רמזור אדום לממהרים 212640
ובאותו הקשר: קראתי לא מזמן (Slashdot) על חיישני מהירות המותקנים בערך 350 מ' לפני צומת מרומזר בשטח עירוני. אם עובר את החיישן רכב במהירות גבוהה מזו החוקית (עם טווח בטחון של כמה קמ"ש בודדים), הרמזור מתחלף מיד לכתום ואז לאדום.

במילים אחרות, סע מהר – תפספס את הרמזור. סביר כי לאחר זמן קצר, הנהיגה באזור תהפוך לנהיגה במהירות חוקית.

מה דעתכם?
רמזור אדום לממהרים 212641
עונשים קולקטיביים הם דבר נהדר. האם המפתחים בטוחים שהפיתוח הזה לא יגרום לפקקי תנועה מכאן ועד להודעה חדשה? אני מקווה שיש להם מהנדסי תנועה מוכשרים.

ברמה העקרונית זה נשמע כמו רעיון טוב, בעיקר אם מקפידים על קיום של "גלים ירוקים" (כלומר מרגע שרמזור התחלף לירוק, נסיעה במהירות קבועה וחוקית תבטיח שכל הרמזורים הבאים שתגיע אליהם גם כן יהיו ירוקים).
רמזור אדום לממהרים 212650
גל ירוק כזה אינו אפשרי, משום שמצב הרמזור שלפניך תלוי במהירות שבמכוניות שסביבך. כפי שאיבחנת נכונה - מדובר בענישה קולקטיבית. זה אולי יכול לפעול בכבישים נטושים למדי, אבל שם גם לא צריך רמזורים בכל מקרה...
רמזור אדום לממהרים 212652
התכוונתי ש*אם כולם מתנהגים כמו שצריך* יש גל ירוק. גל ירוק מבטיח שיש אינטרס לנהגים לנהוג במהירות הרצוייה של הגל הירוק - כלומר, אף נהג לא נותן גז כי הוא מפחד לפספס את הרמזור. זה מקל+גזר: אם תסע מהר מדי, תקבל אדום, ואילו אם תסע לאט, תקבל ירוק תמיד. אנשים הם לא רציונליים במיוחד, בעיקר כשהם נהגים והכי כשהם נהגים ישראליים, ודומני שבלי גלים ירוקים, תמיד יהיה איזה נהג חכמולוג שיגיד "ממילא יהיה לי אדום (וורס קייס סנריו), אז לפחות אני אתן גז עד לרמזור, ואולי אפילו אצליח לרמות את המערכת" ואז שוב קיבלנו נהגים שנוסעים מהר.
רמזור אדום לממהרים 212680
ענישה קולקטיבית? מפיתום? התוצאה היא שאי-אפשר להגיע מנקודה א' לנקודה ב' במהירות גבוהה מזו החוקית, ולכן (לאחר פרק זמן די קצר, להערכתי) כולם יסעו במהירות החוקית באזורים האמורים, ואף אחד לא יענש.
רמזור אדום לממהרים 212806
נניח שאתה נוסע במהירות החוקית, ומתקרב לרמזור ירוק שזה עתה התחלף, ושמח ומאושר. פתאום הרמזור הופך לאדום, ואתה מגלה בזעם שמישהו נתן שוונג 300 מטרים מאחורייך. כן, זו צורה כלשהי (לא חמורה מדי, נכון) של ענישה קולקטיבית.

ייתכן מאוד שאחרי פרק זמן כלשהו כל האנשים יהיו מחונכים, ולכן כדאי לעשות ניסוי במכשירים הללו (שהרעיון הבסיסי בהם הוא לא רע בכלל), אבל אני די סקפטי. אם אין חוק מרפי שקובע שאם מספיק אדם אחד מתוך קבוצה שמתנהג לא כמו שצריך כדי לדפוק את כל הקבוצה, תמיד יהיה אדם שדופק את כל הקבוצה, צריך להיות חוק שכזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים