דעה אישית 41325
נדמה לי שהשיקול העיקרי במרבית העולם כיום, המונע לגליזציה של סמים קלים, הוא מניעת "תיירות סמים" בסגנון הולנד.

אם קבוצה גדולה של מדינות תחליט לשנות את החוק האמור *ביחד*, הבעיה תצתמצם משמעותית. נדמה לי כי האפשרות העיקרית היא האיחוד האירופאי. אם נתבונן בשיקול הכלכלי בלבד, הרי שבנוסף לחיסכון בפעילות משטרתית, גידול מקומי של סמים (לצריכה מקומית, ואולי בהמשך ליצוא) יכול להוות מקור הכנסה נאה, ולמנוע פשיעה וייבוא ממדינות זרות. ממש כמו בגידולים מסוימים אחרים (למשל, אננס בישראל), ניתן לתרץ היטב מניעה מוחלטת של יבוא, ובכך להביא לפיקוח ממשלתי נאה (אם כי וודאי לא מושלם) על כמות הצריכה.
בעד תיירות סמים 41330
כשעוד היתה תיירות במדינת ישראל, אפשר לצאת בכל ערב לאזור הטיילת בת"א ולראות קבוצות של תיירים מסתובבים להנאתם ומפזרים את כספם בפאבים ובמסעדות המקומיות. חלק לא קטן מהם היה צורך בין השאר גם אלכוהול. המחזה הלא-סימפטי של תייר המתנודד לו ברחוב או שנרדם באיזה חדר מדרגות בבן-יהודה לאחר ששתה יותר מדי (או עישן יותר מדי, מי יודע) היה נפוץ מאד, אך לא גרם לאף אחד לחשוב שתיירות היא דבר רע. זה פשוט נתפס כחלק מהמחיר שמשלמת כל מדינה שרוצה שיבואו אליה תיירים.

היום אין יותר תיירות בישראל. אין באמת צורך לפרט למה, וכמובן שאין צורך להסביר שדבר זה לא פוגע רק בעוסקים בתחום ישירות אלא הוא רע לכל אזרחי המדינה.

"תיירות סמים" יכולה להיות סוג של פתרון. מדובר בדבר שנשמע הרבה יותר רע ממה שהוא באמת. הצגת הדברים כאילו ברגע שיתפרסם שבישראל מותר להחזיק קצת מריחואנה בלי להיעצר יזרמו הנה מאות אלפי נרקומנים מכל העולם ויתחילו להטריד קטינות ולנפץ חלונות ראווה היא מוגזמת ומטעה. החזקת מעט מריחואנה לשימוש אישי הרי חוקית לא רק באמסטרדם אלא גם בשווייץ ובבלגיה (ובאנגליה?), וגם שאר אירופה קרובה מאד להצטרף לחגיגה. זה לא שאין כבר היום לאותם שואפי-שאיפה שום מקום בעולם המערבי לנפס בו בשקט. אבל אם יש כמה חבר'ה צעירים בקנדה או באוסטרליה שמתלבטים כרגע עם עצמם האם שווה להם לבוא לחופשה באיזראל למרות כל מה שהם קוראים בעיתונים או שעדיף לנסוע שוב ליוון, יכול להיות שזה שהם ידעו שבתל-אביב הם יוכלו גם לגלגל ג'וינט על חוף הים או בפאב בלי ששוטרים יציקו להם זו הדחיפה האחרונה שהם צריכים כדי להחליט שהם באים השנה לישראל. אם זה מה שיחזיר הנה ולו חלק מהתיירים, אין לי ספק שזה יתרום לכולנו הרבה יותר מכמה שיזיקו לנו עוד כמה אנשים שיסתובבו ברחובות העיר עם חיוך טפשי על הפנים.
בעד תיירות סמים 41331
כל זה לא סותר את מה שאמרתי. ציינתי שזהו השיקול המונע ליגליזציה, לא אמרתי שאני מסכים עם השיקול הזה...

תיירות סמים באמת יכולה לעזור לישראל. אתה רואה את שר התיירות החדש, שהושבע לפני ימים ספורים, מסכים לרעיון?
בעד תיירות סמים 41333
ממילא לא כתבתי את הדברים כסתירה לאלה שלך אלא סתם ניצלתי את ההזדמנות שהמושג "תיירות סמים" עלה בדיון כדי להגיד מה דעתי עליו, אך טוב לדעת שאני לא היחיד שחושב ככה.

ולשאלתך (הרטורית?) לא, אני לא צופה ששר התיירות החדש ינקוט בצעדים יצירתיים ממין זה לשיקום ענף התיירות הגוסס, אך אני מקווה ואף מאמין מהתרשמות אישית שהשר החדש יקדיש חלק מזמנו לנושא התיירות ולא יזניח אותו לחלוטין כמו קודמו בתפקיד.
בעד תיירות סמים 41356
לפי הידוע לי קודמו לא הזניח אותה אלא היה חסר יכולת כמו רבים.

הוא דרש תקציבים אולם משרד האוצר כרגיל צחק לו בפרצוף.
מה לעשות שפיצוצים ברחבי ישראל לא מקרבים לפה תיירים?

הייתי שמח לשמוע מה יש לך להציע לשר התיירות החדש לעשות, לי לפחות אין שום רעיונות איך הוא יכול להעלות את כמות התיירים בארץ.
תיירות אתגרית 41444
הצטרפות למחסום בשטחים, כניסה עם כוחות צה"ל לשטח A או ביקור בחדרה.
וכל זה פחות משעה נסיעה מהמועדונים של תל אביב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים