מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270010
מאוד משמח שפתאום כולם דואגים ומזדהים עם האידאולוגיה ההומניסטית של השמאל לגבי חופש הביטוח והזכות לסרבנות - אבל כדאי להזכיר מעט עובדות נשכחות שאולי לא כל כך נוח להיזכר בהן עכשיו
הקריאות לסרבנות בשמאל באות על פי רוב מהשוליים שלו ולא מגורמים רשמיים שמתיימרים לייצג את כלל המחנה ה''לאומי''.
מנהיגי השמאל לא חיים על חשבון קופת הציבור ולא מתפרנסים ממשרות ממלכתיות, והם לא מקבלים משכורות מקופת המדינה ולא משעבדים לצרכים האנוכיים שלהם את אותו היקף משאבים כמו הימין.
נכון, יש קונפליקט בין הזכות לסרוב לבין ריבונות המדינה אבל זה רק החלק הגלוי שלו - החלק הלא גלוי הוא הקונפליקט בין גישה שטוענת שבשם זכות היסטורית שהעם היהודי הוא העם הנבחר מותר לשעבד ולרמוס זכויות חופש וחרות של אנשים המשתיכים לעם אחר - ומצד שני גישת השמאל שגורסת שהעובדה שאנחנו העם הנבחר לא מקנה לנו אוטומטית את הזכות הזו -
ולעצם הטענה שפתאום מתברר שרק שרון יכול לפנות התנחלויות - בינתיים לא פינו שום התמחלות אלא להיפך - והפינוי הוא לאו דוקא בגלל יכולותיו של שרון אלא בגלל אי היכולת של ראש ממשלה אחראי בישראל לעמוד מול עובדות המציאות הקשה ולטמון את הראש בחול - בסופו של דבר דרגות החופש של מקבלי החלטות במדינה קטנה כשלנו הן די מוגבלות וכל ראש ממשלה היה מגיע למהלכים האלה - רק שלפעמים זה מעט מדי ומאוחר מדי - נקווה שלא הפעם.
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270073
אתה נופל בדיוק למלכודת שתארתי במאמר – "נכון שגם אנחנו קוראים להפרת חוק, אבל אנחנו *צודקים*". צר לי, זה לא עובד.
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270086
אבל זה בדיוק העקרון שעומד מאחורי האישור המוסרי לא לציית לחוק. מותר (מוסרית) לא לציית לחוק רק כאשר החוק הוא חוק רע, זאת אמרת, רק שהחוק לא מוסרי או לא צודק. לחוקים טובים צריך לציית.
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270092
וחוק המורה על פינוי אנשים מביתם הוא מוסרי, ללא צל של ספק?

איני טוען כי *אינו* מוסרי, אני כן טוען שיש כאן צל של ספק. ולפיכך, מי שבוחר לסרב לחוק זה, על-פי צו מצפונו, אל לנו לקטרג עליו (או להגיע לסתימת פיות).
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270095
חוק המורה על פינוי אנשים מביתם יכול להיות מוסרי, תלוי בנסיבות ובהקשר. במקרה של פינוי גוש קטיף, למיטב הבנתי, החוק יהיה צודק ומוסרי (אם יתנו פיצויים הולמים, זמן מספיק וכל זה).

מי שבוחר לסרב לחוק מוסרי, עושה מעשה לא מוסרי, וככזה נתון לביקורת.

להגיע לסתימת פיות, אם לא מדובר בסודות מדינה או משהו כזה, אסור.
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270096
נו - והאיום בהליך פלילי נגד ולרשטיין אינו סתימת פיות? שים לב כי מוליכי האיום הם אנשי השמאל, אבירי זכויות האדם.
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270098
אוקיי. בוא נניח שמקבלים את ההצעה שלך ועורכים בחירות. בוא נניח שבבחירות זוכה שוב אריאל שרון, עם האג'נדה של ההתנתקות, ושהוא מקים ממשלה עם העבודה וחלק מהחרדים.

בוא נניח שאז קם מישהו שקורא לציבור לא לקבל את ההכרעה הדמוקרטית, ולהיות מוכנים להיהרג על כך. האם האשמתו בהמרדה עדיין תהיה סתימת פיות?

(אתמול נשאלתי איך קריאה לסרב לחוק *שבכלל לא חוקק* עדיין יכולה להיחשב המרדה. שאלה טובה)
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270128
ערבת בין בעיית הלגיטימציה של ההתנתקות, לבין זכות הביטוי של מי שקורא לא לקיים חוק. אין קשר.

האם הוא קורא להתנגד לחוק באלימות? אם לאו, נראה לי לא מוסרי לפעול נגדו במישור המשפט הפלילי. האם היית קורא לחקירה פלילית נגד מי שקורא לבעלי עסקים בבאר-שבע (נניח) לא לשלם ארנונה, כי העיריה קבעה להם (בהחלטת רוב דמוקרטית) שיעור ארנונה גבוה מדי, לטעמו? לפעול נגד מי שלא משלם את הארנונה - כן. לפעול נגד מי שקורא שלא לשלם? מסופקני.
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270159
כלומר אתה תומך בביטול החוק שאוסר על המרדה.
מי בכלל שאל אותי?! 270161
אני לא יודע אם ביטול, אבל בהחלט צימצומו והגבלתו לשימוש זהיר מאוד, בהשגחת מבוגר אחראי.
מי בכלל שאל אותי?! 270165
טוב, זה נושא לא פשוט בעיני, ולא הייתי רוצה לדון בו דווקא בהקשר העכשווי. כל עוד החוק הזה קיים, הודעת היועץ המשפטי שהוא יתחיל ב"בדיקה" אם יש מקום לחקירה, נראית לי כמו שימוש זהיר למדי.

"מבוגר אחראי" זאת דרישה קצת קיצונית, אתה לא חושב? אולי נסתפק באחד משני הקריטריונים?
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270213
לצמצם אותו כך שלא יכלול קריאה למרי לא-אלים. (או לחלופין, לאכוף אותו באופן שיוויוני. אף סרבן, כולל ראשי הסרבנים, לא נשפט על המרדה - רק על סירוב. אבל אני מעדיף את אופצית הצמצום).
בין סרבנים ורבנים 270219
עד כמה שאני זוכר, הסרבנים של השמאל לא קראו לסכל את הגיוס לצבא אלא הטיפו לסרבנות *אישית". אם מישהו היה מטיף לחסימת הדרכים ללשכות הגיוס ההקבלה היתה יותר רלוונטית בעיני. גם אז הייתי בטח טוען ש"המרדה" צריכה להישקל גם על-סמך הנזק הצפוי, ואין דין המטיפים מהשמאל שצפויים לגייס שלושים ואחד סרבנים שישכבו על הכביש בכניסה לתל-השומר כדין מועצת ישע שצפויה לגייס כמה עשרות אלפים (או, חלילה, יותר).

אבל אני מודה שאני משוחד כאן, לכן מוטב לי לשתוק. אם הנושא של "המרדה" יעלה פעם לדיון בהקשר אחר, אולי יהיה לי משהו להגיד.
מי שכאן צבוע זה דוקא הימין 270099
כן, ההליך המשפטי הוא נסיון לסתימת פיות. לא, לא סביר שהנסיון הזה לא יגיע רחוק, בטח שלא לסתימת פיות ממש.

שים לב לפסקה הראשונה בתגובה 270090. מוליכי האיום שיכים לשמאל, אבל רחוקים מלהיות אבירי זכויות האדם, או נציגי השמאל כולו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים