קרייטון, מדע והבלים 469308
כתבת: "על דבר אחד קשה להתווכח עם קרייטון: בכל הקשור לעניינים מדעיים, רוב בני האדם ניזונים ממקורות עקיפים, מעובדים ולעתים רבות מוטים, ולא מהמקורות המדעיים הראשוניים והמקצועיים."

נכון. אבל מי שבוחר נכונה את המקורות העקיפים שלו, ניזון (בעקיפין) ממקורות אמינים.

"זוהי האמת, בסופו של דבר. המהדרין בינינו עוד טורחים לקרוא את מדור המדע. השאר קוראים במקרה הטוב כתבות כמו זו המספרת על מגיפת יתושי ה"נמר" בצפון איטליה."

השאלה המעניינת היא מה קורא קרייטון (ובעצם, מה הוא מעשן). כמה מאמרים מדעיים בעיתונים מהשורה הראשונה התפרסמו, המחזקים את טיעון ההשפעה האנושית על ההתחממות הגלובלית? וכמה מאמרים מדעיים הסותרים זאת? כדי להבין מה טוען רוב מוחלט כמעט של המדענים, ראה כאן: http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_opinion_on_c...

*כל* הגופים המדעיים שיש להם חשיבות בין-לאומית כלשהי והביעו עמדה בנושא, הביעו עמדה לפיה סביר מאוד עד ודאי (תלוי בגוף האמור) שבני-האדם הם הגורם לשינוי האקלים. הגוף האחרון שהביע עמדה מסוג זה הוא גוף שלכאורה, עשוי להיות משוחד למדי: האיגוד האמריקאי של גאולוגי נפט (American Association of Petroleum Geologists), שממומן (או שחברים בו זוכים לתקציבי מחקר) ע"י תעשיית הנפט. איגוד זה טען בתחילה כי לא סביר שהגורם להתחממות הוא האנושות, אבל חזר בו מטענה זו ביולי 2007. והנה עוד עובדה מעניינת: בשנת 2006 העניק האיגוד את פרס העיתונות שלו ל... מייקל קרייטון, עבור "State of Fear". מדענים (אמיתיים, לא כאלה שהם גם לוחמים קרביים ללא חת ומטפסי הרים) טענו שמדובר בבחירה מביכה, המעידה על השפעת תעשיית הנפט על הארגון ועל חוסר מקצועיות.

לא קראתי את הספר האמור, כך שאני מתבסס על המאמר בלבד. אבל מהמאמר משתמעת העובדה המשעשת הבאה: קרייטון בעצם טוען, "אם אתם ניזונים ממדיה המונית, כמו מדור המדע של ה-NYT, אין לכם מושג מה באמת חושבים המדענים. עדיף בעצם שתאמינו לסופר פופולרי עם הכשרה סמי-מדעית! אם קראתם מה אומר המדען הפיקטיבי שלי כשהוא מתווכח עם אנשי-קש, אתם חייבים להסכים שמדור המדע של ה-NYT אינו אמין, ומכאן – שהוא טועה, ומכאן – שלא בני-האדם גרמו להתחממות גלובלית!"

וכותב המאמר, כך נדמה, נפל בפח זה.
קרייטון, מדע והבלים 469309
... והנה ידיעה שהגיעה זה-עתה: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/0801251...

"American Geophysical Union Revises Position On Climate Change... With climate change, as with ozone depletion, the human footprint on Earth is apparent. The cause of disruptive climate change, unlike ozone depletion, is tied to energy use and runs through modern society. Solutions will necessarily involve all aspects of society. Mitigation strategies and adaptation responses will call for collaborations across science, technology, industry, and government."

זוהי הבהרה וחזרה נוספת (revised and reaffirmed) על עמדת הארגון כפי שפורסמה בדצמבר 2003.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים