מנהגים ישנים 378423
הייתי היום במספרה, ועלעלתי בעיתון לספרים שהיה מונח שם. במדור "מנהרת הזמן" הוצגו תמונות של מספרות ישנות. בין השאר: תמונה מתחילת שנות החמישים של ספר, עולה ממרוקו, מספר נער באוהל במעברה. ברקע, במרחק שני מטר בערך, בתוך אותו האוהל: אם מניקה ילד. פניה (ושדה החלוץ, רק הפטמה מוסתרת ע"י הילד) אל הספר ואל המצלמה, באופן שנראה לכל הנוכחים, כך נדמה, טבעי ביותר.
מנהגים ישנים 378431
אל נא נשכח שבעבר, שיעור האמהות המיניקות היה גבוה במיוחד, (וכך גם רמתם השכלית של רבים. מחקרים רבים עוסקים בקשר בין הרמה השכלית והקוגניטיבית של אדם לבין מנהגי היניקה או אי יניקה שלו.)

עם הופעתם של תחליפי חלב האם למיניהם, שהתגלו בפיצוץ לכולנו כדבר מסוכן מאוד וקטלני (להלן עניין הרמדיה הצמחית..), אמהות החלו להניק פחות, וכך הדבר נהיה פחות ופחות שגור בעינינו.

כיום, במדינות שונות באירופה, שיעור המיניקות עלה לכ-‏90% ומעלה, כשהאחוז היה בשפל לפני מסע הפרסום וההסברה בעד הנקה.

כנראה שישראל פשוט לא מוכנה שיניקו לה מול הפנים, בהרעפה.
אם הדבר יהיה חלק ממסע לאומי לחזק את מוחם וגופם של הילודים, אני חושב שגם אני אסתכל על האם המיניקה ואזכר באשתי מיניקה את ילדינו, אתנצל ואומר "יום נעים".
מנהגים ישנים 378439
דיון 1995

האם אתה מכיר מחקרים שמצאו קשר בין משכל להנקה?
מנהגים ישנים 378464
מספיק לגגל breastfeeding + IQ .
מנהגים ישנים 378477
נראה לי שסקר באייל בשאלה ''עד איזה גיל היניקו אותך'' יכול לתת תמונה לא רעה.
מנהגים ישנים 378478
אפילו לגגל לא צריך, מספיק לכתוב שמספיק לגגל.
מנהגים ישנים 378481
כן, לא צריכים ללכת רחוק מדי בשביל למצוא.

מספיק לחפש בGoogle.com, כמו שאמרו אחרים, "Breastfeeding IQ", ותמצא מספר לא מבוטל של מחקרים, דעות, הצעות, השערות וכו'..

אפשר ללכת רחוק אף יותר ולמצוא בhttp://scholar.google.com מחקרים קצת יותר מפורטים, ופופולריים פחות אולי.

אני בעד לפתוח סקר שישאל את חברי הקהילה מספר שאלות כגון:
בין אילו גילאים ינקת; כמה פעמים ביום ינקת; וכו'...

אפשר לבדוק רק את השאלה הראשונה בשביל הרעיון, וכבר יעלו תוצאות די ברורות לדעתי...

אני מוכן להוביל את העניין אם יעזרו לי בעניין הטכני, כי כמו ששמתם לב אני חדש פה :) ונהנה...
מנהגים ישנים 378500
כמה פעמים ביום ינקת - לא מעיד על הרבה, מלבד אולי האסכולה הרפואית השלטת באותה תקופה לגבי הנקה. פעם היו ממליצים לתת לתינוק לאכול רק כל 3 שעות ולא פחות (גם אם הוא בוכה), היום ממליצים לתת כל כמה שרק ירצה, בהנחה שהוא מחובר לעצמו ולצו הטבע יותר מאתנו.

____________________
ברקת, שארבעה קניידעלך עסיסיים מככבים במפרט החוויות שלה להערב.
מנהגים ישנים 378504
במחקר הראשון שמופיע בלינק שלך נאמר שהקשר בין יניקה למשכל למעשה ניתן לרדוקציה לקשר בין גנטיקה למשכל. לא חידוש גדול.
מנהגים ישנים 378486
כמה תינוקות היו נפגעים בגלל תזונה לקויה של האם אם הוריהם לא היו מאכילים אותם "אבקת חלב"?

על האיכות של האבקה אפשר כמעט תמיד לסמוך. על חלב האם: לא תמיד.
מנהגים ישנים 378492
טענה זו אתה יכול להגיד על כל גורם: אפשר לומר שהגנים מהאם ומהאב בכלל משובשים, ונוצר פגם ומוּם מלכתחילה בתינוֹק; אפשר לומר שהאם אוהבת להפליג ביכטה בזמן שהיא בהריון, וקרינתם של מערכות המכ"מ והקשר גורמות פגיעות בעוּבּר..

אם ההנקה בעייתית, האם תשים לכך לב, וסביר שתפנה לרופא.
היום, כשכל יום מגלים חומרים תעשייתיים שאנו משתמשים בהם ביום-יום שהם קרצינוגנים, אני לא הייתי סומך מלכתחילה על חומרי תעשיה שיזינו את התינוק שלי.
אני מאמין שהאבולוציה (או אלוהים למי שרוצה) פיתחה אותנו ושאר יצורים בצורה זו בשביל שנשתמש בכלים (איברים) שניתנו לנו.

"A vast majority of mothers can and should breastfeed, just as vast majority of infants can and should be breastfed. Only under exceptional circumstances can a mother's milk be considered as unsuitable for her infant. For those few health situations where infants cannot, or should not, be breastfed, the choice of the best alternative is: expressed milk from the infant's own mother, breast milk from a healthy wet-nurse or a human-milk bank [...] Infants who are not breastfed, for whatever reason, should receive special attention from the health and social welfare system since they constitute a risk group." {World Health Organization, "Global strategy for infant and young child feeding," section "EXERCISING OTHER FEEDING OPTIONS" November 2001 - http://www.who.int/gb/ebwha/pdf_files/EB109/eeb10912... }

מנהגים ישנים 378495
תגובת מראה:

טענה זו אפשר להגיד על כל גורם: אפשר להגיד שהגנים מהאם ומהאב בכלל משובשים [וגו']

אם ההזנה בבקבוק בעייתית, ההורה ישים לב לכך‏1 וסביר שיפנה לרופא.

היום, כשכל יום מגלים שחומרים שאנו משתמשים בהם ביום־יום שהם קרציוגנים, הורה שפוי לא היה סומך על חומרי משק הבית שזינו את התינוק‏1 שלו.

אני לא סבור שהאלוהים/אבולוציה או השען העיוור פיתחה אותנו בצורה מושלמת. אני נוטה להשתמש במחשבים ולנסוע במכוניות. בטבע (ועד לפני מאתיים שנים) אחוזי השרידות של התינוקות היו נמוכים יחסית להיום. שלא לדבר על תינוקות שבמונחים של ימינו תזונתם הוזנחה.

איך את יודעת בוודאות שהתינוק שלך מקבל מספיק ויטמין B6, לדוגמה?

1 מנוסח בלשון זכר ומיועד לפגוע בנשים ובגברים במידה שווה.
מנהגים ישנים 378496
1. אחוזי השרידות של תינוקות היו נמוכים יחסית להיום גם לפני מאה שנה ואפילו לפני פחות שנים. אא"ט, אחוז השרידות נמצא בקו עליה (ההולך ומואט בעולם המודרני, מטבע הדברים) זה שנים רבות.

2. נדמה לי ש- Nur Eytan הוא גבר, תגובותיו כתובות בלשון זכר.

3. אישית, לא ברור לי מה משרתת, במקרה זה, תגובת מראה, ולאיזה צורך הנימה המתריסה.
מנהגים ישנים 378512
צדקת, בתעודת הזהות שלי כתוב שאני גבר.

בתגובה למראה המפגיעה שלך:
אני לא חושב שאם גוף האדם ומוחו פותחו בצורה האופטימלית (אפילו מושלמת..), היינו מסוגלים להשתמש במקלות, באבנים, באש המדורה, במתכות, במחשבים, במכוניות, בחשמל ובמכונות שונות...

יתר על כן, אינני חושב שמוח שאינו מתקדם כשלנו היה -ממציא- דברים אלו.

אל תשכח שהמחשב שאנו מכירים היום קיים כ20-30 שנה... (חלק יגידו יותר, חלק יגידו פחות..) אל תשכח שמכוניות קיימות כ130 שנה... מכשירים אלה מתבססים על עקרונות שאני היום יכול לקרוא להם בסיסיות ופשוטות. עד כדי כך התפתח מוחנו וגופנו, שאני יכול לקרוא למכונה המדהימה הזו - מחשב ומכונית - פשוטים..
מנהגים ישנים 378519
להגיד שמחשב הוא ''פשוט'' כי הוא מתבסס על ''עקרונות פשוטים'' זה כמו להגיד שתורת היחסות היא ''פשוטה'' כי היא מתבססת על שתי אקסיומות ''פשוטות'' (אפשר להחליף את ''תורת היחסות'' ב''תורת החבורות'' ואת ''שתי'' ב''ארבע'' כדי שאני אוכל גם לנמק).
מנהגים ישנים 378994
מדוע זה דומה?..

אני לא מוצא איך אפשר להשוות את הפשטות של פעולת מחשב לפשטות של תורת היחסות..
מנהגים ישנים 379398
אז שנעבור לתורת החבורות? האם לדעתך האקסיומות של חבורה הן פשוטות? לדעתי הן מאוד פשוטות, ובכל זאת חבורות יכולות להיות בעלות מבנה מאוד מורכב.
מנהגים ישנים 379581
אני חושב שאת הרעיון שהתכוונתי להעביר, העברתי, אך לא כולם הבינו אותו.
נסה להבין את הנקודה והעקרון, לא את הפרט הטפל..
מנהגים ישנים 379725
אני מבין את הנקודה (או לפחות חושב שאני מבין), אבל לא מסכים עם הטענה שלך. אני לא חושב שהעובדה שיש כיום מחשב ופעם לא היה מקורה באיזו התפתחות מוחית שלנו שבזכותה ''מחשב'' הוא דבר טבעי לכל בן אדם. אני חושב שמקורה בעבודה קשה של הרבה מאוד אנשים שהמציאו הרבה מאוד דברים שאינם פשוטים במיוחד, ולא מכך שהמוח שלנו הצליח להתפתח איכשהו כדי שיבין את הרעיון הבסיסי שעומד מאחורי מחשב.
מנהגים ישנים 379727
הבנתי.

הנקודה שלי הייתה שהמחשב, כמה מסובך או לא מסובך שיהיה, הוא דבר שהאדם המציא.

המחשב לא הומצא ולאחר מכן הבינו איך להשתמש בו, הרי זהו אסבורד..

לא אכין עוגה, ולאחר מכן אבין שניתן לאכול אותה..
ראשית ארצה אוכל, אחליט להכין עוגה, ואיך שתצא מהתנור - אוכל אותה, כמתוכנן.

לומר שעזרים, כגון מקל, מחשב, כפית, מזלג, סכין, גרזן, הם דברים שלא קשורים לגוף האדם (או הקוף), ושהם עדות לכך שגוף האדם אינו מושלם, לדעתי זו טעות. משום שבני האדם (או הקוף) הם אלה שהמציאו, ליטשו וייצרו את הדבר. כאילו האדם ילד את הדבר. הם לא באו מאין, אלא מרעיון של יצור בשר ודם, שמשתמש בהם כעת, לעתים כחלק בלתי נפרד ממנו (אדם שזקוק לטיפולים במרפאות הכוללים מכשירים), או כמותרות (מחשב למטרת משחק למשל יכול להחשב כמותר ותו לא).

זו הנקודה שלי, לא יותר ולא פחות.
מנהגים ישנים 379755
עכשיו גם אני הבנתי.

עם זאת, אני עדיין לא מסכים. לדעתי אתה פשוט מרחיב את ההגדרה של "גוף האדם" כדי שתכלול כל דבר שקשור לבני אדם. זכור שהדיון עוסק באבולוציה וברמה שאליה היא מביאה את גוף האדם. אני לא חושב שיש לאבולוציה יד ורגל בהמצאת המחשב, מעבר לכך שמוח האדם התפתח מספיק בתהליך האבולוציה כדי לאפשר את המצאתו.

דוגמה יותר מובהקת היא תרופות: האבולוציה אמנם פיתחה אותנו לרמה כזו שבה אנחנו מסוגלים להמציא תרופות, אבל היא לא פטרה אותנו מהצורך להשתמש בהן. אם גוף האדם היה מושלם, לא היה צריך להמציא תרופות.

השאלה הופכת למעניינת כשהולכים לכיוון המד"בי של הנדסה גנטית. האם אפשר לחשוב גם עליה בתור "השלב הבא באבולוציה", או בתור השלב שבו האדם מעיף את האבולוציה לכל הרוחות ומשחק את "התפקיד שלה" בעצמו?
מנהגים ישנים 378501
אוי אלוהים, רק לא הוויכוח הזה שוב.
אנא ראה דיון 1995 וגם דיון 2363 .

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים