להחליט שלא להחליט 229308
רק אני לא מבין מדוע, בעצם, צריך היה מזוז לקבל החלטה כלל?

נשמע מוזר? לא כל-כך. כל החלטה של מזוז, לכאן או לכאן, היתה מותקפת. אם היה מחליט להעמיד לדין, ושרון היה נמצא זכאי בדין, הרי שמזוז הסיר ראש ממשלה ממשרתו בשל החלטה שגויה, ושינה את עתידה של מדינת ישראל, לטוב או לרע. אם היה מחליט (כפי שהחליט) שלא להעמיד את שרון לדין, הרי שיש ענן כבד של חשש לפיו מזוז הכשיר שרץ.

אבל התיק, למעשה, כבר נידון בבית-המשפט. מדוע לא יכול היה מזוז פשוט להודיע, "נמתין להכרעת הדין בעניינו של אפל, ואם ימצא אשם בדין, יוגש כתב אישום גם נגד שרון"? ברור לי שאין סימטריה בין מתן שוחד לבין קבלתו, ובכל-זאת, הדברים אינם מנותקים כליל. כך נמצאנו ששרון עומד לדין בעקיפין (שכן הפרשה נחקרת בבית-המשפט), מבלי שעליו להשעות את עצמו מתפקידו מחד, ומבלי להיות מסומן כ"זכאי" מאידך.
להחליט כי חייבים 229361
תשובה במישור האקדמי: מזוז עשה זאת כי היה יכול לעשות זאת - בחוות דעתה של אבל היו כל כך הרבה פרצות, לדעתו, ולכן הרשה לעצמו שלא להשתהות. ברור שכל פרסום שלו היה זוכה להתקפה, אולם עדיין סבר מזוז שחוות הדעת מוצקה ותעמוד בכל ביקורת.
תשובה במישור הפוליטי: אם זכור לך, היה לחץ עצום על מזוז לסיים את החקירה מכל הכיוונים (אלה שרצו להפיל את שרון ואלה שרצו לנקותו מחשד). מזוז, בהיבט זה, אפשר לאדם שמינה אותו לתפקד ביתר חופש בהקדם האפשרי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים