סקירה מעניינת 176115
האם אתה מכיר את המגזין (הלא מכוונן) ארץ אחרת? כדאי להציץ בגליון 16 (מאי יוני 03) למאמר של אמל ג'מאל : אני דורשים להיות שותפים בעיצוב המרחב הציבורי, התרבותי והפוליטי שבו אנו חיים". שאם תגיע בקשה רשמית אהייה מוכנה לתקצר אותו (:
תודה 176122
מגזין לא מכוון? לא ידעתי שיש דברים כאלה. בכל אופן, אשמח לקרוא את תקציר הדברים. אגב, מאמר קודם של אותו מחבר ("המשטר של מדינת ישראל: מודל 'הדמוקרטיה האתנית' וביקורת המציאות") מופיע בביבליוגרפיה של הספר.
אמל ג'אמל 176125
המאמר כמובן מדבר על הקושי לחיות במסגרות שבהן קולך אינו אפקטיבי והמילה שלך אינה נשמעת או אינה שוות ערך למילותיהם של אחרים- זוהי תחושה מעיקה שמועצמת אם הזהות הלאומית או האתנית משמשת כעילה המוסרית למצב זה.

לטענתו במות היצוג והביטוי הן כלי ליצירת דימוי של חופש והשתתפות כלפי חוץ ללא שום משמעות אמיתית ומכרעת כלפי פנים.

לטענתו החברה הערבית בישראל מתמרנת בין ישראליותה לבין הפלסטיניות שלה תמרון שהוא חלק מהמודעות העיקשת והמיוחדת שהולכת וצומחת בעשרים האחרונים בקרב הדור הערבי הצעיר בישראל. כפילות מיקומית זו משתקפת בסתירות שבמודעות הקולקטיבית החדשה. הסיבה העיקרית לתהליך הזה לטענתו הוא שישראליותה של האוכלוסיה הערבית בישראל אינה שלמה ולכן היא מחזקת את הפלסטיניות שלה.

במפה הפוליטית הערבית צומחת מנהיגות צעירה , משכילה ולוחמנית. ונציגיה תובעים שכל פשרה בין העם הפלסטיני לישראל תכלול את האזרחים הערביים בישראל שהפכו לקבוצת מיעוט במדינה יהודית (על אדמתם ההסטורית) . הם מדגישים יותר ויותר את התביעה להכיר בהם כמיעוט במדינה שהיא מדינת כל אזרחיה, שתאפשר להם לתפוס את מקומם בחלל הציבורי ולשלב את זהותם ואת זכרונם הקולקטיבי בחלל הציבורי בישראל.

על פי שם המאמר שבביבליוגרפיה די ברור שמחברי הספר ערים לדעותיו (:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים