הטעות האמיתית של השמאל 329272
בימים אלו כאשר אספסוף פלשתיני בוזז (או ליתר דיוק מנסה לבזוז) את עיי החורבות שהותירה ההתיישבות הישראלית ברצועה וכאשר שבאב מעלה באש את בתי הכנסת (או חלק מהם או אחד מהם או השד יודע מה), נראה לי שהטעות האמיתית של השמאל נחשפת לעין הכל.
שאלת מידת ההתנגדות של המתישבים לפינוי תישאר כנראה פתוחה. (להבנתי רובם ציפו לפינוי ולא התנגדו לו. ההתנגדות באה לרוב מקרב ה"מחזקים" מבחוץ והיתה יותר בבחינת "מחזה מוסר" מאשר התנגדות ממשית).
השאלה כלל לא היתה בעניין זכות המחאה של הימין האמוני, אלא בעניין זכויות היתר שהם מנכסים לעצמם בתוקף היוהרה האינפנטילית של היותם "מלח הארץ".
בגלל האופי שלבשה ההתנגדות והמחאה, צריך להבליט את השאלה האם זכות המחאה כוללת את זכות הביזוי של עובדי הציבור וכוחות החוק. ובצורה סמלית, האם שריפת דגל הלאום היא מחאה לגיטימית? רבים בשמאל יטענו שכן. דעתי שונה.
נראה שהעין העיוורת של השמאל מונחת דוקא על עניין אחר. עמדה אחרת ועקרונית יותר של חלק מן השמאל התגלתה כעורבא פרח.
רבים בשמאל הביעו התנגדות מעטה או רבה, ממשית או עיונית להתנתקות. על סמך הטיעון שהדרך הנכונה היתה לבצע את הפינוי מתוך הסכמות עם הרשות הפלשתינית ולא באופן חד-צדדי (ביילין, עוזי שביט ואחרים).
ארועי הימים האלו הוכיחו שהרשות אינה שולטת אפילו באנשיה שלה, ובאופן מעשי אין בידיה לתת לנו שום דבר שאנו יכולים להיות מעוניינים בו. המדיניות הנכונה בהמשך הסכסוך עם הפלשתינים היא די ברורה לעין. יש להמשיך בחיפוש האינטרסים של ישראל באופן חד-צדדי וללא התנייה בהסכמות ריקות מצד "מכובדים" פלשתיניים.
אפשר מטעמים טקטיים להגיע להסכמים עם הרשות, אבל אין לעשות שום ויתורים איסטרטגיים לטובתה. האיסטרטגיה צריכה לכלול את ההבנה שלישראל אין שום אינטרס עמוק בהמשך שלטון הרשות, כאשר ספק רב אם עליית החמאס/ג'יהאד לשלטון שם, תהיה בבחינת הרעת מצבה של ישראל. אולי להיפך.
כמו שתפיסת ההתיישבות בשליחות אלוהית הוצגה ככלי ריק, כך גם תפיסת פתרון הסכסוך ע"י הסכמים דו-צדדיים נוסח ז'נבה. כל ההסכמות וההבטחות שניתן להשיג מן הצד הפלשתיני אינן אלא המחאות ללא כיסוי. במובן הזה, אין עם מי ואין על מה לדבר.
חבל שהניצחון הגדול של התפיסה המדינית של שרון, באה בד בבד עם קץ שלטונו. אני רואה זאת לא כביטוי לכך שמדיניותו הוכחה כשגוייה, אלא כעונש על חוסר היושרה שלו ועל נכונותו להתייצב בראש ציבור שכפי הנראה הוא (שרון), לא מעריך במיוחד את יכולת הבנת המציאות שלו.
הטעות האמיתית של השמאל 329327
הרשות הפלסטינית פחות או יותר ''הבטיחה'' מראש שלא תגן על בתי הכנסת.
ולא ברור לי על מה יש להגן בחורבות שבעליהן הקודמים ממילא אינם יכולים או מתכוונים לחזור אליהן.
הטעות האמיתית של השמאל 329416
גם לי לא, אבל אם יגורשו הערבים שחיים ביפו וייאסר עליהם לשוב, אתה חושב שזה בסדר לתת להמונים לשרוף את חסן בק (ומבחינת הערבים?)
הטעות האמיתית של השמאל 329422
אני חושבת שלו גורשו הערבים מיפו, חס וחלילה, שריפת חסן בק הייתה כבר כסף קטן בעניין הזה.
הטעות האמיתית של השמאל 329425
"אילו היה המצב הפוך, היינו כמובן משאירים על כנו מסגד מנקר עיניים שהוקם בלבו של שטח ישראלי, תזכורת לכיבוש שמירר את חיינו. וגם היינו שמחים שחיילים פלשתינאים יקדמו את פנינו במולדת, יפשפשו בגופנו ויציקו לנו בשאלות." מכורים לכיבוש, עקיבא אלדר, הארץ http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
הטעות האמיתית של השמאל 329428
מישהו טען שהיינו משאירים את המסגד על כנו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים