זכות ההתנגדות לשביתה 143949
נכון, זכות השביתה היא זכות מקודשת כמעט, ואין לשלול אותה.

אבל כמה הצעות להתנגדות לשביתה:

א. על שר האוצר להכריז עוד היום כי כל הסכם שייחתם לא יכלול תשלום על ימי השביתה.

ב. על שר האוצר לקרוא לעובדים לחזור לעבודה, להסביר להם כי הם פוגעים בעצמם, ולקרוא להם לבטל את חברותם בהסתדרות.

ג. על נפגעי השביתה להגיש תביעות משפטיות נגד ההסתדרות, ונגד פרץ באופן אישי, על נזקי השביתה (למשל, יצואני פרחים שפספסו תערוכות פרחים בחו"ל הפסידו למעשה את ההכנסה השנתית שלהם כמעט בשל יומיים של שביתה).

ד. על בעלי עסקים להודיע (במאורגן) שלא ישלמו את החלק היחסי של הארנונה לעיריות ולמועצות המקומיות, על כל יום של שביתה.

ה. על ארגוני הורים לתבוע את הסתדרות המורים על הפסד ימי עבודה עבור כל יום של שביתה.

אתם רוצים לשבות? בבקשה. נא לוודא מראש שאתם מסוגלים לעמוד בתוצאות השביתה.

אגב, אין שום סיכוי שהשביתה תמשך אל מעבר לתשיעי לחודש: השובתים זקוקים למשכורת חודש אפריל.
זכות ההתנגדות לשביתה 143951
א. שר האוצר יכול להכריז כרצונו, בשורה התחתונה הכל נתון למשא ומתן.

ג. אין לתביעה כזו שום סיכוי.

ד. ולמה לשלם מע"מ ומס הכנסה?

ה. גם לתביעה כזו אין סיכוי.

להבדיל, שר האוצר יכול להכריז שלא ינסה לשנות הסכמים חתומים ע"י ממשלת ישראל בחקיקה, להשאיר את ההסתדרות ללא נימוק לשביתה ולאלץ את ההסתדרות להכנס למשא ומתן. למעשה, שר האוצר (כמו יו"ר ההסתדרות) צריך את השביתה הזו בשביל להראות לאנשיו שהוא אולץ להתפשר.
זהו, שלא 144060
שיעור קטן באזרחות:

שר האוצר מכריז, הממשלה דנה ומאשרת, ועדת הכספים דנה ומסייגת, הכנסת מאשרת בקריאה ראשונה, ועדות הכנסת השונות דנות ומתקנות, חברי הכנסת מגישים הסתייגויות, הכנסת מאשרת או דוחה סעיפים שונים והסתייגויות שונות בקריאה השניה, ובסופו של דבר הכנסת מאשרת את הכל בקריאה השלישית.

זה לא נתון למו"מ, אבל אפשר לעתור לבג"צ אם רוצים.

לגבי חוסר הסיכוי של תביעות כאלה: טומי לפיד שר משפטים. בוא נחכה ונראה אילו שינויי חקיקה יהיו בחודשים הקרובים. את ההגנה הגורפת מפני תביעות בגלל שביתות צריך להגביל (שוב הדוגמה של הבנקים - אין סיבה שהבנקים יהיו מוגנים מתביעות במקרה של השביתה שלהם עכשיו - היא היתה לא מוצדקת).
זהו, שלא 144070
במידה והתכוונת לסעיף הראשון ("על שר האוצר להכריז עוד היום כי כל הסכם שייחתם לא יכלול תשלום על ימי השביתה."), אז האם אתה חושב שיש סיכוי כלשהו ששר האוצר הולך לבקש מהכנסת להגביל את עצמו ביכולת קבלת ההחלטות שלו? שים לב, זה לא שהוא יכול להעביר חוק כזה ואז לבוא למשא ומתן ולומר שאין לו ברירה, הרי מי ששינה את החוק פעם אחת יכול לשנות אותו בחזרה. במידה והתכוונת לסעיף אחר, אנא הסבר.

גם יוסף לפיד לא יכול לחוקק חוקים שתקפים לעבר. להסתדרות יש מספיק יועצים משפטיים שימנעו ממנה להסתבך יותר מדי עם החוק הקיים.
לא, לא לזה התכוונתי 144071
התכוונתי לזה ששר האוצר לא "קובע את התוכנית הכלכלית וזהו", אלא שהתוכנית מאושרת ע"י גורמים שונים ומשונים.

גם לא התכוונתי שיחוקקו חוקים רטרואקטיביים. איפה אמרתי את כל הדברים המשונים האלה?

להסתדרות לא צריכים להיות יועצים משפטיים - מאיפה יש להם כסף לזה עם חובות של מעל מיליארד שקל?
נו, עוד קש? 144109
איפה כתבתי ששר האוצר 'קובע את התוכנית הכלכלית וזהו"? ברור שהתכנית מאושר ע"י גורמים שונים, וזה עדיין לא משנה לשום נקודה שנכתבה בתגובה 143951.

להבדיל, לגבי "לא התכוונתי שיחוקקו חוקים רטרואקטיביים. איפה אמרתי את כל הדברים המשונים האלה?", כתבת "לגבי חוסר הסיכוי של תביעות כאלה: טומי לפיד שר משפטים. בוא נחכה ונראה אילו שינויי חקיקה יהיו בחודשים הקרובים.", וללא חקיקה רטרואקטיבית, ברור שאין לתביעה כזו שום סיכוי.

ולגבי "להסתדרות לא צריכים להיות יועצים משפטיים - מאיפה יש להם כסף לזה עם חובות של מעל מיליארד שקל?", נו באמת, ההסתדרות היא לא הגוף הראשון, ולא האחרון שממשיך להתקיים למרות חובותיו, וברור שללא יועצים משפטיים גוף שכזה לא יכול להמשיך ולהתקיים, ולו רק על מנת לנסות ולהחזיר את חובותיו, לכן כל זמן שבית המשפט לא מכריז על פשיטת רגל של ההסתדרות, אין על מה לדבר.

בכלל, הייתי מציע לך לקחת לתשומת לבך את תגובה 144074.
טוב טוב, חוסרי הבנה אחד על השני 144112
לא התכוונתי לשינוי רטרואקטיבי של החוק, מצד שני צריך להיות תמים גדול כדי לחשוב שכל עוד ההתסדרות קיימת לא יהיו השבתות כוחניות ולא מוצדקות של המשק גם בעתיד.

והיתה גם רמיזה בוטה שלי לזה שכדאי שמדינת ישראל תפסיק לספק ערבויות להסתדרות. בנק הפועלים כבר ידאג לשאר. לא צריך הרבה כדי להפיל אותם לבד, במהרה בימינו אמן.
143972
הם גם הודיעו שלא תהיה שביתה ביום הזכרון, ואם אני לא טועה- גם ביום העצמאות.

ככה שאין שום בעיה להפסיק את השביתה בתשיעי, לקבל משכורת, ולחזור לשבות בשקט ובשלווה.

__________
העלמה עפרונית בלי רכבת ועם תוכניות הגיוניות להפליא.
זכות ההתנגדות לשביתה 144077
מה בדבר הגשת תביעה נגד בית הספר על אי אספקת השירות עליו שולמו דמי הלימוד?
זכות ההתנגדות לשביתה 144085
תקף רק בבתי-ספר פרטיים, ושם, אני מניח, אין שביתה בכל מקרה (אה, רגע. אין בתי-ספר פרטיים בישראל). בקיצור, החינוך הוא חינם, וכל שאר התשלומים (על מחשוב, מזגנים, טיול שנתי וכו') לא נפגעו מהשביתה.
זכות השביתה מקנה הגנה 144110
הגנה שלדעתי צריך לשנות. כיום יש הגנה לשובתים, אבל יש הגנה גם למוסד השובת. הייתי מבטל לגמרי את ההגנה למוסד השובת.

חתמת על חוזה עם פלאפון, ובגלל שביתת עובדי פלאפון הפסדת כסף? תוכל לתבוע את פלאפון. זה יפעיל על המעסיקים לחץ הרבה יותר גדול לסיים את השביתה מהר, ייתן לגופים ואנשים שניזוקים מהשביתה אפשרות לקבל פיצוי, ובאופן כללי יהפוך את נשק השביתה לחזק הרבה יותר.

בתמורה אבל הייתי מקטין את האפשרויות לשבות. לא הייתי מאפשר לשבות מתוך סולידריות, וכן הייתי מחייב רוב מהעובדים להצביע בעד השביתה לפני שהמקום שהם עובדים בו מושבת.

כמובן שיש פרט קטן ומעיק - אם חברת חשמל שובתת, תובעים אותה וזוכים - בעצם מי שישלם את המחיר של התביעה הוא כולנו. והנה עוד סיבה טובה להפריט ולפתוח שווקים לתחרות.
זכות השביתה מקנה הגנה 144197
אני משער שבחוזה שחתמת עם חברת פלאפון יש סעיף המקנה לה הגנה במקרה של ''כח עליון'', כלומר דברים שאינם בשליטת החברה.
כמובן שיש 144244
אבל שביתה לא צריכה להיות כח עליון. זה שהיום יש לא אומר שגם מחר צריך להיות.

ברגע שאתה מבטל את האפשרות לעובדי מגזר אחד לשבות בגלל שמגזר אחר סובל, ומבטל את האפשרות לשביתה מתוך סולידריות, שביתה הופכת לכח תחתון למדי. כדי לתקן את הפגיעה הקשה מדי אפילו לטעמי בכח של העובדים שביטולים כאלה יגרמו - תן ללקוחות לתבוע את המעסיק, והחזרת לעובדים את הכח שלהם, שיפרת את חיי כולנו (כי סוף סוף אם יגרם לנו נזק מתביעה יהיה מי שיפצה אותנו) וביטלת את הכח של ההסתדרות.

אני מדגיש - כל זה לא יעבוד עם מגזר ציבורי גדול. כי מה איכפת לחברת חשמל שיתבעו אותה? המדינה תשלם. זה יעבוד רק עם הפרטה, ועם פתיחת שווקים לתחרות (כי גם למונופול לא ממש איכפת מרמת השירות שהוא נותן ללקוחותיו. וההוכחה היא כמובן נפילת המחיר המדהימה שהיתה בשיחות לחו"ל ברגע שפתחו את השוק לתחרות. אותו דבר יקרה בכל תחום אחר שיפתח - וכולנו נרוויח מזה).
אבל 144293
קח לדוגמא את חברת החשמל. במידה ותופרט החברה וייפתח השוק לתחרות, על מה יקום ההבדל בין המתחרים? כל אחד מהם יציע חשמל יותר זול מהמתחרים, עד שמחיר החשמל ייתקרב למחיר הפקתו.
איזה משקיע שפוי יכנס לשוק החשמל החופשי? היכן הרווח?
אבל 144295
מה ההבדל בין זה לבין, נגיד, שוק הסלולרי, או שוק השיחות הבינלאומיות? או שוק ספקי האינטרנט?
ההבדל יהיה באמינות, בשירות, בכמות התקלות. מה רע?
בהתחשב בתודעה הצרכנית בישראל 144300
הייתי ממליץ למשקיע על קרטל. לא שהוא לא יודע את זה.

הדוגמאות שדובי נתן פחות תופסות כתשובה לשאלתך, כי שם אין ממש עלות הפקה, אלא עלויות תשתית ואז תמיכה, וגם קצת התרחבות. שם באמת אין בעיה לשוק להתייצב על סף מחירים שיהיה נוח לכולם. וחוץ מזה שם מדובר בכל זאת במותרות, שעליהן אפשר לגבות הרבה מעל העלות, לא משנה עלות של מה (כולל פרסומות).

כך שעדיין אין לשאלתך תשובה מספקת, נראה לי.
קרטלים צריך לאסור 144303
ולא כמו שעושים בארץ, שמגיבים להם בקריצה. מצד שני, במדינה שמפעילה כל כך הרבה מונופולים בעצמה - למה אפשר לצפות?

אני לא יודע איך אתה מספק את האינטרנט שלך, אבל בחברות האינטרנט שאני מכיר יש עלות "הפקה" - הן משלמות כסף על כל ביט שהן מעבירות אליך. גם לחברות הסלולאריות יש עלות מסויימת לכל שניית אוויר שלך. זה מעבר להקמה.

גם "קצת" התרחבות בשני התחומים שדובי הזכיר זה מעט משעשע. תחום הסלולאר בעולם מתפתח בקצב מדהים (ובארץ אנחנו לא מפגרים הרבה אחריו). ספקיות האינטרנט מתקדמות אף הן במהירות. מה, אתה חושב שזה קל לתמוך באינטרנט מהיר רק ללקוחות עסקיים, ושנתיים אחר כך לעמוד עם מאות אלפי לקוחות אינטרנט מהיר ביתיים? זו לא התרחבות "קלה".
קרטלים צריך לאסור 144305
אוקיי, אבל מה בקשר לעובדה שמתח הרווחים הרבה יותר גדול באינטרנט ובסלולרי‏1?

1 זה נכון, לא?
אין לי מושג אם זה נכון 144306
בארץ זה בודאות לא נכון, כי חברת החשמל היא מונופול ואלה נוטים להיות מאד לא יעילים (המשכורות שהם משלמים הן אינדיקציה לא רעה לזה).

לא בכל התחומים יש מתח רווחים זהה. גם כשאחוז הרווח מהמחזור הוא נמוך - עדיין שווה להתחרות. אחרת בחיים לא היית רואה כל כך הרבה חנויות נעליים ברחוב הראשי של רמת השרון, או כל כך הרבה רשתות סופרמרקטים.
אין לי מושג אם זה נכון 144461
כדאי לשים לב להכרזות האוצר השונות, לא מדובר באמת על פתיחת שוק החשמל (והמים) לתחרות, אלא על "הפרטה" שפירושה המעשי הוא העברת המונופול מידיים ציבוריות לידיים פרטיות (ואפשר לפתוח דיון נוסף גם על מי יהיו הידיים הפרטיות, ולאיזה מפלגות אותן ידיים יתרמו). ז"א, במקום מונופול ציבורי, יהיה לנו מונופול פרטי, תחרות לא תהיה, ובמקום שהציבור ירוויח, ירוויח איזה איש עסקים שיוציא כמעט את כל רווחיו בחו"ל (ועוד קצת על תרומה למפלגות השלטון, מיסים הוא כבר ידאג לא לשלם).

חשמל (ומים), להבדיל מחנויות נעליים, הוא תשתית חיונית לקיומה התקין של המדינה, מה יקרה עם חברת החשמל הפרטית תחליט שלא כדאי לה להגיע לרמת הגולן (בדיוק כמו שהיה עם מונופול הכבלים, עוד מופת של הפרטה מתוצרת פקידי האוצר) ולישובים קטנים? מה יקרה עם חברת החשמל תחליט לא לספק חשמל לבתי חולים? ואם חברת החשמל תחליט להעלות את המחירים מעבר ליכולת הכלכלית של רוב הצרכנים? ואם בעל החברה יחליט להשבית את החברה כל עוד שלא מחליפים ממשלה? או כל עוד שמדינת ישראל לא מקבל את זכות השיבה/ מגרשת את כל הערבים?
אין לי מושג אם זה נכון 144631
זו הסיבה שיש מכרזים, ושם ניתן להגדיר את מחויבותיה של חברת החשמל הפרטית.
אין לי מושג אם זה נכון 144633
מצחיק מאוד.
ספר את זה לחברות הכבלים המחויבות ע"פ תנאי הזיכיון לחבר כל יישוב בארץ, ספר את זה ל"בזק" שלא כלכלי לה לחבר אותי לקו ADSL, ספר לזכייני הטלויזיה המסחרית המחויבים במכסת מינימום של הפקות מקור, ספר לכל נהג מונית המחויב להסיע כל נוסע לכל יעד (ולהפעיל מונה), בקיצור - ספר לסבתא.
אין לי מושג אם זה נכון 144722
האם יש חברה שזכתה במכרז בישראל וקיימה את כל התחיבויותיה?
אין לי מושג אם זה נכון 144862
לא יודע, אך תמיד יש פעם ראשונה, וזו הזדמנות נהדרת.
בו נראה אם הבנתי אותך נכון, 145344
אתה אומר שלמרות העובדה שכמעט כל זכיין בישראל הפר את תנאי הזכיון שלו, ננסה לתת לעוד זכיין זכיון על משאב חיוני לקיומה של המדינה, ונקווה שהוא לא יעשה את הדבר הרווחי ביותר שהוא יכול לעשות? אכן, הזדמנות נהדרת.
בו נראה אם הבנתי אותך נכון, 145431
לא, אני אומר שהגיע הזמן להתחיל לאכוף את החוזים האלו, וזו הזדמנות נהדרת (שכן אי אפשר להרשות הפרת חוזה).
כמו תמיד 144302
ההבדלים יהיו במחיר ובאיכות השירות, כמובן. הרי חברות חשמל עושות יותר מאשר רק להעביר חשמל מנקודה א' לנקודה ב'.

חברה אחת תציע חשמל קצת יותר יקר אבל עם פחות הפסקות, חברה שניה תציע חיווטים זולים יותר למשרדים, והשלישית תציע לך חיבור רשת דרך החשמל (האם ידעת שככה המעליות עובדות אצלך בבית?). וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על הקלות מס שהמדינה תיתן ככל שהחשמל שמופק נקי יותר - מה שמייד ידחוף לתחרות על איכות הסביבה.

יש המון מקום לתחרות ולשיפור - בכל תחום. למה דווקא בחשמל אין?
זכות ההתנגדות לשביתה 144603
ו. על המדינה לפטר את כל עובדי המדינה השובתים, ולשכור אותם מחדש כקבלנים.
זכות ההתנגדות לשביתה 144604
מצד שני, אם כבר אנחנו בעניין - אם המדינה מחליטה על הסכמי שכר בחקיקה, האם זה אומר שבג"צ הופך גם לבית-דין גבוה לענייני עבודה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים