לא כמו שזה נשמע 162544
התגובה הראשונה שישמיעו מתנגדי נתניהו תהיה, בוודאות: "שוב עוזרים לעשירים".

למעשה, התוכנית הזו, על-סמך הפרטים הראשוניים שמופיעים כאן והידע המאוד מוגבל שלי בכלכלה, יכולה בהחלט לעזור למשק כולו.

א. עידוד העסקת עוזרי בית/מטפלים.
ב. עידוד נשים לאחר לידה לצאת לעבודה.
ג. איתור מקרים רבים של עובדים במשקי בית (עוזרי בית, מטפלים) שאינם מדווחים למס-הכנסה על עבודתם, מעלימים מס, וגם נרשמים כמובטלים ומקבלים קצבאות מביטוח לאומי. זאת משום שכעת למעבידים יהיה אינטרס מובהק לדווח על העובדים‏1. התוצאה: גביית מס אמיתית יותר, פחות רמאות בנוגע לקצבאות, ואחוזי אבטלה אמיתיים יותר‏2. הנחה תמימה: אם פחות כסף מתקציב הסעד יבוזבז על רמאים, יהיה יותר תקציב לטובת אלו שבאמת זקוקים לו.
ד. תרומה (זניחה, לדעתי) לשוק הדירות המדשדש.

לסיום – מעניין מי תהיה האוניברסיטה הראשונה שתציע מסלול מיוחד לסטודנטים עובדים, לתואר רגיל (בניגוד לתארי-אינסטנט לאנשים שעובדים במשרה מלאה, קורסי הסבה וכו'). הכוונה לכך שהסטודנט ילמד בקצב איטי יותר, וידרשו לו יותר שנים לסיים את התואר (נניח, 4 שנים במקום 3) אבל שכר הלימוד יהיה נמוך יותר.

-----
1 כיום, בעת תשלום על ביטוח לאומי לעובד במשק בית, לא חייבים לדווח על זהות העובד – זאת משום שביטוח לאומי מודע לכך שעובדי משק בית רבים אינם רוצים שידעו שהם עובדים (קרי, מעלימים מס ומקבלים קצבאות שלא בצדק). בט"ל מעדיפים לפחות לקבל תשלום מן המסיקים...
2 נושא שתמיד הטריד אותי בקשר לאחוזי האבטלה המדווחים בתקשורת; חלק גדול ממקבלי הקצבאות (לא כולם כמובן, ואפילו לא רובם, ובכל זאת הרבה בני-אדם) פשוט מרמים את המערכת.
לא כמו שזה נשמע 162559
שכחת לציין את העידוד להעסקת עובדים חוקיים במשק הבית, בניגוד להעסקת עובדים זרים בלתי חוקיים.
לא כמו שזה נשמע 162573
אממ...האוניברסיטה הפתוחה?
לא כמו שזה נשמע 162629
1 כבר לא :

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים