איך סופרים רוב 270052
אני בהחלט מסכים עם המאמר: עם התוכן ועם הסגנון. יש לי רק השגה לגבי סיומו. איך מודדים רוב?

בנעוריי למדתי שבמדינה דמוקרטית נקבע השלטון על פי הרוב, רק באמצעות בחירות ולא על פי סקרים. בבחירות האחרונות הוכרעה המחלוקת בין ימין לשמאל באופן מובהק לצד הימין. פתאום בא איש אחד (הקיסר?) והחליט לקחת את המנדט שניתן לו על ידי הבוחר (שבחר בו לפי מצע של הכנעת הטרור לפני כל הסדר) והפך את הצבעת הבוחר על פיה.

איך תתמודד עם הטענה "אני איש ימין שהצבעתי לליכוד מתוך הבטחה לשמירה על שלמות הארץ. אם השלטון מחליף את כוונתו המקורית יערוך בחירות חדשות או יחזיר לי את קולי מהקלפי ויעבירה לאיחוד הלאומי."

מי קבע שהרוב של 61 חברי כנסת שניבחרו לפעול לעקרונות מסוג X יש להם מנדט לפעול לעקרונות מסוג X- ולמה נראה לך שיש צורך בתיקון העניין רק למראית עיין? הרי כבר אמרנו שרוב מוכרע בקלפי.

ולכל המזדעקים על דברי וולרשטיין מה צריך לעשות אדם שהצביע לימין המתון והפך שלא מדעתו לרוב הדומם של השמאל? איך הוא אמור לבטא את מחאתו אם אסור להפגין?
איך סופרים רוב 270076
נדמה לי שדווקא עניתי על דבריך בפסקה האחרונה. היות שכיום ישנה מראית-עין של ''גניבת מנדט'' מצידו של שרון, אני אישית מאמין שיש לקיים בחירות בטרם ההתנתקות.
איך סופרים רוב 270420
אני אתמודד איתה עם הטענה (הנכונה):
"אני מכיר איש ימין אחד שהצביע לליכוד ותומך בתוכנית ההתנתקות של שרון. מכיוון שחלק מנציגי הליכוד מתנגדים לה בכנסת, הרי שאינך יכול לטעון שהקול שלך נגנב - הם מייצגים אותו. שרון והתומכים האחרים מייצגים את הקולות שתומכים בתוכנית". פשוט וקל.
איך סופרים רוב 270506
זה כנראה נכון אבל יש מקום לברר באיזה אחוזים אנחנו מדברים. מלבד זאת חברי הכנסת נראים כנאנסים לקבל את ההתנתקות ולא ממש מצביעים לפי עקרונות עליהם הם מצהירים.
לשני הספקות יש רק פתרון יעיל אחד והוא בחירות תוך 30 יום. נשנה את החוק המתאים לצורך העניין וכך לא נבזבז כסף מיותר על קמפיינים ארוכים וגם לא נעכב את הפינוי אם הרוב יחליט כך.
איך סופרים רוב 270645
לשנות חוקים למטרות אד-הוק זה רע באופן כללי. בחירות תוך 30 יום אינן פתרון יעיל, משום שהדבר לא יכריע כלום. מה אתה חושב שיקרה אחרי הבחירות? האיחוד הלאומי יהפוך למפלגה הגדולה בישראל? השניה בגודלה? אם להאמין לסקרים, היא במקרה הטוב תהיה ראשונה למפלגות הבינוניות, וכנראה שגם זה לא. נו, אז אם לליכוד עדיין יהיו 40 מנדטים, אתה תקבל את זה כהכרעת הבוחר? כלגיטימציה לתכנית ההתנתקות? אני מוכן להתערב איתך שלא. יבוא הליכודניק השרוף ויגיד "כן, אבל בליכוד יש גם מתנגדים, יש את המורדים, והצבעתי עבורם ולא עבור התוכנית של שרון". אי אפשר לצאת מזה. חבל על הזמן, וחבל על הכסף.
איך סופרים רוב 270854
אני מסכים שלשנות חוקים זה רע. מה שהעלה בי את הרעיון ל-‏30 יום היה שנוי חוק יסוד בשל מטרות ספציפיות. (אגב אני חושב שצריך לקצר את הזמן גם באופן כללי כי חבל על הכסף) לגבי הלגיטימציה אני חושב שהרבה ממורמרים (גם בהתנחלויות) היו מקבלים את ההכרעה באורח שונה אם היו בחירות כאלה מתקיימות. ולעניין הסקרים - אם ראש הממשלה היה מאמין שיש לו רוב לעניין אני בטוח שהוא היה נענע ללא קושי לבחירות. בדיוק כמו שהוא שש למשאל המתפקדים. עצם העובדה שהוא דחה את הרעיון על הסף מעורר תהיות.
ודבר אחרון - אינני חושב שיש היום הרבה ליכודניקים שרופים. אני חושב שיש הרבה יותר אנשי ימין שהצביעו ליכוד כי האמינו שלא נכון לפעול בדרך שפרס וביילין מציעים. הם בדרך כלל הרוב הדומם של הימין, והצבעתם לליכוד הייתה נגד דרכו של השמאל ולאו דווקא מהיותם ליכוד. אנשים אלה חשים "נבגדים". אני מאמין, שלו היו מתקימות בחירות היה הליכוד מתפצל והמורדים כן היו זוכים לרוב או שראש הממשלה היה נסוג מהתהליך.
לא ידוע לי על סקר שנעשה בכיוון זה.
איך סופרים רוב 270952
בחירות הן דבר מסורבל מאוד, שהיה מאריך את התהליך בעוד כמה חודשים במקרה הטוב. בחירות גם מניחות את שרון בידיו של מרכז הליכוד - גוף בעייתי מבחינתו - שהיה יכול לשנות את מבנה הרשימה בצורה שתקשה מאוד על יישום התוכנית גם אם הליכוד ישמור על כוחו. למעשה, מרכז הליכוד יכול אפילו למנוע משרון להיות המועמד של הליכוד לראשות הממשלה, ושוב אנחנו נתקעים בלי מבחן אמיתי לשאלת התמיכה הציבורית בהתנתקות.

אני מאמין שחלק גדול מ-‏19 המנדטים שהליכוד קיבל ב-‏99' הם בדיוק "ליכודניקים שרופים". אבל נאלץ שלא להסכים בנקודה הזאת, כי לאיש אין הוכחות לכאן או לכאן.

סקרים הם אמצעי מצויין להבעת מחאה. מה מונע מכל המתנגדים לתוכנית ההתנתקות פשוט להגיד לסוקר שהם מעדיפים את האיחוד הלאומי? לא משנה אם בקלפי הם בסוף יצביעו ליכוד או לא - הם אפילו לא מביעים את מחאתם כנגד התנהלותו הנוכחית של שרון. הדבר אומר דרשני.
אדרבא, אני מאוד אשמח לראות את המורדים פורשים מהליכוד ומקימים מפלגה חדשה, או מצטרפים לאיחוד הלאומי. אני מאמין שהנזק שהליכוד יספוג כתוצאה ממהלך כזה הוא מזערי.

היו סקרים שדנו בסוגיית "המפץ הגדול", היינו מפלגה משותפת של שרון ופרס. לא זוכר מספרים מדוייקים, אבל באותם הסקרים, מפלגה שכזו זכתה בכמות נכבדה של קולות.
איך סופרים רוב 270721
ביררנו, וההבדל הוא לא משמעותי: גם אם נקבל את מפקד המתפקדים כסקר מייצג בין מצביעי הליכוד (הוא לא), נקבל ש- 60% ממצביעי הליכוד מתנגדים להתנתקות. המורדים הם 17 ח"כים - כ- 47% מהח"כים של הליכוד. ההפרש הוא די זניח, וודאי שאינו "גניבה ורמאות בקנה מידה אדיר".
איך סופרים רוב 270856
ראשית ראה תגובה מס' 270854
שנית, איך אומרים? "הגודל לא קובע" כדאי גם לשמור על חיגיינה ציבורית. וודאי בנושא כל כך טעון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים