עוד מסמר בארונה של הפסיכואנליזה 217
הפסיכואנליזה היא אסון. הנזק ששטות זו גרמה לא ישוער, ומדהים שמדענים רבים (ובכלל זה פסיכולוגים מן השורה) מוכנים לקבל אותה כמדע. למעשה, פסיכואנליזה היא האמונה הטפלה היחידה שאפשר ללמוד לתואר ראשון עליה באוניברסיטאות מכובדות.

לדעתי, העובדה שאוניברסיטת ת''א מאפשרת להוציא תואר ראשון בפסיכואנליזה משולה למצב בו הטכניון יכלול לימודי תואר ראשון בדיקור סיני במסגרת הפקולטה לרפואה, או שאוניברסיטת בר-אילן תאפשר לימודי אסטרולוגיה.
הפסיכואנליזה אסון,הדוגמא בעייתית 218
אהבתי לקרוא את ההערה המושחזת בדבר האפשרות ללמוד אמונה טפלה לתואר ראשון...
אבל דוגמת הדיקור הסיני איננה מוצלחת משהו... הדיקור הסיני הינו חלק ממדעי הרפואה. אתמול רק המשלימה, היום כבר מעורב, ומחר כבר חלק מהרפואה הקובנציונאלית. הדיקור הסיני אכן עובד. אילחוש חושים חזק מסמי הרדמה נרשם בשימוש בדיקור סיני ועוד.
הפסיכואנליזה אסון,הדוגמא בעייתית 222
לא, שי. האמת היא שכל מחקר מדעי רציני (כלומר, מחקר שהתבצע בשיטת double blind מלאה) הראה שהשפעת האקופנקטורה זניחה, ושווה, למעשה, להשפעת פלסבו (כלומר תרופות דמה הנתנות לחולים החושבים שאלו תרופות אמיתיות). כלומר, השפעת הדיקור היא פסיכולוגית בלבד ואינה נובעת מנכונות התיאוריות שמאחוריה.

אם אתה רוצה פרטים על מחקרים שכאלה, בדוק את Scientific_Review_of_Alternative_Medicine שהוא כתב-עת שמתמחה בבדיקות מדוייקות (כלומר, בדיקות מדעיות אמיתיות ללא משוא פנים) של רפואה אלטרנטיבית למיניה.

הספרות הרפואית כוללת מספר ניסויים מדעיים מדוייקים שנעשו בדיקור (ובשאר "רפואות אלטרנטיביות"), ובאף אחד מהמקרים (!) התוצאות לא היו חיוביות. ברור שמשיקולים סטטיסטיים, בחצי מהמחקרים מצבם של המטופלים האמיתיים יהיה טוב יותר מזה של המטופלים המדומים – אולם בחצי השני המצב הפוך בדיוק, ובכל מקרה ההבדל *לא* היה משמעותי במידה כזאת שמצדיקה שימוש בטיפול.

עם זאת, חסידי השיטה ממהרים לצטט את החצי הנוח להם, ולטעון "דיקור סיני (או הומאופטיה, וכו') הוכח מדעית!" – שטות גמורה, כמובן.

נכון, לעיתים דיקור עוזר – אולם לא משום שהוא נכון מדעית, אלא משום שאמונתו של המטופל עוזרת לגופו להתגבר על הבעיה. אם אתה מאמין בשיטה זו, או בכל רפואה אלטרנטיבית אחרת, יבושם לך; אולם ההכרזה כי השיטה "הוכחה מדעית" היא, בפשטות, הטעיית הציבור.
דוגמא בעייתית ??? לא ולא !!! 5646
ברצוני לציין עובדה אחת או אף לספר סיפור קצר...
היו היה ילד בן 8, אשר סבל מאלרגיות לסוגי מזון שונים. האלרגיות היו כו חזקות שהילד הגיע מספר רב של פעמים לבתי חולים בעקבות התופעות האלרגיות השונות. הוא לא יכול היה לאכול דגים, פירות אדומים או אדמדמים אפילו, ועוד ועוד ועוד. עד אשר יום אחד אמו לקחה אותו לרופא שעסק באקופנקטורה. הילד לא רצה, בכה ואף הפריעה לרופא, אבל הפלא ופלא אחרי 3 טיפולים של 10 פעמים כל אחד במשך כ 9 חודשים, האלרגיות נעלמו כלא היו !!!
כיצד תסביר זאת?

נ.ב. הילד הזה אני. כיום בן 22 וללא כל אלרגיה כלל.
דוגמא בעייתית ??? לא ולא !!! 133081
יתכן מאוד שגם אם היו לוקחים אותך לטיפול סטירתי (*) (3 טיפולים של 10 פעמים כל אחד במשך 9 חודשים) האלרגיות היו נעלמות שלא היו.

הדוגמה שסיפקת אינה מדעית. אם, למשל, היה לך אח תאום שלא עבר את הטיפול והוא סובל מאלרגיות קשות היה הדבר מעניין מבחינה מדעית. (ושוב, היה מספק אפשרות כי הטיפול ריפא אותך פסיכולוגית בלבד)

(*) טיפול בו המטופל מקבל סטירות לחי מצלצלות ומשיכת תנוכי האוזניים לסירוגין
הפסיכואנליזה אסון,הדוגמא בעייתית 22504
כתבה מטופשת, ששת אלפים שנים הרפואה הזאת מתועדת ועזרה למיליונים רבים, והיום יש מיכשור אלקטרוני שמאמת את קיומן של נקודות דיקור אלו, אז להיתפש למאמר אחד?
כמה ספרים את רוצה שאני ישלח לך שהשואה לא היתה?????
הפסיכואנליזה אסון,הדוגמא בעייתית 22511
אלמוני יקר,

אתה מערב בין תחומים: הסטוריה ומדע. בהיסטוריה, יש צורך במספר עדויות אמינות (ההסטוריונים שבקהל יוכלו לפרט יותר) כדי שיהיה מוסכם על הכל שמאורע כלשהו אכן קרה. לגבי השואה, מספר העדויות גדול כל-כך עד שאין מקום לספק.

לא כך במדע. כדי שדבר-מה יוכר כעובדה מדעית, אין די במספר כלשהו של ניסויים שהצליחו; צריך ש*כל* ניסוי יצליח (תוך התחשבות בשיקולים סטטיסטיים בחלק מהמקרים, מה שנכון יותר ברפואה למשל מאשר בפיזיקה). דיקור סיני מעולם לא עמד במבחן זה.

בפרט, תיאוריות על קשר בין ממצאים ברפואה מודרנית לבין טענות מאמיני הדיקור הסיני דומות, במקרים רבים, לתיאוריות המקשרות בין התנ"ך לאסטרופיזיקה ותורת האבולוציה.

ולסיום, לא כל מה שישן הוא גם טוב. גם האסטרולוגיה מתועדת אלפי שנים, ועזרה (נניח...) למליונים רבים. אז?
כן, אבל למה? 227
טל מעלה טיעון (או שמא אישום?), אך הודעתו חפה מנימוקים. שמא יאיר עינינו?
כן, אבל למה? 231
קצרה היריעה מלתאר כאן את כל הנזק שנגרם ע"י פסיכואנליזה. די לציין כי לאחרונה יותר ויותר מקרים של טיפול פסיכואנליטי בארה"ב מסתיימים בבית המשפט, כשהמטופל "מתעורר".

ממש כמו דיקור סיני, גם פסיכואנליזה מעולם לא הוכחה כיעילה ע"י בדיקה מדעית יסודית (בניגוד לכל מדע רפואי אחר הנלמד בצורה אקדמית מכובדת, כלומר, מחוץ לכותלי "מכללת מדי-סין" וכיוצ"ב). כמובן שישנם כאלה שחשים שהטיפול עזר להם – שוב, כמו בדיקור סיני.

פרטים מלאים ניתן למצוא בין השאר בספרו של סאגאן: "עולם רדוף שדים"; בספרו של א.ק. דיודני, "200 אחוז מכלום"; על בסיס קבוע במגזין "Skeptical_Inquirer"; ועוד.

משיחה עם דובי הבנתי כי יתכן והנושא יטופל במאמר בפני עצמו באייל בקרוב. אני מקווה שהכותב יענה על השאלה, אם לא – אוסיף עליו בתגובות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים