מפלצות חסרות-תהילה 27469
חמישים קומות, אפס גיוון. זה מה שקורה שנותנים למהנדס פונקצית Cut-and-Paste.

איכס.
מפלצות חסרות-תהילה 27479
דף אחד, עשרה גופנים. זה מה שקורה כשנותנים לפקיד מערכת הוצאה לאור שולחנית.

התואיל להסביר למה התכוונת בהודעתך, והאם ניתן לעשות לה COPY and Paste לתוך כל דיון עתידי ב:
* מרכז הסחר העולמי, NYC
* מגדלי אביב-אוסיף, "שער העיר רמת גן"
* מגדל שלום מאיר, ת"א
* בית יבמ (כיום "בית אירופה ישראל"), ת"א
* "שרתון סיטי טאוור", רמת גן
?
מפלצות חסרות-תהילה 27483
תופעת דף-אחד-עשרה-גופנים היא אכן בעיה מוכרת וכואבת. עם זאת, נדמה לי שהמינימליזם של 50 קומות, כולן זהות הוא אנטי-תזה קיצונית בה במידה, וגרועה בה במידה, ו(בעיני הסובייקטיביות) בלתי אסתטית לחלוטין. את אותו דף פקידותי לא נאלץ לסבול כל מי שמגיע לשערי עירו.

את חלק מהבניינים שציינת אינני מכיר. בית IBM בתל-אביב אינו סובל מאותה הבעיה: בסיסו הצר נותן לבנין מראה יחודי ומרתק. שרתון סיטי טאוור מתהדר בקצה-בניין הנראה שונה משאר הבנין, ומוסיף עניין וטעם. ואם נתייחס גם לצבעים, הרי שזה האחרון גם אינו סובל מבעית ה"ברזל וזכוכית", צירוף שאינו חביב עלי במיוחד בתכנון ארכיטקטוני.

מגדל שלום מאיר, למיטב זכרוני, משעמם ממש כמו עזריאלי. עם זאת, הוא לא (א) חוזר על עצמו 3 פעמים, (ב) ברזל וזכוכית בלבד.

בקרית הממשלה בחיפה, אגב, מסתיימת בימים אלו הבניה של מבנה משעשע למדי, המזכיר לי - אין דרך אחרת לבטא זאת - צפלין שהתרסק, אנכית. העיצוב דווקא נחמד (למעט - אני חוזר על עצמי? - יותר מדי ברזל-זכוכית); אבל בחירת הצבעים גורמת לקיבתי להתהפך בכל פעם שאני רואה את המבנה.

לסיכום: אני לא ארכיטקט. אולי אני אפילו בעל טעם גרוע בארכיטקטורה. אבל מגדלי עזריאלי, מה אומר ומה אגיד, לא עושים לי את זה. בעיני הבלתי-מקצועיות, הם מכוערים; והעובדה שאולי ישנם עוד בניינים כאלה (אינני מכיר, למשל, את מגדלי אביב-אוסיף ואת מרכז הסחר העולמי) לא מוסיפה ולא מורידה דבר.
מפלצות חסרות-תהילה 27484
מרכז הסחר העולמי הוא מה שמכונה "מגדלי התאומים" (ולא צמד המגדלים הרמת-גניים העונים לשם זה ועשויים ברזל-זכוכית). מדובר במלבן, ועוד מלבן (תראה מה זה, אפילו לא גיוונו בצורות!). את פרוייקט עזריאלי לא תכנן מהנדס, אלא אדריכל (מדוע אף אחד לא מזכיר לי מי?), והתכנון כלל חיפוי חיצוני "תל-אביבי" יותר - בטון בהיר מעודן. עזריאלי הסתכסך עם האדריכל, התעקש על האלומיניום-זכוכית, ומשום מה העירייה נכנעה, וחבל (וגם את זה כתבתי בהודעה הראשונה בסקר הזה).
בנינים רבי תהילה 27522
ליד מרכז הסחר העולמי, נמצא מתחם ארכיטקטוני
מעניין ביותר, ולטעמי יפה ומענג - מרכז הפיננסים העולמי .

הוא ממוקם ממש על גדת הנהר ומורכב מכמה בנינים לא גבוהים במיוחד כשלכל בניין כמה קומות גג בצורה גאומטרית שונה - ריבוע, משושה, עיגול . במרכז המבנים יש חלל פנימי ענקי הקרוי - גני החורף - מדרגות שיש גדולות בחצי עיגול היורדות כשתי קומות למשטח שיש שמסביבו כמה מסעדות וחנות ספרים שמתמחה בספרי אמנות. כל החלל הזה נפתח לחלון קשתי ענקי בעל תמיכות מתכת פנימיות הצופה אל המרינה.

לחובבי האנקדוטות, הבניין נבנה על ידי משפחת המליארדרים הקנדית-יהודית, רייכמן.
קרית הממשלה בחיפה 28704
הבנין הנ"ל עוצב בכלל על ידי אגרונום, שהנציח בכך את פרי מחקרו האחרון: הכלאה בין קלח תירס (כולל העלים!) לכדור פוטבול.
מפלצות חסרות-תהילה 27488
חמישים קומות, אפס צעצועים, שטיקים וגימיקים. זה מה שקורה כשלמהנדס (אדריכל, יותר נכון) יש שמץ של אחריות כלפי הסביבה הוויזואלית, ושמץ של טעם טוב.

בראבו.

אתה רוצה לראות גיוון ברבי-קומות? נסה את שלושת מגדלי המגורים, או שמא אלו עוגות יומולדת, בנוה-דוד בחיפה (ליד הצטלבות דרך הים עם... הים). הרבה פחות מעשרים קומות, וכמה רעש בעיניים! זה היה יכול להיות עצוב אם זה לא היה כל כך מצחיק. ישוגרו הסקאדים, ויפה שעה אחת קודם!

(מגדל שרתון? היה יכול להיות סביר, למרות החידוד המטופש בראשו, המוסיף לו כיעור – אלמלא ה-S האדומה המתנוססת בחרפה בראשו)
מפלצות חסרות-תהילה 27514
מה שמעניין אותי זה כמה מאות שנים יעברו לפני שלא ישאר זכר למגדלים אלה, או לכל בניין מודרני.
מה קרה לבניה לאורך שנים? איך זה שאנשים עדיין משתמשים בדרכים רומאיות, ואצלנו, אם תתעלם מכביש חמש שנים, אי אפשר יהיה לרכוב עליו עם סוס? הייתי רוצה לראות את מדינת ישראל מחליטה על פרוייקט ארכיטקטוני, שישאיר זכר לאלפי שנים. לצערי, הממשלה פה לא מצליחה אפילו לחשוב עד סוף הקדנציה.
מפלצות חסרות-תהילה 27518
על כבישים רומאיים, עם כל הכבוד, אי אפשר לסוע במאה קמ"ש. לפחות לא אם בריאות הגב חשובה לך.

כבישים מודרניים נבנים עם שיקולים כמו חיכוך, אחיזה טובה לצמיגים, וכו'. הבעיה היא שהחומרים הטובים ביותר לצורך זה (בטון או אספלט, תלוי באקלים) סובלים משחיקה לאורך שנים, משום שמעגל ההתכווצות/התרחבות, מדי יום ביומו, בשל שינויי הטמפרטורה בין היום ללילה, פוגע בהם.

בדרכים הרומאיות אין גוש חומר אחד גדול (אלא הרבה אבנים נפרדות), כך שהן חשופות פחות לבעיה זו, אולם כאמור כבישים שכאלה לא יצלחו לשימוש מודרני.

כמובן שיש מקום לשיפור באופן בניית הכבישים ע"י מע"צ בארץ, אבל עדיין, כל כביש מודרני דורש תחזוקה שוטפת. אין מה לעשות.
מפלצות חסרות-תהילה 27525
ניתן לצפות כביש רומאי באספלט, ולתחזק את האספלט, למען היטיב עם הנוסעים.
אי אפשר לצפות כביש מודרני בחומר כלשהו, שישמור אותו למשך אלפי השנים הבאות.

יש הבדל בין תשתית לבין מנשק. מנשק קל להתאים לצרכים הנוכחיים, תשתית קשה.
מפלצות חסרות-תהילה 27539
אם תכסה את הכביש הרומאי באספלט, תקבל כביש אספלט, שאין *שום הבדל* בינו לבין כביש אספלט רגיל מכל בחינה פונקציונלית. זה יש מתחתיו חול, וזה יש מתחתיו אבנים סדורות - ושניהם יסבלו מאותן הבעיות ממש.
מפלצות חסרות-תהילה 27546
לא נכון. זה שמתחתיו אבנים סדורות, האבנים הסדורות ישארו למאות ואלפי שנים.
זה שמתחתיו חול, איש לא ינחש שהיה קיים, ללא תחזוקה שוטפת.
מפלצות חסרות-תהילה 27547
כלומר, לא מעניינת אותך ה*שימושיות* של הכביש; אתה מציע להגדיל את עלות הבניה באלפי אחוזים (ואולי אף עשרות אלפי אחוזים), ולהוסיף אבנים סדורות מתחת לאספלט, כדי שבעוד מאות שנים "ידעו שהיה כאן כביש"? טענתי שאין שום הבדל *מבחינה פונקציונלית*. לא ממש הצלחת לשכנע אותי ש"בעוד מאד שנים ידעו" הוא שיקול פונקציונלי.

אני מקווה שאתה רואה את חוסר ההגיון. כבישים רומאיים היו טובים לזמנם, ואינם מתאימים לזמננו. היתרון "אפשר יהיה לדעת גם בעוד אלפי שנים שפעם היה פה כביש" הוא, איך לומר, מפוקפק למדי, מה גם שהמשתמשים *היום* לא יראו או ירגישו שום הבדל. (אין פה עניין של תשתית-מול-מנשק. תשתית שאין לה השפעה פונקציונלית על המכלול, אינה תשתית, אלא משהו שקבור במקרה מתחת לכביש).

אגב, גם כבישי בטון, מהסוג הנמצא בשימוש באקלימים אחרים - למשל בחלקים נרחבים מארה"ב - יהיו ניתנים לזיהוי (אם כי, סביר להניח, לא שימושיים לנסיעת רכב) בעוד אלפי שנים. מנחם?
מפלצות חסרות-תהילה 27548
מע''צ ביצעה פרוייקט אחד מבטון, אולם נדמה לי שהוחלט לא להמשיך בכך בשלב זה. גם כבישי בטון נזקקים לתחזוקה, אולם פרק הזמן עד הצורך הראשון בתחזוקה ארוך מזה שבכבישי אספלט תקניים.
מפלצות חסרות-תהילה 27549
ואני אומר שתשתית בסיסית של כבישים, שתשאר לאלפי שנים, תהיה דבר שנוכל להתגאות בו. אני חושב קדימה. בסך הכל, כמה זמן עוד נותר לתרבות שלנו? ההיסטוריה מלמדת שלא הרבה. לא כדאי שנשאיר משהו? שנכדי נינינו, מן התרבות הוקמצ'יקית (או איזו שלא תהיה), יוכלו לצפות כבישים ישראליים באספלט, במקום להתחיל שוב להחליט איפה יבוא מה?
חזון אחרית הימים 27551
אני בטוח שגם בעוד 1000 שנה יהיה ניתן להשתמש בכבישי האספלט - אולי לא למכוניות - אבל לכלי רכב אחרים.

עד כמה שאני יודע, רוב ההרס שנגרם לכבישים נגרם מבלאי הנוצר משימוש. במקרה של אסון אפוקליפטי זה או אחר (פלישת ברברים חמושים היטב מן המזרח?) סביר להניח שתופסק התנועה הממונעת לאלתר וכך הבלאי המואץ ייפסק ודין האספלט יהיה כדין כל בשר - בלאי רגיל וטבעי שישמר את הדרכים במצב "סביר" (לתנועה של כרכרות או רוכבים) למשך שנים. וכך ניני-ניני-נינינו יוכלו להתפעל ממעשי ידינו (אני אפילו מדמיין סרט עתידי בנוסח 'גלדיאטור' שמתרחש לו בבלומפילד).
חזון אחרית הימים 27563
לא יאשרו תוכנית אלימה שכזו.

אשר לאספלט - יש מהנדס אזרחי בקהל?
מפלצות חסרות-תהילה 27602
אני מתחיל להתייאש מהוויכוח המצחיק הזה. הלו? עלויות? באמת נשמע לך הגיוני להשקיע בבניה *חסרת משמעות* סכומי עתק שכל מטרתם היא ש*אם* יקרה אסון, ניני נינינו ידעו איפה היו לנו כבישים? *זה* מה שחשוב לך שידעו עלינו? הרומאים, חביבי, זכורים לטוב בשל הכבישים שסללו, וזכורים לדראון בשל כל השאר, פחות-או-יותר (פטר בקמאן בספרו "A History of Pi" מכנה אותם, ובצדק, "The Roman Pest", בשל "תרומתם" למדע בכלל ולמתמטיקה בפרט: הקפאת ההתקדמות למשך מאות שנים). אם נניח, כדבריך, שלתרבות שלנו לא נותר זמן רב, לא עדיף לך שהתרבות הישראלית תזכר כמו התרבות היוונית? כבישים, זה מה שאתה רוצה שיזכרו מהתרבות שלנו?

אגב, האם באמת היית מאפשר היום לכסות כבישים רומאיים באספלט? לא חבל על הערך ההיסטורי? אחרי הכל, זה מה שנשאר מהאימפריה הגדולה שלהם. כבישים, שהטכנולוגיה המודרנית הפכה אותם לחסרי כל ערך שימושי.
מפלצות חסרות-תהילה 27603
אני מבטיח לך אישית שבעוד אלפי שנה יהיו דברים יותר חשובים על הראש מאשר הגאווה הישראלית בכבישים שסללנו (חול, למשל, יהיה אחד הדברים היותר דומיננטיים על ראשך).
מפלצות חסרות-תהילה 27604
אתה אופטימי.
לא נותר כמעט חול בארץ.
מפלצות חסרות-תהילה 27640
בשביל מה זה טוב שישאר פרוייקט ארכיטקטוני לאלפי שנים?
מפלצות חסרות-תהילה 27516
אם אתה מתייחס למגדלי "חוף הכרמל", אני כמובן מסכים. לא כל מה שנראה "מגוון" הוא גם יפה...

הנחמה הקטנה שלי, אגב, היא שבשל מיקום הקריה, במקרה של עזריאלי יש לפחות סיכוי סביר שאכן ישוגרו סקאדים. ויפה שעה אחת קודם!
מפלצות חסרות-תהילה 28237
לא מגדלי חוף הכרמל. אלה, אם כל הרצון שלי לראות את המשעשע בעניין, עדיין מרגיזים. יש יותר צמוד להר, שניים או שלושה בניינים ממש בצבעים עליזים. בגלל שהם ממש ליד ההר, ולא עד כדי כך ענקיים, הם מספיק מצחיקים כדי לשכך את הרוגז.
לגמרי לגמרי לא נכון 27659
מצלמה אחת וכמה זוויות צילום עושות פלאים למבנה הזה. טמונות בו כ''כ הרבה אפשרויות צילום שזה מדהים. הזכוכית יוצרת השתקפויות מעניינות ובאופן מפתיע, גם שונות לחלוטין אחת מהשניה, וזו רק ההתחלה. חבל שאי אפשר לסרוק שקופיות...
זה בשביל כולם! 27957
אתם פשוט חבורה של אנשים מתנשאים שמדברים גבוה מאוד ובעצם כל מה שיוצא מהפה שלכם הוא בולשיט! תפסיקו לתת לאתר הזה לגרום לכם לחשוב שאתם סופר אינטיליגנטים!
FACE REALITY!
אתם סתם עוד אנשים. מצחיק אותי לקרוא את התגובות שלכם.. זה עלוב!
כאילו שאתם יושבים בבית ומהרהרים לגבי משמעות החיים, על כוס יין משובח.
כל אחד מביא איזו דוגמה כזאת או אחרת וכולם מפתחים על זה איזה דיון ארוך ומייגע. כל אחד מחכה לראות אם מישהו בכלל קרא את המשפט הגאוני האחרון שהוא הצליח לחשוב עליו.
כולכם סתם חבורה של אנשים שחיים באיזו אשלייה שהם על רמה ושהם אנשים איכותיים.
חבר'ה, אתם כולכם זייני שכל אז כדאי שהבועה שלכם תתנפץ ותתעוררו למציאות ה"נהדרת".
אתם כלום.
משמעות החיים 27974
אף אחד לא צריך להרהר על משמעות החיים, כיוון שאנו יודעים כבר מה המשמעות: 42.

ואני אינדבדואל, בדיוק כמו כולם...
זה בשביל כולם! 27984
כן, אבל מה מפריע לך שאנחנו חיים בפנטסיה שלנו, כאילו שאנחנו חכמים (בעוד שברור לכל שדווקא את ושכמותך הם החכמים האמיתיים)? אנא, השאירי לנו את המקום הקט הזה לזיוני השכל הטרחניים שלנו, בו נוכל לפלוט משפטים גאוניים בעיני-עצמנו - כך, לפחות, לא נזהם לך את הפורומים המועדפים עליך.

שלך,
עורך כלומניק.
אדוני העורך! 27985
אנא אמור לי שזו אינה שוב מריבה עם אתר 'בננות'?
אדוני העורך! 27988
אני מקווה מאוד שלא. מטעמים ברורים אני מדיר את מקלדתי מ''בננות'' מאז אותו ארוע מצער.
אדוני העורך! 27996
שום בננות!
מה שאני מנסה להסביר לכם שזה פשוט מוזר לקרוא את כל ההתפלספויות שלכם על כלום.
לא אמרתי שמישהו פה כלומניק.
פשוט אתם אנשים כמו כל השאר ואתם נותנים לעצמכם איזושהי מסגרת התבטאויות שמביאה אתכם למצב שבו אתם מתנשאים. נכון, זה אתר, זה אינטרנט אף אחד לא יכול לראות אתכם או לשמוע אתכם, אבל זה לא סיבה להתחיל לחשוב שאתם נורא נורא חכמים ושכל מה שיוצא מהפה שלכם בעל משמעות עמוקה.
זה הכל.
את כל מה שרציתם להגיד יכולתם לנסח בשפת יומיום במקום לנפח את זה כדי שמישהו פה יחשוב שאתם גאונים.
גבירתי האורחת 27998
שלום. תארי לך שהייתי מתפרץ לבית שלך וצועק: "את רדודה, אין לך שאר רוח, וגם מסריח לך מהפה!". לא מנומס במיוחד. אם אפשר לצטט כמה מילים מהתגובה המקורית שלך:"...חבורה של אנשים מתנשאים...","...כל מה שיוצא מהפה שלכם הוא בולשיט! ...","כולכם זייני שכל אז כדאי שהבועה שלכם תתנפץ ותתעוררו למציאות ה"נהדרת".אתם כלום.".

אנחנו אוהבים לדבר בשפה נקייה, להעלות טיעונים, ואולי אפילו לחשוב שלדברים שלנו יש משמעות עמוקה. יש מקומות שקוראים לתופעה הזאת "תרבות". מפריע לך? את תמיד יכולה להדליק טלויזיה ולצפות בניסים משעל או ב"פוליטיקה" עם דן מרגלית. מוזר לך? למה שלא תנסי להתרגל? מי יודע, אולי אפילו תוסיפי משהו משלך. עם משמעות עמוקה או בלי.

אבל אהבתי את כוס היין. יום טוב.
גבירתי האורחת 28057
רק אציין כי איש לא פרץ כאן לביתו של איש - לא לי ולא לך יש יתרון באייל על כל אדם אחר. האייל הוא ''רשות הציבור''.
גבירתי האורחת 28074
דובילה, הגם אתה בלא-מביני-מטאפורות?
ואגב 27999
מה דעתך על מגדלי עזריאלי?
ואגב 28001
אם שאלת אותי, עושים מהם סיפור גדול.
המדינה הזאת מחפשת דברים להתגאות בהם.
רדודה אני לא והריח פה שלי נהדר, תאמין לי.
לפחות את היין אהבת.. גם זה משהו.
ואגב 28002
אה... הבנת שזו הייתה מטאפורה, נכון?
ואגב 28003
בני כמה אתם?
אני סתם מנסה להבין עם איזה גילאים אני מתעסקת - והאם שווה להמשיך בדיון או וויכוחון העלבלוב הזה. את האמת זה די מהנה.
סקר קוראי האייל 28005
טווח הגילאים של הקוראים משתנה. ממה שניתן להסיק מפריטי מידע פה ושם הצעיר ביותר היה "אור בן תשע" שהגיב תגובה קצרה ולקונית במאמרי "האופצייה הירדנית". יש גם תיכוניסטים, חיילים שעוברים על החוק הצבאי וכותבים מבלי לקבל אישור מדובר צה"ל, סטודנטים רבים לתואר ראשון ושני, ואנשים מבוגרים יותר. נדמה לי שהמבוגרים מבין הקוראים שהצהירו על גילם היו דב אנשלוביץ, שמעון גלבץ (כן, זה מ"בציר טוב" עם אילן וירצברג) ומיכאל שרון, שלושתם בסביבות חמישים. גילם של חלק מכותבי המאמרים מופיע ב"דף הכותב" שלהם (הלינק שמופיע בשם הכותב, במאמרים – אלו שבצבע צהוב).

אבל אבוי, מהי הסטריאוטיפיות הזאת? האין לבני העשרה פניני חוכמה לתרום? האם ניסיון חיים עדיף תמיד על מחשבה יצירתית וכישרון? אני מאד מקווה שלא. הפוסל, הרי, במומו פוסל.
סקר קוראי האייל 28006
:o)
זה הכל.
סקר קוראי האייל 28007
דרך אגב,
you really got me there didn't you?
אז זהו שלא..
סקר קוראי האייל 28022
אני חושב שהרוב המכריע של המשתתפים ב'אייל' הם סטודנטים.
סקר קוראי האייל 28029
אולי תעשו (או תערכו, אני לא זוכר) סקר בנידון?

מי אתה?
0. סתם תיכוניסט
א. תואר ראשון
ב. תואר שני
ג. דוקטור
ג.1. מדיקל דוקטור
ד. בעל אזרחות שניה
ה. דוס
ו. חילוני
ז. ימני
ח. בחורה
ט. דובי קננסיגר
י. מקרב בוחרי שרון, האם הייתי נכנס בערבים

בחר רק אחת מהתשובות, טופס שבו תסומנה יותר משתי אופציות לא ייבדק
סקר קוראי האייל 28030
זה לא ליאור. אני מתנצל.
סקר קוראי האייל 41620
מה?
סקר קוראי האייל 28033
ומה לגבי טופס שבו תסומנה בדיוק שתי אופציות?
סקר קוראי האייל 28035
יקבל כפליים נקודות.

(עיניים טובות - רואים שאכלת הרבה גזר)
נ.ב. 28370
יש לי את "בציר טוב" על תקליט (כן, מויניל) ופטיפון משובח עם מגבר איכותי.

מישהו חושק לשמוע?
נ.ב.ב. 28375
גם לי, אותה קונפיגורציה.

ויורשה לי לציין שחתיכת הפלסטיק הזו סייעה לא מעט לחיי החברתיים והרומנטיים.
האמנם? טוב לדעת... 28382
סקר קוראי האייל 83347
הכותב או למעשה הכותבת המבוגרת ביותר היא מן הסתם טלה בר. היא צריכה להיות בערך בת 65.
סקר קוראי האייל 83348
לפי דעתי ד''ר אורי מילשטיין, שהגיב מספר פעמים, מבוגר אף ממנה.
אדוני העורך! 28056
האם מישהו טען שאנחנו מיוחדים? האתר אינו סגור בפני איש - כל אדם רשאי להכנס ולהביע את דעותיו בכל אופן שיראה לנכון (ובלבד שלא ינקוט בשפה גסה יתר על המידה, ולא יעבור על חוקי ישראל). מפריע לך שאנחנו לא מדברים בשפה יומיומית? צר לי. אני רואה בשפה העברית דבר נפלא, ואני משתדל להתבטא בצורה מיטבית בכל מקום - לא רק באייל, אלא גם בפורומים אחרים. יש הבדל בין שפת כתיבה לשפת דיבור, ואני דווקא מעדיף לשמר אותו. כמובן שישנם סופרים שאוהבים לכתוב ב"שפה רזה", אך דווקא אצלם תוכלי למצוא לעיתים קרובות פניני לשון שברור שאין מקורן בשפת הדיבור, אלא הם משתמשים בשפת הרחוב כדי להתחכם. כמובן שאין בכך עילה להעלים את השפה ה"גבוהה" יותר, שפת הכתיבה, אותה מנצלים באופן מרהיב גם סופרים בני ימינו.
אם כתיבה בשפה נאה הופכת אדם לגאון, הרי שבאמת מצבנו בכי רע.

ליתר דבריך - אני אישית אינני חושב שאנחנו "מתפלספים על כלום". אנחנו דנים בנושאים שמעניינים אותנו, במסגרת פורום מסויים. בפורומים אחרים אני מדבר עם חברים שלי על עניינים אחרים, ובכל מקרה - אני אוהב לחשוב שגם אם לדברי אין משמעות "עמוקה", הרי שיש בהם משמעות כלשהי. אינני יודע כמה זמן את קוראת את האייל, אם בכלל, אבל אני עצמי החכמתי רבות מכמה מהדיונים כאן, ואני מקווה שתרומתי לדיונים השפיעה על אחרים בנושאים מסויימים.
בכל אופן, אין כאן התנשאות, יש כאן תרבות דיבור - וזה בדיוק מה שניסינו להשיג כשהקמנו את האייל הקורא. גם בפורומים אחרים אנשים חושבים שהם חכמים גדולים - אבל כאן אנשים גם (לעיתים קרובות יותר) מקשיבים (או יותר נכון - קוראים) למה שיש לאחרים להגיד, ומנסים להגיב לטענותיהם.

ראית, למשל, איך האתר כבר השפיע עליך, וגרם לך לכתוב באופן תרבותי ונעים? (:

יום טוב וקריאה מהנה.
דובי! 28061
דובי, יפה כתבת!
לא קראתי את זה עד עכשיו.
אתה ממש צודק.
אני מתנצלת אם פגעתי במישהו.
יום טוב וממני לא תשמעו יותר! (:
דובי! 28062
חבל מאוד. דווקא אני הייתי שמח אם היית נשארת ותורמת את דעתך לדיונים. תמיד עוזר לשמוע עוד דעה.
אדוני העורך! 28068
האם משתתף באייל שגר, נניח, בארה"ב, מחויב גם הוא לשמירה על חוקי מדינת ישראל כשהוא כותב כאן?
אדוני העורך! 28079
למיטב הבנתי, אסור לאייל לתת במה לפרסומים הנוגדים את החוק בישראל - ולא משנה מי ''מופיע'' על הבמה. כלומר, אולי מותר לו לכתוב, אבל אנו מחוייבים למחוק.

לא בטוח (אלע''ד).
אדוני העורך! 28094
וזאת כי מפעילי האתר הם במקרה אזרחי ישראל, או כי השרת שעליו הוא מאוחסן נמצא פיזית בתחומי המדינה?
אדוני העורך! 28112
דומני שגם וגם.
זה מעלה תהיה. כעקרון, אפשר לתבוע דיבה על דברים שנאמרו בעיתון בכל מדינה שבה העיתון יוצא (למשל, אם TIME יוצא גם בישראל, אזי אפשר לתבוע העיתון לדיבה על-פי חוקי ישראל - וזה מה שעשה שרון, בזמנו, לאחר שהתביעה שלו בארה"ב נדחתה). אבל באינטרנט, ה"עיתון" יוצא בכל העולם. האם זה אומר שאפשר לתבוע בכל מדינה?
אדוני העורך! 28118
אולי זה דווקא אומר שאי אפשר לתבוע בשום מדינה? הרי גרמני שניגש לאתר של האייל מגרמניה מבצע פעולה חוצת-גבולות במהותה והוא דומה לגרמני שדואג לקבל כל שבוע בדואר אוויר את עיתון "העיר". לגרמני הזה אין הרי זכות חוקית לנקוט בגרמניה בצעדים משפטיים נגד עיתון "העיר" שאיננו יוצא שם לאור (עד כמה שידוע לי), אז למה שתהיה לו זכות לנקוט בצעדים כאלה נגד אתר אינטרנט ישראלי?

מכיוון שמרחב האינטרנט אינו מוגדר ואיננו מתפקד כמדינה, נדרש לדעתי מנגנון כלשהו של שיוך בין כל אתר אינטרנט לבין מדינה כלשהי שתחת חוקיה הוא פועל. השיוך יכול להתבסס על המיקום הגיאוגרפי של השרת המארח, אבל זה בעייתי מהמון סיבות (למשל במקרה של אתרים המשוכפלים בכל העולם על תשתית Akamai), ויכול אולי להתבסס על אזרחותו או מקום מגוריו של האדם או של החברה האחראים לאתר, מה שלא פחות בעייתי. הבעייתיות גוברת כאשר מבינים שנדרש פה פתרון גלובלי שיהיה מקובל על כל מדינות העולם כדי שלא יהיו בו סתירות, מה שלפי דעתי כמעט בלתי-אפשרי להשיג בימינו.

בקיצור, מדובר פה בתסבוכת לא קטנה. מזל שזו לא בעיה שלי אלא של מישהו אחר. :-)
אדוני העורך! 28147
אם אני לא טועה זה תלוי במיקום שבו יושב האתר.ואו ישב האתר בזמן ביצוע העברה.
אדוני העורך! 28151
אז איך מתמודדים עם אתרים כמו של CNN או של Yahoo שיושבים על מאות שרתים בכל העולם בעת ובעונה אחת בזכות הטכנולוגיה של Akamai?
אדוני העורך! 28152
בצורה הפשוטה של כל מקרה לגופו, יתכן ששם ניתן לתבוע אותם בכל מקום בעולם ואילו במקרה שאתר יושב רק במקום אחד ניתן לתבוע אותו רק במקום זה.
אדוני העורך! 28218
נשמע לי מאד מפוקפק. אתה אומר את זה מידיעה מוסמכת או מנחש?
אדוני העורך! 28254
הייתה על זה כתבה פעם אבל אני באמת לא סגור במאה אחוז.
אדוני העורך! 28226
לי נראה שזה הולך ככה:

אתה תובע.
אם מקבלים את התביעה - ניתן לתבוע.
אם לא - לא.
ברכותי 28125
דובי,

על שהצלחת לטוות קורים לשוניים סביב מתלהמת נוספת, להפוך את ליבה ולהפכה לחברה נוספת במועדון הנופחים האיילי.
אדוני העורך! 28099
אני, אישית, משוחח פה בדיוק באותה שפה שבה אני מדבר ביום-יום. מאין לך שאחרים נוהגים אחרת?
זה בשביל כולם! 28041
דובי, למה אתה מתבזה בלהצטדק על קיום האתר בפני מישהי שבכלל לא מבינה שאפשר לדבר על נושאים מופשטים? היא קוראת לי ולך מטומטמים, ואנחנו נצטדק? לא נראה לה האתר - לא תכתוב פה.

אני חושב שמאמרים כאלה ראוי שיצונזרו. להביע את העמדה שאין זכות קיום לאתר הזה מותר. לכתוב שכל הכותבים פה "זייני שכל" - לא. לדעתי, יש למחוק את הכינויים מעליבים המתייחסים לבאי האתר, ואם התגובה משופעת בהם, כמו במקרה שלפנינו, אז את התגובה כולה.
זה בשביל כולם! 28058
יש לי חיבה גדולה למטא-דיונים. דיונים לגבי המדיום מעוררים בי חדווה גדולה ועליצות אין-קץ. (:

"זיין שכל", לפחות בלקסיקון שלי, אינו באמת כינוי מעליב. אני אישית משתמש בו לעיתים. בכל אופן - כאשר להודעה יש תוכן (בניגוד להודעות שהן כל-כולן גידופים וקללות), אני מעדיף להבליג על העלבונות (בהבלגה יש אלמנט של כוח!) ולקוות שהדיון יפנה לכיוונים פרודוקטיביים יותר בהמשך. ליברל שכמותי.

בכל אופן - צנזורה על *חלק* מתגובה בטח שלא תהיה כאן, משתי סיבות - א. אני חושב שזה דבר חצוף עד מאוד לעשות, ב. אני לא רוצה להטריח את טל. (:
אני לא אינדיבידואל 32541
מחאה. 28026
למה אני לא קיבלתי יין?
מחאה. 28055
אני את שלי קיבלתי.
היה בהחלט משעשע.
המבחן הצליח בצורה הרבה יותר טובה ממה שציפיתי. תודה רבה לכל משתפי הפעולה!
היה נהדר!
מחאה. 28091
המבחן? את ממכון התקנים? דובי, בקרוב האתר יקבל תקן ISO! אני מקווה שיש לך פוסטר עם "יעדים לרבעון 3/2001" על הקיר.
מצחיק אז צוחקים 28187
אם מצחיק אותך לקרוא את התגובות שלנו, אז לפחות יש לנו תועלת במשהו...
מצחיק אז צוחקים 28189
נזכרת קצת באיחור את לא חושבת?
מצחיק אז צוחקים 28277
זה מה שיש ועם זה ננצח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים