ימי שרון 163629
מישהו זוכר ראש ממשלה עם פופלריות כ"כ גורפת בקרב הציבור הרחב? אני אמנם עוקב אחר תחום הפוליטיקה תקופה קצרה מאוד יחסית, ובכל זאת, נדמה לי ששרון הצליח להגיע למצב בו הוא מקובל על הציבור הרחב במידה חסרת-תקדים כמעט.

שימו לב, למשל, למה שקורה בכנסת. ברור שהקולות מתוך הקואלציה המדברים נגד שרון הם מועטים ועמומים, הן בתוך מפלגתו של שרון והן מחוצה לה. למרבה המבוכה, גם האופוזיציה כמעט ואינה מרימה את קולה מול שרון. שרון הצליח, באופן מופלא (ועם הרבה עזרה ממצנע), להפוך את המפלגה הגדולה באופוזציה לתומכת פעילה מחוץ לממשלה: הכסא המובטח קורץ, וראשי העבודה, כך נדמה, עורגים אליו בשתיקה. הקואליציה עצמה יציבה להפתיע משום שלאיש אין יכולת לאיים על שרון באופן ממשי: כל מפלגה שתפרוש ניתן יהיה להחליף בקלות.

וכעת נדמה כי במשחק בין השפעת דעת הקהל על העיתונות מול השפעת העיתונות על דעת הקהל, יש בעתונות מי שחושב שהאפשרות הראשונה חשובה יותר. אני מתקשה להאמין שורדי פיטר את רפופורט בגלל דעותיו: הוא פיטר את רפופורט בגלל החשש לפגיעה במכירות. הקהל אוהב את שרון, ולכן נקפיד לא להשמיץ את שרון, שמא יפגע הקהל הזועם בתזרים המזומנים שלנו.
ימי שרון 163636
הסיבה שהאופוזיציה שותקת היא ששרון מוביל את הממשלה בדרך של האופוזיציה, ולא בגלל כסאות. להבדיל, במישור הכלכלי, בו שרון מוביל מדיניות שמנוגדת לזו של האופוזיציה, האופוזיציה לא שותקת.
ימי שרון 163681
מאיזו בחינה מנוגדת המדיניות הכלכלית של הממשלה לזו של האופוזיציה (בהנחה ש"באופוזיציה" מדובר על העבודה ומר"צ, לא על חד"ש)?
נו, באמת 163769
יש דרך ביניים, בין קומניזם קיצוני (בסגנון גוז'נסקי) לקפיטליזם קיצוני (בסגנון נתניהו). הסוציאל דמוקרטים, שמפלגת העבודה ומר''צ מציגות את עצמן כמיצגות אותן בארץ, תומכות במדינת רווחה.
נו, באמת 163785
ביבי דווקא לא מייצג קפיטליזם קיצוני. הוא אולי נתפס כקפיטליסט הקיצוני ביותר שיש לנו, אבל הוא לא מכוון לקפיטליזם טהור.
בימינו אף אחד לא עושה את זה - אפילו לא האמריקאים.
קיצוני הוא מונח יחסי 163787
יחסית לפוליטיקה הישראלית, נתניהו מיצג קפיטליזם קיצוני. יחסית לפוליטיקה הישראלית. גוז'נסקי מיצגת קומניזם קיצוני, יחסית לפוליטיקה הישראלית. כל זה למרות ששניהם לא מיצגים קפיטליזם/קומניזם טהור (אף אחד לא מממש את זה היום, ובצדק).
נו, באמת! 163803
כמה שאתה טועה!
חברות שמעניין אותן רק כסף מכתיבות את סדר היום הלאומי האמריקאי לא רק ע"י שליטה במדיה אלא גם ע"י המשטר הקפיטליסי שבו יכולים מועמדים ומפלגות לקבל כספים וטובות הנאה משכאלה

ראה בכטל:
עוד על החוסר בסוציאליזם באמריקה על חשבון הפרט ראה את הסרט של מייקל מור "רוג'ר ואני":
נו, באמת! 163816
בסך הכל התכוונתי שארה''ב אינה קפיטליסטית טהורה שכן יש בה מדיניות רווחה (ברמת המדינות החברות, לא ברמה הפדרלית). זה הכל.
נו, באמת! 163837
ארה''ב היא הקפיטאליסטית בעולם המערבי.

נכון שאין עבדים, אבל אם אין לך כסף לשלם לרופא- לא תקבל טיפול רפואי, אם אתה בחובות הרשויות באופן תרבותי ובמיוחד יעיל יסלקו אותך מהבית כמו כלב, גם אם בחוץ יורד שלג
נו, באמת! 163850
כנראה שארה''ב היא הקפיטליסטית ביותר, אבל בהרבה קהילות המצבים שאתה מתאר נפתרים ע''י יוזמה קהילתית.
ימי שרון 163820
כן, אני (זוכר ראש ממשלה עם פופלריות כ''כ גורפת בקרב הציבור הרחב). קראו לו (בעצם לה) גולדה מאיר. אאל''ט גם בן גוריון זכה לפופולריות גורפת בציבור (לפחות בחלק מתקופת כהונתו), אבל את זה אני לא זוכר ממקור ראשון.
ימי שרון 164179
הבעייה היא שלממשלה אין אופוזיציה - הערבים מחוץ לקונצנזוס (לא מעט באשמת חלק מהם), מפלגת העבודה היא ממזמן ליכוד ב' ומרצ, האופוזיציה האמיתית היחידה, קיבלה מעט מדי מנדטים. לכן נוצר הרושם שהאופוזיציה תומכת בשרון ומדיניותו, בעוד שלמעשה העדר, בתוך הממשלה ומחוצה לה, גדול מדי.
ימי שרון 164354
לאחרונה נטען כאן כי יש תהליך מתמשך של ''השמאלה'' בקרב הציבור ובקרב הפוליטקאים, כך שלפי הגיון זה, הליכוד הוא שהפך עבודה ב', ולא להיפך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים