קצת סדר בבלאגן 273654
נראה שהמדינה יורדת מהפסים. אנשים מדברים על דמוקרטיה, דיקטטורה, סרבנות, ציות ומלחמות אזרחים. אנשים מדביקים לשרון את התואר "דיקטטור" ושוכחים כמה עובדות פשוטות למדיי באזרחות מודרנית:
ישראל היא מדינה דמוקרטית. לא בכאילו, לא בערך. היא ממש דמוקרטית. מדינה שיש בה פעם ב-‏4 שנים בחירות. לפרלמנט, שהוא הגוף המחוקק והמייצג את האזרחים, ולראש הממשלה- שהוא ראש הרשות המבצעת, המבצעת את המדיניות שמאושררת ע"י הפרלמנט.
זהו המודל הדמוקרטי המקובל בכל המדינות הדמוקרטיות הפרלמנטריות בעולם. לא המצאנו כלום. העקרון הוא פשוט: בחברה המודרנית, שמונה כמה מיליוני אזרחים לפחות, לא ניתן לקיים דמוקרטיה ישירה בה כל אזרח מצביע בעצמו בכל עניין ועניין (כמו שהיה ביוון העתיקה), ולכן הוא בוחר במייצגים- מפלגה שמבטאת את עמדותיו. נציגים אלה יושבים בבית הנבחרים, והם אלו שמחוקקים את חוקי המדינה. הם אלה שגם מאשררים ממשלה מכהנת. הממשלה, וראש הממשלה בראשה, קובעת על מדיניות ביצוע- ומבצעת.
שימו לב- הממשלה קובעת בעצמה. היא לא צריכה רשות מאף אחד למדיניות שלה. היא כן צריכה לקבל כל הזמן את האישור של בית הנבחרים. בית הנבחרים יכול בכל נקודת זמן להחליט לפזר את הממשלה.

ככה עובדת דמוקרטיה.
נראה שאנשים בארץ פשוט שכחו את זה.

כן אנשים - מה לעשות. הממשלה החליטה לבצע התנתקות. יכול להיות שאתם אוהבים את זה, ויכול להיות שלא.
א-ב-ל- כל עוד הכנסת,שהיא הגוף שמייצג את כולנו, כי אנחנו בחרנו בה, לא מפילה את הממשלה- כל הפעולות של הממשלה חוקיות ודמוקרטיות.
היא יכולה להכריז על מלחמות ולגרום להרג עצום של בנינו, היא יכולה לבצע שיפור מופלא בכלכלה או לחילופין להרוס את המשק, היא יכולה להביא שלום והיא יכולה, אם היא רוצה, לפנות יישובים.
הכל חוקי והכל כשר.
ככה זה אנשים בדמוקרטיה המודרנית- זו דמוקרטיה עקיפה. לא תמיד נסכים לכל מה שנעשה, אבל כל עוד הממשלה לא נופלת- זה מה יש. ביום הבחירות נוכל להגיד את דברינו.
כמובן שיש יוצא מן הכלל- ואלו הם מעשים בלתי חוקיים בעליל. א-ב-ל : מעשים כאלו ייחשבו מעשים שמנוגדים למוסר האנושי האוניברסלי. בהיסטוריה כשהתייחסו למעשים כאלה, התכוונו למעשים בסדר גודל של שואת עמים, רצח ומוות.
להגיד היום ששרון מוביל מעשים כאלו- זה לא שפוי.
ממשלה יכולה להחליט לצאת מלחמה, שלפי הגדרתה תגרום למוות בין האזרחים- ועדיין אין זה מעשה בלתי חוקי בעליל, אלא מדיניות חוקית. היא ודאי יכולה להחליט על הזזת ישובים.
לכן אני קורא לכולנו- שמאל,ימין ,מרכז, דתיים, חילוניים- פשוט כולם:
תתעשתו.

מותר להפגין, מותר למחות. רצוי אפילו. ככה זה בדמוקרטיה. אבל בשורה התחתונה- אנחנו אזרחים וממלאים את חובותינו האזרחיות. את ההתנגדות שלנו האמיתית נאמר בקלפי.

יש לנו מדינה אחת.
בואו לא נהרוס את הדמוקרטיה שלה.
קצת סדר בבלאגן 274035
בדמוקרטיה יש עוד הרבה מרכיבים הכרחיים (מלבד בחירות כל 4 שנים) כמו זכויות יסוד, איזונים ובלמים ועוד.

במקרה הנוכחי (של ההתנתקות) נפרצו כל המחסומים, התכנית עברה ע"י מניפולציות ומעשי בריונות (למשל פיטורי שרים שהתנגדו לה, כדי להגיע למצב של רוב בממשלה, עיוות רצון הבוחר כפי שהשתקף בבחירות האחרונות, ביטול תוצאות משאל המתפקדים וכו'), היא מנוגדת לזכויות יסוד כמו זכות הקניין וחופש העיסוק ועוד. בנוסף לכל אלו, מתכננת הממשלה להפעיל את צבא המדינה כנגד אזרחיה שלה, האם אלו סממנים של משטר דמוקרטי?!
"היא ודאי יכולה להחליט על הזזת יישובים" - תאר לעצמך שמחר מחליטה הממשלה לפנות את אור יהודה (לדוגמה), כדי להרחיב את נתב"ג ולהכינו למאה ה21, האם זה יהיה מעשה דמוקרטי?!
קצת סדר בבלאגן 274050
לגיס אלפי חילים כדי לשמור על כמה מאות מתנחלים, שהתנחלו בבריונות ובמניפולציות בעזה זה יותר דמוקרטי?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים