הפתרון קיים ממש מעבר לפינה 32839
מובן שסילבן שלום שמתכנן את המשך הקריירה הפוליטית שלו שמח לייצר כותרות בנוסח "ביטול הבחינה הפסיכומטרית.."

סך הכל, הוא לא ממש מתעניין בפתרון אמיתי, לפחות לא כזה שלא מייצר כותרות ענק ומחלוקות רעשניות.

ביטול הבחינה לא יעבור ללא תחליף מיידי שימצא על ידי האוניברסיטאות.

מתן הזדמנות לרכישת דעת הינו אינטרס ראשון במעלה של מדינת ישראל, צמצום הפערים החברתיים אף הוא בגדר אינטרס ישראלי מן המעלה הראשונה.

והפתרון, הזול מאוד, יש להקדים ולומר מצוי ממש מתחת לאף, הפיכת האוניברסיטה הפתוחה למכשיר לאומי למתן השכלה רחבת תפוצה גיאוגרפית בעלויות נמוכות להפליא לכל דורש.

עיקר ההצעה יכול שיהיה סבסוד כל קורסי ההכנה והרענון לקראת הלימודים באוניברסיטה הפתוחה על ידי המדינה. רבותי, המדובר בסכומים זעירים וזניחים לחלוטין.

וכיוון שאנו עוסקים גם בצורך להגביר את מוטיבציית השירות בצה"ל ובמערך המילואים, הרי שיש לתת סיבסוד מלא ליוצאי צבא, סיבסוד מלא למשרתים פעילים במערך המילואים, והנחות שונות לאחרים על פי מצב אקונומי- גיאוגרפי.

לימודי התואר עצמם, יסובסדו שוב על פי אותם קריטריונים ובתוספת החובה לציון מינימלי של 75 בכל מקצוע שנלמד. כך תובטח מוטיבצייה נוספת להשקעה בלימודים על מנת להשיג את המשך הלימודים הבאים בחינם.

תלמידים מצטיינים בעלי ממוצע 90 ומעלה לאחר שני קורסים ומעלה יזכו אף הם לסיבסוד מלא בתנאי של התחייבות לשנת שירות (בתשלום מלא) בהוראה במקומות שיוגדרו כבעלי עדיפות לאומית. בארה"ב זה פועל נפלא, ואין כל סיבה שזה לא יפעל מצוין גם אצלנו.

הלימודים במערך האוניברסיטה הפתוחה יתוגברו כולם במתכונת המועלת שם כבר כיום של "הנחייה מוגברת". כמו כן ניתן יהיה לחשוב על חלוקת קורסים עמוסים לשניים. פגיעה אקדמית אין כאן כלל וכלל.

הלימודים במתוכנת האמורה, הינם זולים לא רק במונחי תיפעול המערכת, אלא אף בכל המלווה ללימודים, אין צורך במעונות או בתשלום שכר דירה, הסטודנט יכול לעבוד במשרה מלאה או חלקית נוספת, חומר הלימוד נגיש, אין צורך בספרים נוספים בדרך כלל, שירותי לימוד ועזרה דרך הלווין, השאלת מחשבים וכו' הינה עניין זול מאוד יחסית לכל אלטרנטיבה אחרת.

כמו כן אין להסתפק בלימודיםפ אקדמיים בלבד, יש לאוניברסיטה הפתוחה מגוון הכשרות כגון טכנאים, הנדסאים, ועוד. הכל זמין נגיש זול ובעל רמה גבוהה מאוד של החומר הנלמד.

זהו פתרון אמיתי לחלוטין, נגיש, זול, מיידי להפעלה, מגשר רחוקים עם קרובים, ובעל משמעות חברתית יוצאת מגדר הרגיל.
הפתרון קיים ממש מעבר לפינה 32856
כבר היום כל אדם שרוצה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה, הדלת פתוחה בפניו, גם אם הוא גר באילת. הדבר הנוסף שאתה מציע זה סיבסוד מלא. אבל אז השאלה היא למה רק לאוניברסיטה הפתוחה, למה לא גם לאוניברסיטאות האחרות?
כלומר, הבעיה פה זה לא הכסף.
הפתרון קיים ממש מעבר לפינה 32859
מדבריך ניתן להבין שהינך תומך בסבסוד כל הלימודים האקדמיים באו"פ.
בהתחשב בכך שתקציב המדינה הוא מוגבל, האין זה הגיוני יותר לסבסד אותם מקצועות בהם יש מחסור בסטודנטים ובעלי חשיבות מדעית?
כך למשל, לא מזמן תיאר "הארץ" את המצב העגום של המחקר ההידרולוגי בארץ - ותיקים פורשים לגימלאות, ולמעשה אין סטודנטים שהולכים ללמוד מקצוע זה למרות שהוא חיוני לשמירה על משאבי המים בארץ.
זאת, בניגוד למשל למשפטים ואפילו מדעי המחשב, שאינם סובלים מחוסר ביקוש.
והערה נוספת: נראה לי שהרבה יותר קל לסיים תואר בזמן סביר באוניברסיטה מאשר באו"פ, שם אפשר למשוך את התואר על פני שנים רבות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים