ראליזם 2619
אתה באמת חושב שזה יעבוד?

אחת הבעיות העיקריות של הדמוקרטיות בעולם כרגע היא אפאתיות של המצביעים בפוטנציה, שמעט מאד מהם הופכים למצביעים בפועל. תוסיף להם בחינה לפני ההצבעה, דבר מעורר חרדה בחלק גדול מהאוכלוסיה, ועוד פחות יצביעו.

מנגד: תעשיות לימוד למבחן ההצבעה ("אחרי הקורס החדש של High-Q יספרו את הקול שלך פעמיים!"). (אגב, הצעה אלטרנטיבית: לספור כל קול, אבל לתת למצביעים מסויימים משקל יתר. למשל, בעלי תואר אקדמי, רבנים מוסמכים, חברי-כנסת ומולטי-מיליונרים).

ציינו לפני שישנה גם בעיה בקביעת השאלות. אם דובי חושב שהשאלות התמימות-לכאורה שהציע יעבדו, הוא שכח באיזו מדינה הוא חי.
היא הנותנת 2628
אכן, אחת הבעיות החמורות בדמוקרטיות בעולם המערבי (להוציא דמוקרטיות דוגמת ישראל בה אחוזי ההשתפות בבחירות מגרדת את זו של בני דודינו הסורים) היא אדישות המצביעים. אני לא חושב שמבחן ירתיע מצביעים, בעיקר לא את אלה המצוידים בידע פוליטי ובהשפעתם אני חפץ. אני סבור כי מבחן ידע פוליטי ימריץ את המודעים פוליטית להשתתף בבחירות ובין השאר לזכות בפרסטיז'ה של השייכות לשכבה הפוליטית המשפיעה.
אדרבא, אשמח אם ביה''ס היי-קיו יפתח מחלקה שתגביר את המודעות הפוליטית וששכבת המודעים תגדל. כך, נוכל אולי להתקרב (גם אם לא לכבוש) את המטרה המקורית של הדמוקרטיה - הצבעה שכלתנית של העם כולו.
הצעתך לשקלול קולות היא הצעה שבהחלט יש לשקול אותה - אך לא על סמך תואר או השכלה - בדיוק נגד אלה יוצאת הדמוקרטיה האליטרית.
לפי הדמוקרטיה האליטרית - הידע הפוליטי הוא השורה התחתונה והוא הקובע.
לגבי הערתך לתגובתו של דובי - הדמוקרטיה האליטרית מבטאת מודל פוליטי אוניברסלי - ולכן אין זה מעניינו לדון בבעיות הפנימיות של מדינת ישראל (אפילו אם אנו חיים בה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים