נו באמת 205575
"בצבצו" מהתיק חוטי חשמל? ואני אמור להאמין לזה?

כמה אפשרויות:

א. מי שארז את התיק היה אדיוט מושלם.
ב. מי שארז את התיק רצה שיתפסו את הילד (האמא לא יכלה לסרב לבקשות ה"שיהוד" של בנה, אבל דאגה שרצונו ימנע ממנו?)
ג. מי שדיווח על אופן גילוי המטען, שיקר.

אני בעד אפשרות ג', כמובן. ועכשיו השאלה שנותרה היא: איך גילו באמת את המטען? מזל מקרי? מקור מודיעיני שלא רוצים "לשרוף"? שיטה שלא רוצים לגלות מחמת סודיות צבאית? שיטה שלא רוצים לגלות מחמת הבושה?
נו באמת 205587
ב"הארץ" אין זכר לחוטים המבצבצים, ורק צויין כי השוטרת הצבאית ראתה שהוא נושא "תיק גדול". האם כתבי "הארץ" השמיטו את החוטים כיוון שהתעורר בהם אותו החשד שהתעורר אצלך?
גם ב''מעריב'' 205591
הסברים 205627
המג"ד מסביר עכשיו בגל"ץ כי הילד ניסה להתחמק מבדיקה, מה שמשך את תשומת ליבה של השוטרת הצבאית. אז לא ביצבמו ולא חיצרצו, והידיעה תתוקן בהתאם. כעת נותר לבדוק מי הכתב היצירתי של Ynet.

עוד אמר עכשיו הכתב של גל"ץ כי כנראה התוכנית המקורית היתה שהילד יעביר את המטען למישהו בשטח ישראל. כאשר הבחינו משלחי הילד כי הילד נתפס כנראה שניסו להפעיל את המטען מרחוק על ידי חיוג לטלפון הסלולרי שהיה צמוד למטען ולפוצץ את הילד יחד עם החיילים שהיו במקום, אולם המטען לא התפוצץ.
שוב מאשימים את התקשורת? 205634
המג"ד (202) לא מסביר את זה עכשיו בגל"צ, הוא הסביר את זה שם כבר בסביבות 17:00, והוא בפירוש ציין (גם בראיון שהוא נתן לחדשות ערוץ 2) שהשוטרת הצבאית הבחינה בפתיל שיוצא מתוך התיק (גם אם חשדה התעורר כבר קודם לכן). כנראה שההסבר הזה לא נכנס לקטע הערוך שבחרו להביא ב"24 היום שהיה".

(גם המידע על כך שהניסיון לפוצץ את המטען כשהוא על גבו של הילד, נעשה רק לאחר שראו מפעיליו (איפה בדיוק הם היו?) כי הוא נעצר ע"י החיילים, דווח ע"י רוני דניאל בחדשות 20:00).
לא נשמע הגיוני 205636
נראה לי סביר הרבה יותר שהמטרה המקורית הייתה לפוצץ את הילד על המטען בקרבת החיילים. אחרת לא היו דואגים לדרוך את המטען באמצעות הפלאפון.
לא נשמע הגיוני 205638
תסביר. לא הבנתי למה אתה מתכוון.
לא נשמע הגיוני 205661
לא הבנתי איזה חלק לא הבנת.
מה שנכתב הוא שהמטרה הייתה להעביר את המטען דרך המחסום ושהנסיון לפוצצו נעשה רק כאשר הבחינו שהילד נתפס. לדעתי הנסיון לפוצצו היה חלק מהתוכנית המקורית (או לכל היותר ''פלן בי'') ולראיה, המטען היה ''דרוך'' כלומר מחובר ומוכן ומזומן לפעולה.
לא נשמע הגיוני 205691
אה. נראה לי שהניסיון לפוצצו היה במסגרת "מקרים ותגובות" ואני איכשהו מוכן לקבל אולי את Plan B. אבל בהקשר הנוכחי נראה לי שהמטרה העיקרית היתה לעבור את גדר ההפרדה שחוסמת את האפשרות להוציא פיגועים מהשומרון ולבצע פיגוע בתוך עיר ישראלית. ואני לא רואה את הרלוונטיות של "דריכות" המטען - "עדיף" ש"מהנדס" יוציא מטען "דרוך" מאשר שמישהו יצטרך להתעסק איתו כדי לדרוך אותו.
לא נשמע הגיוני 205753
דווקא לא - מנגנון הדריכה במטענים נועד לאפשר העברה שלהם למקום הפיגוע המיועד תוך הקטנת הסיכוי לפיצוץ מוקדם כתוצאה מטלטול או עצבנות של המפעיל. אם לא סומכים על המתאבד, אפשר לתת לסייען שלו לדרוך את המטען לפני שהם נפרדים. אם המטען בתיקו של הילד היה דרוך, משתמע שיצרו אפשרות לפיצוץ הילד עם החיילים.
לא נשמע הגיוני 205797
מהו מנגנון הדריכה הנ"ל? מדוע הוא נחוץ במטען שמופעל על ידי טלפון סלולרי?
לא נשמע הגיוני 205807
אני לא מומחה למטעני חבלה, אך הפתיל שמעלי נותן את התשובה: מנגנון דריכה הוא שימושי למטענים המופעלים ע"י מתאבד, בעוד שאין בו צורך במטענים המופעלים ע"י טלפונים סלולריים. אי-שם למעלה התייחסתם לטלפון הסלולרי בתור מנגנון דריכה, מה שאינו נכון כמובן - הטלפון הסלולרי משמש כמתג הפעלה.
לא נשמע הגיוני 205818
אם כך במטען המדובר סביר שלא היה מנגנון דריכה, לא?
לא נשמע הגיוני 205834
אמת, אני כמהנדס מתחיל לא הייתי שם מנגנון דריכה למטען המופעל סלולרית. מצד שני לך תדע, עובדה שהוא לא התפוצץ.
לא נשמע הגיוני 205838
לדעתי סביר שהיה. אולי צריך לחבר את הבטריה של הפלאפון אולי סתם להדליק אותו. זה עניין של הגיון פשוט -המטען בוודאי לא היה דרוך עד שנתנו אותו לילד - למשלחים בדר"כ מאוד אכפת מחייהם. והמנגנון עשוי להיות מופעל מכל מיני דברים (למשל - טעות במספר).
בנוסף על כך, רוב המטענים מפוצצים ישירות על ידי המתאבד באמצעות מתג. לשם מה צריך את הפלאפון? הפעלה באמצעות הטלפון נועדה למטענים נייחים. כך שהמטען לא היה מכוון לפיגוע "סטנדרטי" בחוצות הערים הישראליות ודרש קשר עין עם המפעיל.
נו באמת 205628
דובר על כך שהמטען שקל בערך 10 ק"ג. זה כמו לסחוב שני ג'ריקנים, או מ.ק., כך שילד שנושא תיק כזה בנוסף לשני תיקים אמור להשתרך באופן מעורר חשד.

מה ששב ומעורר את השאלה - מי ציפה מילד להיסחב עם שלושה תיקים, אחד מהם עם מטען של עשר קילו, בלי לעורר חשד.
נו באמת 205632
קרא את הקישורים - הילד שימש כסבל במחסום ועבר בו (כנראה באופן תדיר) עם עגלה.
נו באמת 205633
נראה לי שקשה לך כמו לדובי להתמודד עם אמת ישנה. אבל זו אמת. הגיע הזמן שתשלימו עם כך.

תגובה 205606 הוכנסה לפני שראיתי את הכתבה הנוכחית.
נו באמת 205695
אני לא מבין עם איזו ''אמת'' קשה לי, לדעתך, להתמודד.
נו באמת 205734
עם כך שהפלשתינים מוכנים לרצוח את ילדיהם שלהם כדי לרצוח הרבה יהודים כמו במקרה שלפנינו, או להשיג השגי תעמולה כמו במקרה של מוחמד דורה.
אגב, מעניין לראות כיצד התנפל עלינו העולם בעניין מוחמד דורה, כשחשב שאנו עשינו זאת, ולמרות שבכל מקרה האשמתנו לא הייתה במקרה זה ברצח מכוון, ואילו במקרה הרצח שלפנינו אין לעולם מה להגיד.
איני חושב שמדובר במחדל הסברתי שלנו, כמו שחושבים כמה, אלא שפשוט כך בנוי העולם ''הנאור''. הם מחפשים אותנו. מבחינה זו דבר לא השתנה במרוצת הדורות.
נו באמת 205770
אם כך, אני חושש שלא הבנת את התגובה המקורית שלי. לא כתבתי או רמזתי בשום מקום שלדעתי, הם לא מוכנים לרצוח את ילדיהם: די ברור לי שהם כן. מה שהתקשתי להאמין לו הוא שחוטים בצבצו מהתיק, כלומר: שמי ששלח את הילד למות, עשה זאת בצורה כה רשלנית שתוביל לתפיסת הילד. (מה שרשמתי בסוגריים לגבי האמא שלא רוצה שבנה ימות נכתב בציניות – ציניות על התורה הבלבנית ודוקטרינת ה"בדיקה על-פי תוצאות" שלה, יותר מאשר ציניות על הפלשתינאים).
אם כך, קבל את התנצלותי. 205793
נו באמת 205776
תפיסת הילד לא נזכרת בCNN, בBBC, בדר-שפיגל הגרמני או בלה-מונד הצרפתי. העולם נגדנו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים