פרקליט השטן 383171
כמו שנכתב כאן מעלי, נדמה שהשמצת גוגל הפכה להיות מאוד טרנדית בזמן האחרון. אתם לא לבד: "העין השביעית" מפנה לכתבה על כניסת גוגל לארץ עם הדימוי "דריסת המגף של הענק", וכיוצא באלה.

מה שממש מטריד אותי הוא ההשוואה של גוגל למיקרוסופט: שתיהן גדולות, שתיהן מרוויחות הרבה כסף, ארגו שתיהן מרושעות שיש להלחם בהן ולהזהר מהן. אבל זה ממש, ממש לא המצב.

כמה מילות הגנה על גוגל.

ראשית, עניין BMW. צריך להבין שמה ש-BMW עשו היה לרמות את גוגל, במטרה לרמות את הצרכנים. המנוע של גוגל מסתמך על סריקה של אתרים. אבל אם האתר מציג לגוגל תוכן שונה ממה שהוא מציג למבקרים אנושיים (דבר שקל מאוד לעשות, טכנית), הרי שהוא מרמה את המשתמשים: משתמש שיחפש "פורשה" יקבל מגוגל הפנייה לאתר של BMW, כי גוגל חושב שבאתר של BMW יש מידע על פורשה. אבל, כמובן, המשתמש לא יקבל כל מידע על פורשה באתר הזה, רק מידע על BMW. מי נפגע? הצרכן, וגם גוגל, שאמינותו יורדת בעיני הצרכן. אך טבעי (וטוב) שגוגל השתמשו ב-BMW כמקרה של "יראו ויראו".

האם יש כאן ניסיון לסחוט כסף מ-BMW? אולי תמורת תשלום, תופענה התוצאות של BMW בראש הדף? בהחלט לא. בניגוד למנועי חיפוש שקדמו לו, גוגל מקפידים על הפרדה ברורה בין תוצאות תמורת-תשלום (פרסומות) לתוצאות "טבעיות", ולא ניתן לשלם להם כדי לשנות את סדר התוצאות ה"טבעיות". בטווח הקצר, שיטה של שיפור-מיקום-תוצאות-תמורת-תשלום אולי משתלמת, אבל בטווח הארוך הפגיעה תהיה רק בגוגל.

שנית, עניין המונופול. בניגוד למה שאולי נדמה לכם, גוגל אינה (ומעולם לא היתה) מונופול. נתח השוק שלה, בתחום החיפוש, מעולם לא עלה על שלושים-ומשהו אחוז.

שלישית, חשוב להבין שגם אם נתח השוק של גוגל עוד יגדל פלאות, הדבר אינו נובע מהתנהגות מונופוליסטית (ע"ע MS) אלא מבחירה חופשית של צרכנים, בשוק בו יש אלטרנטיבות רבות וברורות. אם התוצאות של גוגל יתחילו "לזייף", המעבר למתחרים יהיה מהיר וחד. לחלופין, מעבר כזה יתרחש אם יופיע מתחרה עם דרך טובה יותר לספק תוצאות.

אחרי הכל, זכרו שגוגל לא היתה ראשונה בשוק. ליאהו ול-AltaVista היה בזמנו נתח שוק משותף של מעל 90%. מישהו עוד זוכר את AV? מישהו עוד משתמש בו? סטארט-אפ קטן מדרום-מזרח קוריאה, עם דרך חדשה ומופלאה להציג את תוצאות החיפוש הרלוונטיות ביותר, יכול לגרום למנוע החיפוש של גוגל להעלם (או לקטון משמעותית) באופן דומה מאוד. שלא לדבר על סטארט-אפ לא קטן, מרדמונד, מיקרו-משהו, שמשקיע כיום סכומי עתק בניסיון ליצור אלגוריתמי חיפוש טובים יותר (וגם למנף את המונופול שלו כדי להפנות אנשים דווקא למנוע החיפוש שלו).‏1

טענה נוספת הנשמעת נגד גוגל: פלישה לפרטיות. אנשים מתרעמים על כל המודל של מידע-על-השרת, כמו במקרה של דואר גוגל. רמז: אף אחד לא מחייב אתכם להשתמש בזה. אישית, אני משתמש אך ורק בדואר הנשמר על המחשב הפרטי שלי, ומתרחק מדואר-רשת לחלוטין; לא רוצה שלאף צד ג' תהיה האפשרות, ולו התיאורטית, לעיין בדואר שלי (ובנוסף, דואר מספיק חשוב אני טורח להצפין). לא מתלהבים מהרעיון של מעבד-תמלילים מבוסס רשת, למשל? אל תשתמשו בו.

מצד שני, תאמרו כי גוגל גם עוקבים אחרי תוצאות החיפוש שלכם, ואחר הקישורים שאתם בוחרים בהם. המטרה המוצהרת היא לתת לכם תוצאות חיפוש טובות יותר. למשל, אם אתם מבצעים חיפוש שביצעתם פעמים רבות בעבר, ובכל הפעמים בחרתם באפשרות מסוימת, הרי שבשלב כלשהו האפשרות הזו תופיע בראש התוצאות, מה שאמור להקל על חייכם. אבל אם אתם חוששים שזוהי "פלישה לפרטיות", אל תפתחו חשבון בגוגל. תוכלו גם (כמו שאני אישית עושה) לכבות את JavaScript באתר שלהם; קל מאוד לביצוע בעזרת FireFox עם התוסף NoScript (אני מבטל זמנית את הביטול כשאני רוצה, למשל, לבחור בהתאמות אישיות שונות באתר שלהם).‏2

ולסיום, יש את נושא הצנזורה. אפשר לראות בכל המהלך של גוגל בסין או כניעה לצנזורה, או רשעות, או סתם קפיטליזם מגעיל. אבל אפשר לראות זאת גם כתפיסה שעדיף קצת אור על חושך מוחלט.

חשוב להבין כי (א) ללא הסכמתה של גוגל למנגנון הצנזורה, לא היתה לה דריסת רגל בסין, ו-(ב) גם אם גוגל היתה מציגה את התוצאות הלא-רצויות, מבחינת ממשלת סין, הרי שלחיצה על הקישור היתה מפנה את המשתמש הסיני להודעה כי הדף חסום. זאת משום שהדפים, שלא מופיעים בתוצאות החיפוש של גוגל, הם דפים שלא ניתן להגיע אליהם מתוך סין בכל מקרה.

מצד שני, כמו ש(מסתבר) משתמשים רבים בסין יודעים, חיפוש עם שגיאות כתיב קלות מוביל לעושר תוצאות שממשלת סין לא היתה שמחה לראות. כלומר, יש סדקים בחומה. אינני בטוח אם סדקים אלה היו קיימים במידה והיה מתקיים בסין מונופול של מנוע החיפוש הממשלתי.

המקרה של קאזה מבהיר את יחסה של גוגל לצנזורה. מצד אחד, החוק בארה"ב (DMCA) מחייב אותה להענות לדרישה להסרת תוצאות מסוימות. מצד שני, כשגוגל נדרשה להכנע לצנזורה כזו, היא שלחה עותק של המכתב לגוף העוסק בלוחמה ב-DMCA (האתר chilling effects). כל מי שמבצע חיפוש מקבל בנוסף גם קישור לאתר זה (ראו הקישור בתגובה 383026). ההשפעה הכפולה: גם רשימה מפורטת של כל הקישורים שגוגל אמורה שלא לתת (אבל הם נמצאים אצל מישהו אחר, וכחלק ממכתב שנשלח לגוגל על-ידי בעלת זכויות היוצרים), וגם חשיפה של המשתמש למידע על חסרונות החוק האמור (עצם ההפנייה לאתר הלוחם בחוק). אפשר לראות זאת ככניעה לצנזורה. אפשר לראות זאת גם כניסיון להלחם בצנזורה עד כמה שרק אפשר, במסגרת החוק.

לסיכום, כן, חשוב להמשיך לשיר. אסור לבטוח באף חברה כלכלית בעיניים עצומות. אבל בשלב זה לפחות, לגוגל אין את אופי המפלצת המגעילה שכל-כך אופנתי לייחס לה. מבין כל מנועי החיפוש, היא עדיין נותנת את התוצאות האמינות והמדויקות ביותר בחיפושים כלליים, ובאופן הכי פחות מציק מבחינת פרסומות.

-----
1 העובדה שגוגל יכולה להעלם בהינף-אלגוריתם גורמת לכלכלנים שונים להנחה הלא-מבוססת שאירוע כזה יביא את הרווחים של גוגל לאפס, ולכן המלצה להזהר מהמניה של גוגל כמו מאש. זו היתה ההמלצה של סבר פלוצקר, למשל, לפני כמה שבועות ב"ידיעות". אבל למעשה, חלק גדול מאוד – איני יודע מספרים מדויקים – מהכנסות גוגל נובע לא מחיפושים באתר, אלא מפרסומים באתרים של אחרים. כל עוד יש תנועה לאתרים האחרים האלה, מיליוני אתרים במספר, גוגל תמשיך להיות רווחית, גם עם מנוע החיפוש שלה יהפוך הרבה פחות פופולרי. כלומר, הרווח עשוי להפגע קשות אבל הוא בפירוש לא יתאפס.

2 אישית, ביטלתי את JS באתר גוגל לא משיקולי פרטיות אלא משיקולי ביצועים; עם JS, התוצאות באתר שלהם עוברות דרך השרתים שלהם לפני שאתם מופנים לאתר שעל קישורו לחצתם, וזאת כדי שיוכלו לדעת במה בחרתם. ללא JS, אתם מופנים מיידית לאתר היעד.
פרקליט השטן 383186
איך מבטלים את ה-JS באקספלורר?
פרקליט השטן 383188
הביטול ב-IE הוא, למיטב ידיעתי, גלובלי (כלומר, או שיש לך JS ב*כל* האתרים, או באף אתר).

איך לבטל? http://www.umanitoba.ca/acn/support/websites/Javascr...
פרקליט השטן 383193
תודה.
פרקליט השטן 383194
שלום טל.
נדמה לי שגם ב-IExplorer אפשר לעשות התאמה אישית של כללי האבטחה האלו, לפחות לקבוצה של אתרים:
התחל-הגדרות-לוח בקרה-מרכז אבטחה-אפשרויות (מאפייני) אינטרנט-דף אבטחה-אתרים מוגבלים - בחירת האתרים (google למשל) - רמה מותאמת אישית.
(הכותרות במסלול הזה מתאימות לגרסת ה-windows הביתית שלי, גרסה עברית קצת איזוטרית, אבל המשתמש הבוטח בעצמו לא יתקשה למצוא את התואמים בגרסה שלו. למשתמש החששן כדאי כרגיל לא להתעסק עם זה).
פרקליט השטן 383196
יכול להיות שאפשר לעשות סיכול ממוקד ל-JS של google גם דרך מאפייני אינטרנט-דף תוכניות-ניהול הרחבות. אבל זה כבר למומחים קצת יותר ממני.
תן לו בפרסומות 383198
קיים תוסף שועלאש המאפשר לנטרל את התכונה הזו של גוגל בלי לכבות JavaScript כללית, ואף מספק אופציות רבות נוספות לשינוי/קיצוץ/הרחבה של דפי גוגל: http://www.customizegoogle.com
פרקליט השטן 383359
רק שני דברים:
ראשית, לא לגמרי ברור לי עניין הרווחים מפרסומות. מאוד נדיר שאני מחצפשץ משהו בגוגל ומוצאת שם פרסומות בכלל. האם זה אומר שהם התייאשו ממני במובן זה?
שנית, מבחינתי המעקב הזה אחרי העדפותיי הוא הטרדה לשמה. אני רוצה בעיקר לראות דברים חדשים, לא את אלה שכבר ראיתי. האם באמת לרוב האנשים המעקב הזה עוזר?
פרקליט השטן 383376
לגבי הפרסומות: אין לי מושג.

הרבה אנשים (ואני ביניהם) משתמשים בגוגל כתחליף ל"סימניות" (או "מועדפים"). אני צריך דף מסוים? במקרים רבים יותר מהיר מבחינתי להקליד Ctrl-D (כדי להגיע לתיבת החיפוש ב-FireFox) ולהקליד מילת מפתח או שתיים, מאשר לנבור בין מאות סימניות.
פרקליט השטן 383394
נסה את זה https://addons.mozilla.org/firefox/1722/
פרקליט השטן 383426
(הא? כשאני לוחץ על קטרל-D, שואש מנסה להוסיף את העמוד כסימניה חדשה...)
פרקליט השטן 383461
סליחה; Ctrl-E.
פרקליט השטן 383483
אה, טוב, אצלי זה פותח חלון של תוסף אחר (שליחת URL להורדה), אז לא משנה.

(יש דרך לשנות הגדרות של קיצורי מקלדת?)
פרקליט השטן 383493
(לא שאני מכיר).
פרקליט השטן 383506
try ctrl-k 383798
also try control-down/up at the search box
פרקליט השטן 383382
אני מניחה שאת מזהה את הפרסומות כשאת רואה אותן? (הן בסה"כ קישורים).
פרקליט השטן 383428
מזהה, מזהה. (אחרת הייתי אומרת שאין כאלה אף פעם...)
פרקליט השטן 384010
אולי את משתמשת ב-CustomizeGoogle או Adblock/Plus שמעלימים לך את הפרסומות אם את מבקשת מהם יפה.
פרקליט השטן 384020
ממש לא.
פרקליט השטן 385954
"לא מתלהבים מהרעיון של מעבד-תמלילים מבוסס רשת, למשל? אל תשתמשו בו."

זה ברור. מטרת המאמר היתה להשפיע על פסוקית התנאי - להקטין את ההתלהבות מהרעיונות שגוגל מנסה לקדם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים