להנאת הסקרנים 300262
נראה כי איילת החליטה לפנות לתקשורת בדבר נסיבות פרישתה.
ראו תגובת המערכת שם.
להנאת הסקרנים 300265
טל שלום. נראה שיש לכם פחד גדול מאוד מתביעה משפטית (וזו כנראה תעודת עניות למערכת המשפטית עצמה). האם אי אפשר למצוא בין עו"ד שיסכים לספק שרותים משפטיים בהתנדבות לאתר או לחילופין לקבל שרותים כאלה מן הפרקליטות הציבורית, התנועה לזכויות האזרח או למען ממשל תקין?
נראה לי שלא תוכלו להתמיד לאורך זמן בחמיקה מתביעות משפטיות. בסופו של דבר תמיד ימצא מישהו שיתעקש לגרור אתכם לביה"מ ולא יהיה שום דבר שתוכלו לעשות כדי להמנע מכך.
התביעה של הפוליטיקאית הירושלמית נראית על פניה קנטרנית במיוחד וחסרת סיכוי. אני לא מבין מדוע לא יכולתם לומר לה: הנה השם, הנה האי-מייל. את לא יכולה לצפות מאיתנו כקולגות של הכותבת לספק לך את הכתובת העדכנית להגשת כתב תביעה. קחי לך בלש, אתרי את הכתובת והגישי את החשבון לביה"מ".
נראה שמה שכתבה איילת כנגד המועמדת, הוא בדיוק מה שהייתי מצפה מכ"א מכם לעשות. התוצאה של עמדתכם יכולה להיות:
א. איש מכם לא יוכל לכתוב שום דבר נגד אף אחד.
ב. תתבקשו להסגיר שמות ואי-מיילים של מגיבים שכתבו נגד זה או אחר וכאלה לא חסרים.
לא כל-כך פשוט 300277
עו''ד שיספק לנו שירותים מעין אלה לא יפתור את בעיית הזמן שנאלץ להקדיש לעניין, שלא לדבר על העלות במקרה של הפסד.

החשש מפני תביעה משפטית יקטן (או יגדל, תלוי) ברגע שיווצר תקדים משפטי בדבר החבות של בעל אתר, המפרסם תגובות ללא סינון מוקדם, בדבר תגובה שהשאיר מישהו. אני מאוד מקווה שהתקדים הזה לא יקבע דרך ''האייל הקורא''. נכון להיום, ללא תקדים רלוונטי, במקרה של תביעת דיבה ניתן להאשים גם את העורכים, את בעלי אמצעי התקשורת, ועוד.

דיון בפרטים נוספים לגבי המקרה הספציפי הזה, מעבר למה שפרסמנו בתגובה לגדי שמשון, יהיה כרוך בגרימת אי-נעימות פומבית לאיילת. אני מעדיף להמנע מכך, גם במחיר ספיגת כל אשמה שתבחרו להטיח בי (אלא אם כן איילת עצמה תבחר בכך).
להנאת הסקרנים 300317
ג. וכתוצאה מב., יותר ויותר כותבים שלא עשו כן עד עכשיו, יעדיפו את האופציות שלא מסגירות שם ואי.מייל, דהיינו אופציות "האייל האלמוני" לדורותיהן.
ד. והרבה, ואולי זה כבר קורה, יעדיפו את האופציה הבטוחה ביותר: שלא לכתוב בכלל.
להנאת הסקרנים 300344
כיצד בדיוק כינוי בדוי ואימייל Webי יכולים "להסגיר" מישהו?
------------------
אפופידס, לא מתייאש (:
להנאת הסקרנים 300377
עדיין יש כתובת IP.
להנאת הסקרנים 300388
אפשר לכתוב מאחד מעשרות הפרוקסים החינמיים, ואז גם כתובת IP אין.
להנאת הסקרנים 300406
איזו כתובת IP?
ואם אתה אלמוני אז אין אותה?
להנאת הסקרנים 300418
כדי שכתובת IP תהיה אפקטיבית לצורך בירור זהות, צריך שיתוף פעולה של ספק השירות הרלוונטי. מעבר לכך נדרש שה*ספק* ישמור יומן מלא של כתובת IP בטווח שלו - מי קיבל אותה ומתי.

מה המצב המשפטי נכון להיום לגבי הסגרת משתמשים מצד ספקי שירות בארץ ? האם הם מחוייבים לשמור את המידע שהזכרתי לעיל, והאם הם עושים זאת ?
(אני לא מנסה להציק, אלו באמת שאלות שמעניינות אותי ואני לא יודע את התשובה עליהן).

יש לשים לב שעד שספק השירות לא *מחוייבים* לשמור את המידע הזה (כתובת IP + זמן = שם משתמש), אין הכרח שהם אכן יעשו זאת. ומכאן שאפילו אם הם מחוייבים נכון להיום לעשות זאת, אם נניח החוק שקובע זאת נחקק לפני שנה, לא ניתן יהיה לקבל מהם מידע כזה לגבי מקרה שקרה לפני שנתיים, מכיון שאין הכרח שהמידע הנ"ל יהיה ברשותם.
להנאת הסקרנים 300422
מכל מקום, הרבה מוסדות נותנים לכל המשתמשים שעובדים מהם כתובת IP אחת (מה שקרוי NAT). מה יעזור לוליקובסקי לדעת שאני עובד בתעשיה האוירית?
להנאת הסקרנים 300439
לא הרבה, אבל אז אתה מחוייב לכתוב אך ורק מהעבודה. משלל התגובות שלך כאן אפשר לחלוב לדעתי לא מעט כתובות IP. אם למשל לא כתבת מעולם מהבית, אבל "מעדת" פעם אחת וכתבת מקפה אינטרנט בשדה תעופה למשל, אפשר להצליב את המידע הזה ולצמצם את רשימת החשודים.

כל הנושא הזה הולך הרבה מעבר לפרשה הקטנונית הזאת של גב' א(נ-א)לפאבתי. וירוסים, האקינג‏1, פשע (פדופיליה, סמים), טרור וכיו"ב: ברגע שספקי השירות מחוייבים *לשמור* את המידע הזה, ולספק אותו לרשויות לפי דרישה משפטית - חוקי המשחק משתנים באופן דראסטי. מאותו רגע נופל בידי רשויות החוק כלי בעל עוצמה באיתור אנשים עפ"י תעבורת רשת. כל זמן שהכלי הזה לא נמצא ברשותם, כל משתמש ברשת יכול להסוות את עצמו בלי הרבה מאמץ.

מישהו הזכיר פה באיזו תגובה באונסרים (מעין NAT חופשי). אני נתקלתי עד היום בבאונסרים אך ורק לצורך IRC. דבר ראשון אני לא רואה את האינטרס של מישהו להרים סתם "באונסר חופשי" שפתוח לכל העולם. בדיוק כמו שאין היום שרתי SMTP שהם open relay. כל באונסר שאני נתקלתי בו עד היום, הייתה קבוצה מצומצמת של משתמשים סביבו. דבר שני, ברגע שאפשר לקשר את הבאונסר הזה לאדם או ארגון, אפשר להמשיך לחקור/לתבוע משם, כדי שוב לקבל עוד כתובת IP.

_______
1 בעיקר שני הראשונים.
אינטרס 300449
מה האינטרס של מישהו לכתוב מערכת הפעלה ולפרסם את הקוד? מה האינטרס של מישהו לכתוב אנציקלופדיה, ולתת לכל אחד להשתמש בה? מה האינטרס של מישהו לכתוב מאמרים מבריקים באייל ולא לקבל תשלום? באינטרנט לא צריך אינטרס, אם יש אפשרות לתת משהו בחינם, מישהו יתן אותו בחינם.

פרוקסיס לדוגמא:
או, בקיצור, לך ל http://www.space.net.au/~thomas/quickbrowse.html ובהצלחה.
אינטרס 300458
בכל הדוגמאות שציינת מי שמפעיל את השירות "מרוויח" משהו בתמורה, גם אם זה משהו לא חומרי.

בכל מקרה הנקודה שלי היא המצב שבו ספקי שירות מחוייבים להסגיר לקוחות שלהם.

אם אפשר לאיים בתביעה על האייל כדי לקבל כתובת IP, מה מונע ממישהו לאיים על בעל פרוקסי בתביעה כדי לדרוש כתובת IP ?
אינטרס 300459
המרחק.
אינטרס 300462
כן טוב, תכננתי להעלות את העניין הזה לכשהדיון יתפתח, אבל איכשהו אני מוצא אותה מוטחת בי.

עדיין, לא סביר שכל או אפילו מרבית המשתמשים באינטרנט ישתמשו בפרוקסים מארצות שאליהן יד החוק לא מגיעה. אפילו לא שמרבית התגובות בעלות אופי פוגע יכתבו בעזרת פרוקיס כאלו. יש גם עדיין שיקולים של עומס, ואני די סקטפי לגבי מידת השימוש בפרוקיס כרגע. אם כל העולם ואחותו ירצה להגן על עצמו מתביעה ע"י שימוש בפרוקיס בצ'ילה, פרוקיס חינמיים בצ'ילה לא יעמדו בעומס.

כך או אחרת, אני עדיין חושב שכתובת‏1 IP היא חסרת משמעות ללא שיתוף פעולה של ספקי השירות, ובעלת משמעות לא זניחה ברגע שספקי שירות מחוייבים לשתף פעולה. משום מה התמונה שבה בכל פעם שירצו לברר כתובת יתקלו ברשת משרדית או פרוקסי במדינה זרה נראית לי קצת לא מציאותית.

______
1 + זמן.
אינטרס 300467
מוטחת? לא הבנתי.
שאלת למה החבר'ה בדוגמאות של סמיילי לא יעבירו את המידע מייד כאשר עורך דין ישראלי ישלח מכתב בעברית אליהם. אני לא מתייחס לסבירות התופעה של שימוש בפרוקסים ( אין לי מושג מה זה, אני סתם מצטט את המינוח של סמיילי) בצ'ילה כל פעם שאני רוצה להשמיץ את הממשלה, אבל אם כבר- אני מאמין שאם יתרבו התקדימים, הדרישה תגבר.
אינטרס 300469
"פרוקסי" בהקשר הזה הוא אתר שמקבל את ההודעה שלך ומשגר אותה לאן שרצית עם כתובת IP שהוא מעניק לה. את התשובה שהוא מקבל הוא מחזיר אליך לפי הכתובת שלך שהוא שמר אצלו. הרבה פעמים השרות נקרא Anonymous surfing.
אינטרס 300492
תודה. אני כל כך בור בדברים האלה.
פרוקסי 300470
לצורך העניין, פרוקסי הוא שירות שמהווה מאין גשר בין הגולש לבין השרת. אתה מדבר עם הפרוקסי, והוא מדבר עם השרת, לכן, השרת משוכנע (מכל מה שנוגע לזיהוי אוטומטי, כמו מספרי IP) שבעצם לא אתה גולש אליו אלא הפרוקסי. מובן שבצ'ילה יכולה הממשלה לחסום את הגישה שלך לאתרי פרוקסי באופן כללי. נסה להכנס לאחת הכתובות שנתתי, ולשנות‏1 סתם ערך בוויקיפדיה, ואז תוכל לראות את מספר הIP שהשרת קיבל, ולהיווכח שהוא לא מספר הIP שלך‏2.

1 לתקן, להוסיף או לשפר, לא להשחיט.

2 את זה תוכל לוודא בעזרת שתי דרכים:
א. לשנות ערך אחר ללא השימוש בפרוקסי (כשאתה לא רשום).
ב. ללכת לאתר כמו http://www.network-tools.com/ לכתוב את מספר הIP, וללחוץ על TRACE.
תיסמונת מינכהאוזן על ידי שליח 300493
תגובה 300492
אינטרס 300473
הכוונה היא שברגע שאתה מגן על עצמך ע"י הסוואת כתובת הIP שלך בעזרת כתובת IP ממדינה זרה, שבה חוקי הסגרת כתובות IP לא קיימים, או לא תקפים לגבי דרישות ממדינות זרות, הפרוקסי הופך להיות אפקטיבי מאוד.

הטענה שלי נגד הטענה הזאת היא שזה נכון, אבל אני סקפטי לגבי התחזית של שימוש גורף באמצעי הגנה כזה בחינם.
הכי קרוב שאתה מגיע זה תמיד רחוק מדי 301308
איזה טוויסט מופלא עברה המילה "פרוקסי[מוּס]". במקור - "הכי קרוב", ועכשיו - כוחו בריחוקו, נברח לצ'ילי הופ כולנו.
הכי קרוב שאתה מגיע זה תמיד רחוק מדי 301310
ומה עם "מטאפיסיקה", למשל?
(ואחד אחר - סיפרה לי חברה ששמעה שיחה בין שתי נערות באוטובוס:
א.: מה הוא עושה בחיים?
ב.: הוא פסיכולוג. אבל מה-זה-פסיכולוג! ממש פראפסיכולוג!)
הכי קרוב שאתה מגיע זה תמיד רחוק מדי 301324
He is not just famous, he is *in*famous!
הכי קרוב שאתה מגיע זה תמיד רחוק מדי 301331
ומה עם מרצה סוציו-חברתי?
ו"המחמאה הזאת היא ממש קומפלימנט"?
הכי קרוב שאתה מגיע זה תמיד רחוק מדי 302970
And Therapist spells "The Rapist"...
הכי קרוב שאתה מגיע זה תמיד רחוק מדי 302976
וחסידיו של לאקאן קראו לו "le con" - "הזרג", פחות או יותר.
אינטרס 300617
איכס. אני כתבתי את זה ? אולי מיהרתי.

תנסו להתעלם מכל השגיאות. או מכל התגובה. או ממני.
המגבית היהודית 300466
אפרופו המרחק, הנה עוד דוגמה ליתרונות המרחק כדרך להמנע מתביעה ולחסרונות היותנו אתר קטן בלי גב כלכלי. אולי זה יעזור לאנשים להבין את המצב אליו נקלענו. ישנו אתר שהעתיק מאיתנו מאמרים ללא בושה, אבל הוא נמצא פיזית בארצות הברית. אין לנו את היכולת או המשאבים או הזמן כדי לתבוע אותו על העתקת המאמרים. וחבל.
המגבית היהודית 300511
ניסיתם לשלוח אליו דרישה החתומה ע"י עו"ד (בלי כוונה ממשית להכנס להליכים משפטיים)? As far as you know, זה צריך להספיק (אפשר אפילו סתם דואל).
כמה שירים אפשר לכתוב על אמריקה 300514
עד כמה שאני יודע, היתה פנייה בנושא, אולי בצירוף חתימה של עו''ד. לא ממש עזר. אם האתר הנ''ל ובעליו היו בארץ אני מניח שבתגובה היינו פועלים ביתר נחרצות, במגבלות המשאבים שאפשר להקדיש לדבר כזה, וכאן אפילו היה תמריץ - סביר להניח שזכייה בתביעה היתה מזכה את בעלי האתר וכותבי המאמרים שהועתקו בפיצוים, שהיו יכולים אולי לכסות את עלויות התביעה וביטול הזמן של המעורבים.
וכאן המקום לשאלה: 302971
"יש עורך-דין בקהל?"
אינטרס 300460
אם להרחיב את התשובה של ראובן, אתה יכול לאיים אליהם בתביעה או לאיים עליהם בטביעה, ושני האיומים יעשו עליהם אותו רושם.
להנאת הסקרנים 300568
עדיין, ציון כתובת אימייל (וובית) וניק אינם חושפים את IP השולח יותר מאשר כתיבה אנונימית לחלוטין, לא כן?
להנאת הסקרנים 300615
ברור. הטענה שלי היא שלכתובת IP אין משמעות עד שספקי האינטרנט לא מחוייבים לשמור טבלאות של IP => זמן => משתמש, ולהסגיר את המידע הזה לפי דרישות מסויימות (נניח לפי צו בית משפט). ובנוסף גם אם יחקק חוק שמחייב את ספקי האינטרנט לנהוג כך החל ממחר, אין לכך שום משמעות עבור למשל תגובה זו, מכיון שספק השירות שלי עדיין לא שומר את המידע הנ"ל, ומחר המידע הזה לא יהיה זמין עבורו (תיאורטית).

אני גם טוען שאם וכאשר ספקי האינטרנט יהיו מחוייבים לשמור את המידע הנ"ל, יהיה הרבה יותר קשה למשתמש ברשת להסוות את עצמו בזמן ביצוע עבירה, ולמעשה הצורה היחידה שבה אפשר יהיה לעשות זאת היא ע"י העברת התקשורת דרך נתב במדינה שבה לא יכול גורם בארץ להכריח את ספקי השירות או בעל הנתב להסגיר את כתובת הIP (במילים פשוטות כל פרוקסי שממוקם מחוץ לישראל ואולי אירופה וארה"ב).

עדיין אין שום הכרח שמערכת פורומים (או כל אתר לצורך העניין) תשמור את כתובות הIP, בכלל או במקרים ספציפיים (נניח בזמן פרסום תגובה). אם המערכת של האייל עושה כן, זו החלטה אישית של טל, וביצוע שלו. גם אם יוחל חוק כמו זה שתיארתי לעיל, הוא יהיה חסר משמעות במקרה כמו זה שלפנינו ללא שיתוף הפעולה של האתר. אמנם כמו שראינו, זה עניין פשוט הרבה יותר נכון לעכשיו, אבל כמו שציינו בפנינו חברי המערכת זו תוצאה של המצב המשפטי היום, שיכול להשתנות באופן קיצוני מהרגע שבו המערכת המשפטית תאלץ להתחיל להתעסק עם הנושא.
להנאת הסקרנים 300266
לפי זה מסתבר שבאמת אלוני היא חנטרישית ש"עושה פרובוקציות שלא טובות לכלום". אני לא מבינה על מה היתה כל המהומה הזו וגם המערכת יצאה רע ומסריחה מחסר פירגון וקולגיאליות לאיילת. אם התגובה ההיא של איילת הוסרה, צריך למחוק 3/4 התגובות באייל שמכפישות על ימין ועל שמאל. מזל שהאלוני הזו לא נבחרה לשום תפקיד ציבורי בגלל שהיא לא מסוגלת לסבול ביקורת לגיטימית שבלגיטימית ועל כל פיספס מתעלקת על אתר חלשלוש כמו האייל. לאייל אין משאבים להילחם בכל מטרידה שמחפשת 5 דקות תהילה ומסתבר שהאייל וחברי המערכת הם גם חלשי אופי.

חבל מאד.

אני גם מצטערת שהמערכת חושבת שרק מציצנים ומי שמכור לצהובונים מתעניין בסיפור הזה. "להנאת הסקרנים" זה כותרת קצת מתנשאת, וגם נסיון להתנער מחוסר הכבוד בו נהגתם באיילת, לפחות לפי מה שכתוב בבלוג שלינקקתם.
הבהרה חשובה 300267
את האשמה יש להטיח אך ורק בי ובערן טרומר, בעלי האתר, ולא בחברי המערכת.
הבהרה חשובה 300275
אז הנה אני מטיח: עד לקריאת הקישור שבתגובה 300262 לא ידעתי במה דברים אמורים. את ערן טרומר אינני מכיר, אותך, קצת יותר (בעיקר על סמך תגובותיך ומאמריך כאן באייל). איכזבת אותי. לא משהו בל יסלח, לא מה שיגרע משמעותית ולאורך זמן מהערכתי אליך, אבל בכל זאת - יכולת(ם) לנהוג אחרת.
300297
(באמת שתכננתי להפנות את זה לטל באימייל, אבל אם כולם יכולים ללכלך בחוץ, אין סיבה שאני לא אפרגן באותו האופן)
עד לקריאת הקישור שבאותה התגובה, לא ידעתי במה דברים אמורים.
את האמת? נראה לי שחוץ מהעובדה שהגברת המדוברת* קצת (קצת?!) הגזימה,אף אחד כאן לא התנהג באופן גועלי יתר על המידה.
עצם העובדה שאנשים מוכנים להקדיש מזמנם כדי שאני (ועוד שנייםשלושה אנשים זרים) יוכלו להנות מאתר ראוי לשמו בעברית, מעוררת את הערכתי הכנה. לצפות מהם שגם יתחילו לטפל בעניינים משפטים של מגיבים באתר, והרי איילת הגיבה כמגיבה מן השורה ולא כעורכת, זה מופרז בעיני. לצורך העניין, כמעט** ושקול לכך שאני אעלב אם מישהו יחליט לתבוע אותי לדין על אחת השטויות שכתבתי במהלך הארבע שנים האחרונות, ומערכת האייל לא תשלם לי עו"ד.

לא אוכזבתי מהמערכת, אולי מחלק מהמגיבים כן.
אבל בחייאת, אולי אפשר לפזר את ההפגנה?

*אלוני, לא איילת, כמובן.
**למה כמעט? כי את העוסקים במלאכה אני כמעט ולא מכירה על בסיס אישי, וכי אני יכולה להבין למה איילת נפגעה יותר לאור העובדה שהיא הייתה אחת מהם במשך תקופה לא קצרה.
כנ''ל 300502
כל הכבוד למערכת על האתר והעריכה, ואם היו מתחילים לחפש הוצאת דיבה בפירורי דברים כפי שהגברת הבלתי נכבדת ההיא ניסתה הרי כל פוליטיקאי ג'וניור היה חוטף תביעה אוטומטית
נושא התביעה על הוצאת דיבה במגזין אינטרנט עדיין לא נבחן בבתי המשפט, אך כפי שטל כתב - לא רצוי להעמיד זאת במבחן ללא תקציב מתאים

ומצד שני- כשתתחיל המגבית אני אהיה שם
הבהרה חשובה 300333
אני מצטרף לעלמה מעלי. לא ברור לי מדוע ולמה אתה מטיח, עם מעט הנתונים שיש.

זה מצב מעיק, מטופש ומעצבן עבור כל הצדדים, וחבל שהוא נגמר כך.
הבהרה חשובה 300337
אז יאללה, סולחה! חדש מסלטי סולחה, חומוס משאושה עם גרגירי מוס קנדי טחון, בתוספת של טחינה מיג'חנ...
ביס מהכובע 300346
בעקבות הבהרה שקיבלתי מטל בדוא"ל אני חוזר בי מההטחה (המסויגת) שבתגובה 300275
ביס מהכובע 300366
מגניב, נאשים כאן את טל ונקבל את הפרטים בדוא"ל?

הוא יצא די מגעיל מכל הסיפור הזה, מה עוד יש לו להסתיר?
ביס מהכובע 300404
אחד הדברים המעצבנים ביותר הוא האשמות מעורפלות שאי אפשר להתגונן מפניהן. מה לדעתך עשה טל לא נכון? מה היתה האלטרנטיבה שלדעתך הוא צריך היה לבחור?
ביס מהכובע 300576
די נשבר לי מכל הסיפור הזה. זוהי התגובה האחרונה שלי, אני מקווה, בנוגע לסיפור עם איילת.

לא אני פניתי אל דורון: דורון פנה אלי (בעקיפין; הייתי ב-CC במכתב שכתב לאחרים). הוא כתב שם שאכזבתי אותו "בנושא 'הסגרת' כתובתה של איילת: התגובה התפרסמה תחת שמה וכתובת הדוא"ל של איילת, ולשם היתה המערכת אמורה להפנות את הגברת הנכבדה."

ומה שעניתי לו בדואל (בעריכה קלה):

שלום דורון,

הבעיה היחידה היא שאינך רואה את כל התמונה, ואתה שופט על-סמך ידע חלקי.

התגובה אכן התפרסמה תחת שמה ודואלה של איילת, אבל רוני אלוני לא שמרה עותק שלהם, ובקשה אותם מאיתנו כדי ליצור קשר עם איילת (גם לאחר שהבהרנו לה שהתגובה הוסרה). אלוני אפילו לא זכרה נכונה את שמה של איילת, וחשבה ששמה הוא "יעקובסון".

איילת נתלתה בקש זה כדי להמנע מיצירת קשר עם אלוני. היא *סרבה לכך שנמסור לאלוני את הפרטים שהופיעו בתגובה*, או אפילו שנתקן אותה בדבר השם השגוי. אולי היא הניחה שאם אלוני לא תוכל ליצור איתה קשר, היא לא תוכל לתבוע אף אחד. אנחנו ידענו שאם נסרב להעביר לאלוני אמצעי ליצירת קשר, אנחנו רק מגדילים את הסיכוי לתביעה נגדנו ישירות. הסיכוי לתביעה כזו היה גדול גם כך, מסיבות שאפרט בעוד רגע.

חשוב להדגיש כי במקרה של תביעה כזו, איילת היתה רשומה כצד בתביעה שהפרטים המדויקים עליו אינם ידועים, ואנו היינו מחוייבים למסור את כל שידוע לנו על איילת, כולל פרטים הרבה יותר מהותיים כגון כתובת, טלפון וכיוצ"ב. שלא לדבר על האפשרות הפשוטה להשאיר שאלה באתר לגבי "איילת יעקובסון" – כמה זמן אתה חושב שהיה נדרש לה לקבל את השם הנכון, ומידע רב נוסף?

נדרש הרבה שכנוע (הרבה יותר מדי שכנוע) כדי להבהיר לאיילת שההתחבאות מאחרי סינור המערכת לא תחסוך ממנה פגיעה במקרה של תביעה, אבל מצד שני נדמה כי הדרך היחידה למניעת תביעה כזו היא קשר ישיר בין שתי הגברות. או-אז הסכימה איילת שנמסור לאלוני כתובת הוטמייל שלה, והאפיזודה הסתיימה.

חשוב להדגיש כי לאורך כל הדרך פעלנו תחת לחץ אדיר, בשל טעות בסיסית של איילת: כשהתקבלה הפנייה הראשונה של אלוני, איילת החליטה, על-דעת עצמה, להתעלם ממנה. זאת, למרות שהיתה חברת מערכת, וידעה בפירוש שכל מה שקשור לשאלות משפטיות, קלות ככבדות, מטופל על-ידי ועל-ידי ערן. בהתעלמותה, גרמה לכך שכשהגיעה הפניה למערכת, היתה זו למעשה פניה שניה, אחרי שהתעלמנו מהראשונה במשך שנה (!). "התעלמנו", ברבים, משום שאיילת היתה חלק מהמערכת וניתן היה לטעון כי טכנית, הפנייה היתה פנייה למערכת (את מערכת המשפט באמת שלא יעניין צבע התגובה). חוק לשון הרע דורש תגובה מיידית, והתעלמות של שנה לא בדיוק נחשבת לפעולה תקינה, בלשון המעטה. חששנו כי העיכוב הזה לבדו הוא עילה לתביעה נגד המערכת. אם היתה מפנה אלינו את הדואל המקורי, סביר שכל הסיפור היה נגמר אחרת.

- טל
ביס מהכובע 300629
שקלתם את האפשרות שאם שיניתם את התגובה המקורית, ולגברת סדר אלפאבתי אין עותק שלה, אז עד שהמערכת המשפטית תזיז את התחת, לא יישאר ברשת שום איזכור של התגובה הנ"ל (כולל הcache של גוגל) ? במקרה כזה התביעה הייתה נשענת על עדויות של אותם "כל הזמן אומרים לי" של הגברת הלא מבריקה במיוחד, מה שנשמע לי קצת כמו כרעי תרנוגלת.
ביס מהכובע 300637
לא רק תביעת דיבה, אתה גם רוצה לסבך אותנו בעדות שקר ושיבוש חקירה? יש לך עוד הצעות פרודוקטיביות?
ביס מהכובע 300650
לא לזה התכוונתי בדיוק, אבל לא יכול להיות שהיא הייתה יורדת מהעניין אם לא היה נותר איזכור מקוון של הטקסט הרלוונטי ? לא התכוונתי שתשקרו, אבל זה היה הופך את הסיפור להרבה יותר קטנוני ומגוחך.

מצד שני אם תגידו שזה הימור, שהסיכויים שלו לא נראים כ"כ טובים, אני גם אבין.
ביס מהכובע 300652
על אף שסיפור הסכסוך עם איילת נשאר בעיניי מסתורי לחלוטין (הרי לכאורה נאמר שהיא הסכימה למהלכי המערכת. אם כך מדוע פרשה? ומדוע בצינה כזאת משני הצדדים?) - שיקולי המערכת להורדת תגובתה נראים לי מובנים ביותר, ואני ודאי הייתי פועלת באותו אופן.
ביס מהכובע 300668
על אף שקשה לי להתווכח בנושא שיקולי המערכת להורדת התגובה, נרשם כאן ציון דרך בקורות ההיסטוריה של הפיכת האינטרנט הישראלי לפרבדה.
ביס מהכובע 300672
יש הצעות אופרטיביות?
ביס מהכובע 300675
לא.
ביס מהכובע 300772
הא.
הבהרה חשובה 300291
ובעוד חברי מערכת שהיו פעילים אז, והיו שותפים (ולו בהתייעצות) בהחלטה, ובכללם אני.
הבהרה חשובה 300296
וגם אני.
הבהרה חשובה 300305
אם כך באמת לא ברור למה היה צורך להסתיר את כל העניין ולמה אחרי קריאת מאות תגובות עדיין לא הצלחתי להבין על מה מדובר עד בואו של הקישור הזה‏1.

כל הזמן נכתב פה כאילו פירוט נוסף בנושא ייפגע באיילת, והפרסום הנ"ל גורם לטענה הזו להראות קצת...לא אמינה.

לא ברור האם הסיבה היתה שאנשים מסויימים התביישו במעשייהם או לחילופין שהיה פה חשש כלשהו להמשך קיומו של האתר בעקבות פחד של המשתתפים לכתוב בו בחופשיות בעתיד.

________
הבהרה חשובה 300311
לדעתי זו הצגה מעוותת של הדברים. טל כתב בתגובה 299861:
"אנא קח בחשבון כי חוסר הנעימות בדבר היה דו-כיווני, ופתיחת תיבת-פנדורה זו באופן ציבורי *עשויה* לפגוע באיילת. אני אישית לא מעונין בכך, משום שאין לי דבר להרוויח מפרסום מעין זה או מפגיעה באיילת. כמדומני שגם איילת לא תרוויח דבר מהפרסום. כולנו יכולים רק להפסיד, אבל ההחלטה בידיכם."

(ההדגשה שלי)

מישהו הרוויח מהפרסום הזה? איילת? טל? מישהו אחר מהמערכת?
כל תיבת הפנדורה הזו הועילה למישהו? האייל הפך להיות מקום טוב יותר ומעניין יותר לקרוא?

עם זאת, חשוב לקרוא שם גם את סעיפים ב ו-ג. זה באמת מתחיל להמאס להגן על המוניטין שלך ממי שאין לו מוניטין להגן עליו. הוגן זה בטח לא.
להנאת הסקרנים 300378
בדיוק אתמול צפיתי ב"משפחת סופר-על" בדי.וי.די.. מותר לשאול למה את מאשימה אותנו בהיותנו "חלשי אופי"? אנחנו אנשים שתורמים מזמנם וממרצם כדי להקים אתר שיאפשר שיח חופשי לכל. אנחנו לא מקבלים שום תגמול - להפך, תחזוקת האתר עולה כסף. באה מישהי ומאיימת לתבוע אותנו, ולתדהמתנו, מסתבר שהיא יכולה לעשות את זה, ואפילו לזכות. אנחנו לא רוצים שהתחביב שלנו יהפוך פתאום לעול כלכלי שירסק אותנו. חלק מחברי המערכת הם בעלי משפחות. נראה לך הגיוני שמשפחה תתרסק כלכלית בגלל תביעה כנגד האייל?
להאשים אותנו בחולשת אופי זה זלזול בכל ההשקעה שלנו, זה, למעשה, לירוק לנו בפרצוף.
להנאת הסקרנים 300456
דובי, נדמה שאתה מטה את הטענות נגד המערכת לכיוון שקל לך להתגונן בפניו. אני חייב להגיד שבפרשה זו יש לפחות 2 עניינים שהתנהגותכם בם לכל הפחות ראוייה להסבר.
א. דוקא מכיוון שאני אישית התרשמתי שהעורכת לשעבר היתה אישיות לא קלה ודוקא בגלל הרקורד המצויין שיש למערכת האייל, דוקא הם נותנים משקל כבד במיוחד להאשמות המרומזות שלכם כלפיה (ובתגובתך זו, כבר לא כל כך מרומזות) ונותנות להן ניחוח כבד של איומים. נניח שהמידע שהיא מסרה לא היה מדוייק ונניח שהיה כאן זדון, איזו התנהגות של המערכת יכלה לחלץ אותה מלשאת באחריות משפטית? גם אם הייתם מוסרים את העורכת אסורה בנחושתיים לידי התובעת, עדיין היו לתובעת כל הסיבות לתבוע את כולכם לדין. הדבר המתבקש היה שתסירו את התגובה, תעמידו דברים על דיוקם ותתנצלו. כך לא הייתם נכנסים למעגל של סחיטה ואיומים היוצר את הרושם שלכם עצמכם יש מה להסתיר? מה אכפת לכם שהעורכת לשעבר תפרסם עכשיו מה שהיא רוצה? מדוע אתם צריכים לאיים עליה שיש לכם עוד מה לגלות?
הכניעה שלכם לדרישות התובעת שתמלאו את תפקידה של המשטרה, היתה מיותרת. הייתם צריכים לשלוח אותה להגיש תלונה במשטרה ובכך לוודא לכל הפחות שהעניין רציני ולא תעלול פרסום, שכן התלונה על פניה לא רצינית.
ב. מכל תגובותיכם בנושא, עולה ריח כבד של חוסר אימון גמור במערכת המשפטית. האם אתם יודעים שכל השופטים היושבים בדין הם כסילים שאינם מבחינים בתלונה במשקל נוצה? בכל מה שנאמר על המתלוננת גם אם כולו לא נכון ונכתב לא בתום לב, אין שום צל של כתם פלילי או אשמה מכל סוג שהוא. נניח שהייתי מאשים אותך שבמקום לערוך ולשמור על האייל אתה בשבתות הולך לשחק כדורגל, היית תובע אותי לדין? האם אתם סבורים שהשופטים כל כך מטופשים שהם מצפים מכל אדם ואפילו עורך בביטאון אינטרנטי שיערוך תחקיר מקיף מגובה ביעוץ משפטי לפני כל טענה שהוא מפרסם נגד מישהו? האם שופטי ישראל לא שמעו על חופש העיתונות? אני מפנה אותך להפנייה המצויינת בתגובה 300282 המתלוננת עצמה בעיתון אינטרנט מן הסתם לא פחות נפוץ מן האייל, מסתבכת בלפחות עשר תביעות דיבה והוצאת לשון הרע בלי כל חשש ואח"כ מתלוננת על הטענות החלביות באייל. נראה שהיעוץ המשפטי שאתם מקבלים מסתפק בלהפחיד ולאיים עליכם בשלילת מטה לחמכם. אם מערכת המשפט היא כזו חלמאית וקפקאית, עדיף לכם לנעול את שערי האייל כבר עכשיו ולרדת למחתרת.
להנאת הסקרנים 300461
אנשים רוצים להקים מגזין אלקטרוני, לא להתעסק עם שוטרים וגנבים. בהתאם, הם מחקו הודעה שהיתה עלולה לגרום להם צרות מהסוג שאף אדם נורמלי לא מבקש לעצמו, וזאת בתאום עם כותבת ההודעה.

כל העניין היה אמור להסתיים שם, עם או בלי טריקת דלת של הגב' בועזסון בהתאם למידת הפגיעה שהיא הרגישה. מה שהתפתח לאחר מכן לא שייך להתנהלות המערכת אלא לתגובות של כמה קוראים שהתייחסו לעזיבתה של איילת ולתגובת נגד של בעלה. אני לא מוצא שום סיבה לטרוניות שלך, אלא אם כן *אתה* מוכן לשאת בטרחה ובהפסד הכספי האפשרי כתוצאה מתביעה משפטית. אני בטוח שבמקרה זה, מגובה בערבות בנקאית מתאימה, המערכת תנקוט קו הרבה יותר אמיץ.

אגב, המערכת לא טענה שהמידע של גב' בועזסון אינו מדוייק, אלא שבמצב המשפטי הקיים *אפילו אם העובדות נכונות* התובעת עלולה לזכות במשפט!

_______________
מה נכנס בי שאני מגן על כל מה שזז כאן, אינני יודע.
להנאת הסקרנים 300464
אולי אתה מתרכך לעת זקנה ?

(תזכורת לעצמי: להשתמש בפרוקסי כשאני מתעמר בשוטה הזקן).
The first thing we do, let's kill all the lawyers (Henry VI) 300463
א. תגובה 300311
ב. אתה מפספס את הנקודה הזו ולא בפעם הראשונה. אין כאן חוסר אמון במערכת המשפט אלא תסכול מהיכולת של מישהו נחוש בדעתו לגרום נזק על ידי ניצול המערכת המשפטית. כולנו אנשים עסוקים גם ככה, האם עלינו לפנות מזמננו כדי להתפנות ולהופיע בבית משפט כדי להגן על עצמנו מטענות דיבה? מי יממן את התשלום לעורכי דין? מה יקרה אם המשטרה או בית המשפט יבקשו להחרים את השרת עליו יושב אתר האייל הקורא (ואתרים אחרים) - מי ישא בכל הנזק הזה?

קל להשמיע את הטענות הללו מעמדה של מי שאין לו מה להפסיד. הרבה יותר קשה להגן עליהן כאשר יש לך באמת מה להפסיד.
Post Mortem 300654
בוא לרגע נתעלם מכל השתלשלות העניינים ונבחן רק את המאזן הסופי:
1) מערכת האייל הניחה לפוליטיקאית עירונית במשקל נוצה לאיים עליה ולהפוך אותה לתחליף משטרה שתפקידה לסייע לפוליטיקאית לאתר את מי שפרסם את האמת עליה (שום אדם בעל תבונה נורמלית לא היה סבור שזה תפקידכם ולא חשוב מה הייעוץ המשפטי אמר לכם).
2) הסרתם תגובה שידעתם שהיא אמת לאמיתה.
2) כל מגיב שירצה להתבטא בחריפות נגד פוליטיקאים קצת יותר כבדים מ"רוני ושמחי" יחשוב פעמיים בטרם יעשה זאת מבימת האייל.

ללא תלות בנסיבות שהביאו למצב הזה, ברור לי שהתוצאות הללו נראות רע גם לכם. לכן השאלה היא בעצם כיצד הגעתם אליהן:
ראשית, טוב עשה טל שהבהיר בתגובה 300576 את כל השתלשלות העניין ובכך מנע את המשך המצב הקודם שבו שתיקתכם יצרה את הרושם (1) שאיילת עשתה דברים איומים ונוראים ו-(2) שגם לכם יש עדיין מה להסתיר. מה שהתברר הוא שאיילת פעלה בדיוק מאותם מניעים שהפעילו אתכם: הרצון לחמוק בכל דרך מעימות ומתשלום מחיר כלשהו על עמדה שנקטה (בזבוז זמן, טרדה ואי נעימות). לדעתי בדיוק הרצון הזה של כולכם הוא שהביא לתוצאות הלא כל כך נעימות.
שאלת האמון במערכת המשפטית, לא היתה אלא שאלה רטורית. גם לי ברור שהמערכת פגומה גם בכך שאינה טורחת למנוע את המצב בו "מישהו נחוש בדעתו יכול לגרום נזק על ידי ניצול המערכת". אלא שבמקרה זה, להיטותכם להמנע מחיכוך, הסתירה מכם את העובדה שבמקרה זה הסיכוי שהתובעת תשליך את ילדיכם לרחוב היה רחוק מאוד מאוד.
החיים מלמדים שמי שבצורה עקבית נכנע ומפייס כל מי שמאיים עליו, סופו שהוא הופך לאסקופה נדרסת ופרה חולבת. יתכן שתצליחו להתמיד בדרך זו לכל אורך חייכם, כפי שעושים רבים מבני מעמדכם, ולהמשיך לחמוק בין הטיפות. המחיר שתשלמו יהיה בצורה שאחרים ואתם עצמכם תראו את עצמכם. גם הישגיכם לא יוכלו להתרומם מעל גבכם הכפוף.
באשר לטענתך "קל להשמיע את הטענות הללו מעמדה של מי שאין לו מה להפסיד. הרבה יותר קשה להגן עליהן כאשר יש לך באמת מה להפסיד.": ראשית, אין לי שום טענות אליכם. אני מנסה לתת עצה. טובה בעיניך? תיקחנה לתשומת ליבך. אינה טובה? תתעלם ממנה. שנית, כל אחד יכול להבין שאתם חרדים להגן על רכושכם וזמנכם, אבל תן לי לגלות לך, ככל שהזמן יחלוף יהיה לכם יותר על מה להגן ולא פחות (משפחה, ילדים, מקום עבודה, רכוש, פרטיות). כ"א שכותב באתר שלכם, גם נתון בידיכם במידת מה ולוקח סיכון כלשהו. הוא נותן בידכם את הכוח לפגוע בו. אני חושב שזה נותן לו לפחות את הזכות להביע דיעה.
אין כאן מקרה של "אל תשפוט אדם, עד שתגיע למקומו", מפני שכולנו עומדים במקום הזה לא פעם ולא פעמיים וכמעט כולנו כבר זכינו להתקפל בפני אלימות או איומים. כדאי מידי פעם גם לעצור ולחשוב על המחיר שאנו משלמים על כך.
Post Mortem 300659
כל דבריך כאן נשמעים משכנעים פחות או יותר. אבל מה שחסר בהם הוא איזה שהיא עצה קונסטרוקטיבית במצב הנוכחי. ובהיעדרה של עצה כזאת, כל התגובה הארוכה והמושקעת הזו נראית לי די מיותרת. חבל.
Post Mortem 300661
לגבי המצב הנוכחי - הרי זה פוסט מורטם.
אולי עצה לפעם הבאה - לא למהר כל כך להתכופף.
Post Mortem 300845
השאלה היא האם באמת במצב הנוכחי מדובר רק בפוסט מורטם. לי נראה שהיה כאן איזה משבר, או לפחות משברון, שניתן ורצוי ללמוד ממנו משהו - ולא רק לעניין הנקודתי של תביעות משפטיות אפשריות.
Post Mortem 2 300660
בסופו של דבר, לו בעת הפנייה הראשונה, כל המערכת היתה מגלה קצת יותר נחישות, מסרבת למחוק את התגובה ומציעה למתלוננת לפרסם את תגובתה באותו מקום או במקום טוב ממנו, כל המדמנה הזו היתה נמנעת. (ומעבר לכבוד המוגבל שאני רוחש לכבוד היועץ המשפטי וכבוד העו''ד וכבוד בית המשפט קמא, כדאי לזכור שאם משמעות החוק היתה רק יישום אוטומטי של כל דקדוקי העניות, תקנות ההבל וההפשטות המשפטיות העקרות בספרי החוקים, לא היה צורך בשופטים. היה אפשר להסתפק בפקידי משרד הפנים או הרישוי).
Post Mortem 2 300662
הספקולציה שלך היא עדיין בגדר ספקולציה והקביעה שלך כי ''כל המדמנה הזו היתה נמנעת'' היא משאלת לב. אין לדעת כיצד העניינים היו מתגלגלים לו התגובה הנ''ל לא נמחקה. ראה מקרה איציק סודרי מש''ס שתבע את אתר ''הייד פארק'' (ושם מדובר על תגובה של משתמש מהשורה שאינו חבר מערכת) - לפי מה שהלמו כתב בבלוג של גדי, עלויות התביעה הן מה שהובילו את בעלי האתר למכור אותו ל''חבר'ה''.

אני מעריך את הרצון הטוב שלך והשאיפה ללחום את מלחמת חופש הביטוי, אבל החשש כאן הוא אמיתי, ואנחנו לא מעוניינים להיות שפני הניסיון של העמדת חופש הביטוי באינטרנט העברי למבחן בית המשפט. אני חושב שזה ''גדול'' עלינו.
קול קורא 300679
אני חושב שזה עצוב מאד.

השיקולים שלכם מובנים לי בהחלט, ויש להניח שלו הייתי בנעליים שלכם הייתי פועל בצורה דומה. מצד שני, זה מקרה קלאסי של צנזורה באמצעות הפחדה, ואם היא פועלת במקרה האנמי-עד-גיחוך של גב' חיפוש אלפביתי, המשמעות היא שיש כאן איום אמיתי על חופש הדיבור, אם יסולח לי השימוש במלים מפוצצות.

מה אפשר לעשות? הנה רעיון קטן: יש לאייל כמה מאות קוראים, ואם אחוז מסויים מהם יהיה מוכן לערוב לכם על השתתפות בדמי הגנה משפטית, אם וכאשר תידרש, ודאי תרגישו קצת פחות חשופים ותוכלו להפגין עמידה קצת יותר גאה על העקרונות של כולנו. ברור שיש בכך משום הבעת אמון בשיקולי המערכת, ואני חושב שאת האמון הזה הרווחתם ביושר.

הח"מ התנדב כבר להיות הראשון, והמערכת (או חלק מחבריה) יודעת מה הסכום שאני מוכן לסכן לצורך זה. אני קורא בזאת לאיילים שאיכפת להם להצטרף אלי. אם מאה קוראים יהיו מוכנים לסכן 100 ש"ח (תוחלת הנזק, להערכתי היא לא יותר משקל לאדם), יש לנו עשרת אלפי שקלים שהם סכום לא מבוטל.
קול קורא 300682
Count me in
קול קורא 300687
גם אני בפנים
קול קורא 300689
מצויין. אני מקוה שאתה ודורון הודעתם על זה למערכת, ואולי בעוד זמן מה היא תפרסם ברבים את הסכום הכללי.

(שרי מון שרי, זה המקום שלך לעשות משהו מועיל ולזכות אגב כך לרוח יותר אוהדת בתגובות. אפילו י. אורן יתרכך אם ישמע על מליון ש''ח שהקצבת לעניין)
קול קורא 300724
אני מוכן לכתוב עליה תגובות אוהדות גם אם היא תקצה מאה ש''ח לעניין (וגם אני בפנים).
קול קורא 300878
אתם יכולים לבנות גם על 2 הסנט שלי...
קול קורא 301076
כנ''ל
קול קורא 300727
אחלה רעיון. מצטרף.
גמאניגמאני 300739
גמאניגמאני 300744
יפה.

ומי האישה הראשונה שתרים את הכפפה‏1? ואיפה הקול החרדי? והמגזר? הייתי גם מצפה שיתפתח כאן מאבק חריף בין התש"חים לצעצועיסטים, ונדע אחת ולתמיד מי משני המחנות האלה באמת מחוייב לחופש הדיבור.
______________
[]1- אני יודע, דורות רבים הן היו רגילות לשמוט את הכפפה, לא להרים אותה.
גמאניגמאני 300770
אתה מגוייס לשירותרום הבא...
גמאניגמאני 300774
האם כותרת ההודעה מחייבת אותך?
גמאניגמאני 300889
בעקבות תגובה 300679 שלחתי מכתב ברוח זו למערכת, עוד לפני שידעתי שצריך לדווח עליו כאן...
גמאניגמאני 300902
כמובן אין *צורך* לדווח, אבל יש סיכוי מסויים שאנשים ישאבו עידוד מכך שכמה וכמה אנשים התגייסו למאמץ ויקפצו אף הם על עגלת ההצלחה.

וכמובן אפשר לענות על זה שעם עליית מפלס ההתגייסות הפומבית נוח יותר לאחרים להניח שיש כבר מספיק פראיירים שעשו את העבודה עבורם, והם פטורים.

המסקנה היא, אם כן, שכנראה מחצית האנשים שמסכימים לתרום הודיעו על כך בפומבי, מה שאומר שעד כה נענו לאתגר כעשרים איש.

עוד שמונים ואנחנו מסודרים.
גמאניגמאני 300918
עוד 79.
גמאניגמאני 300925
500
גמאניגמאני 300927
?
גמאניגמאני 300929
טעות ביחידות, סליחה. חשבתי שהתגובה שלך היתה בש''ח (אכן לא מאוד הגיוני. קראתי רק ברפרוף את הפתיל...)
גמאניגמאני 300931
כן גם אני עוד לא עברתי על הכול. ובינתיים גיליתי שהמערכת דוחה כנראה את הרעיון, לפחות לכרגע.

עוד משהו- דחיפה לחקיקה בנושא יכולה ללכת לשני הכיוונים, כלומר זה יכול להביא להגנה על חופש הביטוי, אבל גם להגבלות.
[לא שזה בהכרח דבר רע- צריך הרי גם להגן על אנשים מהטחת בוץ לא צודקת].

ולסיום, ובלי שום קשר, פשוט אם אתה כבר כאן... אתה מכיר את משחק הסודוקו? ואם כן, האם אמור להיות לו יותר מפתרון אחד?
גמאניגמאני 300948
את מתכוונת לזה?

לא הכרתי, אבל לפי מה שכתוב כאן זה לא משחק אחד אלא משפחה של חידות הנבדלות בתנאי ההתחלה (המספרים שכבר ממולאים בלוח). קל למצוא תנאי התחלה עבורם אין פתרון בכלל, וכאלה עבורם יש הרבה יותר מפתרון אחד.
גמאניגמאני 300949
תודה.
גמאניגמאני 301000
אם את מחפשת פרטים נוספים, לריבועים שמקיימים את הדרישות על הופעת כל מספר פעם אחת בכל שורה ועמודה קוראים "ריבועים לטיניים" (Latin squares); במשחק הזה נוסף התנאי שגם כל ריבוע קטן יכלול כל מספר פעם אחת.
ואם את כבר כאן 301086
מהו כוכב הלכת הזה שרואים בערב ב45 מעלות מהאופק המזרחי (החל מהשקיעה בערך)?
ואם את כבר כאן 301111
יופיטר, כך מוסרים לי.
[והמוסר מוסיף ושואל בקנאה איפה אתה גר שיש לך אופק מזרחי]
ואם את כבר כאן 301119
1) תודה!
2)לא צריך לראות את האופק כדי לדעת כמה מעלות מעליו נמצא משהו.
3) עוד שאלה: במשקפת 8X40 אפשר יהיה לראות את הירחים שלו?
ואם את כבר כאן 301157
טוב, עכשיו אין לי את מי לשאול, אבל אולי האתר של פטריק מור יעזור לך?

יש איפשהו באמצע על משקפות. [וחוץ מזה- איפה איזי כשצריכים אותו?!]
ואם את כבר כאן 301164
כן, את ארבעת הירחים של גלילאו.
ואם את כבר כאן 301166
תודה,אנסה בהמשך השבוע.
ואם את כבר כאן 301212
לנוחותך, הלילה יהיה ניתן לראות רק את קליסטו ממזרח לצדק, אבל מחר בלילה איו, אירופה וקליסטו יהיו ממזרח לצדק וגנימד ממערב.
דרך אגב, שבתאי נמצא במערב מיד אחרי השקיעה בקבוצת תאומים. את הטבעות ניתן לראות כמו שתי אוזניים קטנות, אבל לא במשקפת פשוטה.
ואם את כבר כאן 301218
יופי, דווקא האופק המערבי קצת יותר נקי עבורי, אבל כרגע יש לי רק את ה 8X40 .

לפני שנים רבות, היה לי טלסקופ עם חצובה וכאלה. כיוונתי אותו על צדק וגיליתי תגלית מפתיעה: הוא היה יותר מידי *בהיר*. רק לאחר ששמתי מסנן על העדשה הצלחתי להבחין בכתם הגדול של צדק ובפסים.
ואם את כבר כאן 301276
אי אפשר לפספס עם האתר הזה: http://www.heavens-above.com
  ואם את כבר כאן • ראובן
  גמאניגמאני • דובי קננגיסר
  גמאניגמאני • אסתי
  גמאניגמאני • דורון הגלילי
  גמאניגמאני • שוטה הכפר הגלובלי
  גמאניגמאני • ניצה
  גמאניגמאני • שוטה הכפר הגלובלי
  גמאניגמאני • ניצה
  גמאניגמאני • שוטה הכפר הגלובלי
  גמאניגמאני • ידידיה
  גמאניגמאני • ידידיה
  גמאניגמאני • שוטה הכפר הגלובלי
  גמאניגמאני • דורון הגלילי
  גמאניגמאני • שוטה הכפר הגלובלי
  גמאניגמאני • דורון הגלילי
  גמאניגמאני • עוזי ו.
  גמאניגמאני • לא חרדי ולא עורך-דין
  גמאניגמאני • האייל האלמוני
  גמאניגמאני • שוטה הכפר הגלובלי
  גמאניגמאני • לא חרדי ולא עורך-דין
  גמאניגמאני • דובי קננגיסר
  גמאניגמאני • דורון הגלילי
  גמאניגמאני • שוטה הכפר הגלובלי
  לשון הרע והאינטרנט • אפופידס
  גמאניגמאני • עוזי ו.
  גמאניגמאני • דובי קננגיסר
  גמאניגמאני • יעקב
  גמאניגמאני • דורון הגלילי
  פסיקה חדשה • עוזי ו.
  פסיקה חדשה • יובל נוב
  פסיקה חדשה • האייל האלמוני
  פסיקה חדשה • יעקב
  פסיקה חדשה • ערן בילינסקי
  פסיקה חדשה • ברקת
  פסיקה חדשה • האייל האלמוני
  פסיקה חדשה • יעקב
  פסיקה חדשה • אורי גוראל-גורביץ'
  פסיקה חדשה • יעקב
  פסיקה חדשה • אורי גוראל-גורביץ'
  פסיקה חדשה • ברקת
  פסיקה חדשה • יעקב
  פסיקה חדשה • סמיילי
  פרסום עצמי • שוטה הכפר הגלובלי
  פרסום עצמי • האייל האלמוני
  אכן, זאת היתה החשמנית • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן, זאת היתה החשמנית • ברקת
  אכן, זאת היתה החשמנית • דורון הגלילי
  תספרו גם אותי. • רודי וגנר
  מאזן האימה • רון בן-יעקב
  מאזן האימה • עומר
  מאזן האימה • שוטה הכפר הגלובלי
  מאזן האימה • רון בן-יעקב
  Surely you're joking, Mr. BJ • שוטה הכפר הגלובלי
  Surely you're joking, Mr. BJ • רון בן-יעקב
  Hold your checkbooks • טל כהן
  Hold your checkbooks • דובי קננגיסר
  Curb your checkbooks • אייל בעל קרניים
  Curb your checkbooks • ראובן
  Curb your checkbooks • אייל בעל קרניים
  Curb your checkbooks • אייל בעל קרניים
  Curb your checkbooks • טל כהן
  Curb your checkbooks • ראובן
  Curb your checkbooks • דורון הגלילי
  Curb your checkbooks • טל כהן
  Curb your checkbooks • אייל בעל קרניים
  Curb your checkbooks • אייל בעל קרניים
  Curb your checkbooks • טל כהן
  Curb your checkbooks • אייל בעל קרניים
  Curb your checkbooks • טל כהן
  Curb your checkbooks • אייל בעל קרניים
  Curb your checkbooks • טל כהן
  Curb your checkbooks • דורון הגלילי
  Curb your checkbooks • טל כהן
  Curb your checkbooks • easy
  קול קורא • האיש הרע
  קול קורא • דורון הגלילי
  קול קורא • האיש הרע
  קול קורא • שוטה הכפר הגלובלי
  רשע מה הוא אומר? מה ההתרמה הזו לכם... • אפופידס
  קול קורא • טל כהן
  קול קורא • עדי
  קול קורא • גרושו
  קול קורא • האייל היפאני
  קול קורא • אלמוני ממש' האילים התורמים
  גם אני • העלמה עפרונית
  גם אני • ערן בילינסקי
  גם אני • דורון הגלילי
  קול קורא • עוזי ו.
  קול קורא • האייל האלמוני
  קול קורא • יובל רבינוביץ
  ושאלת תם • שוקי שמאל
  ושאלת תם • האייל האלמוני
  ושאלת תם • שוקי שמאל
  ושאלת תם • האייל האלמוני
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ושאלת תם • יובל רבינוביץ
  ושאלת תם • אייל בעל קרניים
  ושאלת תם • האייל האלמוני
  ושאלת תם • שוקי שמאל
  ושאלת תם • דובי קננגיסר
  ושאלת תם • האייל האלמוני
  ושאלת תם • אייל בעל קרניים
  קול קורא • האייל האלמוני
  קול קורא • האייל האלמוני
  קול קורא • צב מעבדה
  Post Mortem 2 • האייל האלמוני
  להנאת הסקרנים • דובי קננגיסר
  להנאת הסקרנים • לא חרדי ולא עורך-דין
  להנאת הסקרנים • לא מגלה שם מחשש לתביעה
  להנאת הסקרנים • לא חרדי ולא עורך-דין
  שמחי בת ציון • שוקי שמאל
  שמחי בת ציון • לא חרדי ולא עורך-דין
  שמחי בת ציון • שוקי שמאל
  שמחי בת ציון • האייל האלמוני
  שמחי בת ציון • לא חרדי ולא עורך-דין
  שמחי בת ציון • שוטה הכפר הגלובלי
  שמחי בת ציון • האייל האלמוני
  שמחי בת ציון • האייל האלמוני
  שמחי בת ציון • לא חרדי ולא עורך-דין
  להנאת הסקרנים • אסתי
  מעניין למה? • שוטה הכפר הגלובלי
  להנאת הסקרנים • לא חרדי ולא עורך-דין
  להנאת הסקרנים • עוזי ו.
  להנאת הסקרנים • לא מגלה שם מחשש לתביעה
  להנאת הסקרנים • עוזי ו.
  להנאת הסקרנים • אלמוני ממשפחת האיילים הירושלמיים
  להנאת הסקרנים • דובי קננגיסר
  להנאת הסקרנים • ראובן
  להנאת הסקרנים • האייל האלמוני
  להנאת הסקרנים • הירנוט.
  להנאת הסקרנים • ראובן
  להנאת הסקרנים • עוזי ו.
  להנאת הסקרנים • הירנוט.
  להנאת הסקרנים • עדי סתיו
  להנאת הסקרנים • הירנוט
  להנאת הסקרנים • עדי סתיו
  להנאת הסקרנים • גלעד דנבום
  להנאת הסקרנים • ערן בילינסקי
  להנאת הסקרנים • לא חרדי ולא עורך-דין
  להנאת הסקרנים • ערן בילינסקי
  להנאת הסקרנים • לא חרדי ולא עורך-דין
  להנאת הסקרנים • שוטה הכפר הגלובלי
  חרמפפפ • שוטה הכפר הגלובלי
  להנאת הסקרנים • עומר
  להנאת הסקרנים • אלון עמית
  לא עו''ד • טל כהן
  לא עו''ד • עומר
  להנאת הסקרנים • הנמלה העמלה
  אם באיילים נפלה שלהבת. • דורון הגלילי
  אם באיילים נפלה שלהבת. • טל כהן
  אם באיילים נפלה שלהבת. • דורון הגלילי
  אם באיילים נפלה שלהבת. • easy
  תבע, איזי, תבע! • ראובן
  תבע, איזי, תבע! • easy
  אם באיילים נפלה שלהבת. • האייל האלמוני
  אם באיילים נפלה שלהבת. • דורון הגלילי
  בית המשפט: אין לחשוף זהות טוקבקיסטים שהשמיצו • דורון הגלילי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים