אתה טועה פעמיים: 270090
בחלק הראשון אתה מתייחס לשמאל כאל גוף מונוליטי, בזמן שיש בשמאל זרמים שונים שנאבקים זה בזה. אחד המאבקים הבולטים הוא המאבק סביב שאלת הציות לחוקי המדינה, בזמן שחלקים מהשמאל תומך באי ציות לחוק, יש חלקים רבים שמתנגדים לזה. השמאל שהזדעק שייך באופן בולט לאותם חלקים. לא שמעת את יש גבול או את הסרבנים מדברים כנגד וולרשטין, שמעת את שלום עכשיו ואת אופיר פינס. זה לא אותו הדבר.
----------------------------

בחלק השני אתה שוגה שאתה לא שם לב מה בדיוק המנדט עליו נבחרו נציגי השמאל. נציגי השמאל מייצגים היטב את בוחריהם, ואת המנדט שניתן להם, מי ש"בוגד" בנדט שניתן לו הם דווקא נציגי הימין (כמו מורדי הליכוד, שבגלל פחד מהבחירות יצביעו בעד הממשלה) והמרכז (כמו נציגי שינוי והליכוד, שפתאום אחרי הבחירות, גילו את הגדר ואת ההתנתקות). להם אתה צריך לבוא בטענות, ולא לנציגי השמאל שמנצלים את המצב לקדם את המנדט שניתן להם.
אתה טועה פעמיים: 270100
לחלק הראשון: נניח כי אנשי השמאל שהתנגדו לסרבנות (ואין ספק, ישנם רבים כאלה) קראו למעצר הסרבנים. האם הם קראו גם למעצר מי ש*קורא* לסרבנות? זה מה שקורא כאן. ההבדל הוא מהותי מאוד. גם ולרשטיין עצמו מכיר בכך שהמתנגדים יעצרו, והם לא יפעלו באלימות (טוען ולרשטיין) נגד מי שיבוא לעצרם. מרי אזרחי "קלאסי". יש לפעול נגד המורדים בפועל, ולא נגד הקוראים למרי (שוב, איני נלאה מלהדגיש, כל עוד אין קריאה לאלימות). אבירי זכויות האדם לא קראו למעצר מי ש*מטיף* לסרבנות, רק למעצר הסרבנים בפועל, וגם כאן עליהם לפעול באופן סימטרי, ולהכריז: מי שיפר את החוק, ייעצר. מכאן ועד חקירה פלילית נגד ולרשטיין המרחק רב.

לחלק השני: אמת, ההתנתקות היא התקדמות נהדרת לעבר היעד הרצוי של מנהיגי ומצביעי השמאל. החשש שלי הוא שביצוע ההתנתקות, כאשר לא ברור לציבור (גם לציבור התומך במהלך) כי יש לגיטימציה ציבורית למערך, ימנע את המשך פינוי השטחים. מה תועלת נפיק בנסיגה מעזה, אם היא תמנע את פינוי יו"ש בעשרים השנים הבאות?
אתה טועה פעמיים: 270102
כן, היו קריאות לפעולה כנגד מי שקורא לסרבנות. נכון שלא היה מדובר בקריאות נמרצות במיוחד, אבל זה מובן מאליו. גם היום אתה לא שומע את ממתנגדי ההתנגדות קריאות נמרצות במיוחד כנגד ולרשטיין, למרות שיש שם הרבה התנגדות לאי ציות, והיו שם הרבה שקראו להעמיד את מי שקורא לסרבנות לדין (אפילו באשמת בגידה). זה לא צביעות, זו פוליטיקה.

נבחרי השמאל מחוייבים למנדט שהם קיבלו. חוסר הלגיטימציה הציבורית הברורה למהלך (טעות פרודנית?) נובעת בגלל חוסר המחויבות של נציגי הימין והמרכז, ולהם צריך לבוא בטענות. אם מחר יחליטו ראשי המפלגות הדתיות שכדאי לאפשר נישואים אזרחיים, היית מצפה מנציגי שינוי שלא לתמוך בכך?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים