269865
אני לא לגמרי מסכים. כלומר, אני מסכים עם כל מה שנאמר לגבי הצביעות של השמאל המזדעק, אבל אינני מסכים עם הטענה שאסור להעמיד את וולרשטיין לדין על הדחה לדבר עבירה. מרי אזרחי, שזה בעצם מה שוולרשטיין מציע, הוא מנוגד לחוק. כמו שכבר טענתי בעבר, מדובר בחלק חשוב מתפקודה של דמוקרטיה בשעת משבר, אבל אין בכך כדי לשנות את העובדה שמדובר בעבירה על החוק. אני מאמין שחקירה והגשת כתב אישום נגד וולרשטיין דווקא יחזקו את המסר שלו, ולכן אין טעם לדאוג ל''סתימת פיות'' בעניין. מעצר של וולרשטיין, ללא ספק, יסחוף אלפים ויותר מכך לבצע את מה שוולרשטיין הטיף לו, ולהתנגד פיזית (אך ללא אלימות, יש לקוות) לפינוי התנחלויות.

במילים אחרות - וולרשטיין צדק כשאמר את שעל ליבו, אבל בדיוק כפי שהוא מסכים שעל המתנגדים לפינוי לקבל עליהם את האפשרות שיעצרו, כך אני בטוח שהוא קיבל על עצמו את האפשרות שהוא עצמו יעצר בגין הדברים שאמר.
הסכנה היחידה היא מדיניות של איפה ואיפה, לאחר שאלו שהטיפו בעד סרבנות לא נעצרו ולא נחקרו. רק מהסיבה הזאת, אין להעמיד את וולרשטיין לדין.

יישר כוח לו על אמונתו ועל נכונותו להגן עליה באמצעים דמוקרטיים וללא אלימות.
269866
זהו, שבנושא הזה אנחנו חלוקים עוד מהמאמר שלך (קשרו דמיון) על הסרבנות והמרי האזרחי.
אני לא מוצא את הסכנה הטמונה בדבריו של ולרשטיין, ויותר מכך אני אפילו לא מוצא את הסכנה הנוראית אם אנשים יפעלו לפי עצתו. (בתנאי שלא ינקטו באלימות). נראה לי לא אנושי לצפות מאדם שיצטרף בששון לבאים לפנותו מביתו, והתנגדות לפעולה כזאת היא לא רק טבעית ומובנת, אלא (כל עוד אינה מלווה באלימות ואיומים) גם לגיטימית.
269873
(למה לדמיין? יש למעלה, במאמר).

אני לא מוצא מה הסכנה בנסיעה ב-‏130 קמ"ש באיילון, אבל אני מודע לכך שאם אעשה זאת, אקנס. גם להסתובב כחייל בלי כומתה זה לא בדיוק מסכן את בטחון המדינה, ובכל זאת נכנסים על זה לכלא.
מה שאני מנסה להגיד הוא שהחוק צריך להאכף גם כשנראה לנו שמבחינה מוסרית, המעשה הוא מוצדק ולגיטימי. מבחינת החוק, אסור שתהיינה הנחות לאף אחד, משום שזה פותח פתח לקבוע מה מוצדק מבחינה מוסרית ומה לא, וזה לא תחום העיסוק של החוק והמשפט בשום מדינה, ולא צריך להיות.
269874
גם אני לא מוצא מה הסכנה בנסיעה ב-‏130 קמ"ש באיילון, ולכן אם אראה אותך נוסע באיילון במהירות זאת, אני לא אנסה לעכב אותך, או להזעיק את המשטרה. יתרה מכך, אם אדע שהמשטרה אורבת לנהגים הנוסעים במהירות זאת, אני אשתף אותך במידע הזה.
החוק צריך להאכף גם כשנראה לנו שמבחינה מוסרית, המעשה הוא מוצדק ולגיטימי, אבל לדרוש ממי שנפגע ישירות מהחוק להיות זה שמסייע באכיפתו זאת כבר רשעות לשמה.
269876
לא זכור לי שמישהו ביקש מהמתנחלים לסייע לפינוי (חוץ מאשר לחיילים שהם במקרה מתנחלים, ולא אליהם פנה וולרשטיין. במקרה של חיילים יש בעיות אחרות לגמרי).
269900
אז אולי תסביר לי אתה מה פרוש "לא לציית לחוק "פינוי-פיצוי"", וזאת, מבלי להפעיל אלימות?
270385
אפשר, למשל, להשכב מתחת לבולדוזורים ולמנוע מהם להרוס בתים. אפשר לקשור את עצמך לבית ולמנוע מהם לקחת אותך משם. יש המון דברים שאפשר לעשות כדי למנוע פינוי, לפני שמתחילים להיות אלימים כלפי המפנים.
270039
יש הבדל בין התנגדות פסיבית לפינוי הבית לארגון המון אנשים מכל רחבי הארץ לבוא להתנגד התנגדות פסיבית לפינוי הבית של מישהו אחר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים