וליקובסקי והמדע 43190
למעשה, מה שוליקובסקי ניסה לעשות הוא לנסות ולדלות מתיאורים הסטורים מידע נוסף, על-ידי ניתוח פסיכולוגי (או פסיכו-אנליטי, אינני בטוח) של התנהגות בני-האדם, כפי שהיא מתוארת על-ידי התיעוד הקיים. אין פסול ברעיון שלעצמו, אלא שלמסקנות אליהן הגיע וליקובסקי אין כל קשר למציאות.

אינני מומחה לארכאולוגיה, ואינני מכיר במפורט את טענותיו של וליקובסקי, כך שלא אוכן להתייחס אליהן. ממה שהבנתי על-פי קריאת ההפניות שבמאמר, במקרים רבים הוא פשוט שגה שגיאות גסות בפענוח כתבים קדומים (כגון כתב היתדות) והסיק על-סמך שגיאות אלה מסקנות מרחיקות לכת.

לצערי ציין אלי במאמר כמה עובדות מדעיות נכונות באופן שיוצר את האשלייה כי הן מחזקות את טענותיו של וליקובסקי. למשל:

1. הרעיון שהחיים על-פני כדור הארץ החלו ע"י seeding של חיים חד-תאיים בקטריאליים מכוכב-לכת אחר (מאדים, בעיקר) הוא תיאוריה שאכן נחקרת כיום. אלא שהיא נחקרת תחת ההנחה שאם הדבר קרה, הוא קרה לפני 4 מיליארד שנים, פחות-או-יותר. בכל מקרה, ניתוח פסיכולוגי של עדויות היסטוריות לא יכול להוביל כלל למסקנות בנושא מקור החיים, מסיבות ברורות.

2. לגבי המטאוריטים: וליקובסקי לא היה הראשון שהציג את הסכנה שבכוכבי שביט ומטאוריטים. עוד בשנת 1913 פרסם חלוץ המד"ב (וההסטוריון החובב) ה. ג. וולס את הסיפור הקצר "הכוכב" (The Star), שתורגם גם לעברית, ושם מוצגת סכנה לכליון האנושות בידי כוכב המתקרב לכדור-הארץ; ואינני בטוח שהיה זה הפרסום הראשון בנושא.

3. לגבי השמדת הדינוזאורים: הסברה המקובלת כיום היא אכן שאלה הושמדו ע"י אסטרואיד (אירוע K/T). אולם, שוב, כל זה ארע הרבה לפני היות האדם, ולא ניתן להסיק לגביו דבר וחצי דבר מתוך ניתוח ההסטוריה האנושית. בנוסף, ההשפעה של פגיעת אסטרואיד מסוג זה נמשכת תקופה ארוכה (למשל, חודשים ואף שנים ללא אור שמש) והיא משפיעה על *כל* העולם, לא רק על מקום הפגיעה. תיעוד לארוע כזה מלפני זמן כה קצר (רק 3500 שנה) ימצא בשפע, הן בתיעוד היסטורי אנושי והן ב"תיעוד" גיאולוגי.

4. לגבי חיזוי הטמפרטורה של נוגה: וליקובסקי שיער, (כנראה על-סמך שינוי המסלול על-פי התיאוריה שלו), שנוגה יהיה בעל אטמוספירה רותחת. חלליות של נאסא אכן אישרו השערה זו. אלא שבין לבין, הראה קראל סאגאן בעבודת הדוקטורט המפורסמת שלו (Physical Studies of the Planets) חישובים שהובילו להשערות מדוייקות מאוד לגבי האקלים של נוגה - והשערות אלו היו מבוססות על הנחות שמרניות בהרבה (ודאי ללא שינוי דראסטי במסלולו של נוגה בעשרות או מאות אלפי השנים האחרונות, פרק-זמן קצרצר בקנה-מידה אסטרונומי - קל וחומר לפני 3500 שנה בלבד). הסיבה לטמפרטורה הגבוהה של ונוס היא (כפי שניבאו החישובים של סאגאן) אפקט חממה אכזרי.

5. כנ"ל לגבי שינויי מסלול של כוכבים במערכת השמש: כיום אכן מניחים כי יתכן שהיו כאלה, אולם, שוב, לא בתקופה הקשורה להסטוריה האנושית.

באופן כללי, בניגוד למה שאולי נדמה מהמאמר, הדחיה על הסף של התיאוריות של וליקובסקי לא נובעת מהתייחסות לארועים שתאר כפנטסטיים (תזוזת כוכבים, מטאוריטים בעלי השפעה הרסנית, חיים שמקורם מחוץ לכדוה"א וכו'), אלא משום שפשוט לא ניתן להגיע למסקנות שהציג מתוך מקור המידע שלו - ההיסטוריה האנושית. בנוסף, די מוזר הרעיון כי יכולת ההדחקה האנושית היא כה חזקה, עד שלא יישאר כל תיעוד פשוט וישיר לארועים פנטסטיים כמו אלו שוליקובסקי מתאר. מאדים סוטה ממסלולו וכמעט מתנגש בכדור-הארץ לפני 2700 שנה (קצת קנה-מידה: האיליאדה והאודיסאה נכתבו מוקדם יותר), ואין לכך כל תעוד?

מצד שני, מעשים כמו אלו של הארלו שאפלי (איום על בית-הוצאה כדי למנוע פרסומו של ספר) הם נלוזים, ואני רוצה להאמין שאינם קיימים יותר בעולם המדעי המודרני. יש לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם: בית הוצאה יכול כמובן לפגוע במוניטין שלו-עצמו אם יפרסם יותר מדי ספרים שיושמו ללעג ולקלס. כמובן שישנם בתי הוצאה שבחרו מראש ובמתכוון בקו כזה (פרסום ספרות פסאודו-מדעית), והוצאות Vanity-press.

אגב, לא מזמן העלה מדען דרום-אפריקאי סברה, לפיה מכתש שהתגלה בדרום עיראק הוא תוצאה של אסטרואיד, ויתכן שפגיעתו גרמה לנפילת התרבות האכדית, כמו גם לנפילת אחת משושלות הפרעונים. כרגע (למיטב ידיעתי) מדובר בתיאוריה לא מבוססת במיוחד; השערה בלבד. אחת הסיבות לחוסר הביסוס נעוצה בכך שהמחקר נסמך רק על צילומי לווין של עיראק - מסיבות מובנות, המדענים לא מסתובבים בשטח כרגע. ודאי שאין כאן כל קשר להיווצרותו של נוגה, למשל, וגם התקופה (לפני מעל 4000 שנה) לא מתאימה. אולם כבר בשלב זה מיהרו כמה מ"תומכי וליקובסקי" לטעון: "אמרנו לכם", ולהתייחס לתיאוריה זו כהוכחה לצדקתו של מורם ורבם.
וליקובסקי והמדע 43202
1. seeding, ידוע גם כ"פנאספרמיה מכוונת", היא המצאה של מיודענו פרנסיס קריק מהצמד ווטסון וקריק - אנשי הסליל הכפול, יחד עם לזלי אורגל. כמובן שעם הערכות גיל היקום המכפלה לסיכוי עקב תהליך שכזה הינו מקסימום 4, כך שלא נראה לי שמשם יבוא עזרנו.

6. הייתי מצפה לתיעוד היסטורי של מטאוריט שהשמיד את התרבות האכדית. לא שמעתי על כזה. מישהו מכיר?
וליקובסקי והמדע 43208
6. אין. מצד שני, מסתבר כי כל תעוד משביע את הדעת בנוגע לנפילת האכדים. המדען הדרום-אפריקאי שהציג את תאורית האסטרואיד טוען כי אסטרואיד המתאים למכתש שמצא היה גורם לשטפונות ושרפות, מה שיכול להסביר את סופה של התרבות.

מקור המידע שלי: http://news.telegraph.co.uk/news/main.jhtml%3B$sessi...
וליקובסקי והמדע 43396
התייחסת ליכולת ההדחקה האנושית.
לא מזמן היתה בערוץ 8 תוכנית טלוויזיה שהתייחסה לאירוע שיש לו עדויות מעטות בהיסטוריה - תקופה במאה 8-7 לספירה שלא היה ניתן לראות את השמש והיה אובך כבד. עדויות מעטות לכך בכתבים סיניים ויפאניים.
התוכנית עסקה בניסיון מדעי להסביר זאת. היו שתי אפשרויות - שביט או התפרצות געשית.
בסופו של דבר הגיעו למסקנה שהיתה התפרצות געשית אדירה בדרום-מזרח אסיה שיכלה לגרום לתופעות אלו.
חיפשו איזה הר יכל לגרום לזה ומתברר שהר קרקטאו (אותו אחד שהתפוצץ ב-‏1833 בהתפרצות הגעשית החזקה ביותר במאות השנים האחרונות) הוא כנראה אשם. בנוסף מצאו באינדונזיה טקסטים המספרים על אסון שגרם - בלילה אחד - לביקוע האי יאווה ויצירת האי סומטרה.
לפי התוכנית, נראה שכתוצאה מהתפרצות קרקטאו התפצלה יאווה לשניים. העניין הוא שאירוע כה מרשים כמעט ולא נזכר במקורות היסטוריים. אירוע אחר - ההתפרצות הגעשית שהרסה את האי סנטוריני ביוון - בכלל לא מופיע במקורות היסטוריים. יש טענות שמיתוס אטלנטיס משמר את זכרון ההתפרצות בסנטוריני.
כך שבהחלט ישנה הדחקה מסויימת של אירועים.
קודמיו של וליקובסקי 43444
מה שאני טוען הוא שכמה מהרעיונות של וליקובסקי שנראו בזסמנם מכגוכחים לחלוטין נראים כיום מגוחכים הרבה פחות . אך כפי שציין טל הם עדיין לא נכונים לגבי מסגרתה זמן שאותה היציע וליקבוסקי .
לא וליקובסקי יצר את הרעיונות של קטסטרופות שפגעו בכדור הארץ בעבר הרחוק ושל כוכבי שביט שמתנגשים בכדור הארץ לדברי סטיבן ג' גולד בספרו "מאז היות דארווין " ( ששם יש פרק מצויין על וליקובסקי ) האסכולה הקטסטרופלית שהאמינה שכדור הארץ כפי שהוא כיום הוא תוצר של שינויים חדים ודרסטיים ביותר הייתה דומיננטית בעולם המדע. מהמאה ה-‏17 ועד המאה ה-‏10. עוד בשנת 1696 אדם בשם ויליאם ויסטון היציע להסביר אתה מסופר בתנ"ך כתוצאה מהתנגשות כוכב שביט בכדור הארץ כוכב שביט שהיה כלי זעמו של האל.
סיפורי מדע בדיוני על כוכבי שביט שמתנגשים בכדור הארץ וגורמים להרס העולם מקדימים בהרבה את הסיפור של ה. ג. וולס , עוד ב-‏1839 היו לא פחות משלושה סיפורים כאלה שניים של אמריקנים ואחד של רוסי ואחד מהם נכתב בידי אדגר אלן פו ( שכמדומני תורגם לעבריתב ידי אהרון אמיר) . דוגמה לכמה אנשים שחושבים בו זמנית על רעיון חדש לחלוטין. ושנים לאחר מכן האסטרונום הידוע קמיל פלאמריון ( איש שטען שיש חיים בעולמות אחרים שהם שונים מאוד מאלה שלנו , וכי נשמות המתים מתגלגלים לאחר מותם בגופות של חייזרים)כתב ספר על כך בשם " אומגה או סוף העולם" שפירסם אתה רעיון בציבור הרחב כיה תרבות עלולה להישמד בעתיד על ידי כוכב שביט והוא כנראה נתן את ההשראה לסיפורו של וולס "הכוכב".
ספר שמזכיר מאוד את התפיסות של וליקובסקי נכתב בידי אחד הפסודו המדענים החביבים עלי פוליטיקאי אמריקני בשם איגנציוס דונלי. הנ"ל יצר ב-‏1882 את הרעיון המוכר לנו כיום של היבשת האבודה אטלנטיס כציליויזצית על קדומה בהשראת אפלטון וז'ול וורן . רעיון שנשאר במודעות האנושית מאז.
ב-‏1883. דונלי ( שהיה גם הוא סופר מדע בדיוני וכתב ספר מדע בדיוני נזעם על עתיד שבו הקפיטליסטים היהודים המרושעים שולטים באמריקה עד שקמה כנגדם מהפכה ) כתב ספר בשם "רגנרוק " שבו הסביר את חורבנה של אטלנטיס בפגיעת כוכב שביט בכדור הארץ. ולמעשה הקדים בו רבים מרעיונותיו של וליקובסקי.
הרעיון שונוס היה במקור כוכב שביט שלא היה חלק ממערכת השמש הופיע עוד בספר מדע בדיוני לא ידוע לחלוטין מ-‏1901 יתכן שוליקובסקי הכיר אותו ויתכן שלא.
ולאחר מכן הופיע מדען גרמני בשם הורביגר שהציג תיאוריה שדמתה במקצת לזו של וליקובסקי אך במקום כוכבי שביט שמופיעים והורסים את התרבות הוא דיבר על הופעת הירח . לדעתו היו כמה ירחים לכדור הארץ לאורך השנים שכל אחד מהם גרם לחורבן כללי של התרבות בכל פעם ש"נלכד " בידי כדור הארץ.
להורביגר הנ"ל הייתה השפעה גדולה מאוד על הנאצים שקיבלו את דיעותיו והם הפכו כמעט לאסטרונומיה הרשמית שלהם בין השאר הוא טען שהירח מורכב מגושי קרח ! .
היה לו גם תומך בריטי בשם בלאמי שהסביר את חורבות העיר טיהוהנקו בבוליביה כתוצאה של הופעתה ירח בעבר הרחוק בכדור הארץ שהביא לחורבן העיר שהייתה אז עיר נמל משגשת ליד הים .
כל זה אינו משנה כמובן מהומה . גם אם וליקובסקי לא היה חדשני באמת ברעיונותיו הרי הוא נתן להם פירוט וביסוס ( שכמובן אפשר להתווכח עימו ) שלא היה קיים כלל אצל אף אחד מקודמיו. ומכל בחינה הרי הוא האיש החשוב ביותר של האסכולה הקטסטרופיסטית של חקר ההיחסטוריה..
את התיאוריה השל הורביגר ובלאמי אפשר למצוא כבסיס לספר מדע בדיוני בעברית בשם "סייר החלל בעיר התעלומות " מאת אנגוס מק ויקר שבו הגיבורים חוזרים בזמן לטיהוהנקו עיר הנמל המשגשת של העבר הרחוק, ושוהים שם עד לרגע שמופיע כוכב הלכת לונה ומתנגש בכדור הארץ גורם לחורבן כללי והפך להיות הירח שלנו. ספר מרשים מאוד לילדים .
עוד על ספר זה וסדרת המדע הבדיוני "סייר החלל" ראו ב::
כוכב הלכת האבוד
וליקובסקי והמדע 74185
ממה שכתבת רואים שאכן אינך מכיר את טענותיו של וליקובסקי, אולם אם כך מדוע טוען שלמסקנותיו אין קשר למציאות?
וליקובסקי לא "ניסה להוציא מידע נוסף ע"יניתוח פסיכולוגי של התנהגות בני אדם", אכן מכך התחילה עבודתו אולם היא מתבססת על מאות ראיות- היסטוריות, אסטרונומיות וגיאולוגיות.
וליקובסקי לא טען דבר בנוגע למוצא החיים או השמדת הדינוזאורים הוא הסתמך עליהם בעבודתו (ומכאן שהם חייבים היו להתקיים לפניו).
וליקובסקי אינו טוען שהארועים לא תועדו, להיפך הוא מביא ספר שלם של עדויות כאלו אלא שדורות מאוחרים יותר פטרו את העדויות הללו כאגדות.
בניגוד למה שכתבת, אצטט מתוך הספר "היקום" (רוי א' גלנט): "רבות מתעלומותיה של נוגה עודן בגדר חידה-...כיצד נעשה הרובד התחתון של נוגה כה לוהט?"
אינני מתיימר לדעת האם לטענותיו יש או אין קשר למציאות אך וליקובסקי הראה (ועד עכשיו אף אחד לא טען אחרת) עד כמה הבסיס ההיסטורי רעוע כאשר תולדות מצרים (שעל פיהם מתוארכת ההיסטוריה של כל האיזור) מתבססות על איזכור אחד בלבד (!) מהמאה השניה לספירה של "מחזור סותי"בן 1460 שנה
שחושב לכאורה לפני המצאת הכתב (כמו כן המחזור בעייתי מבחינה אסטרונומית).
ההבדל העצום בין התיאוריה של וליקובסקי לפסאודו-מדע הוא: "אתה בסופו של דבר חזית...נאמר, כאשר טענת להן, שהן בלתי אפשריות...ומאידך אינני יודע על תחזית כלשהי לה טענת שהוכחה מאז כמוטעית" (פרופ' הרי הס).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים