אוניברסיטת חיפה 25178
כתבתי במאמר כי אני מתנגד, בשורה התחתונה, למתן נקודות זכות אקדמיות לסטודנטים על-סמך שירות במילואים.

בפרסומת של אוניברסיטת חיפה, היום ב"7 ימים" של ידיעות אחרונות (עמ' 85 במהדורה המופצת באזור חיפה; הפרסומות שונות בין המהדורות) נכתב:

"אונברסיטת חיפה תעניק נקודות זכות אקדמיות לסטודנטים אשר יקראו לשירות מילואים ממושך". זוהי אחת מ-‏4 נקודות הפרסום העיקריות.

קצת עצוב, לדעתי. האוניברסיטאות יוצאות כנגד הכרסום באיכות ומשמעות תעודת הבגרות (בעיקר עם יוזמות כמו אלה של השרה לבנת, להוסיף 10 נקודות לתלמידים בשטחים). הם טוענים כי הבגרויות משקפות פחות ופחות את רמתם האמיתית של התלמידים. וכאן באה אוניברסיטה, ומצהירה בגלוי על תחילת תהליך הכרסום בערך התעודות שהיא עצמה מנפיקה.
אוניברסיטת חיפה 25181
אולי מעז יצא מתוק? אולי, כאשר כל עניין התארים יהפוך לחסר משמעות, יוכל אדם כמוני פשוט ללכת לטכניון וללמוד את כל מה שמעניין אותו, בלי מסגרת מגבילה של תואר?

כן, כן, אני יודע שיש לכך השלכות איומות ונוראות.
אוניברסיטת חיפה 25197
האם אינך יכול להצטרף כתלמיד שלא מן המנין, שומע חופשי?
כמובן שאז המגבלה היחידה תהייה כלכלית, אך זו תהייה בעייתך
שלך.
אוניברסיטת חיפה 25889
Why should my situation be special? Why should it be odd that I want to learn many, varied things? Are universities simply degree-factories?
אוניברסיטת חיפה 25898
אני לא מבין את הבעיה. בטכניון לפחות, אם אתה לא מעוניין בתואר, אתה יכול להגיע מתי שאתה רוצה, להכנס לאיזו הרצאה שתרצה, להאזין ולהחכים כאוות נפשך. ללא תשלום, ללא מגבלות, ללא חובות. אין בכך כל דבר מוזר, ואם אתה באמת רוצה ללמוד לשם הנאה וידע, ולא לשם תואר, המוסדות האדמיים בארץ מקדמים אותך בברכה.

היו נסיונות לגבות תשלום משומעים חופשיים, אבל אני חושב שכיום, בכל אוניברסיטה בארץ, אתה יכול להיות שומע חופשי ללא כל מגבלה.

הטכניון והאוניברסיטאות *אינם* בתי-חרושת לתארים. הם מספקים תארים רק ממי שמעוניין בכך. כמובן שאם פתאום מרבית המאזינים יהפכו למאזינים חופשיים, ומיעוט יתעניינו בתארים, תהה זו בעיה כלכלית למוסדות האקדמאיים. אבל זה לא המצב כרגע.

במילים אחרות, אני לא מבין על מה אתה מתלונן, בעצם.
אוניברסיטת חיפה 25901
ומעניין לעניין באותו עניין - בארה"ב, MIT מאפשרים כעת לכל אחד להיות מאזין חופשי - מהבית, דרך הרשת. אני מאמין שמדובר בענין של זמן בלבד עד שאוניברסיטאות רבות אחרות, גם בארץ, תלכנה באותה הדרך.

אוניברסיטת חיפה 25923
Sorry, Tal. I'm an Atudai, and therefore am studying for a specific degree. This is problematic, since I'm interested in many, many more things, aside from this degree, but this degree requires a lot of my time.

A solution would be to get the Atuda to give me another year, so that I may take another bachelor's degree. But we'll see about that.
אוניברסיטת חיפה 25930
אם כך, הבעיה שלך היא עם הצבא, לא עם האקדמיה, והטענות המופנות לאקדמיה אינן במקום. גם אני יכול להתלונן כי במהלך 3 שנות השרות שלי לא היתה לי שום אפשרות להגיע להרצאות אקדמאיות. בכלל.

מה הרצאות אקדמאיות? ללמוד באוניברסיטה הפתוחה לא הצלחתי.
אוניברסיטת חיפה 25996
Never mind.
אוניברסיטת חיפה 25935
חוץ ממה שטל אמר, יש באוניברסיטה כמה מסלולים בין תחומיים שמאפשרים לך לצבור נקודות אקדמיות לתואר כללי (BA כללי או מדע כללי, מסלולים למצטיינים מסלולים שמשלבים מספר תחומי עניין בתארים מתקדמים כמו ביואינפורמטיקה או חקר המוח).
אוניברסיטה קלילה 25982
אז עכשיו אני בכלל לא מבין על מה אתה מתלונן.
בחרת במסלול עתודאי מתוך ידיעה ברורה שמטרתו
להכשיר אקדמאים לשימוש הצבא. לכן קיבלת אפשרות
ללמוד על חשבון שרות צבאי רגיל .מה עוד תבקש?

כשתהייה אדון לגורלך תוכל ללמוד כל מה שתחפוץ עם או
בלי תואר. שומעים חופשיים או תלמידים שלא מן המניין אינם
אמורים לעבור שום בחינות קבלה. ואם יחייבו בבחינות קבלה, מוסדות
אקדמאיים בחו"ל מאפשרים ללימוד ללא בחינות, ללא תואר, אך בתשלום.
אוניברסיטה קלילה 25997
Never mind.
אוניברסיטת חיפה 25926
מתוך תקנון שכר לימוד של אוניברסיטת חיפה:

(חריגים)
11. *שומע חופשי* ישלם 5% משכ"ל מלא לכל נקודת זכות.
12. שומע חופשי שהינו *גמלאי* ישלם 2% משכ"ל מלא לכל נקודת זכות.

מדובר בהרבה כסף: יותר חמש מאות שקל לקורס סמסטריאלי של שעה וחצי שבועיות.
לכאורה, חוצפה. למעשה, אף אחד לא עומד בכניסה לכיתה (בשום קורס שראיתי, או שמעתי עליו...) ובודק שוברי שכר לימוד. למעשה, עד לאחרונה לא הבנתי (וידידה שלי הגיעה באופן עצמאי למסקנה שהיא לא מבינה) מה בכלל עושה שם הסעיף הזה, ולמה שיבחר שומע חופשי לשלם. אבל לאחרונה סיפר לי ידיד, שרצה ללמוד לתואר כסטודנט מן המנין, אבל כעת הוא רוצה ללמוד בקצב איטי בהתחלה, שהוא שוקל לקחת קורסים בודדים ולשלם כשומע חופשי (כדי שנקודות הזכות ירשמו לו). אבל זה כבר משהו אחר: כאן הוא ישלם כן תמורת התואר (הפוטנציאלי, אם הוא יחליט ללכת על זה).

לסיכום: אפשר להיות שומע חופשי ומאושר בחיפה, ואפשר מעשית לא לשלם; מבחינה הצהרתית, לפחות, לא ברור לי האם זה אכן מותר. האם בדקת את המצב הרשמי בתקנון הטכניון?

בכל מקרה, תבואו. הנוף המדהים, עלינו.
אוניברסיטת חיפה 25188
במקרים רבים נותן התואר הראשון מיומנויות יסוד הנדרשות ללימודים גבוהים וטעימה משטחי המחקר הפעילים, לא הרבה יותר. מקובל למצוא מאסטרנטים בחשמל עם תואר ראשון בפיסיקה, פרופסורים לפיסיקה שהתחילו ממכונות, פילוסופים שקודם למדו מחשבים. האקדמיה מודעת לכך היטב ומעודדת זאת, ולכן בעצמה אינה מסתכלת בשם התואר היפה שהוצמד לבוגר התואר הראשון, אלא משתדלת לתת לאדם הזדמנות להוסיף וללמוד ולהתפתח.

משטר הבגרויות ותקופות המבחנים יחודי לישראל. בשום מקום אחר לא נדרש התלמיד לעמוד בכל-כך הרבה בחינות שונות בתכיפות כה גבוהה, זמן כה קצר לאחר תום הלימודים. למותר לציין שהישגיות-יתר זו מקשה על הלימודים, פוגמת באיכותם, ומטפחת צורת למידה לא מוצלחת. אקדמאים ישראלים הם אולי שדים בעבודה, זריזים וממוקצעים. אבל המחקר בארץ בקאנטים.

האוניברסיטאות יוצאות נגד הירידה ברמת הלימודים בתיכון, המכוונת לציונים גבוהים בבגרות. באופן אנלוגי קיימת התנגדות לזילות התואר הראשון, מחשש שהפריחה בענף תארי-החרטא (עיצוב, שיווק, ציור על חולצות) יאלצן לנקוט מדיניות נוקשה יותר כלפי הממשיכים לתארים גבוהים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים