הערות 135917
מה חסר לי בתוכנית: עידוד עבודה. למשל:

1. כיום, כמעט כל מי שמפוטר מנצל את דמי האבטלה עד תומם לפני שהוא יוצא לעבוד: הגישה היא לקבל את מה ש"מגיע לי" לפני שחוזרים לעמל. (ניתן לבדוק סטטיסטית: כמה מקבלי אבטלה הפסיקו לדרוש דמי אבטלה לפני תום תקופת הזכאות – אפילו אם נגביל את עצמנו לאלה שכן מצאו עבודה לאחר תום תקופת האבטלה?). הצעה: מי שמוצא עבודה בתקופה בה הוא זכאי לדמי אבטלה, *יקבל את דמי האבטלה בנוסף למשכורתו*. אלא שבשל תשלום המס על דמי האבטלה, התוצאה תהיה הוצאה קטנה יותר מבחינת המדינה, וגם שיפור תדמיתי במצב הכלכלי. (אם זה נשמע מוגזם, אפשר "יקבל מחצית מדמי האבטלה", וכו').

2. הגברת האכיפה בנוגע למי שעובד בסתר בזמן שהוא מקבל דמי אבטלה ו/או הבטחת הכנסה; מי שנתפס יאלץ, *בנוסף* לכל עונש שיגזר עליו ע"י בית המשפט, להחזיר את כל דמי האבטלה שקיבל, עם ריבית והצמדה.

3. עידוד אמהות לעבוד: הכרה בהוצאה על מטפלת כהוצאה מוכרת במשך השנה שלאחר הלידה (למעט בזמן חופשת הלידה, כמובן). לחלופין, כמו בכמה מדינות באירופה, תשלום שכר ע"י המדינה לסבתא המתפקדת כמטפלת בזמן שבתה עובדת (ההצעה מנוסחת בלשון נקבה והיא מיועדת לסבתות ולסבים כאחד).

4. מס הכנסה שלילי עבור רמות שכר נמוכות - תקף רק עבור שכר מעבודה, ולא עבור כל קצבה, מענק וכו' שבד"כ נגבה עליהם מס הכנסה.

ויש גם את עניין המלחמה בהעלמות המס. זכור לי במעומעם כי כיום, מי שמוביל לאיתור מעלימי מס זוכה לפרס כספי כלשהו מהמדינה. לא נחמד, אבל נשמע מאוד יעיל: יש לפרסם זאת בצורה אגרסיבית, ולהגדיל את גודל הפרס במידה כזו, שבעלי מקצוע יפחדו לשאול בכלל אם "צריך חשבונית".
הא/ערה לסעיף (1) 135987
אני מציע להחליף את דמי האבטלה בהלוואה. זו תוחזר בתום תקופת האבטלה. החלפה זו תחזיר את דמי האבטלה לסטטוס של רשת ביטחון זמנית ותבטל את סטטוס ה''מתנה'' הנוכחי.
הא/ערה לסעיף (1) 135993
דמי אבטלה זה לא מתנה, זה כסף שמקבלים בתמורה לדמי ביטוח לאומי שאדם משלם במשך שנים.

אם כבר, צריך לשנות את התנאים כך שאדם שמפוטר מעבודתו מקבל את כל הסכום שמגיע לו במכה ואז תהיה לו מוטיבציה לחזור לעבודה כמה שיותר מהר.
הא/ערה לסעיף (1) 135996
אם כל הסכום יתקבל בבת-אחת, קיים חשש לא קטן לבזבזנות (בעיקר בשל הטראומה הנובעת משינוי הסטטוס הפתאומי) - למשל, הימורים או שתיה. מתן התשלום במנות קטנות מגדיל את הסיכוי לשימוש הגיוני יותר בכסף.
הא/ערה לסעיף (1) 136003
בכל מקרה, הביטוח הלאומי הוא גם לשם הבטחת קיצבה קבועה בעת הפרישה מהעבודה, לא רק לעת אבטלה מאונס.
הא/ערה לסעיף (1) 136009
זו רק אחד מהבעיות.
תאר לך שכל אדם שמחליף מקום עבודה יוכל לארגן לעצמו מכתב פיטורין (למעסיק זה הרי לא עולה כסף) ולעבור בלשכת התעסוקה לקבלת המענק החד פעמי.

הנקודה העיקרית שאליה כיוונתי היא שדמי האבטלה הם לא מתנה.

לדעתי יש לתת דמי אבטלה לכל אדם שהפסיק לעבוד גם אם הפסקת העבודה היא מיוזמתו ואין להתנות מתן דמי אבטלה בהסכמה של המקבל לקבל כל עבודה שמוצעת לו בלישכת התעסוקה.
כמובן שהזכאות לדמי אבטלה תהיה כפופה בותק בעבודה הקודמת ובתשלום דמי הביטוח הלאומי.

הרעיון הוא שאדם שמטבעו הוא עובד ומשלם מיסים, יקבל מרווח נשימה שיאפשר לו לחפש עבודה בנחת במשך פרק זמן סביר ולא יאלץ להתפשר על מקום עבודה שאינו מתאים לו או על תנאי שכר נמוכים מכפי שראוי.
אם כעבור פרק זמן סביר הוא לא מצליח למצוא עבודה, המסקנה היא שהדרישות שלו אינן מתאימות למצב שוק העבודה ואז יש להתנות את מתן דמי הבטחת ההכנסה בנכונות לקבל כל עבודה שמוצעת לו ושהוא מסוגל לבצע (מסוגל =/= מתאים).
הא/ערה לסעיף (1) 136017
לפטר מישהו עולה כסף למעסיק. מי שמפוטר ועבד במקום העבודה במשך שנה זכאי לפיצויי פיטורין בגובה משכורת חודש לכל שנת עבודה, בעוד מי שהתפטר אינו זכאי.
הא/ערה לסעיף (1) 136018
גם זה עיוות מרגיז שקושר את העובד למקום העבודה בצורה לא הוגנת ומונע חופש בחירה ושוק עבודה חופשי, הוא כואב עוד יותר כיוון שדמי הפיצויים הללו הם בפועל חלק משמעותי מהפנסיה של העובד.

אבל עדיין בהרבה מקרים עובדים שמתפטרים מיוזמתם מקבלים את הפיצויים הללו.
פיצויי פיטורים 136046
אתה צודק לחלוטין שהחוק מעוות ונותן בידי המעסיק שוט לא הוגן כלפי העובד. בפרט אמורים הדברים בעובדים ותיקים שלגביהם המשמעות היא אובדן מענק השקול לחודשי עבודה רבים ואשר חלק ניכר ממנו פטור ממס. עובד כזה הוא למעשה בן ערובה בידיו של המעסיק. האבסורד הוא שעובד הנצמד למקום העבודה בגלל שיקול הפיצויים אינו משפר בהכרח את סיכוייו לקבלם אלא מגדיל ללא הרף את סכום ההימור וזאת בידיעה ברורה שאין לבטוח ב"דילר" (שהרי לוא בטח בו היה פוטר עצמו מן הדאגה הנ"ל).

עם זאת, העיוות הוא דו צדדי ובמקרים רבים פועל גם לרעת המעסיק: עובד שקצה נפשו במקום העבודה שלו והיה עוזב מרצונו לוא ידע שכספי הפיצויים מובטחים לו - נשאר במקומו והמעסיק מקבל עובד מריר, חסר מוטיבציה וחשדן. מוכרים גם התרגילים וההצקות בהם נוקטים מעבידים קמצנים כדי להביא את העובד לידי התפטרות "מרצון". כאשר הללו נכשלים הם ממשיכים לשלם שכר לעובד שבשירותיו אינם חפצים...

אכן, מן הראוי היה לחוקק חוק שיחייב מתן כספי פיצויים (פרט למקרים של עובד שחיבל במקום העבודה) משום שהשקט הנפשי של העובד יועיל בסופו של דבר לשני הצדדים. רצוי גם לקבוע כי תשלום הפיצויים יהיה בגובה הכספים שהופרשו למטרה זו ולא על פי כפולת המשכורת האחרונה (הפותחת פתח לעיוותים רבים).

והערה מנסיון אישי: העובד שש "לדפוק" מעסיק שידוע כי אינו נוהג לשלם פיצויי פיטורים. בשני מקרים דרבנתי את רעייתי לא לחזור למקום עבודתה בתום חופשת הלידה כי זהו על פי חוק "חלון הזדמנות" לעובד לעזוב מקום עבודה עם מלוא הפיצויים בידו.
פיצויי פיטורים 136091
אולי כדאי להפוך את פיצויי הפיטורין ל"פיצויי פיטורין/ התפטרות"
פיצויי פיטורים 136111
אכן זו הייתה הכוונה. יש אמנם מספר הבדלים בין הסיטואציה של מתפטר ומפוטר בעיקר מבחינת המוכנות לה ולכן יש אולי הגיון בכך שהחוק מבחין בין השניים (למשל מבחינת הזכאות המיידית לדמי אבטלה). מכל מקום דעתי היא שמרכיב הפיצויים צריך להיות בלתי תלוי בכך. זה בלי ספק ייטיב עם העובד אך לדעתי בסופו של חשבון גם עם המעסיקים ולכן יש בכך לשרת את ''טובת הציבור''.
פיצויי פיטורים 136114
אני מסכים עמך אך איך המעסיקים ירוויחו מהעניין?
פיצויי פיטורים 136122
אם תעיין במה שכתבתי ב תגובה 136046

תראה דוגמאות לכך שהחסכון לכאורה המושג בסעיף ההוצאות ע"י המנעות מתשלום פיצויים פוגע ברווחיות העסק בהיבט הרחב יותר.
הא/ערה לסעיף (1) 136019
אני חוזר להצעה המקורית שלי - לשלם את דמי האבטלה גם למי שמצא עבודה חדשה. כך עדיף למצוא עבודה מייד לאחר הפיטורין ולא להתחיל לחפש עבודה רק לאחר חצי שנת התבטלות. בקשר לבעיה שאתה מציג, מכתב פיטורין מפוברק, יש להגביל את ההטבה הנ''ל לפעם בעשור (נניח), ולא לאשר אותה במקרים בהם המעסיק החדש, לאחר הפיטורין, הוא אותו המעסיק.
הא/ערה לסעיף (1) 136350
למה אתה לא מציע להחיל את ההגיון הזה גם על מי שמקבל כספי ביטוח מסחרי רגיל, למשל לאחר תאונה או מות בן-משפחה? גם ארועים אלה מהוים שינוי סטטוס פתאומי ועלולים להוביל לשתיה והימורים.
הא/ערה לסעיף (1) 136354
משום שמקרים כאלה לא כוללים אובדן יכולת השתכרות (מלשון שכר, לא שיכר). במקרים בהם *כן* מדובר באובדן יכולת זו, למשל מעל 20% נכות, הביטוח הלאומי אכן לא משלם את כל הסכום בבת-אחת, אלא כקצבה חודשית; ואם תבקש להוון את הסכום ולקבל אותו בבת-אחת, יהה עליך להוכיח (א) על מה אתה מתעתד להוציאו (למשל, רכישת בית), ו-(ב) שיש לך מקור הכנסה קבוע אחר.
הא/ערה לסעיף (1) 135995
גם אם נניח שנוריד את דמי הביטוח הלאומי באופן משמעותי, כדי שהצעה זו תהיה הוגנת, עדיין קיימת בעיית אכיפה - כיצד תגבה המדינה את הכסף ממי שלא מצליח למצוא עבודה? תעקל את רכושו? לא הולם במיוחד. ומי שכן מצליח למצוא עבודה, אחרי פיטורין, יהיה פתאום שקוע בחובות למדינה.
הא/ערה לסעיף (1) 136025
ההצעה שלך תיצור תמריץ שלילי לעבודה - כי אדם שיתחיל לעבוד יאבד חלק גדול ממשכורתו בתחילת הדרך להחזרת ה"הלוואה". המצב צריך להיות הפוך - המדינה צריכה לדאוג לשפר את משכורתו של מי שמתחיל לעבוד, לא להקטין אותה. את רעיון מס ההכנסה השלילי כבר הצגתי בעבר באייל, הנה כאן: תגובה 55146
הערות 136045
למבצע שאתה מציע כבר יש קבלות (הא) - מבצע ''חשבונית הפרס'' זכה להצלחה עצומה בזמנו.
הערות 136047
מתי היה "זמנו", ולמה לא חוזרים עליו כעת?
הערות 136051
בסוף שנות השבעים, נדמה לי. את השיר ההוא קשה לשכוח ‏1, ובכל אופן האזרחים התבקשו לבקש חשבונית בכל קנייה וקנייה. מי שאסף חשבוניות ב- 5,000 *לירות*, היה נכנס להגרלה. לא זוכרת מה הפרס הגדול.

באמת הגיע הזמן שיחזרו עליו. הישראלים אולי התבגרו, אבל הם עדיין אוהבים משחקי איסוף והגרלות.

1 וגם לא את הפארודיה של יוסי בנאי: "קניתי סופגנית, נכנסתי למונית" וכו'.
חשבונית הפרס 136098
חצי מליון לירות.
מתוך תכנית רדיופונית של אז, עפ''י אותה מנגינה 136117
הבת:
קניתי מדרוויש
שתי אצבעות חשיש
אני כבר מסטולית
אבל קיבלתי חשבונית

הבן:
ביליתי שגעון
עם אחת מהירקון
קיבלתי מהערס
את חשבונית הפרס

האב:
חזרתי אל ביתי
מצאתי את אשתי
שוכבת עירומה
איתה יש פקיד שומה

מוסר השכל: מס הכנסה
דופק את כל המשפחה
הערות 136203
היו גם פרסים קטנים: אנחנו זכינו בכדורסל (אז זה נחשב גליק גדול).
חשבונית הפרס חוזרת? 162122
חשבונית הפרס חוזרת? 162128
רגע רגע, אז אתה רומז שמנהל המכס והמע"מ דאז הוא מגיב פעיל באייל הקורא?
חשבונית הפרס חוזרת? 162327
הו, באתי הנה מצוידת בלינק והקדמת אותי.

לא זכרתי את הסיפור המשגע על מנהל אגף המכס שזכה בהגרלה. כך צריך לכתוב פיליטון קישוני!
חשבונית הפרס חוזרת? 162334
התעלמותך המופגנת מתגובה 162128 נרשמה.
חשבונית הפרס חוזרת? 164141
אתה רומז שאני מנהל אגף המכס?
דאז. דאז. 164142
אני לא רומז, אני רק מצביע על העובדות ומשאיר לקוראים להסיק את המסקנות בעצמם :-)
הערות 136048
בזכות סעיף 4 (מס הכנסה שלילי) אפשר להוסיף כי זה ישפר את התחרותיות של העובד הישראלי מול העובד הזר
הערות 136106
לדעתי צעד חשוב ביותר הוא העסקת מובטלים בשרות המדינה (מבלי לפגוע במאמצי חיפוש העבודה שלהם).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים