מחשבות 1562
בתחילת שנות התשעים (קרי: כשהמחשב שלי היה עדיין XT), כתבתי והפצתי תוכנת shareware (נדמה לי שהשם העברי הוא "שותפה", על משקל "תוכנה" ו"חומרה"). התוכנה נקראה FastVGA (וזה המקום לתת הרבה קרדיט לעידו רזון, שלקח חלק לא קטן בפיתוח). "מערך ההפצה" היה FidoNet, איטי ומסורבל הרבה יותר מהרשת המודרנית (מנוע חיפוש? מה זה?). מחיר התוכנה היה 20$ (כלומר 50 ש"ח, ע"פ שער החליפין דאז).

לא ציפיתי שיצא מזה משהו.

הפתעה: מעל 150 איש נרשמו, ושלחו לי את הכסף (במזומן, אגב, כי ביקשתי שלא לשלוח המחאות) מכל העולם. בעיקר מאירופה, אבל גם קצת מארה"ב.

נכון, לתיכוניסט (ועוד יותר מזאת לחייל בצה"ל) מדובר בסכום לא רע בכלל (אבל הוא נפרס על-פני 4 שנים בערך). האם אפשר להתפרנס מזה? אני בספק רב, במערכת המוסר הנוכחית. בעיקר מפריע לי המצב לו הורגלנו לאחרונה, בו תוכנה מופצת חינם, ואתה משלם באחת מכמה דרכים:

א. אתה מוסיף לנתונים הסטטיסטיים של החברה, שמתקיימת בזכות מספר הלקוחות הענק שלה, בלי שיש לה מושג איך ניתן לעשות מזה כסף (ICQ מהווה את ספינת הדגל בקטגוריה זו).

ב. אתה צופה בפרסומות, אם תרצה או לא.

ג. התוכנה מחולקת חינם כי המתחרים שברו את השוק (שוק הדפדפנים, בעיקר).

ד. התוכנה מופצת חינם, ואנשים מקווים לעשות כסף מתמיכה טכנית.

סעיפים ב' ו-ד' מדאיגים אותי במיוחד: ב' כי אני שונא פרסומות, ו-ד' כי אם הם רוצים להתפרנס מתמיכה, אין להם מוטיבציה ליצור תוכנה ש*אינה דורשת* תמיכה.

מהם המקבילים בעולם האמנות? את המקביל לשותפה הראה ירדן: נהנית, שלם לאמן. אמנים יוכלו (אולי) לכסות את עלות הגיטרה. פרסומות: האפשרות מצמררת (עיין "הום דיפוט").

מה נשאר? תמיכה טכנית. או במילים אחרות, *הופעות*. למה שמוזיקה, כאוסף ביטים, לא תופץ חינם, ואמנים יתפרנסו מ:

1. מכירת כרטיסים להופעות
2. השמעות ברדיו, טלוויזיה וכו' (כל השמעה ציבורית - כולל למשל DJs במסיבות)
3. מוזיקה הנכתבת ע"פ הזמנה (פסקולים למשל)
4. הופעות מכורות מראש (יום העצמאות, למשל)

פחות רווחי? אולי. לא בטוח בכלל: אם אני מוציא X שקלים בחודש על בידור, וקניית דיסקים ירדה מהפרק, הרי שאוציא חלק גדול יותר מאותם X שקלים על הופעות. אני לא חושב שאנשים יוציאו פחות על בידור אם חלק מהבידור יהיה זמין חינם (אולי אפילו להיפך). נכון, אנשים יהנו מהמון מוזיקה שבשיטה הנוכחית הם לא יכלו להרשות לעצמם, אבל אם (בשורה התחתונה) הסכום שיוציאו על בידור לא ירד, הרי שהאמנים לא יפסידו.

כן יפסידו אותם אמנים שלא מופיעים, אולם אלו, אני מניח, בגדר מיעוט. מלבד זאת, תמיד ניתן *לנסות* לבקש כסף על מוזיקה, אם הקהל נהנה ממנה. אנא שילחו את ההמחאות אל...
פיתרון למחשבות 1577
חשוב רגע: דמיין תוכנה שמסדירה ומאפשרת תשלום בכל גובה סכום, בצורה מיידית, בטוחה ובלי טירחה. אתה פשוט מקליד סכום והוא מועבר מיידית לחשבון הבנק המיועד. משהו כמו ארנק אלקטרוני שמנסה להיכנס עכשיו. אני יכול להבטיח שאם היתה מותקנת תוכנה כזו במחשב שלי, הייתי משלם בין דולאר אחד לחמישה דולאר על כל תוכנה שהוכיחה את עצמה במחשבי. כמה אנשים מחוברים היום לאינטרנט? 200 מיליון? כמה יהיו מחוברים עוד חמש שנים?
פיתרון למחשבות 1578
אתה צודק, כמובן! ברגע שאופן התשלום יהיה קל יותר (פחות טרחה), יותר אנשים ישלמו.

הדבר נכון גם לגבי מוזיקה: אם תוכנת WinAMP תכלול כפתור "$", כך שכל לחיצה על כפתור זה, בזמן שהשיר מנוגן, תשלח דולר אחד לאמן, אני בטוח שמוזיקה תהפוך לעסק הרבה יותר רווחי ממה שהוא כיום. (השליחה תתבצע ללא כל התערבות נוספת מצדך: קובץ השיר יכלול את כל פרטי חשבון הבנק הנדרשים).

מנגנוני ההפצה, לעומת זאת, יעלמו מן העולם. וטוב שכך.
אתה לא חושב מספיק קרימינלית... 1592
אתה מודע, כמובן, לעובדה שברגע שיהיה כפתור כזה ואפשרות כזו בתוך קובץ ה-MP3, מיד יצוצו הנשמות הטובות שיכינו העתקים של קבצי MP3 פופולריים בשינוי קטן אחד: שדה חשבון הבנק...
*אני* לא חושב מספיק קרימינלית? 1594
כן, חשבתי על האפשרות. (קרימינל כמוני לא יפספס פוטנציאל שכזה...).

התוכנה תיגש לבנק המסומן, תשאל "מי בעל חשבון מס' זה-וזה?", תציג את המידע למשתמש, שיוכל לאשר/לוותר.

ניתן לפתוח חשבון רק עם שם אמיתי + ת.זהות; רק בנקים "מכובדים" יוכרו ע"י התוכנה; רק חשבונות בנק שבעליהם יאשרו שאילתות שכאלה יענו לשאלה "מי בעל החשבון". עדיין ניתן לרמות, רק אם תזייף לא רק את קובץ ה-MP3, אלא גם את תוכנת ההשמעה, המכילה רשימת בנקים(*). אולם באופן דומה, ניתן לזייף את תוכנת הדפדפן שלך, כך שכל פעם שאתה קונה ב-AMAZON, פרטי כרטיס האשראי נשלחים גם לדוד מבנימינה.

(*) טוב נו, התוכנה לא תכיל רשימה, אלא כתובת של שרת שיוכל לאשר בנקים "מוכרים". כמו שהדפדפן מכיל מידע על ה-certificate של Verisign, למשל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים