השלכות כלכליות 34761
מעבר להשתוללות שער הדולר, מה תהינה ההשלכות הכלכליות של האירוע?

אם מדובר, כפי שרבים חוששים, ב- WWIII, אין לדעת. אבל אם מדובר "רק" בפיגוע טרור + פעולת תגובה בקנה-מידה בינוני פלוס?

רבבת הרוגים, רבבות פצועים. ההוצאה של חברות הביטוח בארה"ב תהיה כבירה. אבל... ב-WTC שכנו משרדים ראשיים של כמה חברות ביטוח. מה עושה חברת ביטוח שכל שכבת ההנהלה שלה נהרגה?
השלכות כלכליות 34781
הכלכלה האמריקאית התנודדה בין ביצועים אנמיים של
0.2% צמיחה, לבין מיתון.

חברות שהשקיעו סכומי עתק בשנים האחרות בתשתיות
ובכח אדם קיצצו בצורה מסיבית את ההשקעות והחלו לפטר עובדים.
הציבור קיצץ את מסע הקניות שלו תוך שחיקה במדד האמון
בכלכלה.

הפיגוע יכול לפגוע ברמת הבטחון הכלכלי של הציבור שאולי יגדיל
את החסכון ,דבר טוב, אבל יקטין את הקניות דבר שיקטין
את רוחיות החברות ויכניס את המשק לסחרור.
אם הכלכלה האמריקאית תכנס למיתון סביר ששאר העולם יגרר
אחריה.

המדיניות הכלכלית של בוש גם היא מבוססת על מצגים לא ריאליים של הכלכלה, כמו אי הרצון להודות בשחיקת העודף התקציבי. הציבור לא עיוור והוא רואה את הפער בין נסיון ההרגעה המלאכותי של בוש לבין העובדה שהממשל לא יכול גם להחזיר כספים לציבור גם להשקיע בתוכניות גרנדוזיות וגם לא להגדיל את הגרעון או לקחת כסף מקופת הביטוח הלאומי.

כל זה לא מוסיף לרמת הביטחון של הציבור.

מרכז הסחר היה מרכז תשתיות עצום לחברות פיננסיות שעשרות אלפים עובדים שם בכל יום. צריך יהיה למצוא תחליף לזה או
לוותר על חלק מהביזנס שהיה שם.

הבנק המרכזי אמר שהוא מוכן לפמפם כסף לשוק כדי לתמוך בו, דבר שיכול אולי להגדיל את האינפלציה בטווח יותר ארוך. צופים גם שהבנק יקצץ פעם נוספת את הריבית ,הפגישה הבאה בתחילת אוקטובר אם כי אפשרי קיצוץ מוקדם יותר. אבל הריבית כבר נמוכה ומרווח המשחק
מצטמצם.

צריך גם לקחת בחשבון את ההשפעה על תיירות, אמצעי הבטחון הנוספים בטיסות על כמות הטיסות ועל רווחיות חברות התעופה ועוד.

בקיצור – שני קטרים יכולים להחזיר את הצמיחה – קניות של הציבור או השקעות של העסקים. הציבור אחראי לבערך 2/3 מהסכום אבל זה תלוי במצב רוחו ורמת התעסוקה שלו.

קשה לאמר את זה אבל ההתקפה הצליחה מעבר למשוער – כל מרכז הסחר נהרס ,כל המרכז הפיננסי של מנהטן והעולם משותק, לפחות זמנית. הכלכלה העולמית בסכנת איבוד אמון הציבור והרצון להכנס למיגננה כלכלית.
ומעל לכל – ערעור הבטחון האישי של אזרחי הערים הגדולות בארהב ואירופה – בלונדון פינו מבנים מרכזיים – ואובדן אלפי חיים.
השלכות כלכליות 34783
ניתוח מבריק ונכון.

ניתוח דומה ניתן ברשת הטלביזיה הגרמנית BR, אשר שוחחו עם מספר כלכלנים בינלאומים, אשר דווחו ברוח דומה.

השפעתה הכלכלית של קטסטרופה זו על אירופה הינה הרת אסון; בואו המיוחל של היורו, והצורך הדחוף לייצא על רקע הנהגת מטבע חדש זה אינם מבשרים טובות לאירופה.

המיתון הכלכלי בפתח.
השלכות כלכליות 34786
בוש נשא נאום קצר ואנמי לאומה. העובדה הברורה
שהוא קרה מהטלפרומטר והפרצוף המלאכותי שהוא
העלה לא הוסיפו להרגשת הביטחון אותה הוא ניסה להעביר.

בכל אופן, הוא אמר שלא תהייה אבחנה בין המבצעים לבין מי
שנותן להם סיוע או מחסה. מקורות בממשל אמרו שעכשיו משוכנעים
Confident שבין לאדן קשור ישירות לפיגוע. יש איזה דיווח מעיתון
ערבי שיוצא בלונדון על מידע שהוא קיבל לפני 3 שבועות מבין לאדן על
פיגוע מתוכנן.

כנראה שהממשל מאותת שאם אפגניסטן נותנת מקלט לבין לאדן היא
יכולה להיות מותקפת ולא רק קבוצת בין לאדן
השלכות כלכליות 35182
ביום שני הבורסה תיפתח למסחר. ביום שבת הקרוב כל החברות הפיננסיות ובדקו את כל המערכות ואת כל המערכות החילופיות שנבנו.
אגב, זוהי שעתם היפה-נוראה של החברות המספקות
שירותי Disaster Recovery או מהוות Hot Sites.

השאלה הגדולה היא מה יקרה במשך היום הראשון לאחר שהשוק היה סגור 4 ימים. אגב, תקנה של רשות ניירות הערך לא מאפשרת סגירת השווקים
ליותר משלשה ימים, זאת אחת הסיבות שאין באמריקה חגים, כולל סוף שבוע, שנמשכים יותר מ 3 ימים.

בכל אופן, המפתח הוא בהתנהגות המשקיעים המוסדיים, קרנות פנסיה וקרנות נאמנות ענקיות. ישנה גם מטרה לעודד את החברות הגדולות, אלו שנמצאות למשל ברשימת פורצ'ן 500 לקנות בחזרה את המניות שלהן במקרה של 'מוכרים בלבד' כדי למנוע נפילת מחירים. הממשלה הודיעה שתעמיד רזרבות כספיות לשם תמיכה.

באיגוד חברות הביטוח מעריכים שסך התשלומים יעלה על השיא הקודם בן 15 ביליון דולר שניקבע באחד ההוריקנים הקודמים. עדיין לא ברור באיזה סכום פצויים מדובר. צפויים גם הרבה מאבקים משפטיים בגלל האפשרות שחברות ביטוח ינסו לסווג את הפיגוע כפעולת מלחמה, לאור הכרזתו של בוש. כמעט כל הפוליסות כוללות פטור מפעולות מלחמה, אבל במעטות מאד יש פטור מפעולות טרור. דבר נוסף הוא שהחברות יכולות לטעון שהמטוסים שימשו כנשק מלחמתי או שחברות התעופה התרשלו בסידורי הביטחון. בכל מקרה ברור שתשלומי הביטוח לא יפצו על כל הנזקים הממשיים או אבדן הכנסות וכו 'והממשלה תשלים כנראה את ההפרש.
השלכות כלכליות 35194
לשם השוואה, הפעמים הקודמות בהן היתה הבורסה לני"ע בניו-יורק סגורה למשך ארבעה ימים או יותר היו עם פרוץ מלחה"ע הראשונה באמצע שנת 1914 (אז נפסק המסחר לארבעה וחצי חודשים), ופעם נוספת במרץ 1933 עם כניסת הנשיא רוזוולט לתפקידו (כעשרה ימי השבתה שהיו חלק מרגולציה שיזם רוזוולט לשיקום Wall Street לאחר תקופת השפל הגדול, אם אינני טועה).

עד כמה שהבנתי, מבין דיירי ה-WTC, חטף בנק ההשקעות מס' אחת בארה"ב, מורגן סטנלי (MSDW), את המכה הקשה ביותר. משרדי החברה שתפסו 25 קומות באחד מהמגדלים נמחקו לחלוטין בפיגוע, והנזק שנגרם מאובדן המידע בלבד הוא אסטרונומי. באופן מפתיע וממש בלתי מוסבר לאור הנוכחות המסיבית שלהם בבניין, סיפר מנכ"ל החברה אתמול שמתוך 3,700 איש שעבדו בבניין ישנם סה"כ פחות מ-‏40 עובדים נעדרים. לחברה אחרת, פיצג'רלד קנטור, שמשרדיה תפסו 4 קומות (קומה 101 ומעלה) ואכלסו כאלף עובדים, יש למעלה מ-‏700 עובדים נעדרים, וגם חברות אחרות בקומות הגבוהות דיווחו על שיעור נעדרים של למעלה מ-‏50 אחוז מכלל עובדיהן בבניין.
השלכות כלכליות 35197
לצערי, שני מכרים מפיצג'רלד קנטור נעדרים.
השלכות כלכליות 35199
אני מתקשה להאמין שמורגן-סטנלי איבדו מידע (מלבד זה שהיה בראשם של האנשים המעטים-רק-יחסית שלהם שנספו). האמנם כך?
השלכות כלכליות 35225
מורגן סטנלי נמצאים במצב טוב לטענתם מבחינת גיבוי המידע, אך לגבי כלל החברות עדיין מוקדם לקבוע. מצד אחד, שיחררו רוב החברות הודעות מרגיעות יחסית אם כי עמומות בחלקן לגבי מידת הנזק שנגרם להן, אך לפחות חלק מההצהרות הללו ניתן לייחס לרצונן העז של החברות הללו, שרובן ציבוריות, להקטין את הפגיעה הצפויה בערך מניותיהן. מצד שני, טען הסנאטור צ'רלס שומר מניו יורק כי שמע ממספר חברות ששכנו ב-WTC באופן לא רשמי שלמרות שכ-‏85% מהמידע שהיה מאוחסן באופן אלקטרוני היה מגובה באתרי גיבוי מרוחקים, אבדו כמויות עצומות של מידע שהיה קיים רק ע"ג ניירות (במיוחד מכתבים, חשבוניות, תיקים משפטיים ותיקים רפואיים). מידע כזה לא ניתן לשחזר בשום דרך ואת מידת הנזק שנגרם מאובדנו יקח זמן עד שאפשר יהיה להעריך.
השלכות כלכליות 35264
ל SEC רשות ניירות הערך האמריקת יש סידרה שלמה של תקנות הקובעות שכל חברה פיננסית חייבת להציג תוכנית ברורה של - Disaster Recovery גיבויים, שמירת נתונים כפולה או משולשת באתרים מרוחקים וכיוב ,ותוכנית Hot Sites היכולת לחזור לפעילות מלאה בפרק זמן מהיר באתרים חילופיים. לחברות המספקות שרותים אלה ישנם אתרים שונים ברחבי ארה"ב הכוללים כמובן את כל תשתיות המחשבים שמוחזקים במצב פעילות קבוע וגם תשתיות של שרותי משרד, החל מרשת טלפונים וכלה בשרותי קייטרינג .לחברות גדולות כמו מורגאן-סטנלי-דין-וויטר יש משרדים ברחבי מנהטן, ברוקלין,ניו ג'רסי ומדינות אחרות כך שהן יכולות להעביר עובדים ממקום למקום וגם לבצע גיבויים הדדיים בין אתרים שונים.

ה SEC מוודא, תחת איום בקנסות כבדים ואובדן יוקרה שמסכנת אובדן לקוחות, שכל חברה מבצעת ניסויים תקופתיים של מערכת הגיבויים, של מערך הפעילות החלופי ועוד. כל חברה מבצעת בדיקות ברמות שונות על יבש ועל רטוב - סימולציה של ניתוק מערכת החשמל למרכז המחשבים. ישנם גם סימולציות שנעשות בעת ובעונה אחת על כמה חברות או לעיתים רחוקות יותר, למשל לפני, Y2K כל הסטריט השתת ,בהדמייה כזו.

כמו כן, החוק האמריקאי קובע אחריות פלילית אישית של מנהלי חברות לביצועים כושלים של הפירמה או של המניה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים