנים צריכים לדאוג לרווחת העם, האם האמנים בשל היותם אמנים יש להם תפקיד מוסרי שאין אותו לקבוצות מפגינים אחרות? אולי. האם מישהו צריך לדאוג שמחירי ההצגות ירדו, שהדיסקים יוזלו ובכלל, שהאמנות תהיה נגישה לא רק למי שהאמצעים בידו? בוודאי. כל זה אינו רלוונטי לנושא. יתכן שהאמנים צריכים היו להפגין בעד הוזלת מחירי הדיסקים (דבר שממילא "מתקזז" בזיופים אשר יש לזכור - פוגעים פגיעה אמיתית ביכולת של האמנים להרוויח מיצירתם), סבסוד הצגות וכד', אבל בעצם, למה דורשים מהם את מה שלא דורשים מאחרים? האמנות היא הלחם שלהם, קיצוץ בתקציבי האמנות הוא קיצוץ בלחם שלהם, וכמו בני אדם אחרים או קבוצות אחרות של בני אדם, דואגים קודם כל ללחם. לא אמרתי שזה מוסרי. אבל זאת עובדה אנושית. למרות שגם אני, אישית, חושב שלאמנים מתוקף סוג עבודתם (להם ולתקשורת גם, בעיקר הטלוויזיונית, ולתקשורת יש יותר) יש יכולת לעמוד בראש מאבקים למען סולידריות חברתית ורווחה יותר מאשר לקבוצות מקצוע אחרות, וגם אני מאוכזב שהם לא עושים זאת.
אבל זה לא מקטין מזכותם לרצות את הלחם שלהם.
וכאשר נרגעתי מן הצער על השער שהם הרסו אצל ג'ודי וסטיבה, וגם שוכנעתי שאין מה לדאוג, השניים יעמדו בתשלומים הנדרשים לשער חדש, חשבתי שאמנם נכון שההפגנה של האמנים לא היתה כל כך תרבותית, אולם לזוג המלכותי מרמת גן יש מזל שהעם שלנו הוא כזה, מופרד, צ'וחי וליכודניקי. בארצות אחרות, עם קיצוצים כמו שסטיבה של סוויט ג'ודי אחראי עליהם, הם היו אומרים תודה אילו העם היה משאיר להם שלד, ולו שרוף, של שער. ומי יודע לגבי העתיד, אם אין להם מזל שככל הנראה כרגע, שר האוצר עומד להתחלף.
"הם היו אומרים תודה"? 131209
מה אתה בעצם אומר כאן? שבגלל ששר האוצר אדם אמיד, מותר לפגוע ברכושו?

אין לי כל בעיה עם כך שהם דורשים את הלחם שלהם. זוהי זכותם, כמובן, והפגנתם חשובה לא פחות מזו של מפוטרי המחצבות. אלא שהיא גם לא חשובה יותר. בניגוד לנפגעי-תקציב אחרים, הם מנסים להציג זאת כאילו הבעיה היא בעיה *שלנו*. בהחשב בכך שבעיות אחרות שלנו לא עניינו אותם, התוצאה פשוט אינה אמינה.
"הם היו אומרים תודה"? 131214
חס וטלילה. אבל זה מה שקורה במהפכות, ומהפכות כך עפ"י האגדה לפחות (אינני היסטוריון וגם ההיסטוריונים לא בטוחים אף פעם ב100% בדבריהם) מתחילות עם מארי אנטואנטיות מסוגה של בעלת הסטיב, או בשפה יותר יבשה, מפערים ההולכים וגדלים ומבעלי ממון מתנשאים.
מסכים איתך לגבי הפער בין האגו של האמנים לבין מה שהם באמת עשו בשביל פתרון בעיות אחרות בחברה, אולם יש ממש בטענתם העקרונית לגבי חשיבותה של התרבות.
"הם היו אומרים תודה"? 131322
מהפכה חברתית לא תונהג ע''י מי שמתרומם מרבצו רק כאשר הוא-עצמו נפגע, לאחר שהפגין אדישות מתמשכת לפגיעה באחרים. במילים אחרות, אמני ישראל, עם כל הצער שבדבר, אינם ראויים להנהיג את המהפכה. (וזאת אם נקבל את טענתך שיש מקום או צורך במהפכה).

בוודאי שיש ממש בטענתם העקרונית לגבי חשיבות התרבות, אלא שאין ממש בטענתם שהקיצוץ הוא מכת-מוות לתרבות. אולי למדינה ללא תרבות אין זכות קיום, אבל מדינה שיש בה ירידה של כעשר אחוז בתקצוב התרבות בשעת משבר כלכלי קשה רחוקה מלהיות ''מדינה ללא תרבות''.

אגב, אני חושב שהביטויים המזלזלים (''מארי אנטואנטיות מסוגה של בעלת הסטיב'') קצת מיותרים.
"הם היו אומרים תודה"? 131667
לא אמרתי בשום מקום שהאמנים מובילים מהפכה חברתית. אני די מסכים עם הדברים שאמרת לגביהם.
מה שתיארתי הוא דינמיקה של מהפכה, שעל ידה ההפגנה שלהם שנחשבה פרועה, תיראה כמו דיון של לפלפים באייל (היי לא להיעלב, אני כולל גם את עצמי), ושהתנשאותם של אנשים כמו ג'ודי ("אין מצב שבעלי לא יהיה שר האוצר") ובעלה עשויה לקדם אותה ככל שיגבר מספר האנשים הרעבים, המיואשים, הזועמים שאתה לא יכול להכחיש את חלקו המסויים של שר האוצר בגרימת מצבם. (אתה יכול לנסות להגן על שר האוצר ולהסביר את כוונותיו, אבל האנשים רואים למולם את ג'ודי המתנשאת, שמשפחתה חולשת על נתח כבד באימפריית התקשורת ובכלל ההון הישראלי הנשלט על ידי מספר משפחות, שנתפסות בצדק או שלא כאחראיות במידה רבה על המצב, ושממשיכה להתנהג כאילו המדינה שייכת למשפחתה ובאמת איך תשכנע אנשים במצב זה שלא ישנאו את שר האוצר ואשתו?)
הביטויים שלי כלפיהם הם באמת מזלזלים, אבל תאמין לי שזה מה שיצא לי לאחר צינזור עצמי אכזרי ביותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים