הבחירות ושכר המינימום 376044
אחד הנושאים של מערכת הבחירות הזו היה, כמובן, שכר המינימום. וזה מתקשר ישירות ליום הבחירות עצמו, הנה כך:

חנויות רבות העדיפו להמשיך להעסיק עובדים גם תמורת שכר כפול, למרות שהמכירות היו גבוהות יותר ב-‏30% "בלבד" (ע"פ מה שזכור לי; אשמח לקבל הפנייה למספרים מדויקים).

כלומר, 30% מכירות מכסות עליה של 100% בשכר. מסקנה מתבקשת: עליה של 33% בשכר (מ-‏3500 ש"ח ל-‏4700 ש"ח) לא סביר שתוביל להפסדים, וזה עוד לפני שדיברנו על עליה במכירות כתוצאה מכוח קניה גדול יותר לחלק נרחב בעם.
הבחירות ושכר המינימום 376050
רגע, רגע - ההחלטה להעסיק עובדים באותו יום התקבלה לפני שהיה ידוע בכמה יגדלו המכירות. זה למעשה הימור (בטוח, אבל הימור) של המעסיקים. תנאי מזג אוויר קשים וכמובן פיגועים חו''ח היו יכולים להשפיע קשות על שיעור העלייה במכירות.
הבחירות ושכר המינימום 376057
בניכוי מזג אוויר ופיגועים, אני מניח שהיתה להם הערכה סבירה למדי בהתבסס על בחירות קודמות.
הבחירות ושכר המינימום 376054
השבתת חנות ביום עמוס יכולה לפגוע במוניטין.
הבחירות ושכר המינימום 376154
כמה מפעלים העדיפו להמשיך להעסיק עובדים ? כמה מפעלי טכסטיל ?
שינוי שכר המינימום חל על כולם, אין ספק ש90% ממקומות העבודה בארץ לא יפגעו, השאלה כמה אנשים אנחנו מוכנים שיפוטרו בגלל זה ?
הבחירות ושכר המינימום 376162
אני לא רואה איך הססמה הזו תופסת - הינה כמה דוגמאות בעייתיות:
בעסקים מסחריים קטנים (למשל חנויות) לא נמצאים כל המוכרים בו זמנית. הטיעון ש33% תוספת של מוכרים ישפר את כמות המכירות בצורה שתחזיר 100% שכר אין לה על מה להתבסס. בנוסף שרוב בעלי החנויות האילו אין להם יכולת לעשות מחקרי שוק ולחזות יחסי מכירות/סגל בחנות הג'ינסים שלהם. יותר סביר שהם יעבדו בניסוי וטעייה: יפטרו תחילה 33% מהעובדים, או יקצצו באחוזי משרה של כולם, ואח"כ יראו איך זה משפיע על המכירות.
בעסקים תעשיתיים בעלי סגל רב של עובדים בשכר מינימום , ז"א מפעל העופות או הטקסטיל בעיירה מוכת אבטלה, 33% הוצאות עובדים זה מה שאולי עושה את ההבדל לבעל הבית למחיר ההובלה ממפעל בירדן או סתם לסגור את העסק. ברור שמקרים כאלה יצטרכו תמיכת מדינה או הורדת מיסים סלקטיבית לענפים במצוקה - עוד בעייה.
בחברות המעסיקות הרבה עובדים בשכר מינימום ויכולות לגלגל את העלויות על הצרכן (ניקיון, הסעדה, תיירות) יעשו כך , אבל גם כאן יכולה להיות בעייה של פיטורים כי הענפים הללו תחרותיים מאוד ובעלי רווחים נמוכים יחסית למחזור.

בחברות מענפי הכימיה, חשמל , הייטק , בנקים - ההעלאה ישימה אבל גם כך אין שם יותר מדי עובדים בשכר מינימום.
הבחירות ושכר המינימום 376179
אתה משווה שני ממדים שונים. השכר יכול לעלות מ-‏4500 ש"ח ל-‏9000 ש"ח והמכירות, מ-‏500.000 ל-‏750.000 ש"ח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים