השמאל תוקע סכין בגב האומה 273554
המאמר עד כמה שמציג טיעונים נכונים ומעניינים מתעלם מהבעיה העיקרית בתוכנית ההתנתקות ומציג בעיה חשובה אח שולית.

הבעיה שצריכה להיות לשמאל עם תוכנית ההתנתקות היא הפגיעה של התוכנית בזכויות האדם ובתהליך השלום צודק ונכון.

תוכנית ההתנתקות של שרון (בדומה לכל ניסיון ל"שלום" בעבר) מציע אומנם להוציא את צה"ל מהשטחים אך אינו מפסיק את השליטה של ישראל בפלסטינים.
הוא רק יוצר מצב בוא ישנה אשליה שלפסטינים יש יותר כוח כאשר בעצם הם עדיין תושבים סוג ג' , ואולי יכולים לשמש ככוח עבודה זול לקבלנים ובעלי ההון הישראלים אך הם עדיין אינם חופשיים ושווים בזכויותיהם וביכולתם להתפתח.
התפיסה של תוכנית ההתנקתוק חושב אולי שהפלסטינים טיפשים ואשליית החופש שניתנה להם מהצד הישראלי תשמור אותם בשקט.
אך הפלסטינים לא טיפשים וכמו שאוסלו התפוצץ (לא סתם נימסר בהסכם אוסלו נשק לפלסטינים הוא נמסר כדי ליצור כוחות משטר פלסטינים שידכאו אתם עמם וישרתו את הכוחות הישראלים ,ואיך מסתדר נשק עם תוכנית שלום ) , כן תוכנית כזו רק תזיק לשלום האמיתי ותגרום להתפוצצות.

עוד על מטריצת השליטה
ולעניין הסרבנות -

סרבנות היא לגיטימית בעיני כל אדם המאמין באחריותו של היחיד למעשי החברה ולמעשיו הוא .
(אני בכוונה לא אומר במדינה דמוקרטית מכיוון שמשטר מכל סוג אותו לא יתן לגיטימציה לפועלים נגד חוקיו)

לא רק זאת אלא שחובתו של היחיד והחברה לפעול נגד חוקים בלתי מוסריים (לא כאלה שאין הבנה לגבי הצורך בהם אלא כאלה שמובן הנזק הנגרם מהם) כשם שחובתו לפעול לחיקוק חוקים מוסריים.

סרבני הפינוי טוענים שאינם מוכנים לפנות התנחלויות אני לא אכנס לכל הנימוקים והטענות שמועלות נגד הפינוי אלא רק לטענות שנראות לי עקרוניות ומכריעות.
אין זה מוסרי לדרוש מאדם לפנות את משפחתו וחבריו מבתיהם זכותו של כל אדם לסרב לפעול בכוח נגד אנשים אשר הוא אינו מחשיב כאויביו (כשם שזכותו לסרב לפעול בכוח נגד אויביו וזכותו של הסרבן מהשמאל לסרב להשתמש בנשק ולפגוע באנשים שהוגדו ע"י השלטון כאויבים.)
בנוסף לזאת פינוי והוצאה של אנשים בכוח מבתיהם הן אם הם גרים שם כחוק או לא היא פעולה בלתי מוסרית כשם שאין זה מוסרי לגרש מבתיהם אנשים שאין להם כסף לשלם משכנתא.
עלינו לזכור שהטענה שאומנם נשמעת כימנית מיסודה שכל ישראל היא התנחלות היא נכונה השטחים בהם אנו חיים היו שייכים לפלסטינים עד שגירשנו אותם ממדינתם לא סתם רוב הערים הפלסטיניות הנוכחיות הם מחנות פליטים , וכשם שתושבי חיפה לא ירצו שיגרשו אותם מבתיהם כן גוש קטיף ואריאל הן בתים של אנשים.
תהליך שלום צריך לבוא תוך כדי הפסקה של פעולות אלימות ולא כיוון האלימות למוקדים חדשים ואחרים.
השמאל תוקע סכין בגב האומה 273584
הפלסטינים אינם ולא יהיו תושבים סוג ג', בעיקר משום שהם אינם תושבים. לא של ישראל, בכל מקרה. מה היא "אשליית החופש" שאנחנו נותנים לפלסטינים? מדוע היא אשליה?

ולבסוף - מדינה, או ישות ריבונית, היא זו שמחזיקה במונופול על הכוח. זה הקשר בין הסכם שלום לכלי נשק: כדי שלרשות הפלסטינים יהיה מונופול על הכוח בתחומי ריבונותה, היא צריכה להיות חזקה יותר מאשר המיליציות שהיו בשטח בעת שהיא הוקמה. לא יכולה להתקיים רשות ריבונית שהשולטים בה הן כנופיות רחוב חמושות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים